האוטיזם מתחיל כבר לאחר הלידה * קשר בין פגים, לידות מאוחרות, ומשקל נמוך בלידה לבין אוטיזם בגיל מבוגר יותר

בדיקת אולטרסאונד מיד לאחר הלידה תאפשר לאתר תינוקות החשודים שיפתחו אוטיזם * אחת מהמסקנות הנלוות של החוקרים היא כי לסיכוי לליקות באוטיזם אים שום קשר לחיסונים

לוגו של עמותת תמיכה בילדים אוטיסטים. מתוך ויקימדיה
תינוקות בעלי משקל לידה נמוך ואי סימטריה מסויימת במוח הם בעלי סיכון גבוה ללקות באוטיזם. כך עולה ממחקר חדש שעשוי לספק לרופאים אמצעי לגילוי מוקדם של המחלה שהמנגנון הגורם לה מובן רק באופן חלקי.
החוקרים, בהובלת חוקר מאוניברסיטת מישיגן, מצאו כי משקל נמוך בלידה היה נפוץ פי 7 יותר אצל אלו שבדיעבד אובחנו כלוקים באוטיזם. לחלק מהם שעברו בדיקת אולטרהסאונד מיד לאחר הלידה, נמצא כי חלל המוח, המקום שבו מאוחסן נוזל השידרה – היה מוגדל. הממצאים מופיעים בכתב העת Journal of Pediatrics.
במשך שנים רבות רווחת בציבור הטענה השנויה במחלוקת לפיה גורמים סביבתיים משפיעים על התפתחות האוטיזם, ותמיד עמדה השאלה באיזה גיל הילד מתחיל לפתח את הלקוחת" אומרת תמי מובסאס, פרופסור לפדיאטריה קלינית ומנהלת המחלקה לבריאות הציבור במכון מידלנד, שגם היתה הכותבת הראשית של המאמר.
"מה שהמחקר מראה לנו הוא שסריקת אולטרסאונד.פשוטה במהלך ימי חייו הראשונים של התינוק תאפשר לגלות שיבושים במוח המעידים על סיכון גבוה לפיתוח אוטיזם."

מובסאס ועמיתיה הגיעו למסקנה לאחר ניתוח נתונים של 1,105 ילדים שנולדו באמצע שנות השמונים ומשקל הלידה שלהם היה נמוך. בנוסף, מסיבות שונות נערכה לילדים הללו בדיקת אולטרהסאונד מיד לאחר הלידה, כך שהחוקרים יכלו למצוא קשר בין הפרעות במבנה המוח בגיל הינקות לבין הפרעות בריאות שהופיעו מאוחר יותר. המשתתפים גם נסרקו לגילוי אוטיזם כאשר היו בני 16 ולחלקם נערכו מבדקים מקיפים יותר בגיל 21, ומתוכם 14 אובחנו כלוקים באוטיזם.

הגדלה של חלל המוח המאובחנת לעיתים קרובות אצל פגים, עשויה להעיד על אובדן סוג מסוים של רקמה במוח המכונים "החומר הלבן". החוקרים אומרים כי יש צורך במחקרי המשך כדי להבין מה משמעות אובדן החומר הלבן והא הוא מעורב בתהליכים נוירולוגיים שתוצאתם אוטיזם." אומר נייגל פאנת, אפידמיולוג ב-MSU שסייע לארגן את התיקים הרפואיים של הילדים שהשתתפו המחקר. "זהו רמז חשוב להבנת התהליך של האוטיזם."

 

מחקרים קודמים הראו שיעור גדול של אוטיזם בקרב ילדים שנולדו במשקל נמוך ופגים, ומחקר קודם של מובסאס ופאנת' מצא עליה מתונה בסימפטומים בקרב ילדים אוטיסטים שנולדו בלידה מוקדמת או מאוחרת מדי.
המחקר זכה למענק של המכונים הלאומיים לבריאות.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. הסיכון לחלק ממקרי האוטיזם (וגם לסכיזופרניה) מתחיל כבר כבר ברחם בעקבות ארוע של
  מערכת החיסון Maternal Immune Activation.

  הדלקתיות במוח יכולה להסביר את המימצאים כמו הגדלה ב Ventricles .
  החללים הנ"ל מחזיקים את הנוזלים של מערכת העצבים המרכזית.
  מחקרים קודמים מראים רמות גבהות של ציטוקנים פרו דלקתיים כמו TNF-alpha בנוזלי ה CSF
  רמות גבוהות במיוחד נצפו בקרב ילדים אוטיסטים שעברו רגרסיה.

  אחד הסיבות שזוהו למשל, נוגדנים של האם למוח העובר :
  https://www.hayadan.org.il/maternal-antibodies-linked-to-autistic-behaviors-1402083/

  במחקר הנ"ל היו יותר מקרים של ילדים שעברו רגרסיה אחרי גיל שנה מאשר ילדים שהראו סימנים כבר לפני גיל שנה.

  הדג'ובנטים בחיסונים יכולים להחריף נטיה לדלקתיות/ אוטואמיוניות , כפי שהראה פורפ' יהודה שונפלד,'ASIA' – autoimmune/inflammatory syndrome induced by adjuvants:
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20708902

  בהתחשב בכך ש Maternal Immune Activation מרמז על דלקת מוח פעילה , אולי אפשר להגיע למסקנה שחיסונים אינם הגורם היחיד לאוטיזם , אבל הממציאם דווקא מחזקים את המעורבות של החיסונים כאחד הגורמים שקובעים את עוצמת הפגיעה בתסמונת המולטי-פאקטוריאלית – אוטיזם

 2. אוטיזם הוא עניין פסיכולוגי. התוצאה היא פיזיולוגית, ולא ההיפך.
  וכן, הפסיכולוגיה מתחילה טרם הלידה.
  אז שלא יעבדו עליכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן