סיקור מקיף

יישום מציגה גישה חדשנית המשתמשת בננוטכנולוגיה למתן תרופות בבליעה

ניסוי מוצלח למתן בבליעה של תרופה לטיפול בסרטן הניתנת כיום דרך הוריד, פורסמו בכתב העת המדעי היוקרתי "Cancer Research" –

גלולות. מתוך ויקיפדיה
גלולות. מתוך ויקיפדיה

ישום החברה למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית דיווחה היום על ניסוי פרה-קליני מוצלח במתן בבליעה של דוסטקסל (טקסוטר), תרופה לטיפול בסרטן, על ידי שימוש בפלטפורמה ננוטכנולוגית חדשה. הטכנולוגיה, שפותחה על ידי פרופסור שמעון בניטה, ראש בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית, מאפשרת שחרור מבוקר של תרופות וזמינות מוגברת של תרופות שאינן מסיסות היטב במים לאחר מתן בבליעה. הממצאים פורסמו בירחון המדעי היוקרתי Cancer research.

מתן בבליעה של תרופות המסיסות בשומן אך לא במים מאתגר במיוחד משום שהן גם מפורקות וגם מסולקות באופן פעיל מן המעיים. אחת הבעיות העיקריות עליה צריכות להתגבר תרופות כאלו כדי להיספג בגוף היא משאבה חלבונית המכונה P-גליקופרוטאין. חלבון זה מסלק את התרופה שנספגה חזרה אל חלל המעי.

התרופה דוסטקסל (טקסוטר®) היא תרופה מסיסה בשומן המשמשת לטיפול במגוון גידולים סרטניים מוצקים. דוסטקסל כמעט אינה מסיסה במים ובנוסף, משאבת ה-P-גליקופרוטאין מסלקת אותה במרץ מן המעי ומונעת ספיגה טובה שלה. משום כך, תרופה זו ניתנת אך ורק באינפוזיה, לאחר שהומסה בעזרת חומרים ממיסי שומנים, דבר המגביר לעתים קרובות את תופעות הלוואי. השיטה החדשנית למתן התרופה כרוכה ביצירת ננו-קפסולות של דוסטקסל הנארזות במיקרו-חלקיקים מעט יותר גדולים בצורה המונעת פירוק של התרופה וסילוקה מן המעי. כתוצאה מכך עולה הזמינות הביולוגית של התרופה לאחר מתן בבליעה וכן מתאפשר שחרור מתמשך של התרופה לאחר שהיא מגיעה אל מחזור הדם.

תוצאות הניסויים הקדם-קליניים שנערכו על מכרסמים הראו שהזמינות הביולוגית של התרופה לאחר מתן בבליעה של המיקרו-חלקיקים החדשים הייתה גבוהה פי 10-20 יותר מאשר שיטות אחרות למתן בבליעה, ורמות התרופה בדם היו גבוהות. למרות הרמות הגבוהות שהושגו, החולדות לא סבלו מתופעות לוואי מיידיות, עדות לכך שהתרופה לא השפיעה לרעה על דפנות המעי. הפעילות נוגדת הסרטן של הפורמולוציה החדשה הודגמה על תרביות תאים.

ביוני 2009, יישום חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם אורום ונצ'רס MKI, זרוע ההשקעות הטכנולוגיות של מר מוריס קאהן, להמשך פיתוח הפלטורמה החדשנית למתן בבליעה של תרופות.

"דוסטקסל משמשת לטיפול במגוון סוגי סרטן, וכיום היא ניתנת במינון גבוה בצורת אינפוזיה פעם בשלושה שבועות. התוצאה היא תופעות לוואי שיכולות להיות חמורות למדי," אמר יעקב מיכלין, מנכ"ל יישום. "משום כך, חולים הנזקקים לתרופה זו יעדיפו לקבל אותה במינונים נמוכים יותר ובמתן בבליעה. תוצאות הניסויים הקליניים שפורסמו לאחרונה מראות שלהמצאתו של פרופסור בניטה, המפותחת כעת על ידי אורום ונצ'רס MKI, יש פוטנציאל ממשי לאפשר מתן בבליעה של דוסטקסל לחולי סרטן. הפלטפורמה החדשה למתן בבליעה של תרופות הוכחה כבר כיעילה עבור תרופות אחרות, והיא מספקת שיטה מהפכנית לעקוף את המחסומים רבי העוצמה בפני ספיגת תרופות במעי ובכבד, ולהגביר כתוצאה מכך את הזמינות הביולוגית של התרופות."

פרופסור בניטה הוסיף, "מערכת ייחודית זו מאפשרת לשנות את דרך הנתינה של תרופות המסיסות בשומן והמסולקות מהמעי על ידי P-גליקופרוטאין. תרופות אלו ניתנות כיום בהזרקה, ובעזרת המערכת החדשה ניתן יהיה לבלוע אותן תוך שמירה על זמינות ביולוגית גבוהה ועם פחות תופעות לוואי מבלי להשפיע על הפעילות הפיזיולוגית התקינה של המחסומים המטבוליים במעי ובכבד."

לתמונה בויקיפדיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן