סיקור מקיף

הירידה ברמת המגוון הביולוגי מתחת לרמה הבטוחה – פגיעה במערכות אקולוגיות ובאדם

פרופ' אנדי פרוויס מהמוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, ואחד ממחברי המאמר. "מקבלי ההחלטות דואגים בעיקר מפני מיתון כלכלי, אך למיתון אקולוגי יכולות להיות השלכות אפילו גרועות יותר. אלא אם אנו יכולים להגדיל את המגוון הביולוגי באופן מלאכותי, אנו משחקים רולטה אקולוגית."

 

המגוון הביולוגי בסדרת בולים שהנפיקה מקסיקו

אובדן מגוון ביולוגי העולמי עלול להשפיע לרעה על תפקוד המערכת האקולוגית ואף על קיומן של חברות אנושיות, על פי מחקר בראשות יוניברסיטי קולג' לונדון (UCL).

 

"זו הפעם הראשונה שבה נעשה נסיון לכמת את ההשפעה של אובדן בתי גידול על המגוון הביולוגי בעולם בפירוט כזה. מהמחקר שלנו עולה כי אבדן מגוון המינים במרבית הסביבות האקולוגיות כבר נמצא מתחת לסף שהוגדר על ידי אקולוגים כ'בטוח'." מסביר החוקר הראשי ד"ר טים ניובולד מ-UCL.

 

"אנו יודעים כי אובדן מגוון ביולוגי משפיע על תפקוד מערכות אקולוגיות ואולם כיצד היא עושה זאת עדיין לא לגמרי ברור. מה שאנחנו יודעים הוא כי בחלקים רבים של העולם, אנחנו מתקרבים למצב שבו התערבות אנושית עשויה להידרש כדי לקיים תפקוד של מערכות אקולוגיות".

 

הצוות מצא כי שטחי מרעה, סוואנות ואדמות המכוסות בשיחים, הושפעו ביותר מאובדן המגוון הביולוגי, ובעקבותיהם גם יערות ושטחי חורש בעולם. לדבריהם, אבדן המגוון הביולוגי באיזורים אלה משבשת את תפקוד מערכות אקולוגיות חשובות כגון צמיחה/גדילה של יצורים חיים ואת מחזור המזון." (nutrient cycling)

המחקר, שפורסם בכתב העת סיינס מצא כי שיעור אובדן המגוון הביולוגי כל כך גבוה, שאם לא יטופל הדבר יערער את המאמצים לפיתוח בר קיימא בטווח הארוך.

עבור 58.1% משטח הקרקע של העולם, שהוא ביתם של 71.4% מאוכלוסיית העולם, רמת אובדן המגוון הביולוגי משמעותית מספיק כדי להפריע למערכות האקולוגיות הללו לתמוך בחברות אנושיות. הירידה נובעת משינויים בשימושי קרקע עד כדי כך שהמגוון הביולוגי ירד מתחת לגבול הבטוח שהוצע לאחרונה על ידי planetary boundaries, מסגרת בין-לאומית המגדירה מרחב פעולה בטוח עבור האנושות.

"הדבר מדאיג כי שינויים בשימוש בקרקע כבר דחף את מגוון ביולוגי מתחת לרמה המומלצת כ גבול בטוח," אמר פרופ' אנדי פרוויס מהמוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, ואחד ממחברי המאמר. "מקבלי ההחלטות דואגים בעיקר מפני מיתון כלכלי, אך למיתון אקולוגי יכולות להיות השלכות אפילו גרועות יותר. אלא אם אנו יכולים להגדיל את המגוון הביולוגי באופן מלאכותי, אנו משחקים רולטה אקולוגית."

 

חברי הצוות ניתחו 2.38 מיליון רשומות המכסות 39,123 מינים ב-18ת659. נתונים ממחקרים ומתצפיות של מאות אלפי מדענים ברחבי העולם. תוצאת הניתוחים היתה הערכה כיצד מגוון ביולוגי בכל קילומטר רבוע השתנה מאז בני האדם שינו את בית הגידול.

 

הם גילו כי נקודות חמות מגוון ביולוגי – שחוו אובדן בית גידול בעבר המכילות מינים ייחודיים מראות רמות גבוהות של ירידת במגוון הביולוגי. באזורים בעלי מגוון ביולוגי גבוה, כגון האמזונס, שבהן שיעור שינוי הייעוד היה גבוה, יש צורך בשימור פרואקטיבי.

"השינויים הגדולים קרו במקומות שבהם חיים רוב בני האדם, דבר אשר עלול להשפיע על רווחתם הפיזית והפסיכולוגית. כדי לפתור בעיה זו, אנו צריכים לשמור על שטחי הצמחיה הטבעית הנותרים, ולהחזיר אדמות הנמצאות בשימוש אנושי, לטובת הטבע." הוסיף ד"ר ניובולד.

חברי הצוות מקווים שתוצאות המחקר תשמשנה למדניות שימור ברמות מדינתיות ובהרמה הבין-לאומית כדי להקל על כך הם פתחו את בסיס הנתונים לציבור.

 

למאמר המדעי

להודעה של החוקרים

 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. ראוי לשים לב לעיקר:
  ״ הירידה נובעת משינויים בשימושי קרקע עד כדי כך שהמגוון הביולוגי
  ירד מתחת לגבול הבטוח שהוצע לאחרונה על ידי planetary boundaries,
  מסגרת בין-לאומית המגדירה מרחב פעולה בטוח עבור האנושות.
  "הדבר מדאיג כי שינויים בשימוש בקרקע כבר דחף את מגוון ביולוגי
  מתחת לרמה המומלצת כ גבול בטוח,"
  "מקבלי ההחלטות דואגים בעיקר מפני מיתון כלכלי,
  אך למיתון אקולוגי יכולות להיות השלכות אפילו גרועות יותר.
  אלא אם אנו יכולים להגדיל את המגוון הביולוגי באופן מלאכותי,
  אנו משחקים רולטה אקולוגית." ״

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן