סיקור מקיף

מומחה לחקר חיים ביקום: אין טעם לחפש חייזרים באיזור 51

ב-20 בספטמבר 2019 מתוכנן מצעד המוני שאליו נרשמו למעלה מ-2 מיליון בני אדם, שמתכוונים לצור על איזור 51 כדי להכריח את הממשל האמריקני לחשוף את שרידי החייזרים המוחזקים לכאורה על ידה. פרופ' ג'ייסון רייט, חוקר חיים מחוץ לכדור הארץ, מסביר למה הם לא נמצאים בידי הממשל – זה משום שהם לא התגלו עד כה

איזור 51 כפי שהוא נראה בתמונת לוויין באתר Google Earth
איזור 51 כפי שהוא נראה בתמונת לוויין באתר Google Earth

הערת עורך THE CONVERSATION –: מה שהחל כבדיחה אינטרנטית גרם להתראה צבאית לאחר שלמעלה מ-2 מיליון בני אדם חתמו על עצומה לצור על איזור 51, מתקן צבאי סודי בדרום נבדה שמתואר מזה עשרות שנים על ידי חובבי תיאוריות קונספירציה כמקום בו הממשל מסתיר עדויות לעב"מ שהתרסק ובתוכו חייזרים. מטרת המבצע המתוכנן היא להטיל מצור על המתקן עד שהממשל יוציא לאור את שרידי החייזרים כדי שיוכלו לראות אותם בעיניהם. במאמר, שבנוי בצורת שאלות ותשובות, מסביר ג'ייסון רייט, פרופ' לאסטרונומיה ואסטרופיזיקה מאוניברסיטת מדינת פנסילבניה את העניין הציבורי במענה על השאלה עתיקת היומין. האם אנו לבד?

ש: מאז ימי קדם גילו המלומדים עניין בחיים מחוץ לכדור הארץ ואפילו כתבו על האפשרות של קיום ציוויליזציות תבוניות במאדים או בנוגה. אני מעריך שלא נרשמת למבצע באיזור 51?
ת: בכל הכנות, לא הייתי מודע למבצע הזה עד שישהו הסב את תשומת ליבי. אני חוקר ב-SETI, פרויקט החיפוש המדעי אחר תבונה חוץ ארצית, ותאמין לי אף אחד לא רוצה למצוא עדויות לקיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ יותר מאיתנו החוקרים בתחום. או סורקים את השמים אחר עדויות לטכנולוגיות חוצניות באמצעות הטלסקופים המשוכללים ביותר בעולם כדי להבין מה קורה בשנים. ולא מצאנו דבר עד כה. ואולם איננו עוקבים אחר מה שקורה באיזור 51.

שלטי אזהרה בכניסה לאיזור 51 במדינת נבאדה. צילום: shutterstock
כיתוב תמונה: למעלה ממיליון בני אדם נרשמו לאירוע המצור האזרחי על איזור 51 בנבאדה, הצבא האמריקני הזהיר את האנשים לבל יתקרבו. שלטי אזהרה בכניסה לאיזור 51 במדינת נבאדה. צילום: shutterstock

ש: האם אתה חושב שהציבור יודע מספיק על איזור 51? או שזה העניין שהתפשט באינטרנט במצור הוא רק סמן לתסכול של האנשים מכך שנראה להם שהממשלה מסתירה משהו שם?

ת: אינני יודע הרבה על איזור 51, אך אני יכול לומר שהעניין המאסיבי בלהגיע לשם קשור חושף עניין ציבורי בשאלה איזה סוג של חיים קיים במקום אחר ביקום.

ש: "האם אתה עצמך נסיתי לעשות מחקר אמיתי למה שמתרחש באיזור 51?

ת. "לא בדיוק באיזור 51. הדבר הקרוב ביותר היתה הרצאה של פיזיקאי שתיאר את המדע המדהים שבוצע על ידי הצבא בשנות הארבעים, בפרט פרויקט מוגול ששיגר מיקרופונים על כדורים פורחים כדי לראות אם הם יכולים לזהות ניסויים גרעיניים בברית המועצות. זו דוגמה מצויינת של גאונות הנדסית בתחום הפיזיקה. כאשר אחד עם הכדורים הפורחים הללו עם המיקרופון בצורת דיסק ומחזירי מכ"מ נחת בחווה ברוזוול, ניו מקסיקו הוא סייע לתדלק את כל השגעון אחרי החייזרים שעדיין איתנו היום. זו בושה, מכיוון שתיאוריות הקונספירציה על אודות החייזרים בנוסח המדע הבדיוני – מנקודת המבט שלי – הרבה פחות מרשימות ממה שהתרחש שם באמת.

שער העיתון המקומי של העיר רוזוול בניו מקסיקו, יומיים לאחר התקרית. הגרסה המתוארת בעמוד הראשי היא שחיל האוויר לכד חייזרים בחווה ליד רוזוול. טיעון זה הוכחש מאוחר יותר, אך לא יניתן הסבר אחר בשל סודיות הפרויקט שהבלונים שלו התרסקו
שער העיתון המקומי של העיר רוזוול בניו מקסיקו, יומיים לאחר התקרית. הגרסה המתוארת בעמוד הראשי היא שחיל האוויר לכד חייזרים בחווה ליד רוזוול. טיעון זה הוכחש מאוחר יותר, אך לא יניתן הסבר אחר בשל סודיות הפרויקט שהבלונים שלו התרסקו

ש: היו תקופות שבהם הממשל הפדרלי סיפק לחוקרים כסף למחקרים ולהוראה על אודות חיים מחוץ לכדור הארץ. הדבר נפסק. אם היתה לך דרך, כמה כסף פדרלי היית רוצה שהממשלה תשקיע במחקר חייזרים או עדויות לקיום חייזרים?

"המחקר אחר חיים ביקום נמצא בסדר העדיפויות של נאס"א וקהילת המחקר האמריקנית. רבות מהמשימות למאדים וטלסקופי החלל תוכננו לגילוי חתימות ביולוגיות – סימני חיים כגון מיקרו מאובנים או עדויות לחילוף חומרים באטמוספירות של כוכבי לכת מרוחקים. ואולם למרות מיליארדי הדולרים שהוצאו על המשימות הללו אני חושב שרבים בציבור יופתעו ללמוד כי נאס"א והקרן הלאומית למדע עצמן לא מוציאות כמעט כלום לחיפוש אחר חיים תבוניים ביקום, לרבות חיים טכנולוגיים שעשויים להיות קלים יותר לזיהוי. אני חושב שמימון המדע בתחום הזה צריך להיקבע כמו בשאר תחומי המדע, באמצעות מחקרים תחרותיים, שעברו ביקורת עמיתים. לפיכך אינני יכול להגיד מהי רמת המימון הנדרשת, אך אני יודע שהיא אינה אפס.

זכית בפרס דרייק לשנת 2019. מהו פרס דרייק, מדוע זכית בו ומה אתה מתכנן כדי להרחיב את המודעות לתחום?

"פרס דרייק מכונה על שם האדם הראשון שקיבל אותו, פרנק דרייק, שהיה האחראי העיקרי לפתיחת SETI כתחום מדעי בזכות המחקרים הראשונים שלו באמצעות טלסקופ רדיו. הוא גם חישב את החישוב הראשון – תוך שימוש במה שאנו מכנים כיום נוסחת דרייק – מספר התבונות החייזריות בשביל החלב שעשויים לנסות ליצור איתנו קשר. פרס דרייק ניתן מדי פעם על ידי מכון סט"י, מרכז מחקר להבנת מיקומו של האדם ביקום. אני רואה את הפרס כאישור לעבודתי שסייעה לקדם את תחום ה-SETI כדיסציפלינה אקדמית. וכדי לעודד את הקונגרס, נאס"א והציבור שהתחום שווה השקעה ציבורית. אחרי ככלות הכול, הגישה המדעית תענה על אחת השאלות הבסיסיות ביותר שאי פעם שאלנו – האם החיים בכדור הארץ ייחודיים או שיש יצורים אחרים כמונו ביקום?

איור של משוואת דרייק. בשנת 1961, פיתח האסטרופיזיקאי פרנק דרייק משוואה שנועדה להעריך את מספר התרבויות המתקדמות הצפויות להתקיים בגלקסיית שביל החלב. משוואת דרייק (בשורה העליונה) הפכה למסגרת עבודה למחקר, וכאשר טכנולוגית חקר החלל התקדמה והידע גדל, המספר השתנה, אבל אי אפשר לעשות שום דבר מעבר ללנחש משתנים כגון L - תוחלת החיים האפשרית של תרבויות מתקדמות אחרות. במחקר חדש, מציעים אדם פרנק וודרוף סאליבן משוואה חדשה (בשורה התחתונה) כדי לענות על שאלה שונה במקצת: מהו המספר התרבויות המתקדמות שסביר שהתפתחו במשך ההיסטוריה של היקום הנצפה? המשוואה של פרנק וסאליבן נשענת על דרייק, אבל מבטלת את הצורך ב-L. התמונה באדיבות אוניברסיטת רוצ'סטר.
איור של משוואת דרייק. בשנת 1961, פיתח האסטרופיזיקאי פרנק דרייק משוואה שנועדה להעריך את מספר התרבויות המתקדמות הצפויות להתקיים בגלקסיית שביל החלב. משוואת דרייק (בשורה העליונה) הפכה למסגרת עבודה למחקר, וכאשר טכנולוגית חקר החלל התקדמה והידע גדל, המספר השתנה, אבל אי אפשר לעשות שום דבר מעבר ללנחש משתנים כגון L – תוחלת החיים האפשרית של תרבויות מתקדמות אחרות. במחקר חדש, מציעים אדם פרנק וודרוף סאליבן משוואה חדשה (בשורה התחתונה) כדי לענות על שאלה שונה במקצת: מהו המספר התרבויות המתקדמות שסביר שהתפתחו במשך ההיסטוריה של היקום הנצפה? המשוואה של פרנק וסאליבן נשענת על דרייק, אבל מבטלת את הצורך ב-L. התמונה באדיבות אוניברסיטת רוצ'סטר.

לראיון ב-THE CONVERSATION

עוד בנושא באתר הידען:

10 תגובות

 1. הגיע הזמן להפסיק להתאים את המציאות לתיאוריה ולהתחיל להתאים את התיאוריה למציאות. הצטברו מספיק עדויות מהימנות לכך שיצורים תבוניים ממקור לא ארצי הגיעו לכאן. המחקר בנושא צריך לצאת מנקודת המבט הזאת.

 2. עם כל כך הרבה גרסאות לאמת וכל אחד בטוח שרק הוא יודע והשאר משקרים, לא נותר לי להסתמך על חישוב סטטיסטי פשוט שאלה מרכיביו:
  1- הסיכוי שבכל היקום לא התפתחו עוד חיים באף כוכב מלבד כדור-הארץ. נמוך. ככל הניראה זה קרה איפשהו. אם זה קרה פעם אחת פה, זה אומר שזה אפשרי. גם אם ההסתברות לזה נמוכה מאד, כשמכפילים אותה במספר הכוכבים ביקום (שזה כמה ספטיליארדים בחזקת מלתנתלפים) מקבלים -כמעט בוודאות.
  2- הסיכוי שלפחות בחלק מהמקרים האלה החיים שנוצרו התפתחו לתרבות תבונתית מתקדמת מספיק כדי להגיע לבקר בכוכב שלנו. נמוך.
  3-הסיכוי שהתרבות הזאת מתקיימת ומטיילת ביקום בחלון הזמנים הנוכחי . הרי בגילו המופלג של היקום רוב הסיכויים שזה לא ייפול בדיוק על הזמן הנוכחי שלנו דווקא מתאים. ופה כל פסיק הוא מאות מליוני שנים אז.. נמוך מאד
  4- הסיכוי שכל זה קורה, אבל אותה תרבות חוצנית מתקדמת להפליא מצליחה לבקר פה אבל באופן נסתר, ולא מתייצבת מול כל העולם בחדשות של שמונה ואומרת הנני כאן. כלומר הם מספיק מתוחכמים להגיע לפה, אבל איכשהו מתרסקים במדבר או נוחתים ישר למרתפים של נאסא מבלי שאף מקור מהימן הצליח לתעד מעל לכל ספק. והיום כשלכל אחד יש מצלמה צמודה זה היה אמור להיות פשוט.

  לסיכום – קבוצת החיתוך הזאת של כל התרחישים יחד היא חסרת גודל במונחים סטטיסטיים, במיוחד כאשר מציבים מולה את כל שאר התרחישים יחד – אין חיים ביקום או (יש חיים וגם הם לא יכולים להגיע לפה) או (יש חיים שיכולים להגיע ו וגם יש עדויות מהימנות בשפע- כלומר בחדשות של שמונה) ,
  כל זה לא משאיר הרבה ברירה אלא לאחל לשני מליון אמריקאים בהצלחה ויום טוב.

 3. לנסות לגלות חיים אינטלגנטים ע"י תשדורות רדיו זה "לעג לרש"
  כבר היום אנו יודעים על העברת נתונים ו חלקיקים ע"י "שזירה קוונטית".

  זה כאילו שמחפשים ביקום העברת תשדורות ע"י מדורה עם מגבת רטובה

 4. איזה שקרן,בושה להציג כזאת כתבה,הוא מדבר מטעם אלו שרוצים להסתיר, SETI זאת הונאה

 5. מי האידיוט שכתב את הכתבה הזו? ומצטט איזה מומחה עלאק לחקר החיים ביקום. חחח נו באמת. יש חייזרים באיזור 51 ובעוד הרבה בסיסים תת קרקעיים בכל העולם. תפסיקו לשקר אלינו כאילו אין לנו שכל בראש

 6. ארגון SETI מחפש את המטבע מתחת לפנס, בנסיון למצוא אותות אלקטרומגנטים שמשודרים מהחלל.
  תרבויות חוצניות אינטליגנטיות ומתקדמות משדרות באמצעות טכנולוגיה מבוססת תודעה, ובמימדים גבוהים יותר שלא נותנים לחישה של אנרגיה אלקטרומגנטית.
  יוזמת CE5 בעולם השיגה הצלחות רבות הרבה יותר ביצירת תקשורת עם תרבויות חוצניות.

 7. שכחת שהם יכולים גם להפעיל את הcloaking device של הקלינגונים ולהסוות את כל המחנה

 8. הגיע הזמן להפסיק עם מיקור חוץ של העריכה הלשונית של הכתבות שלכם לחוצנים. יקח להם עוד מיליוני שנים עד שיגיעו לרמה מספקת.

 9. איזה פארשים שנתנו התראה ארוכה כל כך לאנשי אזור 51. עכשיו הללו יכניסו את כל החייזרים והחלליות והכל למכונת הזמן שלהם וידחפו אותם לשבוע הבא. וגם את מכונת הזמן עצמה. לפולשים ישארו רק האנגרים ריקים לבהות בהם, ברוב סכלותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן