צפו: משגר של ספייס אקס התפוצץ באוויר; לווייני גלילאו תעו בדרכם

שני האירועים התרחשו ביום שישי, ה-22 באוגוסט

אחד מלווייני גלילאו מותקן על המשגר של חברת אריאן. צילום: אריאן/סוכנות החלל האירופית/CNES
אחד מלווייני גלילאו מותקן על המשגר של חברת אריאן. צילום: אריאן/סוכנות החלל האירופית/CNES

סוכנות החלל האירופית מודיעה כי טיל שיגור מדגם סויוז של חברת אריאן ששוגר מגיאנה הצרפתית ב-22 באוגוסט, הזריק לוויינים מסדרת גלילאו (המתחרה האירופית של ה-GPS) למסלול הלא נכון. עלות בנייתם ושיגורם של לווייני גלילאו מסתכמת בלמעלה ממיליארד דולר לכל לוויין.

צוותים של התעשיה וסוכנויות החלל המעורבות בשיגור חוקרים את ההשלכות הפוטנציאליות של התקלה על המשימה. שני הלוויניים נמצאים בשליטה ובבקרת ניווט של ESOC – מרכז הבקרה של סוכנות החלל האירופית בדארמשטאט, גרמניה.

שני הלוויינים, "דורסה" ו-"מילנה", היו אמורים להגדיל את מספר הלוויינים בסדרת גלילאו מ-4 ל-6, מתוך 26 שמתכנן האיחוד האירופי לשגר עד 2017, ו-30 בטווח הרחוק יותר (תוספת הלווינים תהיה לצרכי גיבוי).

באיחוד האירופי מצפים שעד לשנת 2017 יוצבו 26 לוויינים במסלול כחלק מתוכנית גלילאו, שבה מושקעים מיליארדי אירו. דורסה ומילנה היו אמורים להיות הלוויינים מספר 5 ו-6 שמוצבים בחלל במסגרת הפרויקט. בבריסל מאמינים כי תוכנית גלילאו תביא לרווחים כלכליים משמעותיים למדינות האיחוד לאחר שתושלם, דבר שמצדיק לפי שעה את העלויות הכספיות הכבדות.

https://www.youtube.com/watch?v=sdT6tdLP12c

בטקסס התפוצץ באותו היום (22 באוגוסט) אבטיפוס של רקטת פלקון 9 – משגר שאמור לשמש מספר רב של פעמים. הפיצוץ היה מכוון לאחר שהתגלתה תקלה במשגר.
הטיל מדגם Falcon 9 Reusable (F9R), מחליפו של הטיל המקפץ כחרגול הממריא ונוחת אנכית, השלים את האחרון מבין סדרה של ניסויים שאפתניים של סניפירי ההיגוי החדשניים שפותחו עבורו.

"הניסוי של היום היה מורכב במיוחד, ודחף את קצה גבול היכולת של הכלי מאשר בניסויים קודמים" אמרה חברת ספייס אקס בהודעה שפירסמה בעקבות המקרה. "כנוהל קבוע החברה תערוך בדיקה של נתוני הטיסה כדי לנתח את ביצועי הכלי לפני הניסוי הבא" נאמר בהודעת החברה.

מייסד ספייס אקס, אילון מוסק כתב בחשבון שלו בטוויטר: ה-F9R, טיל בעל שלושה מנויים השמיד את עצמו במהלך טיסת ניסוי, לא היו נפגעים ואפילו לא קרוב לכך. טילים הם (טכנולוגיה) מתעתעת."

לידיעה על פיצוץ המשגר של ספייס איקס באתר יוניברס טודיי

להודעה על התקלה בהזרקת לווייני גלילאו למסלולם באתר סוכנות החלל האירופית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן