סיקור מקיף

בנים אכלו בוסר, שיני אבות תכהנה

אל תשאל מה אתה יכול לעשות למען ילדיך, שאל מה הם יכולים לעשות למענך. מחלות תורשתיות בקרב ההורים, מובילות לא אחת לגילוי מוקדם וטיפול מונע בקרב הילדים. כעת מסתבר שהנתיב הזה הולך גם הפוך – מחלות המתגלות אצל הילדים, מובילות למניעת התקפי לב בקרב ההורים. מחקר שהוצג לאחרונה ברמב”ם, חשף נתונים מעניינים על התופעה הזו וגם שבר כמה מיתוסים על השמנה בקרב ילדי ישראל

פרופ' נעים שחאדה (משמאל) וד"ר גל נוימן במרפאה ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר.
פרופ' נעים שחאדה (משמאל) וד"ר גל נוימן במרפאה ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר.

תורשה היא לרוב מסלול חד-כיווני, אך לעיתים הקשר התורשתי תופס תפנית הפוכה. אחד התחומים הרפואיים, בהם הופכת התורשה לכלי בשירות הרפואה המונעת, הוא מחלות לב וכלי דם. באופן מפתיע מדובר ביתרון למניעת מחלות לא רק בקרב הילדים, אלא גם בקרב ההורים.

בשנים האחרונות, הולכת ומתבססת בעולם התפיסה כי יש לטפל בגורמי סיכון שמובילים למחלות לב וכלי דם כבר בגיל צעיר. הסטטיסטיקה מראה שילדים להורים שפיתחו מחלות לב בגיל מוקדם (לפני גיל 55), נמצאים בסיכון של פי 2-4 להופעת מחלות קרדיו-ווסקולריות (מחלות לב וכלי דם) בבגרותם. גם מחלות שונות המתפתחות כבר בגיל צעיר כמו טרשת עורקים וסינדרום מטבולי (השמנה, סוכרת, כבד שומני, שומנים בדם, יתר לחץ דם), מעמידות את הילדים בסיכון משמעותי ביותר להתפתחות בעיות קרדיו-וסקולריות עתידיות.

מחקרים שונים שנעשו בעולם, הוכיחו כי התערבות מוקדמת היא קריטית ויכולה לתקן או להפחית את הסיכון בצורה ניכרת, ולפני כשנה וחצי נפתחה ברמב”ם מרפאה ייעודית, ראשונה מסוגה בצפון, המאתרת ומטפלת בילדים (בני 5-18) שנמצאים בסיכון, בכדי למנוע את התפתחותן של מחלות הלב וכלי הדם בשלב מאוחר יותר. המרפאה פועלת בחסות מחלקת ילדים א’ ברמב”ם, בראשותו של פרופ’ נעים שחאדה.

מנתונים שנאספו במהלך חודשי פעילות המרפאה, התבלטה במיוחד תופעה מרתקת הנקראת “רוורס כולסטרול סקרינינג” (Reverse Cholesterol Screening), או בתרגום חופשי-סקירת כולסטרול הפוכה. בקרב הילדים המטופלים במרפאה, ישנם כאלה שהגיעו לטיפול בעקבות סממנים הקשורים בבריאותם הפיזית (השמנת יתר, כאבים בחזה וכו’), ללא קשר להיסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם. בחלקם נמצאו רמות כולסטרול גבוהות, תוצאה המובילה את הרופאים למקור התורשתי, דהיינו ההורים. מאחר והוריהם של הילדים הללו לא הגיעו עם רקע של התקפי לב וכולסטרול גבוה, נבדקו גם ההורים ונמצאה אצלם רמת כולסטרול גבוהה בדם, מבלי שהם ידעו על כך!. תופעה זו נתגלתה בכ-10-15% מהילדים שנמצאים במעקב במרפאה, אחוז הנחשב גבוה יחסית לעולם.

“התופעה הזו מאוד מעניינת”, אומר ד”ר גל נוימן, רופא במחלקת ילדים א’ ברמב”ם ומרכז פעילות המרפאה, “הילדים מגיעים למרפאה כיוון שההורים מודעים לבעיות הבריאותיות שהילדים עלולים לפתח, (בעיקר עקב השמנה) אך בעצם לא מודעים לגופם ולבריאות של עצמם. דרך הבדיקות שאנו מבצעים לילדים, אנחנו לעיתים מקבלים  רמזים  לגבי המחלות שיש להורים, ולמעשה מיידעים אותם לראשונה שהם נמצאים בסיכון”.

מיקום, מיקום, מיקום-האם ילדי ישראל עוקפים את שאר העולם ברמות הכולסטרול?

מחלת לב איסכמית היא אחת המחלות השכיחות ביותר בקרב האוכלוסייה הבוגרת בעולם המערבי: כ- 8% מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה והיא הגורם לכמעט רבע ממקרי המוות בעולם המערבי.

ילדים עם היסטוריה משפחתית משמעותית, במקרה של משקל עודף אצל הילד והשמנה במשפחה, ילדים להורים עם כולסטרול גבוה, או ילדים שההיסטוריה המשפחתית שלהם לא ידועה (אימוץ, זהות אחד ההורים לא ידועה וכו’), הם אלו הנמנים בעיקר על קבוצות הסיכון.

65% מהילדים שהמטופלים במרפאה ברמב”ם, נמצאו כבעלי ערכי כולסטרול גבוהים באופן משמעותי, ממצא המחייב טיפול. נתון זה, כך מסתבר, גבוה מאירופה, הודו וארה”ב, המדינה שידועה במגפת ההשמנה שלה. “זה נתון גבוה מאוד”, מציין ד”ר נוימן, “המשמעות היא שאנחנו באזור מועד. ייתכן שהסיבה לממצאים הללו, נעוצה בעובדה שבאוכלוסיה בצפון ישראל יש שכיחות גבוהה של נשאות למוטאציות שגורמות להיפרכולסטרולמיה, כלומר הפגם בגן שגורם לרמות גבוהות של כולסטרול”. נתון נוסף שנמצא בקרב מטופלי המרפאה הוא העובדה כי 30% ממטופליה סובלים מהשמנה, זאת בניגוד ל- 16% בכלל האוכלוסייה (נתון דומה בין המבוגרים לבני הנוער). “כאן בא לידי ביטוי עניין אורח החיים”, מסביר ד”ר נוימן, “הילדים הללו לא ראו רופא בנושא השמנה עד שהגיעו למרפאה ברמב”ם וזוהי תופעה מדאיגה”. בפילוח הקבוצה הזו, נמצא כי למעלה ממחצית מהנמנים על הקבוצה הזו מגיעים מהמגזר היהודי (55%), הנוטה יותר להשמנה ופחות לרמות כולסטרול גבוהות, זאת לעומת 45% מהמגזר הערבי, שם הנטייה היא הפוכה.

נתונים אלו נחשפו לפני כשבועיים, אז הציג ד”ר נוימן את מחקרו בנושא, במסגרת “סמינר המחקר השנתי”, שהתקיים בקריה הרפואית רמב”ם. מחקר זה זיכה את ד”ר נוימן בפרס החוקר המצטיין, מטעם ביה”ח לילדים “מאייר”.

ברם, לצד הנתונים הללו, מציגה המרפאה ברמב”ם תוצאות טיפול טובות, הגלומות בגילוי מוקדם של הבעיה וטיפול בה מגיל צעיר. “כל החולים שנמצאים אצלנו במעקב הראו שיפור מאז תחילת הטיפול”, מסכם ד”ר נוימן, “באופן גורף חל שיפור בסולם ערכי הכולסטרול בדם וחזרה לנורמה בקרב המטופלים. גם בקרב  5% מהילדים המקבלים טיפול תרופתי נמצאה חזרה לנורמה בערכי הכולסטרול. יש לציין כי ילדים מגיבים טוב יותר לתרופות מאשר מבוגרים, וזהו יתרון נוסף של הגילוי המוקדם. הטיפול בילדים מאתגר ומורכב מסיבות שונות. למשל בקרב הילדים הסובלים מהשמנת יתר, אנו מלווים אותם בזמן שהם נמצאים בתהליך גדילה, שפירושו עלייה במשקל החיונית להתפתחותם. יחד עם זאת הם צריכים להוריד במשקל, כדי לשמור על בריאותם ותפקידנו במרפאה לנווט את האיזון העדין הזה”.

רקע על המרפאה ברמב”ם

במסגרת המרפאה מטופלות כמאה ועשרים משפחות ומעל 150 ילדים, שזוכים לבדיקות מקיפות הכוללות: בדיקות דם ורמות כולסטרול, מדידות משקל, גובה, לחץ דם, היקפי מותניים וירכיים ואולטרסאונד של עורקי הצוואר (לצורך הדגמת עיבוי מוקדם של דפנות כלי הדם), אחד המרכזים הבודדים בארץ, המבצע את הבדיקות הללו בילדים, הצעיר ביניהם בן 5. בדיקה ייחודית נוספת המבוצעת במסגרת המרפאה היא בדיקת תפקוד אנדותל, בדיקה שמטרתה  לאבחן מוקדם הפרעה בתפקוד כלי הדם, הרבה לפני התפתחות טרשת עורקים של ממש. רמב”ם הוא המרכז היחיד בארץ שמבצע את הבדיקה הזו בילדים לצורך גילוי מוקדם של סיכון למחלת לב בילדים “בריאים”.

תוכנית הטיפול כוללת יעוץ תזונאי, יעוץ לגבי פעילות גופנית, מתן טיפול תרופתי להורדת כולסטרול בהתאם לצורך, יעוץ משפחתי וביקורות תכופות. המרפאה משתפת פעולה עם צוות רב-תחומי שמתמחה בתחומים שונים של רפואת ילדים כגון: דיאטנית המתמחה בתזונת ילדים, אנדוקרינולוגיה ילדים, גסטרואנטרולוגיה ילדים, נפרולוגיה ילדים (מחלות כליה ושתן), קרדיולוגיה ילדים, פסיכולוג ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן