סיקור מקיף

מדענים מזהירים: נגיף חדש יכחיד את האנושות בתוך חמש שנים. האמנם?

שני אנשים מתו מוירוס מסתורי. בעוד בכלי התקשורת ההמוניים מבשרים שזהו סוף העולם, האפידמיולוגית קרן לנדסמן מכניסה אותנו לפרופורציות הנכונות

Coronaviruses. מתוך ויקיפדיה
Coronaviruses. מתוך ויקיפדיה. זה לא הוירוס הזה, אבל בדיילי מייל לא יודעים ביולוגיה

מה צריך בשביל להוציא ממני שתי רשומות תוך שלושה ימים?
טוב ששאלתם!

כתבה כזו, למשל. הכתבה הזו מבוססת בצורה חופשית מאד על כתבה שפורסמה בדיילי מייל. לא בדיוק פאר היצירה העיתונאית או רפרנס מדעי רציני. למרות זאת לפחות שלושה אנשים היום שאלו אותי לדעתי לגביה, חלקם מתוך חשש שידוע לי דבר-מה שלא ידוע להם.

למי שלא נכנס לאתרי חדשות, הנה הכתבה והניתוח המדעי יותר, באדיבות מתמחה באפידמיולוגיה שמחלות זיהומיות וסוף העולם נמנים בין תחביבה העיקריים (רמז – זו אני):

מומחים למחלות מדבקות מזהירים כי נגיף קטלני המועבר לבני האדם מבעלי חיים, צפוי להתפשט בעולם ועשוי להכחיד את האנושות בחמש השנים הבאות. לדבריהם, הנגיף המסוכן שיגרום למגיפה, התגלה בעטלפים באסיה והוא כבר הספיק לגרום למוות של מספר בני אדם ברחבי העולם.

המה של המי?

אני משערת שהוירוס החדש והקטלני המתואר בפסקה הזו הוא הקורונַווירוס החדש, שהתגלה בינתיים רק בשני אנשים. יש קורונַווירוס שבודד בעטלפים, אבל זהו לא אותו וירוס, אלא פשוט מאותה משפחה. גם ה-SARS הוא מאותה משפחה. גם וירוסים שלא עושים כלום חוץ מהצטננות הם מאותה משפחה. ככה זה במשפחות – יש מוצלחים יותר ויש מוצלחים פחות.

כמו כן, כשל לוגי בעוד 3…2….1…

על פי הדיווח ב"דיילי מייל" הבריטי, אזהרת המומחים, חלקם בעלי שם עולמי, הגיעה בעקבות מספר מקרי מוות שנגרמו מווירוס בלתי מזוהה בחודשים האחרונים. בחודש יולי, מת גבר סעודי מנגיף שלא זוהה. בחודש שעבר נקבע מותו של תושב בריטי בן 38 שחזר מחתונת אחיו באפגניסטן. על פי הרופאים בבית החולים "רויאל פרי" בלונדון, הוא מת בעקבות זיהום שנגרם עקב התפרצות של נגיף שחדר לגופו באמצעות קרציות.

זוהי הפעם השניה שמוזכרים "מומחים בעלי שם עולמי". זהו כשל לוגי ידוע של מומחים לא מזוהים, השייך למשפחת כשלי ה"פניה אל סמכות". מומחים מצוטטים ללא שם, רפרנס רלוונטי או איזושהי דרך לאתר את הציטוט (ותודה לאורי ליפשיץ שבזכותו למדתי על כשלים לוגים).

הגבר הסעודי מת מקורונַווירוס שזוהה בתוך ימים מההגעה שלו לבית החולים, כפי שסיפרתי ממש בבלוג שלי, כך שקשה לי להתייחס אליו כ"לא מזוהה".

הזיהום שחדר לגופו של הגבר השני שחדר לגופו דרך קרציות נקרא Crimean-Congo Heamorrhagic Fever virus, שזה שם מאד ארוך ומפחיד אבל מדובר במחלה ויראלית מאד נפוצה באפגניסטן, ממנה האדם הגיע. שימו לב לתופעה המפתיעה – כאשר מישהו מבקר במדינה אחרת, הוא עלול לחלות שם במחלה! ואם הוא חוזר הביתה – הוא עלול להמשיך להיות חולה בבית, אפילו אם הבית נמצא בגלזגו. אנשים לא נרפאים באופן קסום כאשר הם חוצים את קו גריניץ'.

באותו החודש, אזרח קטארי אושפז בלונדון מכיוון שסבל משיעול קשה וקושי בנשימה. תחילה חשבו הרופאים כי מדובר בתסמינים של נגיף הסארס, אך לאחר שאבחנו את תוצאות בדיקות הדם, הם קבעו כי מדובר ב"זיהום ארסי להחריד שמעולם לא נראה בעולם הרפואה", ושללו את ההשערה כי נגיף הסארס הוא הגורם למחלה באדם.

נחשו מהו הוירוס הארסי והמסוכן הזה? כן, כן, בדיוק אותו קורונַווירוס מהפסקה הקודמת. נכון שעברו מספר ימים עד שהיה זיהוי ודאי שקשר בין שני המקרים, אבל מכאן ועד הפאניקה בפסקה הזו המרחק גדול. לא רק זה, אין ציטוט של הרופאים שטיפלו בחולה במאמר המקורי של הדיילי מייל. הציטוט הזה בוא בסך הכל משפט להעלאת הפאניקה בכתבה של הדיילי מייל, אבל הבאתו בתוך מרכאות שמרמזות על אדם אמיתי שאמר את הדברים היא… בעייתית משהו.

אל מקרים אלה, הצטרפו מספר מקרים נוספים בהם בני אדם סבלו מסימפטומים קטלניים שלא מוכרים לרופאים ברחבי העולם. בעקבות המקרים, מדענים מהסוכנות להגנת הבריאות העולמית, חקרו את המקרים ועיבדו את הנתונים באמצעים טכנולגיים חדשניים כדי לנסות ולהרכיב פרופיל של הנגיף המסתורי. מסקנת החוקרים הייתה כי מקורו של הנגיף לא בבני האדם, אלא בבעלי החיים.

נכון שיפתיע את כולם אם אספר שהפסקה הזו לא מופיעה בצורה זו בדיווח המקורי? חשבתי כך.

אבל בואו נתרכז רגע במשפט אחד, רק בשביל הכיף. "בני אדם סבלו מסימפטומים קטלניים שלא מוכרים לרופאים ברחבי העולם".

מבזק חדשות! מדי יום מתגלות מחלות חדשות, אבל מגוון הסימפטומים האפשרי קטן מאד. יש לנו כמות מוגבלת של איברים וכמות מוגבלת של סימפטומים שהאיברים האלה יכולים לייצר. זה שבמחלה החדשה התפתח כשל כלייתי אצל החולים לא אומר שזהו סימפטום קטלני בלתי מוכר. מדובר בסמפטום מוכר מאד שקשור למחלות רבות, החל מאבולה וכלה בסכרת. זה בסך הכל מחלה חדשה.

על פי המומחים שחקרו את הנגיף, הסימפטומים המאפיינים את התפרצותו הם כאב ראש, חום גבוה, כאבי מפרקים, כאבי בטן והקאות. לדבריהם, כאשר המחלה מתקדמת, החולים עלולים לפתח שטחים גדולים של דימום ושטפי דם בלתי מבוקרים בגופם.

מי מצליח לזהות את המחלה הבלתי מזוהה? נו, נו…

כן! זוהי קדחת מדממת, בת משפחה של האבולה, ידידתנו משכבר הימים, חביבת הבלוג ואחת המחלות הקטלניות בתבל. הסימפטומים האלה לא קשורים בכלל לקורונַווירוס שגורם לשיעול, כשל נשימתי וכשל כלייתי.

אבל זה לא מה שמפריע לי. מה שמפריע לי הוא הסיבה בגללה הקדחת המדממת מוזכרת כל כך קרוב לקורונַווירוס – מדובר שוב בתרגום גרוע, והפעם גם מטופש. 668 מלים אחרי הקורונַווירוס, כמעט עמוד וחצי מאוחר יותר, הדיילי מייל מזכיר שלפני מספר שבועות צוות חוקרים פרסם מחקר מולקולרי שהוא ערך על וירוס חדש שגורם לקדחת מדממת בקונגו. אבל מבחינת מי שתרגם – זה אותו וירוס, אפשר להמשיך כרגיל.

מומחים להתפשטות של מחלות ברחבי העולם טוענים כי צפיפות האוכלוסין בעולם והמעברים של בני האדם מאזור לאזור, בשילוב עם חדירת בני האדם לשטחיהם של בעלי חיים שונים, מאפשרים לכל זן חדש של נגיף לעבור מ"חזיר באפריקה ועד לבן אדם במערב". לכן, כל נגיף חדש עלול להתפשט בעולם באופן מהיר.

בהמשך לכשל הלוגי של המומחים הבלתי מזוהים עשיתי את העבודה העיתונאית המסובכת של לגשת למאמר המקורי ולבדוק מיהם המומחים האלה. אחד מהם הוא פרופסור ג'ון אוקספורד, מומחה לוירולוגיה מבי"ח קווין מארי שמסופח לאוניברסיטת לונדון. האזהרה שלו, על פי הדיילי מייל, היא שבתוך חמש שנים אנו צפויים להתקל במגפה חדשה. מכאן הדרך היתה פשוטה – ללכת לחפש את המקור.

אבל אין מקור. בשום מקום, חוץ מאשר בדיילי מייל ובאתרי "יום הדין מגיע" אין רפרנס למקור שבו פרופ' אוקספורד אומר במפורש שהמגיפה הבאה תשמיד את האנושות תוך חמש שנים. הוא פרסם מספר מאמרים בשנים האחרונות לגבי פנדמיית השפעת ומחלות ויראליות נוספות, אבל נושא חמש השנים לא מוזכר בשום מקום. נו טוב.

המומחה השני שמוזכר בכתבה, דרך אגב, הוא סופר בשם דיוויד קוואמן. לא שיש בעיה עם זה, אבל לא בדיוק הייתי מתייחסת לחוקר אחד שלא מצוטט נכון ולסופר כאל "מומחים בעלי שם עולמי בתחום", בעיקר בלי ציון התחום.

רק לידע כללי, הגלובליזציה אכן גורמת להתפשטות מחלות מהירה יותר, ובאמת כל מחלה יכולה להגיע לכל מקום על הגלובוס, אבל מכאן ועד לגזר הדין של חמש השנים…

רגע! איפה בדיוק נאמר שנשארו לנו חמש שנים על פי הכתבה הזו?

אז זהו. שבמסגרת קיצוצי התרגום גם החלק הזה נשמט. פרופ' אוקספורד מציין שכבר הרבה זמן לא היתה לנו פנדמיה (מגפה כלל עולמית) טובה, ולכן הגיע הזמן שתגיע אחת. זוהי סברה מקובלת בקרב חלק מההיסטוריונים של מחלות. רובם לא נוקבים במספר ברור, אבל חלקם מציינים שאחת למספר שנים מגיעה מגפה שמכחידה את רוב המין האנושי.

אבל אף מדען שמכבד את עצמו לא נוקב במספר מדויק להשמדת האנושות, בדיוק מאותה סיבה שאף מדען שמכבד את עצמו לא חוזה מתי תהיה לנו מכונית מעופפת, האברבורד, או מכונת זמן שפועלת. היחידים שנוקבים בתאריכים הם מהנדסים בעלי אלגוריתמים מסובכים שנותנים להם תאריך משוער (ע"ע התאריך המשוער להשלמת נתיבי איילון) או עיתונאים שצריכים למכור כותרות.

אני אמנם לא אוחזת בכדור בדולח, אבל הרשו לי להצטרף לגל התחזיות הקודרות – כולנו הולכים למות! באמת. תוך 70-150 שנה. מי מוכן לכתוב עלי בעיתון?

כידוע, החדשות של היום משמשות לעטוף את הדגים של מחר. מדורי בריאות בעיתונות המקוונת אפילו לא זוכים לעטוף את הפיקסלים של מחר. וזה חבל לי, כי עד שסוף סוף מחלות מדבקות מככבות בעיתון הן מקבלות טיפול שכוכבנית סוג ז' לא היתה מוכנה לסבול. רק שלמחלות הזיהומיות אין יחצ"ן שיתקשר לצעוק על בעלי העיתון.

—-

להרחבת הנפש, דיוויד בואי.
http://www.youtube.com/watch?v=louXPUW7tHU

55 תגובות

 1. קרן יקרה
  ללא קשר לתוכן הכתבה…שימי לב לעברית שלך. בראשית הכתבה יש הרבה טעויות ניסוח ודקדוק…כדאי שמישהו יעבור על כל כתבה ויעשה הגהה לפני פרסומה.

 2. אז בעצם זאת כתבה על פייקניוז לא על רפואה או מגפה או וירוס.. אם אני מבין נכון

 3. רעש בשביל יחס וצפיות+חמדנות המין האנושי ואז צצה עוד דת/מערכת שליטה מה חשבתם שיקרה? סך הכל אנושות שחוזרת על עצמה

 4. בסוף כול אדם שנולד מת,, האנושות נמצאת כאן זמן קצר,והיא תשמיד עצמה לפני שוירוס ישמיד אותה

 5. אני מקווה קרן שאת אוכלת עכשיו את הכובע ומתחרטת על הטון הלגלגני והמתנשא. קורונה וירוס אכן מסוכן ובדיילי מייל למרבה הפלא לא טעו כל כך. איזה כיף שהאינטרנט זוכר הכל

 6. כתוב מסורבל. קשה לעקוב. מקלקל את המסר. מה היה המסר בעצם? שהעיתונות מעוותת את המציאות בכדי למכור עוד כותרת או עוד קליק, או לדחוף אג׳נדה פוליטית.

 7. "במירוץ החימוש בין הרופאים והחיידקים, הרופאים בסופו של דבר ירוצו מהר יותר. מחלות ומגפות חדשות מופיעות בעיקר כתוצאה ממוטציות אקראיות בגנום של חיידקים ווירוסים, אשר משנות את תכונותיהם ומאפשרות להן לדלג מבעלי חיים לבני אדם, או להתמודד בהצלחה רבה יותר עם מערכת החיסון האנושית ועם תרופות כגון אנטיביוטיקה. אמנם קצב הופעתן של מוטציות חדשות כנראה הואץ לאחרונה בשל השינויים שהאדם עצמו מחולל בעולם, אולם בתחרות מול הרפואה, החיידקים תלויים בסופו של דבר בידו האקראית של המזל. הרופאים, לעומת זאת, אינם נסמכים רק על המזל. למרות שלאקראיות יש תפקיד לא מבוטל במדע, רופאים לא מסתפקים בכך שהם זורקים חומרים שונים לתוך מבחנו ומקווים שיד המקרה תייצר מהם חיסון חדש. הרופאים חוקרים את גוף האדם, את החיידקים ואת חוקי הביולוגיה, כדי לתכנן באופן תבוני תרופות וטיפולים חדשים ויעילים יותר. משנה לשנה עומד לרשות הרופאים ידע רב יותר ומהימן יותר, ולכן יש סיבה טובה להאמין שהטיפול הרפואי משתפר בקצב מהיר יותר מאשר קצב הופעתן של מחלות חדשות. החיידקים של שנת 2050 יהיו קרוב לוודאי מאיימים ועמידים יותר מאלו של 2015 אבל התרופות של שנת 2050 תהיינה כנראה משוכללות עוד הרבה יותר."
  מתוך ספרו של יובל נוח הררי ההסטוריה של המחר. נכתב לפני התפרצות מגיפת הקורונה.

 8. מעבר לבחישה ללא סוף בנושא הוירוס, אולי נרגע קצת נאהב קצת נכעס פחות נחייך נחייך יותר, וכן הסיבה לתגובתי, ישנם שגיאות כתיב מחרידות של ילדים בכיתה א׳ שהם לא שגיאת מקלדת, לכו לרקוד טנגו וואלס לכו לשיר שדרו אהבה למשפחה לילדים למבוגרים לעולם. אמא אדמה כועסת עלינו ,
  לדעת להיסתפק במה שיש מה יעזור לכם חפירות וירוס.

 9. קיום העולם משול לימי השבוע
  מכך שהאלף השביעי לקיומו משול לשבת קודש
  שבה נכנסים למצב של מנוחה לקראת
  שבוע חדש …
  יש האומרים שאנו נמצאים קצת לפני האלף השביעי … זה מה יש ואולי גם טוב שכך

  מחלות , משבר אקלימי , ריצה אחרי גרעין מלחמתי ועוד … לא חסר סימפטומים

 10. זה לקח יותר מחמש שנים – ובינתיים (לפחות בינתיים) לא כל האנושות נכחדה (טפו טפו, בלי עין הרע) – אבל בסוף למדנו שכדאי לפעמים להקשיב גם למיני התרעות ואזהרות שיכולות לקלקל לנו את המצברוח, ולא מסתדרות עם השאיפות הורודות שלנו…

  אגב, אני צופה שהמשך השליטה וההתנחלות בשטחים שבהם חיים כרגע כ-2.6 מיליון ערבים פלסטינים יביאו לחיסול המדינה היהודית והפיכתה למדינת גהינום דו-לאומית שסופה ליפול תחת שלטון איסלמיסטי בתוך 25 שנה… מי מוכן להקשיב???…

 11. הוירוסים מאותתים לאנושות להפסיק מיד עם טירוף הגלובליזציה ולחזור לחיים שפויים איש איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

 12. מצחיק שבסוף זה קרה. מעניין אם ביבי בסוף יכנס לכלא או שאנחנו, האזרחים, נכנס לכלא?!

 13. בקיצור אנשים….
  הדבר האחרון שנשאר לעשות זה להאמין באלוהים
  וכמובן לחכות למשיח צדקנו שיבוא במהרה בימנו אמןןןןוו

 14. לא הזוי שב2012 ידעו על הקורונה. זו משפחה שלמה ומגוונת של וירוסים

 15. אז אומרים שיהיה וירוס שיכחיד את האנושות,אז למה לא עושים דבר ורק מדברים? מה הטעם בנבואה אם לא עושים ככל היכולת לעכב אותה או לבלום אותה? היא מיועדת להזהיר ולא שיקרה ושזה יהיה מאוחר מידי! אם מתגלה מוקד של מגפה חדשה,אז יש לבודד את האיזור ולהלחם בה שם וכדי שלא תיתפשט,מה שקרה עם הקורונה,אסור שיחזור! כדור הארץ עבר 5 הכחדות המוניות,אין טעם להמתין לשישית שזה אנחנו שניכחד,יש לעשות מאמצים למנוע אותה,אתם לא חושבים?

 16. נו באמת עם כל הספקולציות של "החכמים"למיניהם הגזימו. יחד עם זאת עלינו להתעורר לגבי הטבע והסביבה שאנחנו בני האדם מזהמים את העולם ואחר כך בוכים למה זה היגיע לנו

 17. גם ב2025 יגיע וירוס חדש. חזק וקטלני פי 10 מהקורונה. ואם ה5נושות לא תיכחד מהמגיפה של עוד 5 שנים… זה יקרה שנתיים אחר כך.
  העולם הולך ברכבת אקספרס למקום הזה.
  לכדור הארץ נמאס מאיתנו, המשחיתים אותו.

 18. כתבה מעולה שמראה שהתחזיות של המדענים לפני שמונה שנים היו מבוססות ואיתנות. הגלובליזציה, העיור והתפוצצות האוכלוסין היוו גורם מרכזי במגפת 2020.אם לא היו נוהגים בסגר אכן היתה הכחדה רצינית.

 19. היא בעצמה כותבת שבודד קורונהוירוס בעטלפים ועל זה היא כלל לא כותבת..מחשיבה זאת כנגיף שאינו עובר לבני אדם

 20. מה שכתוב בדיילי מייל צריכים לקחת בעירבון מוגבל היא עתונות צהובה והיא על רמה מאוד בינונית.ורוב הסיכויים שכל פרופסור שמכבד את עצמו לא ירצה להתראיין לעתון זה.ישמצב שהאנושות תעבור מהפכות כל "הנביאים" חוזים את העתיד אחרי שפורצת מגפה ולא לפני.

 21. קורונה 2020הם צדקו רק נקווה דהבוף יהיה אופיטימי יותר ב"ה

 22. כל כך הרבה עוקצנות סרקסטיות וזלזול, שאני לא מצליחה לקרוא פסקה שלמה.

 23. סגנון ורמת כתיבה של תיכוניסטית לא מפותחת . ודיוויד בואי "להרחבת הנפש"? אז בואי ואגלה לך משהו. בעצם עזבי, ממילא לא תביני.

 24. הרצל
  הסיכויים לא כל כך נמוכים כמו שזה נראה.
  באותה שדה תעופה בקליבלנד יש כל הזמן ישראלים שחוזרים לארץ, שמתעסקים בתחום הרפואי. כלומר, בהחלט ייתכן ויש ישראלים שהיו בקשר עם אותה אחות שחולה באבולה.

 25. קרן – תודה על הכתבה.
  אני מסכים שיש קצת פניקה ויש עתונות שמנסה ללבות את הפניקה משיקולים מסחריים. אבל אפילו אם הסיכון של התפשטות האבולה (או וירוס אחר) אלינו הוא נמוך, הנזק בחיי אדם ובכלכלה יכול להיות אדיר.
  אדם אחד שהגיע חולה באבולה לניגריה וזוהה כחולה כשנחת בשדה התעופה גרם לכ-20 אנשים לחלות, והיה צורך ב – 150 איש שעבדו במשרה מלאה עד לעצירת המגפה. והיה להם מזל גדול שהאיש זוהה בשדה התעופה!
  אז בגלל הסיכון האדיר צריך להתכונן ברצינות אפילו אם הסיכוי הסטטיסטי נמוך.

 26. נו נו ואצלנו מדברים על איראן כל היום ועל בועות נדל"ן ומחאות חברתיות.
  אני נוסע לים – אם כבר סוף העולם אז בסטייל!
  🙂

 27. אהבתי את הכתבה הלועגת לכל אוהדי "יום הדין" למיניהם.
  ובכל זאת.
  חבל שלא הוספת פרק נוסף, בו ניסיון לתאר אירוע של הדבקה המונית, אפשרי, עתידי : תוך כמה זמן יזוהה הוירוס ? כיצד ניתן לעצור המשך מגיפה שכזו ? תוך כמה זמן ניתן לייצר הגנה ? אילו מדינות מסוגלות היום להתמודד עם אירועים כאלו, ועוד.
  גם זה יהיה מפחיד ומעניין, אבל התייחסות רצינית תעשה את ההבדל.

 28. אפילו לא קראתי את המאמר עד הסוף. נניח שזה נכון וסוף העולם קרוב כדי שנים ספורות נשאלת השאלה מי יאמר למי את המשפט האלמותי "אמרתי לך", ולמי זה יעזור?

 29. מאמר מעניין, תודה! בעיקר לאור העובדה שיש שמחפשים פרסום ע"י הפחדה, בגלל הפחד למות ולהעלם בלי שישמעו עליהם.

 30. אחלה כתבה. צינית, משעשעת ומקאברית למכביר. אה, וגם עשית רושם שאת יודעת על מה את מדברת (עניין נדיר בימינו). בעקבות המאמר והאמור לעיל יש לי שאלה: את נשואה?

 31. יש הרבה וירוסים קטלניים שיכולים לחסל את רוב האוכלוסיה

  הם נמצאים אי שם בכספות נעולות ב Biosafety Level 4 מחכים ליום הדין.

 32. כל כך הרבה סרקזם אפל וציניות בכתבה אחת… את בטח מוקפת באנשים טיפשים מאוד וחשובים מאוד בחיי היום יום.

  בכל מקרה, נהניתי לקרוא.
  כבר מזמן למדתי לא להתייחס ברצינות מיותרת למה שמדווח בעיטונות (במיוחד הישראלית) לגבי "מגיפות" ו"סוף עולם".

 33. תגובה מצויינת לכתבה חובבנית, שמצאה פרסום אפילו באתר החדשות של
  nana —-> http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=930683

  בהקשר למאמר רציתי לחדד מספר דברים שהזכרת בביקורתך:

  1.) ראשית, לא כל נגיפי ההצטננות מקורם ממשפחת הקורונה (Coronaviridae). כך למשל גורם ההצטננות המרכזי, נגיף האינפלואנזה, שייך בכלל למשפחת האורטומיקסווירוס (Orthomyxoviridae). ויש גם את הפרא-אינפלואנזה, ששייכת למשפחת הפראמיקסווירוסים (Paramyxoviridae) יחד עם ה-RSV, ניפה (Nipavirus) והנדרה (Hendravirus). ובל נשכח את הרינווירוסים (Rhinovirus) ממשפחת הפיקורנה, שאליה שייך גם נגיף הפוליו וכמובן את האדנווירוסים (Adenoviridae) הרספירטוריים.

  2.) שנית, קדחת דימומית מהסוג: Crimean–Congo hemorrhagic fever, אשר הזכרת במאמר שלך פה, על אף הדימיון שלה לתסמינים אשר גורם וירוס האבולה, אינה נגרמת כלל וכלל מנגיף שהוא קרוב משפחה של נגיף האבולה. נגיף שמחולל את המחלה נ"ל נקרא: Crimean–Congo hemorrhagic fever virus והוא שייך למשפחת הבוניה וירוסים (Bunyaviridae) ואילו נגיף האבולה שייך למשפחת הפילווירוסים (Filoviridae), כשקרוב המשפחה שלו הוא נגיף המרבורג (Marburgvirus).

 34. קצת פספסו
  היה אמור להיות 31/12/2012 סוף העולם -לפי האינקה 🙂
  אבל ייתכן שעוד הרבה לפני תהיה פה מלחמת עולם III – גרעינית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן