סיקור מקיף

מלגות אונסק”ו – לוריאל “למען נשים במדע” לשתי מדעניות ישראליות צעירות במסגרת הפרויקט העולמי

השנה נבחרו המדעניות ד”ר גלי גולן מהאוניברסיטה העברית והגר גלברד-שגיב ממכון ויצמן לכלות הפרס הישראליות, הזוכות במלגה כספית של 50,000 ש”ח כל אחת. בנוסף, הן מועמדות מטעם ישראל למלגת אונסק”ו-לוריאל הבינלאומית 2011

מלגות אונסקו לוריאל 2010:  הזוכה ד"ר גלי גולן מאוני' העברית, יו"ר לוריאל ישראל גד פרופר, מנכ"לית לוריאל ישראל נאוה רביד, הזוכה הגר גלברד-שגיב ממכון ויצמן
מלגות אונסקו לוריאל 2010: הזוכה ד"ר גלי גולן מאוני' העברית, יו"ר לוריאל ישראל גד פרופר, מנכ"לית לוריאל ישראל נאוה רביד, הזוכה הגר גלברד-שגיב ממכון ויצמן
הערב (יום ב’, 26.7) נערך הטקס השנתי השני להענקת פרסי אונסק”ו – לוריאל “למען נשים במדע” – ישראל 2010, במעמד שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ’ דניאל הרשקוביץ. הוועד הישראלי לאונסק”ו ולוריאל ישראל משתפים פעולה מזה שנים לצורך קידום מדעניות צעירות בישראל, בהמשך לשיתוף פעולה עולמי נרחב בין לוריאל העולמית ואונסק”ו “למען נשים במדע” – L’ORÉAL-UNESCO For Women In Science. שותפות זו, שנוצרה בשנת 1998, נועדה להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי.

כלות הפרס לשנת 2010 הן ד”ר גלי גולן מהאוניברסיטה העברית, על מחקרה בתחום הטיפול בסרטן וקליטה של השתלות באמצעות פעילות אנזימים והגר גלברד-שגיב ממכון ויצמן, על מחקרה בתחום התודעה, המבקש להוכיח כי תודעה היא תופעה ביולוגית ולא רק פילוסופית.
ראיונות עם הזוכות על תחומי ההתמחות המדעית שלהן  יתפרסמו באתר הידען במהלך השבוע הקרוב.

המדעניות זכו בפרס כספי בסכום של 50,000 ש”ח כל אחת, וכן תהיינה המועמדות לפרס אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע” העולמי 2011.

חבר השופטים הישראלי שבחר את המועמדות הישראליות לתמיכה במחקר ולהכרה בינלאומית מורכב כולוממדעניות ישראליות בכירות ובעלות שם עולמי. יו”ר חבר השופטים היא הנשיאה הנכנסת של האקדמיה הלאומית למדעים פרופ’ רות ארנון שהיא גם כלת פרס ישראל, מכון ויצמן וכלל גם את כלת פרס נובל לכימיה פרופ’ עדה יונת, כלת פרס “נובל” ופרס ישראל, מכון ויצמן, שתי נשיאות אוניברסיטאות – פרופ’ רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון ופרופ’ חגית מסר-ירון, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה וכן את פרופ’ אפרת לוי-להד, ראש המחלקה לרפואה גנטית במרכז הרפואי שערי צדק.

יצוין כי בשנת 2008, עוד בטרם זכתה בפרס “נובל”, הפכה פרופ’ עדה יונת להיות הישראלית הראשונה הזוכה בפרס לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע”.

נאוה רביד, מנכ”ל לוריאל ישראל, בירכה על השותפות בישראל: “לוריאל ישראל, ואני כאישה, גאים ונרגשים על פתיחתה של תוכנית המקדמת מצוינות של מדעניות ישראליות צעירות. זו זכות גדולה לנשים, וזכות גדולה לישראל. מזה שנים, לוריאל מטפחת נשים הן בתחום היופי והן בתחום המצוינות המדעית. במציאות שבה זכו ב-100 השנים האחרונות 762 גברים ורק 40 נשים בפרס “נובל”, יש ללוריאל מחויבות וכבוד לתמוך בקידום נשים מדעניות בכל העולם – וגם בישראל”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן