סיקור מקיף

עידן היציבות הסתיים, ונגיף הקורונה הוא רק ההתחלה

בערך לפני 10,000 שנה, העולם נכנס לפתע לתקופה של יציבות אקלימית כמוה לא חוותה האנושות המודרנית לפני כן. אבל תודות לפליטה הולכת וגוברת של פחמן דו-חמצני ושאר גזי חממה, האנושות מביאה תקופה זו לסופה כעת

מאת: וולפגנג קנור, חוקר בכיר גיאוגרפיה פיזיקלית ומדעי מערכות אקולוגיות, אוניברסיטת לונד. תרגום: דפנה רביב

משבר האקלים. המחשה: shutterstock_
משבר האקלים. המחשה: shutterstock_

האנושות החלה רק לאחרונה להתרגל לאקלים יציב. לאורך רוב ההיסטוריה, תקופת הקרח הארוכה הדגישה פרקי זמן קצרים חמים. המעבר בין קור לחום היה במיוחד כאוטי.

ואז, בערך לפני 10,000 שנה, העולם נכנס לפתע לתקופה של יציבות אקלימית כמוה לא חוותה האנושות המודרנית לפני כן. אבל תודות לפליטה הולכת וגוברת של פחמן דו-חמצני ושאר גזי חממה, האנושות מביאה תקופה זו לסופה כעת.

אובדן יציבות זה עלול להיות הרה-אסון. אם מגיפת הקורונה יכולה ללמד אותנו משהו על משבר האקלים הרי זהו זה: כלכלת העולם המודרנית והמקושרת שלנו היא הרבה יותר פגיעה משחשבנו, ועלינו להפוך אותה בדחיפות לעמידה יותר ויותר מוכנה לבלתי ידוע. אחרי הכל, אקלים יציב מהווה בסיס להרבה מהתרבות המודרנית. כמחצית מהאנושות תלויה בגשמי מונסון יציבים להפקת מזון. צמחים חקלאיים רבים זקוקים לסטיות טמפרטורה מסוימות במהלך השנה כדי לייצר יבול יציב, ועומס החום עלול להזיק להם מאוד. אנו סומכים על קרחונים שלא ניזוקו או אדמות יער דשנות לאחסון מים לעונה היבשה. גשמים כבדים וסערות יכולים למחוק את התשתית של אזורים שלמים.

אלה הם סוגי השפעות אקלים שאנו יודעים עליהם, ושכבר נחקרו בהרחבה על ידי הפאנל הבין-ממשלתי של שינוי האקלים (IPCC). אבל הסיכון הגדול ביותר עלול עדיין להגיע מבלגאן הקשור לאקלים, כזה שלא צפינו.

גלי חום בלתי נסבלים – שנה אחרי שנה

ב-2018, גל חום ויובש ארוך מאוד היכה חלק גדול ממערב וצפון אירופה, והשמיד חלק גדול מיבול תפוחי האדמה באזור. הטמפרטורות בגרמניה הגיעו לשיא השיאים בקיץ שהיה יבש וחם יותר מאשר בחלקים רבים של הים התיכון. תחזיות האקלים ניבאו את עליות החום הקיצוניות ביותר באירופה ביוון, בתורכיה ובאוקראינה, כך שסיכויי גל החום הזה נראו נמוכים עד בלתי אפשריים.
רק שנה אחת מאוחר יותר, ב- 2019, מערב אירופה הוכה ע"י גל חום "בלתי אפשרי" נוסף. בגרמניה, עם טמפרטורות העולות על 40 מעלות צלזיוס, השיא של השנה הקודמת נשבר פעמיים. אפילו בהולנד, הידועה ברוח הים הקרירה שלה אפילו בשיא הקיץ, הגיעה הטמפרטורה לשיא של 39 מעלות.

שריפות הענק הגיעו עשרות שנים קודם

חלק גדול מהיערות באוסטרליה מרוכזים בדרום-מזרח המדינה. מערכת אקולוגית רבת ערך זו התפתחה בעזרת אש ולכן צפויה להישרף בתכיפות. בשריפות הטבעיות האלה, בדרך כלל 1-2% מהאזור נשרף בלהבות.

תחזיות האקלים שריפות היער – כולל אחת שעבדתי עליה בעצמי – חזו גידול מאסיבי בשריפות ביערות דרום-מזרח אוסטרליה. אבל הם צפו שזה יקרה לקראת סוף המאה הזאת. המודלים בהחלט לא צפו כי שריפות הענק שימחו כ- 20% מיערות אלו יכו מוקדם כל כך, כבר ב- 2020.

הארבה הוא משבר אקלימי

בטווח הארוך, IPCC מנבא כי היבול יקטן ב- 10% או יותר, אבל עד עתה התעלמו מהאפשרות של התפרצויות בקנה מידה גדול, אשר עלולים למחוק את כל היבול.
בסוף 2019 ותחילת 2020, חצי-האי ערב חווה מזג אוויר רטוב הרבה יותר מהרגיל, כנראה בעקבות התחממות האוקיינוס. תנאים אלו אפשרו מספר גלים של מכת ארבה מדברי.
לאחר אירוע יוצא-דופן זה הגיע אירוע נוסף, סופה שהסיטה את רוב צבא הארבה הזה, שמנה כבר מאות מיליארדים, למזרח אפריקה. בקניה, זה הפך להתפרצות הגרועה ביותר מזה כ- 70 שנה. ואז הגיעה העונה הגשומה והזרעים נזרעו לקראת העונה הבאה, כעת חוששים כי המשך התרבותו של הארבה ייצור גל נוסף שיהיה הרבה יותר גרוע מהראשון.

מדעני האקלים נוטים להתמקד בשינויים איטיים עם תחזיות האקלים שלהם. אבל באיזו מידה מזג האוויר הופך כאוטי יותר קשה לחזות עם מודלי האקלים. יש לנו רק הבנה שטחית מאוד של עד כמה פגיעה החברה המודרנית שלנו לכאוס אקלימי ואירועים בלתי צפויים הקשורים לאקלים.

במקום לראות את בעיית האקלים כאחת שהדורות הבאים יחוו, עלינו להתחיל להתמקד במה שעלול לקרות מחר, או בשנה הבאה. כדי לעשות זאת, עלינו להבין טוב יותר, להעריך ולהכיר בפגיעות של החברה המודרנית – ולטפל בליבה של פגיעות זו.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

22 תגובות

 1. האדם איננו מרושע במיוחד, למרות הקונצנזוס בקרב הירוקים עובדי האלילים המיזנתרופים. אם האדם היה יפה נפש צמחוני, כחלום הילדותי שלהם, הוא מזמן היה נכחד, והם לא היו קיימים כדי לכתוב את רעיונותיהם הילדותיים. רק הבשר (עופות/מכרסמים/זוחלים /דגים/ויונקים) המשומר (במלח/רוח/עשן) החזיק את גזע האדם החושב בחיים, בתקופות של רעב בגלל בצורת, ארבה, ותקופות קרח. הכי חשוב: סביר שרוב האנושות היתה נכחדת (מיליארדים של בני אדם מתים ברעב) לולא תוספת הפחמן הדו חמצני לאטמוספרה, ע"י בני האדם, שיצר אפקט חממה, שהביא תועלת (הרבה פי אלף מנזקיה) עצומה, בכך שהגדיל את יכולת צמחי המאכל לגדול בקצב מואץ הנדרש ע"י התפוצצות האוכלוסין, ומעכב את התקרבות תקופת הקרח התקופתית האיומה, שתביא לרעב איום, ולמליארדים רבים של בני אדם (וחיות) מתים!!

 2. אליהו בן דוד:
  משבר האקלים הוא לא פוליטי והוא יכה בכולנו חתיכת אידיוט חסר השכלה.
  7 מיליארד מיותרים על הכדור הזה, ביניהם הרבה שמאלנים וימנים, כל מדינה והמשמעות שלה לזה וכולם יסבלו וסובלים מהשימוש הבלתי אחראי של האדם במשאבים שניתנו לו.

 3. אפשר לשלוט באקלים ולשמור על הכדור הקטן שלנו לאורך זמן(עד שלפחות יהיה לנו הטכנולוגיה להגיע לכוכב לכת עם תנאים מתאימים לבני אדם) ע"י מחזור,
  רכבים חשמליים במקום נפט,
  חשמל שמגיע מקולטי שמש ולאו דווקא פחם ,
  גז טבעי וכו', יש המון דרכים .
  אנחנו נהיים חכמים משנה לשנה מדוע לא להשקיע בפיתוח דרכים חדשים ליצירת עולם טוב יותר?
  נכון כל ההצעות האלה עולות המון המון המון אבל אם העולם שלנו היה מתוקן אולי הכדור היה ניצל ותנאי החיים היו טובים יותר. הכל בגלל האנשים עם הכסף
  ובכוונה אני אומר אנשים כי כסף זה בסהכ נייר ,איפה שתגיד לו ללכת הוא ילך .
  אבל אני לא אוהב אנשים אשר לא מכירים בעובדות ואומרים "הכל בסדר" "אין שום דבר, זה סתם מנסים להפחיד" צריך להיות טיפש כדי להגיד את זה .
  הרי תסתכלו סביבכם ,מליונים של מכוניות שנוסעות יום יום פולטות יחד המון גז רעיל לאוויר אז אפילו אם אתה לא מדען את/ה אמור להבין שזה לא טוב?.

 4. נלמד הרבה זוהר, נמשוך אור מטרת הבריאה שיתקן את הכלים והכל יסתדר.

 5. פעילות האדם קובעת את האקלים. בעיקר כאשר מכניסים מנטוס לתוך בקבוק קולה.

 6. שוב נסיון ציני לניצול משבר נוכחי לקידום אגנדה פוליטית וחברתית
  אין שום קשר לקורונה (כולל בתנאי תגובה ויכולות) למשבר אקלימי
  תנודות אקלימיות תמיד היו ויהיו, מעברים "ממש מהירים" הם מאוד איטיים בקנה מידה אנושי ואין יכולת למעשה להתכונן או לטפל בהם

 7. "אבל תודות לפליטה הולכת וגוברת של פחמן דו-חמצני ושאר גזי חממה…"

  תודות ?? למי בדיוק צריך להודות, ולמה ??

  מן הראוי היה לכתוב – 'בגלל', או 'בשל פליטה הולכת וגוברת…'
  אבל "תודות" ??

 8. בין אם זה נכון או לא
  אין לכתבה הזאת שום קשר לקורונה
  מה שמאפיין עיתונות זולה של קליקביטים.

 9. התעשייה הפלסטיק גודל האוכלסיה הלא פרופרציולי לכוכב הזה הביאו עלינו כולם את ההרס שאנחנו האדם מבאים על עצמנו. חוסר איזון של הטבע ושאיבת המינרלים והמשאבים שלו

 10. קצב השינויים במאתיים השנים האחרונות, עם התחלת המהפכה התעשייתית הנו מפחיד, מבחינת צמצום שטחים ירוקים, הכחדת מינים, ירידה דרמטית במקורות מים טבעיים ועוד. לצערי אני לא רואה אפשרות אמיתית לשינוי דפוסי התנהגות אנושית לשינוי המצב… זה לא שכאילו פתאום יהיו צמחוניים, יטוסו פחות או יחשבו על ההשלכות הסביבתיות של מעשיהם, אגב אפילו במדרש רבא כתוב "ראה כמה מעשיי נאים תן דעתך שלא תקלקל כי אין מי שיתקן…"

  הכי קל לבטל את העובדות המוצקות הללו בהטיה פוליטית, מגדרית וכד'… איך אומרים ההגנה הכי טובה זו התקפה

 11. כפי שנאמר פרו ורבו ומלאו את הארץ כבר לא באופנה מה שצריך לעשות זה בקרת ילודה בכל העולם קול עוד זה לא קיים שום דבר לא יעזור וכנראה נועדנו לעבדון

 12. צח התגובה שלך אמנם מכלילה אבל בהחלט מקצועית ומדעית. בייחוד המשפט האחרון.

 13. אני יחסוך לכולכם, העולם קיים 5780 שנה.
  יש ספר שנקרא המהפך שם תקבלו תשובות, הוכחות והסברים לכל התאוריות שרק סותרות אחת את השנייה.
  בהצלחה.

 14. המאמר הזה הוא הדוגמה לטיעון שמנסה להציג הוכחה מתוך עצמו.
  לא נכון, מינים שונים דמויי אדם חוו כמה תקופות התחממות בין תקופות הקרח. הן לא היו כאוטיות ונראה שהן היו די דומות להולוקן (תקופת ההתחממות הנוכחית).
  עם זאת, לקרוא לתקופת ההתחממות הנוכחית "נוחה"? לפי מה? לפי תקופות הבצורת הרבות שעברו על אזורנו? אולי לפי תקופת הקרח הקטנה של התקופה הרומית? אולי תקופת הקרח הקטנה של ימי הביניים? אולי זו ההתחממות המהירה שבסוף תקופת הברזל? או אולי עצירת הגשמים שהיתה מהגורמים לנפילת האימפריה הרומית?
  נראה שהכותב לא רק שאינו יודע דבר וחצי דבר על ההיסטוריה של 10,000 השנים האחרונות, אלא שהוא גם אינו ידען גדול בפיענוח היבטי ההתחממות וההתקררות הגלובליים.
  אבל מה הפלא? כל מדע ה"התחממות הגלובלית" הוא פארסה אחת גדולה. תיאוריה שכשלה כבר עשרות פעמים מאז שנות ה-70 ועדיין אוחזים בה כבקרנות המזבח.
  לעומתה, התיאוריה שגורסת ששינויי האקלים הם בעיקר ויתכן אך ורק טבעיים מצליחה להביא תוצאות טובות בהרבה להסבר שינויי האקלים בעבר, לשינויי האקלים בהווה ואף לחיזוי עוצמת השינוי העתידית.
  האפוקליפסה מסרבת להגיע (כדרכן של אמונות שווא) והחוקרים ממשיכים לעלת על נס את הכת שהקימו לעצמם. מה רע? התקציבים זורמים, הפרסומים מתקתקים והתקשורת רוצה עוד ועוד מהנבואה שמסרבת להתגשם.

 15. עוד משחר כדור הארץ ליפני כ-4.54 מיליארד שנים כדור הארץ עבר כול מיני שינויים אקלימיים שונים והיו בביסטורייה של כדור הארץ 2 הכחדות שהשפיעו על החיים של כדור הארץ. להכחדה ה1 קוראים הכחדת פרם טריאס שבאותה הכחדה נעלמו מן העולם כ-90 אחוז מחסרי החוליות בכדור הארץ, ולמעלה מ90 אחוז מהאורגניזמים הימיים של כדור הארץ וכ-70 אחוז מבעלי החוליות היבשתיים באותו זמן. אותה הכחדה היתקיימה ליפני כ-252 מיליון שנים. ההכחדה ה2 היא הכחדת קרטיקון פלאוגן שלישון, אותה הכחדה היתקיימה ליפני כ-66 מיליון שנים והכחידה כניראה כ-80 אחוזים מאוכלוסיית בעלי החיים והיצורים החיים באותו זמן ובינהם גם את הדינוזאורים. היא איפשרה ליונקים ולעופות להיתפתח מיצורים קטנים שחיו בגומחות אקולוגיות וניזונו מביצי הדינוזאורים ומפרוקי רגליים קטנים ועד למה שייש כיום. כיום העופות הם היצורים הכי קרובים לדינוזאורים למרות שיש לטאות כמו תנינאים ודרקוני קומודו שקרובים גם הם לדינוזאורים ואף הם גם שרדו את ההכחדה. לכן זה ממש הגיוני שכדור הארץ יחזור ליהיות כמו שהוא היה פעם עם תנאים אקלימיים שמישתנים כול כמה מיליוני ועד עשרות מיליוני ואפילו כמה עשרות אלפי שנים מישום שזה כבר קרה בעבר לכן למה שזה לא יקרה גם עכשיו, לדעתי עם זה שגזים של השמש עכב זה שגזי החממה הורסים את מעטפת כדור הארץ שזו האטמוספירה , נישארים באזור כדור הארץ וגורמים לתנאים אקלימיים לא נורמלים ומוזרים, אז רוב הסיכויים שתהייה עוד הכחדה כלל עולמית שתכחיד את רוב אוכלוסיית כדור הארץ ותאפשר ליצורים אחרים להיתפתח מיבחינה אובולוציונית, אני קורא להכחדה הזו הכחדת העת החדשה כי היא קוראת בזמן שבו בני אדם הם הגזע השולט בעולם והוא מפותח לאותו זמן קוראים זמן העת החדשה.

 16. בתור מגדל פרות אני יודע שאם אני מוסיף עוד פרטים לשטח הגידול המוגדר וגורם לציפוף ,מתחילות מחלות ותמותה מוגברת ,כך גם עם האדם שמשריץ עצמו לדעת בכדור אחד מוגבל במשאבים,הטבע פשוט מנקה אותנו,קשה להאשים אותו ,האדם הוא בעצם גידול סרטני על פני הכדור……גם הטבעוניים דרך אגב

 17. רגע, רגע, אז מה קרה לפני 12000, למשל, אז האנושות לא תרמה לכלום ובכל זאת האקלים 'השתגע'.
  זהו בסך הכל עוד מאמר – שלא מוסיף כלום – על ההתחממות הגלובלית. ולמען האמת כבר נמאס ממאמרים כאלה. מי שרצה להבין – הבין, ומי שלא רצה – לא יבין גם אם ילעיטו אותו בעוד מאות מאמרים.
  שינויי אקלים קרו, קורים ויקרו, והגיע הזמן להפסיק לפחד מהם. לא בכל דבר אפשר לשלוט, וכשיש אנשים שאפילו לא שולטים בעצמם – מה אתם רוצים מהאקלים.

 18. מאמר תעמולה פופוליסטי מאתר של תעמולה שמאלניניסטית.
  מתקפות ארבה ובצורות מופיעות אפילו בתנ"ך זה מאמר לעדר כבשים שטוף מוח. אפילו בתקופת הדינוזאורים היה חם יותר ועכשיו זאת התקופה בין עידני הקרח
  .

 19. אם מגיפת הקורונה זה דוגמא אז כך גם יתכוננו לשינויי האקלים
  כאשר זה יגיע יגיבו, מה שנקרה ירי תוך תנועה,
  הסיבות לתגובה האנושית הזאת נובעת מכמה סיבות אחת,
  מרווחי הזמן בין אירועים כמו שינוי אקלים רעידות אדמה צונאמים וכו היו גדולים מחיי אדם , עוד סיבה שפעם שמירה תפוצה ונגישות לאינפורמציה לא היו בדיוק אינטרנט ושמדובר בשינוי אקלים קבועים מדובר על אירועים שהיו עוד לפני קיום ההיסטוריה הכתובה, הגעה לנתונים האלו הוא דרך מחקר מתווסף כמו פזל ענק שמרכיבים מהרבה פיסות מידע שבסוף גם צריך לפרש ושם גם יש וויכוחים כי מדובר בצפי לעתיד בהסתמכות על פירוש של פזל ענקי של פיסות מידע,
  בנוסף לזה בהרבה מהמערכות הכלכליות האנושיות צפי ההחזר שלהם האופק הכלכלי שלהם הוא כ 5 שנים מעבר לזה לא מרימים פרויקט ולמערכות הכלכליות האלו יש השפעה גדולה על הדרך שפוליטיקאים יבחרו המטרה שלהם היא להרוויח עכשיו לא עוד 20-30 שנה כך שחברה כלכלית תעשה מאמצים למנוע קבלת החלטות שיפגעו ברווחיות שלהם,
  לתוך הקלחת הזאת גם נכנס נושא המחנאות הפוליטית כיום חלק גדול מהאנשים שמשויכים למחנה מסוים מיד שוללים את הדעה של השני
  ומצד שני לפעמים אנו רואים גם שדעה מסוימת שגם אם היא מבוססת
  על לוגיקה תחת איזה סוג של מגננה ומחנאות הופכת לסוג של דת ויש נסיון לחזק אותה תוך חיבור שלה
  לנושאים שכלל לא קשורים לנושא המקורי דבר שעוד יותר מעמיק
  את חוסר ההסכמה ויכולת להגיב ולטפל בתופעות ארוכות טווח,
  וכן יש גם גישה עוינת למדע , וגם חוסר אכפתיות בסיסית לטבע שאצל חלק מהאנשים זה נתפס רק כמשאב עם מכונות ביולוגיות לניצול ,
  למרות הציניות יש תמיד אפשרות לשינוי אצל האנושות בגלל השלכת תפיסות העולם שלנו על העבר וחיינו הקצרים תפיסות העולם האנושיות כמו הטבע רק נראים לנו קבועים ,כמו מודלים כלכלים שהם טובים לחיזוי עד לנקודות הקיצון שבו תמיד אנו מופתעים מחדש.

 20. כאלו שטויות במיץ עגבניות. אין שום קשר בין התפרצות הקורונה לשינויי אקלים ויציבות זו פיקציה. מעולם לא היתה יציבות. תמיד ישנן תנודות בטמפרטורת העולם. ישנן תקופות חום וישנן תקופות קרח. סתם בבל"ט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן