סיקור מקיף

ציפורים מתות (לא בסתר)

עופות נפלו בהמוניהם מהשמים בסמוך לראש השנה האזרחי במקביל צפו מיליוני דגים מתים בנחלים, ובאנגליה נפלטו לחופים מאות-אלפי סרטנים מתים … מה גרם למוות ההמוני?

עופות נודדים מעל כרם מהרל. צילום: יואב דותן, רשיון GNU מתוך ויקימדיה קומונס (ויקישיתוף)
עופות נודדים מעל כרם מהרל. צילום: יואב דותן, רשיון GNU מתוך ויקימדיה קומונס (ויקישיתוף)

כותרות העיתונים זעקו "מוות המוני של צפורים". מצפון אמריקה כמו גם מצפון אירופה זרמו דיווחים על מוות המוני של מיני עופות, בראש השנה (האזרחי), בחצות נפלו קיכלים משמי העיירה ביבי Beebeשבארקנסו וכיסו את הרחובות, בסקנדיביה נפלו לרחובות אלפי עופות, בימים שאחרי ה"חג" נספרו אלפי צפרים מתות,

במקביל צפו מיליוני דגים מתים בנחלים, ובאנגליה נפלטו לחופים מאות-אלפי סרטנים מתים … מה גרם למוות ההמוני?
חובבי הקנוניות סיפרו על "קרני-מוות" או על תחילתו של "חורבן העולם", ‫(‬ואני חשבתי שיש לנו זמן עד 2012?) יהיו מי שיקבלו את "תיאוריית הקנוניה" תוך כדי קריאות הידד ו"אמרנו לכם", יבושם להם.
חוקרים ומדענים קפצו על ה"מציאה" והחלו לבדוק מה גרם למוות ההמוני?מאחר והדיווחים הראשונים הגיעו מ ביבי (אחרי חצות) ייחסו את "נפילת הקיכלים מהשמיים" לבהלה שנגרמה בגלל רעשי הזיקוקים שפוצצו לכבוד תחילת השנה. מאוחר יותר הגיעו דיווחים על מוות המוני של עופות בסקנדינביה, על מוות מיליוני דגים במפרץ צ'יספיק Chesapeake Bay על מוות של 150טון אמנונים בוויאטנם ומאות אלפי סרטנים בחופי בריטניה. יש להניח שדגים וסרטנים לא "נבהלו" מזיקוקים …. אז מה הרגם?

חוקרים אמריקאים (ואחרים) מנסים להרגיע באמרם כי "מוות המוני קורה כל הזמן במקומות שונים וללא קשר בין הארועים", "אלא שהיום ה"כפר הגלובלי" מאפשר תיקשורת מיידית ומהירה והפצת תמונות מארועים ברחבי העולם". דוברים /חוקרים מטעם הממשל הפדרלי "מסבירים" כי ארועי מוות המוני מתרחשים כל הזמן אלא שרובם אינם מפורסמים, לדבריהם החל מ 1970 מראים סקרים כי ארועי מוות המוני אינם נדירים(?)

לדברי חוקרי המרכז הגאולוגי National Wildlife Health Cente בשנה האחרונה נרשמו 95 ארועי מוות המוני (רק בצפון אמריקה), ביניהם מוות של 900 נשרים (מרעב?) בפלורידה, 4,300 ברווזים (ווירוס ) במיניסוטה, 1500 סלמנדרות (ווירוס ) באידהו, 2,000 עטלפים (כלבת?) בטקסס, 3,000 עופות ("מוות מיסתורי") בקליפורניה. בקייץ 1996 מתו בקנדה מאה אלף ברווזים מהרעלת בוטולין. בקזחסטן מתו אלפי אנטילופות ממין סאיגה – במאי השנה.

גם אצלנו היו ארועי מוות המוני, אחד מהם הוא מות מאות שחפים וציפרי חוף מצפון לחיפה ב2008, וכך ממשיכים המספרים לספר את סיפורי המוות ההמוני.

נשאלת השאלה מה היה לפני 1970? אולי לא היו ארועים כה רבים של מוות המוני? אולי ההשפעה השלילית של החברה האנושית על סביבתה טרם קיבלה ביטוי כה קיצוני?
במקום אחר כתבתי על מות עופות בגלל "פלאי" הבניה והתאורה המלאכותית, לא ראיתי התיחסות הדוברים למאות אלפי העופות שמתנגשות בגורדי שחקים.

לדברי הדוברים/חוקרים: כל שנה יש בממוצע 165 מקרי מוות המוני בצפון אמריקה. (מבלי להתבלבל) ‫הדוברים ממשיכים ו"מסבירים" כי "הסיבות למוות המוני הן :‬ שינויים קיצוניים במזג אוויר כמו גם מחלות, טפילים (ובאותה פיסקה)… זהום סביבתי !

נכון. בכל זמן נתון יש בצפון אמריקה כ 20מליארד עופות, חצי מאוכלוסית העופות מתה כל שנה מסיבות ובנסיבות טבעיות, אבל צפרים שמתות באופן טבעי אינן צונחות מהשמים ברחובות ערים … באלפיהן. כך גם דגים או כל מי שחי בסביבתנו.

בארצנו (ישראל) שקטנה מאות מונים מצפון אמריקה עוברים כל שנה יותר ממיליארד עופות … על פי ה"סטטיסטיקה" האמריקאית הינו אמורים לראות עשרות ארועים של מוות המוני… נכון, יש מקרי הרעלה וירי, אבל לא ראינו מאות ציפורים "נופלות מהשמיים".

הדוברים/חוקרים אומרים בין היתר כי "סופות ברד או ברקים גורמים למוות ", נכון, אבל קיכלים אינם מעופפים בסופות, אלא אם משהו (זיקוקים?) גרם להם לפרוח ממקום לינתם. ברד אינו פוגע בדגים וסרטנים. אירועי מוות המוני אכן קורים בטבע, אבל לא בתדירות של 165 בשנה!

בדיקה ראשונית של הקיכלים מביבי הראתה כי המוות נגרם מ"טראומה" כנראה בגלל רעש פיצוצי הזיקוקים(?) מינים שנפגעים, ש"נופלים מהשמים" או צפים על פני המים הם מינים שמתקבצים ללהקות ענק, לכן כל גורם שלילי פוגע במספרים גדולים.

מספרים גדולים של עופות, דגים, סרטנים או אחרים שנופלים או צפים מתים, מושכים תשומת לב … ומתפרסמים. אירועי מוות של מינים רבים שנסתרים מעין התקשורת מתמשכים ומתגברים מאז תחילת "המהפכה הירוקה" (1950) בעיקר בגלל פעילות אנושית.

ב-1962 פרסמה ריצ'ל קרסון את ספרה האביב הדומם, הספר שהתריע על הפגיעה הסביבתית בעיקר ע'י פיזור רעלים היווה פרשת דרכים ביחסו של הקהל (הקוראים) הרחב לסביבה, בעקבותיו החלו מחקרים רבים שבדקו את השפעת הרעלים שאנו שופכים לסביבה ואחת התוצאות המיידיות היתה הפסקת (חלקית) השימוש ב די.די.טי.

יתכן שמאז שנות השבעים יש דוברים/חוקרים ששכחו את המסר של קרסון, יתכן שתהיה פניה לאפיפיור בבקשה להכריז על ארועי מוות המוני כ"פעילות אלוהית", מה ש"יקרב אותו למדע"?, או אולי לחובבי הקנוניות? שכן לכל מי שעיניו בראשו (וראשו במקומו הנכון) צריך להיות ברור. רובם ככולם של ארועי המוות ההמוני נגרמים בגלל פעילות אנושית, ואין זה משנה אם הפעילות היא בניית גורדי שחקים, שילוח זיקוקים או הרעלת הים האוויר והיבשה, הארועים המדווחים הם קצה קצהו של תהליך שאנחננו גורמים לו במודע ובמתכוון, תוך כדי פגיעה והרס הסביבה הטבעית גורמת החברה האנושית להכחדה המונית.

ועל כך כבר אמרתי לא אחת כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

19 תגובות

 1. ל"מישהו"
  " השערות , האשמות , גיבובי … ללא סימוכין " ?
  רק אם קוראים בין השורות ומפרשים פרושים עלומים ,
  שכן בגוף הכתבה מובאים דברי חוקרים והשערותיהם ,
  ובסופה "השערה" של הכותב .
  "השערה" שמקובלת על רוב החוקרים שכן
  היום כבר הדברים ברורים יותר ומסתבר כי "רמיזת" הכותב לאשמת פעילות אנושית
  במוות המוני … יותר מקובלת מכל אפשרות אחרת ,
  אין צורך ב"קצה חוט לפרשה" שכן הסיבות מתבררות .
  מעט יומרני עבור מי שמסתתר מאחורי פסוודונים מגוחך לכתוב "אנו מבינים" … ?
  מי זה "אנו" הקהל הרב שבשמו "מישהו" מגיב ?
  או אולי זורם בעורקיו "דם כחול" ?

 2. ל"מישהו" …
  – בניגוד לך הכותב אינו מסתתר מאחורי "פסוודונים" מגוחך,
  – בכתבה מובאות השערות של חוקרים בציתות המקורות,
  – בסופה דעת הכותב , דעה שמסתברת מכל ההשערות שמובאות
  כמו גם ממקורות וארועים אחרים, כלומר … "סימוכין",
  – רק מי שקורא לסרוגין ובין השורות יכול לקבוע כי אלו הן "השערות ,
  האשמות , רדודות , שטויות , הכפשות".
  – "אנו מבינים" ? האם מכך ניתן להבין כי "מישהו" כותב בשם קהל רב ,
  או שאולי בעורקיו "דם כחול" ,
  – בנתיים מתבררות סיבות רבות לארועי מוות המוני ,
  רובן ככולן … כתוצאה מפעילות אנושית,
  אין בכך לא "חידוש" ולא "קצה חוט"
  שכן אין כאן "פרשה" אלא שורה של ארועים
  שכולם באשמת אנשים !

 3. ולך תסביר את זה למטורללים כמו אלו שאפשר למצוא למכביר באתרים מהסוג של "אמת אחרת" ו-"קונספיל", הם הרי מיד יטענו שאתה סוכן של הממסד, שמפרסם כתבות בתשלום, בעל תפקיד בכיר במסדר הבונים החופשיים שמקבל הוראות הישר מראש הלשכה שמעון פרס.

  אין טעם לפנות אל כל "חובבי הקנוניות" מכיוון שמדובר באנשים בעלי אמונה עיוורת בדיוק כמו החרדים למשל, שלרוב גם סובלים מבורות עמוקה (ומסוכנת יש לציין) המלווה באופן שיטתי את המערכת שבנו.

  התגובה שמעלי למשל, ממחישה היטב את מה שאני מתארת.

 4. לעורך היקר – יש לך אתר נהדר, חבל שאתה פוגע בו בהצגת כתבות רדודות וחסרות ערך כמו זו !
  אני לומד הרבה מביקורי באתר, אך הכתבות של דר' אסף רוזנטל (ברובן) מעלות השערות והאשמות ללא כל ביסוס או נתונים שיתמכו בהן.
  אנו מבינים שהוא נגד הפעילות המזיקה של האדם שפוגעת בטבע ובסביבה, וכולם מסכימים שיש להפחית אותה עד כמה שניתן.
  אבל לא ייתכן שהוא יכתוב שטויות וגיבוב של השערות והאשמות ללא כל סימוכין !!!
  באותה מידה הוא יכול היה לכתוב שהמוות ההמוני נגרם בגלל ניסויים של מדינת ישראל והיהודים שאחראים לכל הצרות בעולם. מה ההבדל ? הרי הוא לא טורח להביא שום סימוכין לדבריו.
  אני הייתי מצפה שהוא יביא איזה חידוש או אפילו קצה חוט שישפוך אור על הפרשה, אך כל מה שעשה היה להכפיש ולהטיל דופי על גופים שבסה"כ סיפקו נתונים…

 5. מה בעצם אומרת הכתבה ? חזרתם על עצמכם 10 פעמים בלי להסביר או להעלות סיבות כלשהן לאירועים
  אני מצפה לכתבות קצת יוצר מיקצועיות.
  לדעתי האמריקאים ביצעו איזה ניסוי עם קרינה מטורפת והם פשוט מסתירים את זה

 6. בעית כדור הארץ היא ….. נכון ניחשתם- 'הגזע האנושי' ! "נזר הבריאה" הורס את סביבת החיים באשר הם. רק כשבני אדם יגבילו התרבותם הבלתי-מרוסנת (הגיעה הזמן "לקרא לילד בשמו") ע"ח מינים אחרים, תוכל הסביבה לשקם עצמה!

  שבת-שלום לכל בעלי התבונה .

 7. איך נשכח כל כך מהר זיהום הנפט במפרץ מכסיקו? נפט שהרס והרג (וממשיך להרוס ולהרוג) כל מה שבדרכו? והחומרים שהשתמשו בהם לנקות את הזיהום? גם הם רעל. וממפרץ מכסיקו יוצא זרם הגולף, בדרכו לצפון אירופה, ולצפון אירופה הוא מביא את כל מה שמת.

 8. הקונספירציות הקיימות למקרי המוות ההמוני בשבועיים האחרונים:

  1. הארפ. (HAARP)
  2. פריצה בשדה המגנטי של כדור הארץ (כמו שנראה בסרט "THE CORE" מ2003, שגם שם אלפי ציפורים פשוט נפלו)
  יש גם תמונות ראדאר של עיגול נפער ונעמד במשך כמה שעות בזמן שהעננים המשיכו לזוז באיזור ארקנסו שם אלפי ציפורים מתו לפני שבוע.

  מה שזה לא יהיה, משהו מוזר מאוד קורה בכדור הארץ שלנו. מקרי? בהחלט לא לדעתי.

 9. צריך לקחת בחשבון מה שקורה לדבורים וכן העליה התמידית במחלת השפעת. לדעתי הקשר המחבר את הכל שמשום מה יש עליה באוכלוסיית הוירוסים העוינים מדוע זה קורה? יש הרבה ספוקולציות…

 10. גל, אף אחד לא יודע לביטחה, אבל דעתו של הכותב דווקא כן נשמע במאמר הזה:

  "
  ב-1962 פרסמה ריצ'ל קרסון את ספרה האביב הדומם, הספר שהתריע על הפגיעה הסביבתית בעיקר ע'י פיזור רעלים היווה פרשת דרכים ביחסו של הקהל (הקוראים) הרחב לסביבה, בעקבותיו החלו מחקרים רבים שבדקו את השפעת הרעלים שאנו שופכים לסביבה ואחת התוצאות המיידיות היתה הפסקת (חלקית) השימוש ב די.די.טי.
  "

 11. דבר אחד לא הבנתי מכל הכתבה..
  אז מה גרם למוות ההמוני? על הנושא הזה הכתבה לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן