סיקור מקיף

מנוע רקטי של ספייס אקס התפוצץ במהלך ניסוי עבור גרסה חדשה של פאלקון 9

ניסוי בגרסה חדשה של מנוע מרלין, המשמש את המשגר פאלקון 9, הסתיים בפיצוץ במתקן של ספייס אקס בטקסס. מכיוון שלא מדובר בגרסה הנוכחית של המנוע, הכשל לא צפוי לפגוע בשיגורים עתידיים של החברה

ניסוי במנוע מרלין במתקן של ספייס אקס בטקסס, 2012. מקור: SpaceX.
ניסוי במנוע מרלין במתקן של ספייס אקס בטקסס. מקור: SpaceX.

ניסוי הכשרה במנוע רקטי שנערך ביום שבת (4.11), במתקן של חברת ספייס אקס (SpaceX) במקגרגור, טקסס, נכשל והסתיים בפיצוץ של המנוע, כך דווח לראשונה ב-Washington Post. החברה מסרה כי איש לא נפצע בארוע.

למרות הכשל, ספייס אקס מסרה כי היא לא מצפה שתגרם דחייה כלשהי לשיגורים עתידיים, זאת מפני שהניסוי הכושל נערך בגרסה חדשה של המנוע הרקטי מסוג מרלין, המשמש את המשגר פאלקון 9, ולא בגרסה הקיימת והפעילה שלו.

הגרסה החדשה של המנוע אמורה להיכנס לפעילות בד בבד עם גרסה חדשה של המשגר פאלקון 9. ספייס אקס משתמשת בשנתיים האחרונות בגרסה הנוכחית של הפאלקון 9, המכונה Block 4 או Full Thrust, והחברה עומלת בתקופה האחרונה על הכנסת גרסה חדשה, ואחרונה, כך לפי מייסד ומנכ"ל החברה, אילון מאסק. הגרסה החדשה, Block 5, אמורה להציג דחף גבוה יותר, ושיפורים נוספים שיקלו על שימוש חוזר בשלב הראשון של המשגר, כגון רגלי נחיתה שמסוגלות להתקפל בחזרה. החברה לא מסרה אם הכשל שארע בשבת עשוי לגרום לדחייה בחשיפת הגרסה החדשה של המשגר.

ספייס אקס הודיעה כי פתחה בבדיקת הכישלון: "אנו עורכים כעת חקירה מעמיקה ושקופה לגמרי לגבי שורש הבעיה", אמר דובר של החברה לאתר The Verge. "ספייס אקס מחויבת למניפסט הקיים שלנו ואנו לא מצפים שיהיה לזה השפעה על קצב השיגורים שלנו".

החברה לא מסרה פרטים מדויקים לגבי אופי הכשל, אך מקור בחברה מסר כי הוא לא ארע במהלך בעירה של המנוע, אלא במהלך פעילות המכונה LOX drop, בה חמצן נוזלי מוזרם דרך המנוע על מנת לאתר דליפות, כך דיווח אתר SpaceNews.

למשגר פאלקון 9 יש 9 מנועי מרלין בשלב הראשון שלו, ומכאן שמו. מקור: SpaceX.
למשגר פאלקון 9 יש 9 מנועי מרלין בשלב הראשון שלו, ומכאן שמו. מקור: SpaceX.

בזמן שחקירת הכשל תיערך, החברה מסרה כי תעצור ניסויים עתידיים בגרסה החדשה של מנוע המרלין, אך לא בניסויים שנערכים במנועי מרלין מהגרסה הנוכחית. בנוסף, החברה מסרה כי תיקון הנזק שנגרם לעמדת הניסויים במנועים רקטיים במתקן של החברה בטקסס צפוי להימשך בין שבועיים לארבעה שבועות. לעמדת ניסויים שנייה וסמוכה נגרם נזק מינורי שתיקונו ימשך ימים ספורים בלבד.

זהו אינו הכשל הראשון שחווה חברת ספייס אקס. בשנה שעברה התפוצץ משגר פאלקון 9 במהלך תדלוק המשגר לפני ניסוי סטטי, בכשל שגרם להשמדת הלוויין הישראלי עמוס 6. שנה לפני כן, משגר פאלקון 9 אחר של החברה התפוצץ במהלך השיגור, ויחד עימו חללית דרגון שאמורה הייתה להביא אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. למרות שפרטי הכשל הנוכחי אינם ברורים עדיין, ראוי לציין שהשוואה בינו ובין האירועים הקודמים הללו אינה מדויקת לגמרי, זאת מפני שמדובר היה בניסוי שמעצם טבעו נועד לאתר בעיות וכשלים, ולא בפעילות מבצעית.

לעומת השנתיים הקודמות, ולמרות הכשל הנוכחי (שכאמור לא אמור לגרום לפגיעה בלוח השיגורים הקיים של החברה), שנת 2017 היא אחת השנים המוצלחות ביותר של ספייס אקס, לפחות עד עתה. החברה ביצעה השנה 16 שיגורים מוצלחים של פאלקון 9, והשוותה בכך את שיא השיגורים בשנה אחת שרשמה ב-2009 מי שנחשבה עד לפני כמה שנים למונופול שיגורים בארה"ב, ULA, חברה משותפת של בואינג ולוקהיד מרטין. ספייס אקס שיגרה השנה גם שלושה משגרי פאלקון 9 משומשים, הישג היסטורי בתחום שיגורי החלל. החברה מתכננת לבצע השנה עוד שלושה שיגורים, וכן עשויה לשגר בימים האחרונים של השנה את המשגר החדש שלה, פאלקון כבד, שיהיה מורכב משלושה שלבים ראשונים של פאלקון 9 המחוברים יחדיו, עם שלב עליון בודד.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

7 תגובות

  1. שאלה לאליסף אני דיברתי עים אבי בליזובסקי כמה זמן שהתה פגי ויטסון בתחנת החלל הבנלאומית וכמה זמן היא היתה בחלל במצטבר כלומר השהות שלה בתחנה במשימתה האחרונה

  2. מאמר מצוין.
    נקווה שהכישלון הזה לא יגרום לדחייה ממושכת של משימות עתידיות שמתוכננות לטוס על Block 5.

    תיקון קל: Block 4 הוא השם של הגרסה הרביעית של ה Falcon 9 Full Thrust. גרסה זו טסה לראשונה במלואה במשימת CRS-12.

    מקור:
    https://www.nasaspaceflight.com/2017/08/falcon-9-block-4-debut-success-dragon-station-berthing/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן