אנדרומדה בלעה גלקסיה גדולה לפני 2 מיליארד שנה

מדענים באוניברסיטת מישיגן הסיקו כי גלקסיית אנדרומדה, השכן הגלקטי הגדול ביותר של שביל החלב בלעה גלקסיה מאסיבית בסדר גודל דומה לזה של שביל החלב ואנדרומדה עצמה וסיפחה את מרבית כוכביה להילה

באיור רואים כיצד קרעה גלקסיית אנדרומדהM31) ) לגזרים את הגלקסיה הגדולה M32p והותירה אחריה גלקסיה ננסית M32 המקיפה את אנדרומדה. גלקסיה זו היא מה שנותר מהליבה של גלקסיית הענק. כל שאר הכוכבים נמצאים כיום בהילה המקיפה את אנדרומדה. איור: ריצ'ארד ד'סוזה. תמונה של אנדרומדה באדיבות וויי-האו וואנג. תמונה של כוכבי ההילה של אנדרומדה M31 באדיבות AAS/IOP.
באיור רואים כיצד קרעה גלקסיית אנדרומדהM31) ) לגזרים את הגלקסיה הגדולה M32p והותירה אחריה גלקסיה ננסית M32 המקיפה את אנדרומדה. גלקסיה זו היא מה שנותר מהליבה של גלקסיית הענק. כל שאר הכוכבים נמצאים כיום בהילה המקיפה את אנדרומדה.
איור: ריצ'ארד ד'סוזה. תמונה של אנדרומדה באדיבות וויי-האו וואנג. תמונה של כוכבי ההילה של אנדרומדה M31 באדיבות AAS/IOP.

 

 

מדענים באוניברסיטת מישיגן הסיקו כי גלקסיית אנדרומדה, השכן הגלקטי הגדול ביותר של שביל החלב בלעה גלקסיה מאסיבית בסדר גודל דומה לזה של שביל החלב ואנדרומדה לפני כ-2  מיליארד שנים.

אף על פי שהיא נבלעה כמעט לחלוטין, השאירה הגלקסיה שביל עשיר של ראיות כמו הילה כמעט בלתי נראית של כוכבים הגדולה מאנדרומדה עצמה, זרם חמקמק של כוכבים וגלקסיה מסתורית נפרדת – M32.

 

גילוי וחקר הגלקסיה המושמדת יסייעו לאסטרונומים להבין כיצד גלקסיות כמו שביל החלב מתפתחות ושורדות מיזוגים גדולים.

 

גלקסיה גדולה זו שהושמדה, המכונה בפי המדענים M32p, הייתה הגלקסיה השלישית בגודלה בקבוצת הגלקסיות המקומיות, לאחר שביל החלב וגלקסית אנדרומדה. באמצעות מודלים ממוחשבים הצליחו ריצ'ארד ד'סוזה (D'Souza) ואריק בל מהמחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטת מישיגן הצליחו למצוא את הראיות, להרכיב מהן מודל, ולחשוף אחות אבודה זו של שביל החלב.

 

 

הממצאים שלהם פורסמו בכתב העת Nature Astronomy.

מדענים כבר יודעים כי זה כמעט בלתי אפשרי לראות) הילה גדולה של כוכבים סביב גלקסיות העשויה מ שרידים של גלקסיות קטנות יותר שנבלעו.

גלקסיה כמו אנדרומדה צפויה לצרוך מאות מחברותיה הקטנות יותר. החוקרים חשבו שיהיה זה קשה לעקוב אחר ההסטוריה של על כל אחת מהן בנפרד".

באמצעות סימולציות מחשב חדשות, המדענים הסיקו כי למרות שגלקסיות לוויה רבות נבלעו על ידי אנדרומדה, רוב הכוכבים בהילה הקלושה החיצונית של אנדרומדה נתרמו בעיקר על ידי מיזוג עם גלקסיה אחת גדולה.

 

"זה היה רגע של "אאוריקה", הבנו שאנחנו יכולים להשתמש במידע זה של הילת הכוכבים החיצוניים של אנדרומדה כדי להבין  את המאפיינים של הגלקסיה הגדולה ביותר שנבלעה. אמר המחבר הראשי ד'סוזה. מפגשים כאלה יגרמו להריסת הדיסקות וייצרו גלקסיה אליפטית.

גלקסית M32 של היום היתה לפני כ-2 מיליארד שנים הליבה של גלקסיה גדולה יותר M32P, הגלקסיה השלישית בגודלה בשכונה הקוסמית. איור: איור: ריצ'ארד ד'סוזה.
גלקסית M32 של היום היתה לפני כ-2 מיליארד שנים הליבה של גלקסיה גדולה יותר M32P, הגלקסיה השלישית בגודלה בשכונה הקוסמית. איור: איור: ריצ'ארד ד'סוזה.

תזמון המיזוג יכול גם להסביר את עיבוי הדיסקה של גלקסיית אנדרומדה, וגם את פרץ היווצרות הכוכבים לפני כ-2 מיליארד שנים, ממצא שהתגלה באופן עצמאי על ידי חוקרים צרפתיים מוקדם יותר השנה.

"גלקסיית אנדרומדה, עם פרץ מרהיב של היווצרות כוכבים נראתה כל כך שונה לפני 2 מיליארד שנה", אמר בל. "כשהייתי בבית הספר לתארים מתקדמים נאמר לי שאנדרומדה ו-M32 התפתחו כפי שאנו רואים אותם כיום, בתהליך הראשוני של היווצרות הגלקסיות."

השיטה בה השתמשובמחקר זה ניתנת לשימוש גם עבור גלקסיות אחרות ומאפשרת למדוד את מיזוגי הגלקסיות הגדולים ביותר ביקום, אומרים החוקרים. בעזרת הידע הזה, יוכלו המדענים להתיר טוב יותר את הרשת הסבוכה של סיבה ותוצאה הגורמת לצמיחת גלקסיות ולחקור כיצד משפיעים מיזוגים אלה על הגלקסיות המעורבות בהם.

להודעת אוניברסיטת מישיגן

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. מה שכתוב בכתבה זו הוא נכון בעיקרו עם טעויות קטנות ואי דיוקים מסוימים. בעוד כשלשה מיליארד שנים אנדרומדה תבלע את שביל החלב ולאחר המיזוג הגלקטי הנ"ל לכדור הארץ שלנו יוותרו רק מספר מאות מיליוני שנים אם בכלל עד לפירוקו המוחלט. בעוד המיליארדר שנים מהיום לא יתקיימו שום סוגי חיים על פני כדור הארץ שלנו והצומח יהיה דליל ביותר ואולי רק יוותרו בו מספר חרקים ותו לא. המים והאוקינוסים בכדור הארץ יוותרו כנראה עד קיצו והתפרקותו של כדור הארץ אך לא יהיו יצורים חיים במקווי המים השונים וגם לא יוותרו צמחי מים ייתכן שיוותרו אלמוגים ותו לא. בעוד כמיליארד שנים כדור הארץ ישוב להיות שומם כפי שהיה בראשיתו. לבני האדם אשר מאמינים באלוהים אני אומר כי לאחר שכול האנושות תקום בתחיית המתים וכולנו ללא יוצא מן הכלל נזכה לחיים טובים בריאים ומאושרים לאין סוף דורות ולאין סוף שנים ברגע שלא יתאפשר עוד ניהול חיים על פני כדור הארץ כולנו נמות בשלווה ונשמותינו האלוהיות והנצחיות יחיו בנחת בעולם הנשמות בניהולו של בורא עולם שהוא הכל והוא מעל הכל והוא נצחי. אגב למי שמאמין כמוני בהמצאותם של חייזרים במאדים ובירח הסובב את כדור הארץ שלנו אני אומר שבעתיד הלא כל כך רחוק אלוהים יטול את רוחם של כל החייזרים מפני שפגעו באכזריות אין קץ בבעלי חיים ובבני אדם ובעולמנו ואף חייזר לא יזכה לחיים חדשים. אגב לכל בני האדם מאז ומתמיד ישנה נשמה אלוקית ומה שמקיים את החייזרים זו תודעה שניתן לכנותה בכינוי רוח חיים אך זו אינה נשמה אלוקית כפי שמצויה אצלנו בני האדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן