סיקור מקיף

חוקרי הטכניון הצליחו להראות כי ניתן להפוך את תהליך ההזדקנות של מערכת החיסון בעכברים

חוקרי הטכניון הצליחו להראות כי סילוק של תאי B זקנים בעכברים זקנים גורם לגוף לייצר תאים צעירים במקומם. כך מדווח כתב העת המדעי "Blood"

תאי B במערכת החיסון. מתוך ויקיפדיה
תאי B במערכת החיסון. מתוך ויקיפדיה

חוקרי הטכניון הצליחו להראות כי סילוק של תאי B זקנים בעכברים זקנים גורם לגוף לייצר תאים צעירים במקומם. כך מדווח כתב העת המדעי "Blood".

"מערכת החיסון של הגוף נחלשת עם העלייה בגיל, עובדה המתבטאת בעליה משמעותית של תחלואה בקרב אנשים מבוגרים וירידה דרמטית ביכולתם להגיב לתרכיבי החיסון הניתנים להם", מסביר פרופסור דורון מלמד מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון. "אחד הגורמים המרכזיים במערכת החיסון הוא אוכלוסיית לימפוציטים מסוג B האחראית על ייצור הנוגדנים. עבודות רבות שפורסמו הראו כי אוכלוסית תאי B עוברת שינוי משמעותי עם הגיל כתוצאה מירידה ביכולת הגוף לייצר תאי B חדשים ותהליך סלקציה המביא להצטברות של תאי B זקנים בעלי יכולת תגובה מוגבלת ומצומצמת. כמו כל תהליך הזדקנות בגוף, ההנחה המקובלת היא כי גם תהליך הזדקנות של מערכת החיסון בכלל ושל אוכלוסיית תאי B בפרט הוא תהליך שאינו ניתן לעצירה ו/או להפיכה. אנו הצלחנו להראות לראשונה כי ניתן להפוך את תהליך ההזדקנות".

החוקרים בראשותו של פרופסור מלמד השתמשו בעכברים זקנים והראו כי סילוק אקטיבי של אוכלוסיית תאי ה- B משנה את שיווי המשקל התאי בגוף ומביא למצב של חסר כרוני בתאים אלו. כדי להתגבר על חסר זה החל מח העצמות לייצר לימפוציטים B מחדש בקצב אשר אינו שונה מזה הקיים אצל עכברים צעירים. התאים החדשים והצעירים שנוצרו תפסו את מקומם של אלו שסולקו והביאו לשיפור משמעותי ביכולתם של העכברים הזקנים המטופלים להגיב לחיסון.

"עבודה זו מראה לראשונה כי תהליך הזדקנות פזיולוגי הוא תהליך מבוקר הניתן גם להפיכה, ובכך מעלה שאלות רבות בכל הקשור להבנתנו את מנגנוני ההזדקנות אותם אנו מכירים", מסכם פרופסור מלמד. "בנוסף, העבודה מציגה גישה חדשה לשיקום התגובה החיסונית בקרב האוכלוסיה המזדקנת אשר נבחנת בימים אלו", הוא מדגיש.

10 תגובות

 1. סילוק תאי B "זקנים" נעשה ע"י הזרקות של מספר נוגדנים המכוונים נגד חלבונים המתבטאים על קרום התאים.
  השיקום לא היה מלא: תגובת החיסון של העכברים הזקנים ש"הוצערו" היתה רק כ 40% בהשוואה לזו של עכברים צעירים.
  חבל שבדקו רק רמת נוגדנים מסוג אחד ( IgG1). רצוי היה לבדוק גם סוג אחר, לא פחות חשוב (IgG2a).
  התגובה החיסונית נבדקה נגד אנטיגן סינתטי. היה מעניין יותר לבדוק תגובה נגד אנטיגן ויראלי או חיידקי, או עמידות נגד הדבקה בנגיף או חיידק. זהו ה REAL LIFE.

  חשוב לציין שבזיקנה גם לימפוציטים מסוג T מתפקדים בחסר.

 2. מה שקובינסון אמר!
  אין שום סיבה למנוע הזדקנות אצל אנשים
  רק במקרה שלי זה כדאי ואולי עוד כמה מקרים אבל בטח שלא בקנה מידה גדול

 3. הבעיה היא שמרבית בני האדם מעצבנים ויללנים ולא תורמים דבר לאנושות ואין שום סיבה להפוך את תהליך ההזקנות אצלם. אחרת הם ייללו לך עוד כמה שנים.

 4. אבל האם הם גם חיו יותר זמן מעכברים רגילים? חבל שהנתון החשוב הזה חסר. הרי הכל מתנקז לשם בסופו של דבר.

 5. הלימפוציטים נמצאים בדם, כנראה ש"פשוט"סננו אותם
  מהדם והחזירו את היתר.

 6. השאלה היא איך יוציאו את תאי ה- B הזקנים מהגוף?אולי תרופות ממוקדות מטרה? אולי רובוטים ננוטכנולוגיים?

 7. וואו!!!!
  זה מדהים .. מעיין הנעורים גרסא בטא … אבל השינוי בדרך..!!
  כל הכבוד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן