סיקור מקיף

טסה בהיריון? נמצא סיכון מוגבר לקרישי דם בטיסות ארוכות

חוקרי האוניברסיטה העברית וביה”ח איכילוב מצאו שנשים בהיריון בעלות סיכוי מוגבר ב-40% להתפתחות קריש דם בוורידי הרגליים העמוקים ובריאות בעקבות טיסה. סיכון זה נמצא בתקופת זמן של עד כחודשיים מהטיסה

טיסה במהלך הריון.  <a href="https://depositphotos.com">אילוסטרציה: depositphotos.com</a>
טיסה במהלך הריון. אילוסטרציה: depositphotos.com

אחד החששות הגדולים בטיסה ארוכה, מלבד שעמום, תינוק צורח במושב מאחוריך וארוחה חסרת טעם, הוא השאלה האם טיסה עשויה להסב נזק בריאותי – במיוחד בזמן הריון. במחקר חדש, שנערך בשיתוף פעולה בין המחלקה לסטטיסטיקה ומדע הנתונים באוניברסיטה העברית והמרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב, נמצא כי בקרב נשים בהריון הסיכון לפקקת ורידים היה גבוה ב-40%. הממצאים פורסמו לאחרונה בכתב העת American Journal of Obstetrics & Gynecology MFM על ידי ד”ר שי רם וד”ר הילה שלו רם, בהנחיית פרופ’ יריב יוגב מהבית החולים איכילוב, יחד עם הדוקטורנטית ביתיה נויהוף בהנחיית פרופ’ מיכה מנדל מהמחלקה לסטטיסטיקה ומדע הנתונים באוניברסיטה העברית.

פקקת ורידים, שנפוצה פי 5 בקרב נשים במהלך ההריון וכמעט פי 80 בתקופה שלאחר הלידה, מהווה את אחד הגורמים המובילים לתחלואה אימהית ואף לתמותה. בעוד שמחקרי עבר מצאו כי טיסות ארוכות בגובה רב מעלות משמעותית את הסיכון למחלה, עד היום המידע בקרב נשים בהריון היה מצומצם מאוד. במחקר הנוכחי, צוות החוקרים התבסס על מאגר נתונים רפואי נרחב ונתוני ביטוח טיסות שנרכש דרך קופת חולים מוכרת. “ערכנו ניתוח נתונים של יותר מ-450,000 נשים שילדו בין השנים 2010-2019”, משתפת הדוקטורנטית נויהוף, ומוסיפה: “השווינו בין הנשים שטסו במהלך ההריון לבין אלה שלא טסו במהלכו, תוך התמקדות במקרים של פקקת ורידים כ-8 שבועות לאחר הטיסה”. שיטה זו, אפשרה לחוקרים לחשב סטטיסטית את יחס הסיכון ליום ללקות בפקקת ורידים שלאחר טיסה בזמן הריון או במשכב הלידה.

ד”ר רם מסביר כי “חשוב לציין כי שיעור הנשים אשר אובחנו עם פקקת ורידים לאחר הטיסה היה נמוך מאוד, אך ממצאי המחקר הצביעו כי יחס הסיכון ליום בקרב קבוצה זו גבוה ב-40%”. הממצאים הללו מדגישים את החשיבות של התנהלות מניעתית כמו שתייה מרובה, הקפדה על תנועה במהלך הטיסה ואף שימוש בגרביים אלסטיות. “פקקת ורידים היא אירוע נדיר יחסית, אך בעיקר בקרב נשים עם גורמי סיכון נוספים פרט להריון, חשוב מאוד להקפיד על ההמלצות לרפואה מונעת ולהיוועץ ברופא המטפל טרם לכן, כדי למנוע אירוע שעשוי להיות מסכן חיים”, מסכמת ד”ר שלו רם.

מאמר האקדמי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן