סיקור מקיף

טורפים גדולים נכחדים

שישה מהטורפים הגדולים בעולם איבדו יותר מ-90% משטח מחיתם, כך על-פי מחקר שמתפרסם ב-Royal Society Open Science.

צילום: Pauline Guilmot.
צילום: Pauline Guilmot.

זאב אטיופי (CANIS SIMENSI), זאב אדמוני (Canis rufus), זאב טלוא (Lycaon pictus), טיגריסים, אריות וברדלסים נלחצים ונדחקים לאזורי מחיה זעירים בגלל ״כיבוש״ שטחי חקלאות ע׳׳י האדם.

על-פי החוקרים: ״השבת (Reintroduction) טורפים לשטחים בהם היו בעבר מהווה גורם חשוב וחיוני לצורך שימור הסביבה הטבעית״, השבת טורפים לשטח ש״נכבש״ מצריך רצון טוב והסכמה של ה״כובשים״, כדי שההשבה תצליח יש צורך בשיתוף פעולה מלא של האנשים בסביבה.

בהסתמך על נתוני הרשימה האדומה של האירגון הבין-לאומי לשימור (IUCN) ובהשוואה לנתונים שנאספו  מ-500 השנים האחרונות מיפו החוקרים אזורי מחיה של 25 טורפים גדולים. מיפוי זה הראה כי צימצום שטחי המחיה של טורפים גדולים מהווה בעיה בקנה מידה עולמי,  60% (15) מ-25 הטורפים הגדולים שנסקרו איבדו יותר ממחצית שטחי מחייתם ההיסטוריים. מכך מסיקים החוקרים כי יש חשיבות להשבת טורפים ״בשיטות מדעיות״ לבתי גידול היסטוריים, השבה שתחזיר חיוניות וגיוון לסביבה הטבעית כולה.

ברור כי הצלחת ההשבה תלויה בסובלנות האנשים כלפי הטורפים! לכן ברור כי הסיכוי להצלחה של השבת טורפים גדול בהרבה באזורים בהם יש מעט חיות משק, שטחי חקלאות קטנים וה״צפיפות האנושית״ נמוכה. נוסף לכך, ברור כי יש יתרון משמעותי לאזורים בהם יש שטחי שימור גדולים כלפיהם באופן טבעי יש לאנשים עמדה חיובית.

״הסובלנות האנושית כלפי טורפים גדולים תהיה הדרך הטובה ביותר להצילם מהכחדה״, ״כך גם שמורות גדולות בהן יש צורך דחוף״, ״שמורות גדולות שיעודן הגנה על טורפים גדולים״.

יש סיכוי כי טורפים יחזרו לאזורים בהם תהיה מדיניות שימור נכונה וטובה, כך קורה באירופה עם שונרים, זאבים ודובים שלאורך שנים רבות נדחקו מאזורי מחיתם והיום חוזרים לשטחים מתאימים, כך קורה עם זאבים ודובים בארה"ב בפארק ילוסטון, כך גם חוזרים צבועים לאזורי מחיה מהם נעלמו באפריקה ובאסיה ואפילו הדינגו האוסטרלי במצב סביר, לא כך ששת הטורפים שמוזכרים למעלה ושלמענם יש צורך בפעילות השבה ושימור נמרצים.

אצלנו: בתחילת שנות השבעים כשהיה ברור כי יש סיכוי רב להשבת הראמים והפראים ובמקביל הייתה יציבות באוכלוסית הצבאים, עלתה הצעה לנסות ולהשיב לשטח ברדלסים ונמרים, שייובאו מאירן. ההצעה נפסלה בגלל חשש שהטורפים יהוו מטרד מסוכן לחיות משק, בעיקר אצל הבדואים שיגיבו בנקמה והרג של הטורפים. הארועים של חדירת נמר/ה לקיבוץ עין גדי לא הואילו למיזם וכך התכנית נפלה וחבל שכך! (א.ר.)

ידיעת המשך: 

ראו עוד בנושא באתר הידען:

7 תגובות

 1. יוסף – הבעיה זה לא אכילה, על כל קוף שצדים לאכילה יש הרבה שצדים למכירה למערב.
  הלוואי שכל הצייד בעולם היה רק בשר לאכילה.
  ויש גם בעיה שהם צדים אחד את השני , כמויות בני האדם שנרצחים בארצות האלה יותר מהחיות.
  לדעתי היה יותר טוב להם אילו לא ביטלו את הקולוניאליזם, יש עמים שלא מסוגלים לנהל מדינה בעצמם. ( כנראה שזה נכון גם לרוב שכננו )

 2. ליוסף – הבעיה זה לא אכילה, על כל קוף שצדים לאכילה יש הרבה שצדים למכירה למערב.
  הלוואי שכל הצייד בעולם היה רק בשר לאכילה.
  ויש גם בעיה שהם צדים אחד את השני , כמויות בני האדם שנרצחים בארצות האלה יותר מהחיות.
  לדעתי היה יותר טוב להם אילו לא ביטלו את הקולוניאליזם, יש עמים שלא מסוגלים לנהל מדינה בעצמם. ( כנראה שזה נכון גם לרוב שכננו הערבים )

 3. מדינות כמו דרום אפריקה מגדלות חוות של אריות לציד. הצייד משלם 100000 דולר ויורה בבעלי החיים ברשות. עצוב. מה הסיכוי של אריה אל מול רכב וכוונת טלסקופית.
  הם גם סבורים שמתנשא מצד המערב לומר להם שאכילת שימפנזות וגורילות היא עוול, ונישואים ל-4 נשים לא בסדר. הנשיא שם נשוי לכמה נשים לזכרוני.

 4. וכמו שאני כותב לעיתים קרובות: הגיע הזמן שבמקום שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה, תהיה שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן