סיקור מקיף

משגר של חברת SpaceX ועליו חללית אספקה לתחנת החלל התפוצץ באוויר; מנהל נאס"א: נסייע בחקירה

זוהי חללית המטען השלישית שלא מגיעה ליעדה בשנה האחרונה. בSpaceX ובנאס"א אומרים כי התקלה תיחקר לעומק * צפו ברגע ההתפוצצות, ובמסיבת העיתונאים של נאס"א שעות אחדות לאחר האירוע

רגע פיצוץ משגר פאלקון-9 של חברת SpaceX, 28/6/15. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א
רגע פיצוץ משגר פאלקון-9 של חברת SpaceX, 28/6/15. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א

משימה לא מאויישת של משגר מדגם פאלקון 9 של ספייס איקס הסתיימה בכשלון לאחר שהמשגר התפוצץ באוויר שתי דקות ו-19 שניות לאחר השיגור מכף קנוורל בשעה 17:20 שעון ישראל המשגר נשא חללית אספקה מדגם דראגון לתחנת החלל הבינלאומית. המשגר התפרק כאשר הגיע למהירות של 4,300 קמ"ש בגובה של כ-42 ק"מ מעל האוקיאנוס האטלנטי.

במהלך השיגור ששודר בשידור חי בטלוויזיה של נאס"א ראו שהמשגר מתחיל לעשן ולאחר מכן ניתן היה לראות את ההתפרקות בשידור חי.

דובר מטעם חברת SpaceX שהשתתף בשידורי אחת מתחנות הטלוויזיה העלה השערה לפיה המשגר הצליח להגיע למהירות על-קולית, אך משהו קרה לפני שהחללית הצליחה לנתק את השלב הראשון של המשגר ולהגיע למסלול. מהחברה נמסר כי הכל הלך חלק עד לרגע שבו הטיל עבר את מהירות הקול.

מדובר בתקלה חמורה במיוחד משום שבניגוד לאורביטל סיינסס, SpaceX, הנמצאת בבעלותו של איש העסקים אילון מאסק, גם היתה בין הזוכות במכרז לשיגור בני אדם לחלל הקרוב והיא מפתחת כעת מערכות לשיגורים מאויישים המתבססות על אותן טכנולוגיות המשמשות את המשגרים והחלליות הלא מאויישות.

מנהל נאס"א: אנו מאוכזבים מהתפוצצות הטיל של SpaceX

מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן הוציא הודעה לתקשורת בעקבות התפרקותה של המשגר של חברת SpaceX ועליו חללית מטען לתחנת החלל. מדובר בטיסה השביעית של משגר מדגם פאלקון 9 וחללית האספקה מסוג דראגון.
"אנו מאוכזבים מהאובדן של חללית המטען של חברת SpaceX במשימה לחידוש האספקה בתחנת החלל הבינלאומית. ואולם האסטרונאוטים על סיפון התחנה בטוחים ויש להם די אספקה לחודשים הקרובים. חללית אספקה רוסית מדגם פרוגרס מוכנה לשיגור ב-3 ביולי, ולאחריה שיגור של חללית HTV יפנית. חברת אורביטל, שותת המטען השני שלנו מתקדמת בתוכניותיה לשגר חללית אספקה נוספת בהמשך השנה."
עוד הוסיף בולדן"  "נאס"א תעבוד בצמוד עם אנשי SpaceX כדי להבין מה התרחש, לתקן את הבעייה ולשוב לטוס. תוכנית המטענים המסחרית תוכננה להכיל גם יתירות למקרה של אבדן חלליות מטען. נמשיך לתפעל את התחנה בדרך היעילה והבטוחה ונמשיך להשתמש בה ככר ניסויים להתכוננות למשימות ארוכות טווח עמוק לתוך מערכת השמש."

"SpaceX הדגימה יכולות מדהימות וששת חלליות המטען הראשונה שלה הגיעו לתחנה, ולכן אנו בטוחים שהם יכולים לשכפל הצלחה זו." כותב בולדן.
נחקור ביחד עם SpaceX ונסייעה לה לברר מה קרה, להבין את הנסיבות הספציפיות של התקלה ולתקן אותה כדי להמשיך הלאה. זו תזכורת לכך שמשימות חלל הן אתגר עצום, אך נלמד מכל הצלחה ומכל כשלון. נסיון השיגור של היום לא יעצור אותנו מלהמשיך בתוכנית השאפתנית של טיסות החלל המאויישות."

תקלה שלישית בתוך שנה

השנה האחרונה היתה רוויית תקלות כאשר חללית אספקה של החברה הפרטית השניה המספקת שירותי שיגור מטענים לנאס"א. ב-29 באוקטובר 2014 התפוצץ משגר מדגם אנטרס של חברת אורביטל סיינס ועליו חללית אספקה מדגם סיגנוס. וב-29 באפריל התפרק משגר מדגם סויוז של סוכנות החלל הרוסית שהביא עימו חללית אספקה מדגם פרוגרס, שהתרסקה מאוחר יותר על כדור הארץ.

בחללית המטען היו חלקי חילוף למערכות שאבדו בשתי המשימות האבודות הקודמות. זו נסיגה גדולה לנאס"א משום שהחברה תלויה כעת בתעשיה הפרטית להעלאת מטען ובעתיד גם בני אדם לתחנה. כאמור זוהי חללית המטען השלישית שלא מגיעה ליעדה בשנה האחרונה. בSpaceX ובנאס"א אומרים כי התקלה תיחקר לעומק.

היתה זו התקלה הראשונה שבה משגר מסוג פאלקון 9 מתפוצץ במהלך שיגור מסחרי, באוגוסט 2014 התפוצץ משגר מדגם שאמור להחליף את הפלקון 9 – המכונה Falcon 9 Reusabkle וכשמו, מיועד לשימוש חוזר.
זאת השנה האחרונה היתה רוויית תקלות כאשר חללית אספקה של החברה הפרטית השניה המספקת שירותי שיגור מטענים לנאס"א. ב-29 באוקטובר 2014 התפוצץ משגר מדגם אנטרס של חברת אורביטל סיינס ועליו חללית אספקה מדגם סיגנוס. וב-29 באפריל התפרק משגר מדגם סויוז של סוכנות החלל הרוסית שהביא עימו חללית אספקה מדגם פרוגרס, שהתרסקה מאוחר יותר על כדור הארץ.

דובר מטעם חברת SpaceX שהשתתף בשידורי אחת מתחנות הטלוויזיה העריך כי המשגר הצליח להגיע למהירות על-קולית, אך משהו קרה לפני שהחללית הצליחה לנתק את השלב הראשון של המשגר ולהגיע למסלול.

פרשנות: בשיגורים לחלל, כשלון הוא תמיד אופציה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן