סיקור מקיף

כשלושה שבועות לאחר התרסקות חללית המטען שיועדה לתחנת החלל – כשלון שיגור שני לרוסיה * נדחה שיגור האסטרונאוטים לתחנה

רוסיה דוחה את שיגור האסטרונאוטים לתחנת החלל עד שתיבדק התקלה שגרמה להתרסקות חללית המטען בדרכה לתחנה כעת נותר גם לבדוק מה אירע בשיגור טיל הפרוטון שנשא לוויין תקשורת מקסיקני

סמנתה כריסטופורטי, אסטרונאוטית מטעם סוכנות החלל האירופית בתחנת החלל הבינלאומית. חזרתה לכדור הארץ מעוכבת. צילום: נאס"א
סמנתה כריסטופורטי, אסטרונאוטית מטעם סוכנות החלל האירופית בתחנת החלל הבינלאומית. חזרתה לכדור הארץ מעוכבת. צילום: נאס"א

אתמול (שבת, 16 במאי 2015) בשעה 05:47 שעון גריניץ' התפוצץ טיל מדגם פרוטון זמן קצר לאחר שיגורו ממרכז החלל בייקונור בקזחסטן. בהתפוצצות התרסק גם מטענו של המשגר – לוויין תקשורת מקסיקני.

בהודעה של סוכנות החלל הפדראלית הרוסית נמס כרי ההתפוצצות התרחשה 497 שניות לאחר השיגור.
גם הפעם התקלה התרחשה בשלב השלישי של הטיל, הפעם זהו טיל מדגם פרוטון Breeze-M הפיצוץ שודר בשידור חי ובסרטון אפשר לראות את הטיל נעלם לתוך השמים המעוננים מיד לאחר השיגור. לפי אתר Space.com זהו טיל הפרוטון השישי המתפוצץ בשיגור בשלוש וחצי השנים האחרונות.

לאסון הלא מאוייש השפעה על התכנית המאוישת, מכיוון שהן משתמשות באותן טכנולוגיות * זו חללית המטען השניה שאובדת בתוך חצי שנה לאחר התפוצצות המשגר של חברת במהלך השיגור באוקטובר 2014, ועליו חללית מטען מדגם סיגנוס.

רוסיה ושותפותיה בתחנת החלל הבינלאומית החליטו לדחות את רוטצית צוות התחנה שאמורה היתה להתבצע ב-13 במאי. ככל הנראה היא תידחה לתחילת יולי. זאת כדי לאפשר לצוותי סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס לבדוק את הסיבות לתקלה שבגללה צנחה חללית מדגם פרוגרס שנשאה ציוד ומזון לתחנת החלל לאטמוספירה באורח לא מבוקר.

הרוסים איבדו את השליטה על החללית זמן קצר לאחר השיגור ב-28 באפריל. שלושה אנשי צוות: טרי וירטס שהיה מפקד התחנה מטעם נאס"א, סמנתה כריסטופורטי מסוכנות החלל האירופית ואנטון שקאפלרוב מרוסיה. השלושה נמצאים בתחנה מאז נובמבר 2014. אמנם ניתן להנחיתם בשלום אבל אז התחנה תישאר זמן רב עם צוות מצומצם של שלושה אנשים, דבר הפוגע בעיקר בפעילות המדעית, בשל הדחייה הצפויה בשיגור מחליפיהם.

אמנם השיגור שיצא משליטה היה לא מאוייש, אך חלליות הסויוז המהוות את כלי השיגור היחיד של אסטרונאוטים לתחנת החלל מאז הפסקת תכנית המעבורות האמריקנית ב-2011, פועלות באותה טכנולוגיה ולכן יש צורך לבדוק מה אירע, כדי שהתקלה לא תחזור על עצמה בשיגור מאוייש.
בנאס"א מרגיעים כי יש מספיק ציוד עד לסתיו 2015 גם אם לא תגיע אף חללית אספקה חדשה.


סרטון השיגור כפי שהועבר על ידי רשת הטלוויזיה הרוסית RT, החל מ-1:50:00

 

לידיעה באתר space.com אודות התרסקות משגר הפרוטון ׁ(כולל הסרטון המתאר את רגעי הפיצוץ עצמו)

לידיעה ביוניברס טודיי על התרסקות הפרוטון

לידיעה ביוניברס טודיי על דחיית השיגור המאוייש

3 תגובות

  1. בנוסף, לפני ההתרסקות, חללית רוסית המעוגנת לתחנת החלל הבינלאומית לא הצליחה להפעיל את מנועיה כדי לדחוף את תחנת החלל למסלול יותר גבוה. אז כבר יש שלש תקלות בשלשה שבועות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן