סיקור מקיף

לאחר הכשלונות – חללית האספקה פרוגרס 60 הגיעה לתחנת החלל

לאחר תקלה שמנעה את הגעתה של החללית הרוסית פרוגרס 59 לפני כחודשיים והכשלון בשבוע שעבר בשיגור החללית הפרטית דראגון של חברת SpaceX שוגרה בהצלחה חללית המטען הרוסית פרוגרס 60.

חללית האספקה פרוגרוס 60 שוגרה ממרכז החלל בייקונור, 3/7/15. צילום: NASA TV
חללית האספקה פרוגרס 60 שוגרה ממרכז החלל בייקונור, 3/7/15. צילום: NASA TV

עדכון 5/7/15: חללית האספקה הרוסית פרוגרס 60 הגיעה בשלום לתחנת החלל הבינלאומית והביאה עימה ציוד, ניסויים, חמצן, מים ומזון לאסטרונאוטים שעל סיפונה.

 

עדכון 3/7/15

לאחר תקלה שמנעה את הגעתה של החללית הרוסית פרוגרס 59 לפני כחודשיים והכשלון בשבוע שעבר בשיגור החללית הפרטית דראגון של חברת SpaceX שוגרה בהצלחה חללית המטען הרוסית פרוגרס 60. השיגור התקיים בשעה 07:55 שעון ישראל הבוקר (3 ביולי 2015).

מנאס"א נמסר כי בעת השיגור חלפה תחנת החלל עצמה בגובה 400 קילומטרים מעל צפון סודן, סמוך לגבולותיה עם מצרים ולוב.

פחות מעשר דקות לאחר השיגור הגיעה חללית האספקה למסלול הראשוני ופרסה את קולטי השמש ואת אנטנות הניווט כמתוכנן. החללית תבצע 34 הקפות של כדור הארץ עד יום ראשון בבוקר (10:13 שעון ישראל).

כזכור, לשתי הכשלונות הללו ניתן להוסיף גם את פיצוצה על כן השיגור של החללית של חברת אורביטל באוקטובר האחרון – אורביטל ו-SpaceX מבצעות את שיגורי האספקה לתחנת החלל לפי חוזה עם נאס"א.
לדברי בכירים בנאס"א, סדרת הכשלונות הללו של חלליות האספקה לא תשפיע על האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית משום שיש להם אספקה לפחות עד אוקטובר. אם הכל ילך כמתוכנן, יהיה להם מרווח נשימה גדול יותר.
לפי ידיעה מוקדמת מאתר נאס"א החללית נושאת 880 ק"ג דלקים 48 ק"ג חמצן, 420 ק"ג מים ו-1,420 ק"ג מזון, חלקי חילוף, פריטים לוגיסטיים וציוד לניסויים.

בתחנה שוהים כעת הקודמונאוטים הרוסים גנדי פדלאקה ומיכאיל קורניינקו והאסטרונאוט האמריקני סקוט קלי. קרוניינקו וקלי המריאו לתחנה לפני שלושה חודשים מתוך מטרה לשהות בה במשך שנה שלמה, לראשונה בהסטוריה של התחנה. על הקרקע ממתינים לשיגורם אולג קונוננקו הרוסי, קיל לינדגרן האמריקני וקימיה יואי היפני. שיגורם מתוכנן ל-22 ביולי.
ואם כבר מזכירים את יפן, באמצע אוגוסט תשוגר גם חללית המטען היפנית השישית מסדרת HTV.

בינתיים הודיעה נאס"א כי החקירה תתמקד יותר בכיוון של תקלת תוכנה שגרמה להתפוצצות משגר פאלקון 9  בשבוע שעבר ועליו חללית האספקה דראגון של חברת ספייס אקס.

 

עוד בנושא באתר הידען:

מבט ממצלמת החללית פרוגרס 60 בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית, 3/7/15. צילום: NASA TV
מבט ממצלמת החללית פרוגרס 60 בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית, 3/7/15. צילום: NASA TV

7 תגובות

 1. …..ועוד משהו, אפשרות לערוך את ההודעה נניח תוך פרק זמן של 5 דקות משליחתה.

 2. שלום אבי,
  אתה עובד כל כך קשה כדי לספק לנו את הכתבות והעדכונים ולעיתים הוא "נופל" על שתים/שנים ושאר זוטות מעיין אלה שלא עושות חסד לעשייה הנפלאה שלך..
  לא מן הראוי שתהיה אפשרות להעיר לך הערות מעיין אלו בפרטי ? כך תוכל לתקן את העניין "הרחק מהעין הציבורית" ,

  ושוב, בהערכה רבה על התרומה האדירה ל"דרך המדע" .
  רוברט שאוס

  רוברט שאוס

 3. הסטטיסטיקה של הכשלונות מתחילה לעורר חשש לאובדן חיי אדם. מעניין שהחלטת נאס"א לפתח משגר חדש שמבוסס על מנועי מעבורת החלל אשר פותחו לפני 40 שנה, אשר נראתה עד כה משונה (כנראה לחץ של סנטורים אינטרסנטים…), מתחילה להראות החלטה נכונה לנוכח העובדה שמנועים אלו לא כשלו אפילו פעם אחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן