סיקור מקיף

אזהרה מן העבר: פרויקט קידוח בים המלח העלה ממצאים לגבי היסטוריית האקלים של האזור והעתיד הבעייתי הצפוי לו

פרויקט בינלאומי של קידוח בים המלח, בו משתתפים חוקרים מהמכון למדעי כדור הארץ על שם פרדי ונדין הרמן באוניברסיטה העברית, פותח חלון להיסטוריה האקלימית והסיסמית של ים המלח ב-200,000 השנים האחרונות

ד"ר מרדכי שטיין מהמכון לחקר כדור הארץ באוניברסיטה העברית בעת ביצוע קידוח בים המלח
ד"ר מרדכי שטיין מהמכון לחקר כדור הארץ באוניברסיטה העברית בעת ביצוע קידוח בים המלח

פרויקט בינלאומי של קידוח בים המלח, בו משתתפים חוקרים מהמכון למדעי כדור הארץ על שם פרדי ונדין הרמן באוניברסיטה העברית, פותח חלון להיסטוריה האקלימית והסיסמית של ים המלח ב-200,000 השנים האחרונות. בפרויקט נמצא שלפני כ-125,000 שנים התייבש הים כמעט לחלוטין כתוצאה מתנאי האקלים. ממצא זה מעורר דאגה לגבי מצב ים המלח בהווה, כאשר שינויי אקלים והתערבות בני אדם מזרזים את תהליך הייבוש.

ד"ר מרדכי שטיין מהמכון לחקר כדור הארץ באוניברסיטה העברית, אחד החוקרים שעובדים על פרויקט הקידוח, מספר: "ים המלח הינו אגם מלוח הממוקם בתוך שקע טקטוני עמוק (בקע ים המלח) שיציאת המים ממנו מתרחשת רק באידוי. נהר הירדן ונחל הערבה מסיעים אל ים המלח חומרי סחף ומים מאגן הניקוז של ים המלח. אזור בקע ים המלח מיקד את התפתחות ופעילות האדם לאורך מאות אלפי שנים והיווה כנראה תוואי חשוב בנדידת האדם הפרה-היסטורי בדרכו החוצה מהיבשת האפריקאית. סלעי המשקע שהצטברו במשך תקופות זמן אלה מתחת לקרקעית ים המלח המודרני אוגרים בתוכם מידע שמאפשר לשחזר את תנאי האקלים ששררו באזור אגן הניקוז ואף באזורים מרוחקים יותר כמו מדבריות הסהרה וערב."

במסגרת פרויקט הקידוח הובאה לישראל אסדה מיוחדת עם ציוד קידוח המתאים להפקת גלעינים של סלעי משקע מקרקעית אגמים. הקידוח עצמו בוצע בין נובמבר 2010 למרץ 2011 בשני אתרים: במרכז ים המלח בעומק מים של 300 מטרים ובשולי ים המלח בסמוך לחוף עין גדי.

ניתוח ראשוני של החומר הנקדח מראה כי הגלעינים שהופקו במרכז ים המלח מורכבים מרצפים של מלחים ושל חומר "בוצי", המעידים על תקופות מאוד יבשות ויותר רטובות בהתאמה באגן הניקוז של ים המלח. בין התגליות הראשוניות המרגשות: עדויות לקיומן של מושבות מיקרואורגניזמים עד לעומק של 150 מטרים מתחת לפני הקרקעית, וכן רצף מלחים בעובי כולל של כ-45 מטרים בעומק של למעלה מ-200 מטרים מתחת לפני הקרקעית ומעליו שכבת חלוקים המעידה על הימצאותו של חוף קרוב. ממצא זה מעיד על התייבשות משמעותית של ים המלח בעבר.

מדענים הראו כי הים יתייצב כנראה בעומק של כ-550 מטרים מתחת לפני הים (כיום הוא עומד ב-426 מטרים מתחת לפני הים) ולא יתייבש, אך "העדויות להתייבשות ונסיגה טבעית משמעותית בעברו של ים המלח מעמידות תמרור אזהרה בפני התייבשות משמעותית בעתיד. בעברו הטבעי השתקם ים המלח בעקבות חידוש הפעילות ההידרולוגית של אגן הניקוז, אך שיקום כזה דורש כמובן את החזרת פעילות המערכת הטבעית של זרימת נהר הירדן, שנבלמת כתוצאה מצריכת המים של מדינות האזור", מסכם ד"ר שטיין.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. תודה על העדכון בנושא מעניין זה.

  אשמח עם תוסיפו לעדכן כאשר ימשכו הבדיקות והגילויים

 2. 1. אם ים המלח התייבש כמעט לחלוטין לפני כ 125,000 שנים, האם זה אומר שגם מפלס הכנרת היה נמוך מאוד באותו זמן?

  2. האם הירדן זרם לים המלח באותה תקופה?

 3. אברהם היקר,
  אם העולם היה באמת עובד ככה הייתי מאמין לך, אבל האמת שהוא עובד בידיוק להפך.
  המזל שלנו (יחסית)הוא שחלק מאתנו לא הסתפק באמת הברורה והחד משמעית אלא שאל שאלות והרבה.
  בזכות זה יש לנו הבנה ברפואה,חקלאות,גאולוגיה,אסטרונומיה,פיזיקה ועוד ועוד… אפילו אתר האינטרנט שבו אתה מחפש נשמות אבודות…

 4. עם ישראל חזק ואמץ.

  ים המלח הוא חלק מהארץ שהבטיח לעם ישראל הקדוש ברוך הוא.
  התייבשות העם היא סמל למדד שמירת המצוות על ידי העם הקדוש הזה.

  ככל שיתחזק העם כך יעלה המפלס וככל שיתרחק מהקדוש ברוך הוא כך ירד המפלס עד שיחשפו לעינינו סדום ועמורה ויהיה גורלנו כגורלם.

  קומו ועשו תשובה והצילו נפשותיכם.

 5. לא הבנתי למה אנחנו צריכים להיזהר מהתייבשות של ים המלך. פעילות טקטונית היתה עשויה לשות את האזור. זכור לי מהרצאת מדע פופולרי על אוהלו שגובה פני הכינרת השצנה כל הזמן וולמראת זאת הייתה התיישבות אנושית רצופה ליד הכינרת כל הזמן הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן