סיקור מקיף

הפנטגון צפוי לפרסם את כל הידוע לו על עב"מים. האם יש למה לצפות?

לקראת הגשת הדוח הצפויה ל-25 ביוני שחרר יוצר סרטים תיעודיים וידאו של 'נחיל של עב"מים' מעל ספינת חיל הים האמריקאי ב-2019. גם הנשיא לשעבר אובמה התבטא בראיון טלוויזיה כי עדויות לקיומם של עצמים מסתוריים ש"אנחנו לא יכולים להסביר את התנהגותם"

עצם מעופף בלתי מזוהה שצולם מספינת חיל הים האמריקני אומהה ב-2019. צילום: הפנטגון
עצם מעופף בלתי מזוהה שצולם מספינת חיל הים האמריקני אומהה ב-2019. צילום: הפנטגון

עדכון – הדו"ח פורסם

החלטה מוזרה מ-27 בדצמבר 2020 של הנשיא לשעבר דונאלד טראמפ התנתה היתנה את את אישור תוכנית החילוץ מהקורונה בכך שהפנטגון יפרסם בתוך 180 יום את כל הידוע לו על עצמים מעופפים בלתי מזוהים. התקופה הזו מסתיימת היום ולפיכך הדוח צפוי להיות מוגש לקונגרס האמריקני. מועד זה יסתיים ב-25 ביוני, אך סוגית העב"מים כבר מציפה את כלי התקשורת והרשתות החברתיות.

הוועדה הנחתה את הסוכנויות הפדרליות לזהות איומים פוטנציאליים על הביטחון הלאומי שמציבים עב"מים ולהעריך את האפשרות שאומה יריבה עומדת מאחורי פעילויות כאלה.

לקראת מסירת הדוח החלו להתפרסם עדויות שבהן נטען כי תופעות שהתרחשו בשנים האחרונות מגבירים את הסבירות לקיומם של עצמים שהתנהגותם חשודה.

יוצר הסרטים ג'רמי קורבל  פרסם סרטון בן 46 שניות בטוויטר, בו כתב כי האירוע תועד ביוני 2019 על ידי מרכז המידע הקרבי של ספינת חיל הים אומהה מול חופי סן דייגו. לטענתו מדובר בנחיל של עצמים מעופפים בלתי מזוהים ליד הספינה ונצפו גם על ידי טייסים באיזור. המיוחד באירוע הוא שלראשונה ישנה עדות מרובת חיישנים הכוללת גם תצפיות מכ"ם.

ימים ספורים לאחר הראיון של אובמה פרסם יוצר סרטים דוקומנטריים סרטון וידאו המתאר צילומי מכ"ם המראים, לטענתו, נחיל של עצמים מעופפים בלתי מזוהים (עב"מים) ליד ספינת חיל הים. ג'רמי קורבל פרסם ביום חמישי סרטון בן 46 שניות בטוויטר, בו כתב כי האירוע תועד ביוני 2019 על ידי מרכז המידע הקרבי של ספינת הקרב אומהה מול חופי סן דייגו.

"הם נעים מהר… הם מסתובבים", נשמע אדם לא מזוהה אומר.  קורבל, יוצר הסרט  "בוב לזר: אזור 51 – צלחות מעופפות", אמר כי הצילומים הם "נתונים אלקטרו-אופטיים מאומתים המדגימים סדרת אירועים משמעותית של עב"מים".

מסתבר שבשנים האחרונות אסף חיל הים האמריקני פרסם שבעה דו"חות תקרית בשנה שעברה, וחשף פרטים נוספים על סדרת המפגשים בין טייסי חיל הים לבין "תופעות אוויריות לא מזוהות".

חוק אישור המודיעין לשנת הכספים 2021 היה חלק מהצעת חוק החילוץ של טראמפ (בדצמבר 2020) שבמסגרתה הורתה ועדת המודיעין של הסנאט לסוכנויות המודיעין להגיש דו"ח על "תופעות אוויריות בלתי מזוהות" בתוך 180 יום.

דו"ח המודיעין על עב"מים צפוי  לעורר עניין לאחר שפקידים פדרליים לשעבר רמזו כי הדו"ח הבלתי מסווג יכלול אירועים בלתי מוסברים.

"בסופו של דבר, כאשר מיצית את כל  השאלה "מה אם" ואתה עדיין נשאר עם עובדות במרחב האווירי " אמר לואיס ליזונדו, לשעבר מנהל תוכנית זיהוי איום תעופה וחלל מתקדם של משרד ההגנה" לתוכנית "60 דקות".

למה לצפות?

קשה מאוד להפריד את האות מהרעש, ועד כה כל מה שגילינו על תופעת העב"מים היה רעש. נקווה שהפעם זה לא, אי אפשר להבטיח. כבר התפרסמו דוחות מסוג זה גם בארה"ב וגם בבריטניה, אך הם לא הוסיפו כל מידע שיפתור את התעלומה.

כבר היו מקרים שגורמים רשמיים אמרו שמדובר בתופעה שמקורה בחלל והתברר שהיא מעשה ידי טכנולוגיה סודית של יחידה אחרת מזו שפרסמה (ע"ע תקרית רוזוול) או של מעצמה זרה. הם כמובן חזרו בהם לאחר שהתגלתה האמת הפרוזאית, מה שהגביר את תיאוריות הקונספירציה.

עד כה טכנולוגיות שביצעו פעולות בלתי אפשריות פיזיקלית התגלו כאשליות אופטיות – כלומר דברים רחוקים שבגלל המרחק יכולים לעשות דברים נורמליים שבקרבה שהוטעינו לחשוב בלתי אפשריים פיזיקלית. כעת מה שחדש הוא שיש לנו הוכחה מרובת חיישנים שכוללת גם תצפית מכ"מ ויכולנו לדעת שזה בוודאות בטווח שבו התופעות לא יכולות להתקיים.

ממשלות לא יכולות לשמור סודות על פני דורות ואין להם גם מונופול על תצפיות במיוחד היום. הדברים המעורפלים של אובמה יכולים לתת רמז אבל שוב, נצטרך להמתין.

ראוי לציין שאין ספק שהסיכוי לקיומם של חייזרים על עולמות אחרים אינו זניח. יש אפילו תחום לגיטימי שנקרא אסטרוביולוגיה – חקר האפשרות לקיום חיים בחלל. התחום מתחלק בגדול לשניים – האחד חיפוש סימנים המעידים על חיים לפחות בעקיפין (מים על מאדים, חמצן באטמוספירות של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שנמצאים באיזור החיים) – מחקר שנועד למצוא חיים בין אם הם תבוניים או לא, והחלק השני – ניסיון להאזין לגלי רדיו מהחלל ולמצוא שם תבנית שמקורה ביצורים תבוניים.

בשנת 2017 הציתה את הדמיון טענה של אסטרופיזיקאים נחשבים ובהם פרופ' אבי לייב מהארווארד לפיהם אומואמואה, אסטרואיד או שביט שהגיע מחוץ למערכת השמש וחצה אותה בשיטה שלפי טענת פרופ' לייב מעידה על כך שהוא עצם מלאכותי. הוא העריך שמדובר בחללית חייזרים, אולי כבויה. טענה זו עדיין במחלוקת ומדעני הזרם המרכזי גילו שמרנות ואמרו שהעצם יכול להיות אסטרואיד או שביט.

גם אם מדובר בכלי תעופה של חייזרים שעוברים על חוקי הפיזיקה קרוב לוודאי שמה שנוכל לעשות זה לעדכן את הידע שלנו על פיזיקה, אם היה מתלווה לתצפית גם גילוי של שדר רדיו תבוני מהעצם זה כבר משהו אחר.

אם אכן זה כלי חייזרי, מרבית הסיכויים הם שהוא מכיל תבונה – אבל תבונה מלאכותית. גם פרויקט סטארשוט של יורי מילנר, שלייב משתתף בכיר בו, רוצה לשלוח חלליות כאלה אם כי זעירות למערכת השמש השכנה אלינו פרוקסימה קנטאורי.

בינתיים ככל הנראה התאריך הנקוב במסירת הדוח היה מוטעה. נמתין בסבלנות.

16 תגובות

 1. אנחנו יודעים לבנות מטוסים שלא מופיעים במכ"מים או בגלאים אחרים – לפחות 40 שנה.

  אני מניח שמין שיודע לטוס בין כוכבים לא פחות מוכשר מאיתנו….

  תתבגרו 🙂

 2. הצילום העליון היא ממערכת FLIR של מטוס קרב. למערכת הזו אין יכולת מדידת טווח – ומה שרואים זה מטוס אזרחי רחוק.

  הסרטון הראשון נראה לי כמו בלון.

  המשולשים הירוקים שרואים הם עקיפה במערכת האופטית.

 3. שאלו פעם את הרבי מליובאוויץ (גאון גם בפיזיקה, תשאלו את פרופסור ברנובר, פרופסור וולוול גרין, פרופסור סילמאן ועוד רבים וטובים) שאלו אותו אם יש חיים בחלל, וענה שלומר שאין-הרי זה להמעיט בכוחותיו של הקב"ה, אבל בני אדם אין, שכן כתוב בתורה שאדם הראשון נברא כאן. כמו כן הזכיר את שירת דבורה, שבה נאמר במפורש שבמלחמה עם סיסרא היתה התערבות חוצונית . וזאת במילים "אורו יושבי מרוז" . מרוז הוא אחד הכוכבים שבאלפא קנטאורי. הכתובים שם מתארים שפעילות מאותו כוכב היתיכה את גלגלי הברזל של מרכבות סיסרא .
  ואם נשוב לתגובתו המלומדת של אד (אהבתי!), ומתייחס ובצדק לאחוזים האפסיים של היוותרות ספונטאנית של )אפילו תא חי אחד, קל וחומר) אורגניזם שלם ותבוני, באיזה מקום שלא יהיה בקוסמוס – הרי הדברים לא כל כך מופרכים.

 4. אבי,
  ב 1896 אמרו שאין מה לגלות בפיזיקה – נכון חלקית. היו כמה עניינים שבכל זאת הטרידו את המדענים. בשנת 1900 לורד קלווין נתן הרצאה תחת הכותרת "ענני המאה ה־19 מאפילים על התאוריה הדינמית של החום והאור". הוא טען שישנם שני עננים על שמי הפיזיקה של המאה ה־19: האחד – תוצאת הניסוי של מייקלסון־מורלי 1886 ותופעת קרינת גוף שחור. את משמעותם של שני ה"עננים" הבינו במאה ה -20 דרך התאוריות המרכזיות החדשות של היחסות והקוואנטים. הנקודה החשובה היא שה"עננים" היו תוצאה של נתונים מדעיים אמפיריים ברורים ומוכחים שנשקלו עפ"י תאוריות מדעיות של התקופה.
  זה לא המקרה בנושא העב"מים – כאן הנתונים, במקרה הטוב, אינם ברורים ואינם מוכחים. במקרה הרע, אליו מתנקזות כמעט כל ה"ידיעות" מדובר בפנטזיות, שגיאות ושגגות (ואלה ניתנים להסברים מדעיים די בקלות), או פשוט בשקרים (כאן מדובר בד"כ בעדויות של יחידים על "מפגשים" משונים).
  עד כמה שידיעתי מגעת, המקרים היחידים שאפשר להתיחס אליהם ברצינות מה הם המקרים האמריקאיים מהסוג של אומהה 2019, וגם כאן האפשרות להסביר את מה שנראה כחריג – כלא יותר מתופעה טבעית או כאפקטים של פעילות טכנולוגית מקומית או כשיבוש במערכות החישה – היא בהחלט זמינה. העובדה שאף אחד במימסד המדעי או הצבאי האמריקאי לא יצא מגדרו בקביעות דרמטיות בהחלט אומרת דרשני.
  מכל מקום, אין כאן נתונים אמפיריים בעלי תוקף, כמו אלה שהטרידו את מנוחתם של מדענים בסוף המאה ה 19 וכמו אלה שמטרידים ומיגעים את מוחם של מדענים כיום (בפיסיקה לבדה יש למעלה מארבעים שאלות ובעיות כבדות משקל הטעונות פתרון וחלק מהן הן בהחלט בגדר "עננים").
  אשר ל"חישובים" ואומדנים שונים על תנאי סף ותנאים להיתכנות חיים חוצניים – המצדדים בפסאודו תאוריות על חוצנים מפותחים וכו' בונים מודלים הסתברותיים שהבסיס שלהם די מפוקפק. אופייני, שככל שהפרסקטיבה שלהם לגבי מושג החיים מודל החיים כפי שאנו מכירים אותם בגלובוס שלנו, הם מתעלמים מהסיכוי ההסתברותי הכמעט אפסי של המעבר מהמרכיבים הבסיסיים התא הביולוגי לתא ביולוגי שלם אחד, כזה המגלה יציבות וגם מסוגל להשתכפל, וכל זה בסביבה חללית אלימה ביותר. בשלב שני, קיימת התעלמות מהסיכוי הכמעט אפסי של המעבר לאורגניזם של ממש, ולו גם נחות ביותר. בשלב השלישי, קיימת התעלמות מהסיכוי הכמעט אפסי למעבר לאורגניזם תבוני. מצד שני, ככל שהפרספקטיבה היא מודל חיים שאינו מהסוג הביולוגי המוכר או אינו קרוב אליו – הבעיה של התאוריה היא עוד לפני האתגר ההסתברותי, שכן הבעיה היא חוסר מושג ממשי על טיבו של מודל חיים כזה, ולכן תאוריה על מודל חיים כזה אינה ענין למדע, לפחות בשלב זה של התבוניות האנושית.
  אז נכון שבקוסמוס הנצפה מספר הגלקסיות (נניח – שני טריליון) וכתוצאה מכך מספר הכוכבים (נניח מאה מיליארד כוכבים בגלקסיה, בממוצע) ועוד יותר מזה הפלנטות( נניח – עשר פלנטות לכוכב, וסה"כ פלנטות בסדר גודל של 10 בחזקת 24) הוא עצום באמת – עדיין הסיכוי ליצירתו של התא הביולוגי הראשון הראוי לשמו הוא עדיין קטן בעשרות (ואולי יותר) סדרי גודל מכדי שיהיה זה מעשי שהוא יתגשם בטווח גיל היקום הידוע לנו. שלא לדבר על הסיכוי לקיומו של אורגניזם, אפילו נחות, קל וחומר מפותח ותבוני.
  לכן כל השיח המשונה הזה על עב"מים, בשלב הידע האמפירי והמדעי הקיים היום, אין לו מקום באכסניה למדע (כולל מדע פופולרי), להבדיל מ"מדע" בדיוני. לעומת זאת, יש להרבות בשיח מדעי – מאמר יסודי ומקיף סביב הסוגיה של מוצא החיים, בוודאי בפן ההסתברותי, הוא נדרש ביותר, גם בבמה של מדע פופולארי כמו "הידען". יהיה זה מועיל אם יפורסמו מאמרים בסוגיות קרובות, דוקא כדי לגרש את התרבות המשונה הזו של ראיה אנוי או פסאודו מדעית פנטסטית בעידן הפוסמודרני המתהווה לעיננו, ומסמן סוג של גנגרנה בציוויליזציה המערבית.
  ואגב הענין במדע בדיוני – כשלעצמי, גם השיח הבדיוני לא כל כך מובן: נניח שקיימת תרבות תבונית חוצנית, ונניח שהיא קיימת גם עובר לפרק הזמן הדי מזערי (במונחים קוסמיים) שבו קיימת תרבות אנושית (וזו הנחה שכשלעצמה אינה מסתברת במיוחד). הסיכוי ששתי התרבויות הן תבוניות פחות או יותר באותה מידה, בפס הזמן הנוכחי הזעיר בו קיימת אנושות תבונית – הוא אפסי, וסביר להניח שהפער בין התרבויות הוא גדול ביותר. כעת, ישנן שתי אפשרויות: או שאנו נגלה אות התרבות החוצנית, או שהיא תגלה אותנו. בשלב הידע והיכולות הנוכחי שלנו – לא אנו נוכל לגלות את התרבות החוצנית, אלא היא תוכל לגלות אותנו. אם כך – נשאלת השאלה מהו הסיכוי לכך שהתרבות החוצנית כזו אכן תגלה אותנו ותהיה מודעת לנו, ותוכל ותרצה ותנסה ליצור קשר כלשהו איתנו – יצורים שרמת התבוניות שלנו ביחס לאותה תרבות חיצונית היא זניחה, בערך כמו שנמלים עשויים להיות תבוניות ביחס לבן אנוש? כעת – אם התרבות החוצנית תגלה אותנו, אך תבחר שלא להתיחס אלינו, הרי שהאנושות אינה מרוויחה דבר מהעיסוק בענין החוצני. אבל אם התרבות החיצונית תבחר לתיחס אלינו – כל הקשר הזה עלול להיות דוקא די מזיק, ולפחות כזה שבשים לב לשוני העצום בין התרבויות הוא אינו יכול להועיל; וכך התקווה שלך, אבי, לכך ש"נוכל ללמוד המון על עצמנו" היא פשוט אשליה כוזבת.
  אני כמובן חוזר על עמדתי – מדע הוא מדע. גם אם הוא לא תמיד מציית לרציונליזם פשוט (קוואנטים, למשל), הוא אף פעם לא בדיון. את הבדיון צריך להשאיר בחוץ.

 5. אד. קודם כל אל תזלזל בספרים ובידע בכלל. אני כתבתי ספר אחד וראיתי כמה זה קשה. תבדיל בין תצפיות שטוענות כי כבר היו מפגשים כאלה, לבין עצם קיום חיים בחלל. יש בשביל החלב אלפי כוכבי לכת המקיפים את השמשות שלהם במסלולים המאפשרים חיים (לא בטוח שגם מימשו). עמדה זו, והשערה לגיטימית שעצם שחלף במערכת השמש עשוי היה להיות פרי של טכנולוגיה חייזרית (יש ויכוח לגיטימי), לא צריכים להיות לא לגיטימיים בגלל שיש משוגעים שפותחים מרפאות חוצנים.

  ב-1896 אמרו שאין יותר מה לגלות בפיזיקה. בשנות התשעים דיברו על קץ ההסטוריה. אף פעם הידע שלנו לא שלם.

  בנוסף, גם אם נגלה שיש יצורים בחלל ואין אפשרות להיפגש איתם, נלמד מזה המון על עצמנו.

  נפח בלתי נתפס? 250 כתבות מתוך למעלה מ-23 אלף?

 6. 250 שנה אחרי המהפכה התעשייתית והגענו לירח, יש לנו אסטרוביולוגים, האזנות לגלי רדיו, טלסקופים שמחפשים פלנטות. בעיניי תרבות חייזרית שמתקדמת מאיתנו באלפי שנים כנראה תהיה מסוגלת להרבה יותר….

 7. אמונה בעב"מים היא דת לאתאיסטים רבים, כאלה שלא מסוגלים שלא להאמין במשהו, או לרציונליסטים שטחיים וכפייתיים כאשר המדע מכזיב ואינו מסוגל לספק תשובה מיידית לתהיה. במקרים אחרים האמונה הזו היא פנטזיה לחובבי דמיון ובדיון בדרגה של הפרעה נפשית.
  לעיתים קרובות מתלווה לדת הזו האמונה בפאנספרמיה. המאמינים האדוקים גם משקיעים באובססיביות ענין רב בידיעות ובנסיונות למצוא פלנטות המועמדות, לדעתם, לקיים "חיים".
  כמובן שכל זה בסדר גמור מבחינה דמוקרטית – יש חופש הדעה והדיבור, והעתונות הכללית מלאה בכל זה, דוקא מפני שהיא לא מדעית ואין בידיעות המובאות אצלה שמץ של שיקולים מדעיים טהורים עם חישובי הסתברות שמן הסתם מעמידים את כל הפנטזיות האלה באור מפוקפק ביותר. העתונות הזו גם נהנית לצטט את המדען השרלטן התורן המצדד בבולשיט הזה כדי להיות מפורסם לרגע, או את זה שמעונין בתקציבים למען משימות חלל וממנף שוב ושוב את האמונות האלה, או את ההוא שמפרסם ספר בנושא ומעונין למקסם הכנסות (פרופ' לייב, אמרנו?). אבל הדבר המוזר ביותר הוא לפגוש בכל האמונות האלה בעיתונות מדעית (ועתונות של מדע פופולארי בכלל זה), ולעיתים בנפח בלתי נתפס ביחס לידיעות מדעיות אמיתיות. חבל.

 8. בגיל מאוד צעיר ראיתי את מלחמת הכוכבים ומאז אני מחכה לאיזה יצור שינחת כאן ויגרום לכולנו לחשוב קצת אחרת. באותם ימים הייתי נוהג לקרוא ספרות רלוונטית (אחד הטובים לטעמי היה של רוברט הנליין – צוערי החלל) וגם זה הוסיף שמן לאש שלא היתה זקוקה לזה.
  לימים (לא מזמן) שאלתי את עצמי מה הסבירות שיש חיים תבוניים מחוץ לגבולותיינו ולא ממש היתה לי דרך לחשב את זה שכן אנחנו כאן בשל רצף אירועים (די ארוך) שאם נגרע את אחד ממרכִּביו לא היינו כאן.
  לפיכך, החלטתי לחשב את זה בצורה אחרת, פרימיטיבית יותר – והגעתי לתובנות עגומות (שלא לומר מבאסות) ובשורה התחתונה – אנחנו לבד.
  במידה ואנחנו לא לבד – אז בהכרח קיים אי-דיוק (משמעותי) לגבי מפץ הגדול – וזה אומר: אם היה מפץ גדול הוא לא יכול היה להתרחש לפני 13.8 מיליארד שנים אלא יותר כמו 13 מיל׳ מיל׳ מיל׳… שנים.

  אולי מתישהו בעתיד אסדר את החישובים האלו לכדי משהו שאפשר לקרוא אותו ואפרסם את זה (אני חייב להודות שאני לא ממש מרגיש עם זה נוח כי אני לא ממש מקצוען בתחום. אני בס״ה מתכנת שמעביר את ימיו בפיתוח תוכנה כלשהי.)
  .

 9. פעם ההכרזה שיש חיים או דברים שאנחנו לא יודעים הייתה מרגשת אותי בטירוף, אבל היום זה פשוט סוג של ברור, ותכלס שום דבר לא משתנה…

  מחכה לE.T.

 10. כתבה מלאת טעויות במיוחד בכל הנוגע לרוזוול והמשך ישיר של ציטוטים חסרי ערך מויקיפדיה והעיתונות, תוך התעלמות מכל המידע המדעי שהצטבר בעשרות שנות חקר התופעה.

 11. נדב תקרא או תיכנס לסרטונים לפניי שאתה מדבר.
  הבז סביב הארוע הנוכחי נובע מיזה שהעצמים האלה מבצעים פעולות בלתי אפשריות בטכנלוגיה של
  היום או של 50 שנה קדימה.
  העצמים האלה שוברים את מהירות הקול ללא בום על קולי, פונים בג׳י בלתי אפשריים וצוללים לתוך המים!
  כל זה בזמן שהראדארים מזהים אותם וטייסים ואנשי צוות רואים את זה בעיניים.
  זה כבר לא עניין של מה בכך.
  ואני לא מחסידי הקונספירציות למינהם…

 12. נדב תקרא או תיכנס לסרטונים לפניי שאתה מדבר.
  הבז סביב הארוע הנוכחי נובע מיזה שהעצמים האלה מבצעים פעולות בלתי אפשריות בטכנלוגיה של
  היום או של 50 שנה קדימה.
  העצמים האלה שוברים את מהירות הקול ללא בום על קולי, פונים בג׳י בלתי אפשריים וצוללים לתוך המים!
  כל זה בזמן שהראדארים מזהים אותם וטייסים ואנשי צוות רואים את זה בעיניים.
  זה כבר לא עניין של מה בכך.
  ואני לא מחסידי הקונספירציות למינהם…

 13. עצם לא מזוהה מעל אונית מלחמה או כלי מלחמה אמריקני
  הדבר הראשון שעולה בראש הוא כלי ריגול רוסי לא צריך להיות חכם יותר מידיי
  אם היו חייזרים שמתעופפים להם באוויר הייתם רואים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן