סיקור מקיף

דירוג שנחאי: האוניברסיטה העברית עדיין מובילה את הרשימה הישראלית למרות נפילה של שישה שלבים; הטכניון ומכון ויצמן עלו בדירוג אחד

אוניברסיטת הארווארד היא עדיין האוניברסיטה הטובה בעולם * נשיא הטכניון מביע דאגה מפני ירידה צפוייה של ההישגים עקב המשבר התקציבי

 

בול שהוצא לכבוד מלאת 25 שנה לאוניברסיטה העברית משנת 1950 בו נראה בית הספרים הלאומי בהר הצופים, צילום: shutterstock
בול שהוצא לכבוד מלאת 25 שנה לאוניברסיטה העברית משנת 1950 בו נראה בית הספרים הלאומי בהר הצופים, צילום: shutterstock

 

אוניברסיטת ג’יאוטונג שנחאי סוקרת בכל שנה יותר מ-2,000 אוניברסיטאות מכל רחבי העולם ומדרגת את 500 הטובות שבהן. הדירוג נעשה לפי אמות מידה כמו מספר המחקרים שראו אור בכתבי עת מדעיים, מספר חתני פרס נובל, החוקרים המצוטטים ביותר ב-21 תחומים שונים וההישגים האקדמיים של האוניברסיטה ביחס לגודלה.

כמו בשנה שעברה מדורגות שלוש אוניברסיטאות ישראליות בין מאה המוסדות הטובים בעולם לפי דירוג שנחאי. בדירוק, שהתפרסם היום מדורגת האוניברסיטה העברית במקום ה-59, ירידה של שש מקומות לעומת הדירוג של השנה שעברה, אז היא דורגה במקום ה-53.
במקום השני – הטכניון, שעלה מקום אחד בדירוג מהמקום ה-78 למקום ה-77. במקום השלישי מכון ויצמן הממוקם במקום ה-92, אף הוא כמו הטכניון עלה מקום אחד בדירוג.

גם שאר האוניברסיטאות הותיקות נמצאות ברשימת 500 האוניברסיטאות המובילות בעולם: אוניברסיטת תל אביב במקום הרביעי, מדורגת בקבוצת המקומות 101-150. את המקומות 5-6 תוספות אוניברסיטאות בר אילן ובן גוריון (הממוקמות במקומות 301-400), ובמקום השביעי, אוניברסיטת חיפה המדורגת בקבוצת מאה האוניברסיטאות החותמות את רשימת 500 המוסדות הטובים בעולם.

עשר האוניברסיטאות הטובות בעולם הם לפי הסדר הבא: במקום הראשון אוניברסיטת הארווארד אחריה עד המקום העשירי עוד שבע אוניברסיטאות אמריקניות ושתי אוניברסיטאות בריטיות. במקום השני אוניברסיטת סטנפורד, שלישית אוניברסיטת קליפורניה בברקלי, רביעית MIT, במקום החמישי אוניברסיטת קיימברידג’ הבריטית. במקום השישי המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קאלטק), שביעית פרינסטון, שמינית אוני’ קולומביה, במקום התשיעי אוניברסיטת שיקאגו וחותמת את העשירה הראשונה אוניברסיטת אוקספורד הבריטית.

מהאוניברסיטה העברית נמסר כי האוניברסיטה מדורגת במקום ה-17 בעולם במספר הבוגרים שלה שזכו בפרסי נובל ופילדס ובמקום ה-39 בעולם במספר אנשי הסגל שלה שזכו בפרסים אלו.
מאז החל להתפרסם הדירוג בשנת 2003, האוניברסיטה העברית נכנסה כל שנה לרשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם, כאשר בשנה הראשונה לפרסום הדירוג הופיעה האוניברסיטה במקום ה-94 , ומאז טיפסה 35 מקומות בדירוג. לאורך כל השנים זכתה האוניברסיטה העברית בדירוג הגבוה ביותר מקרב כל האוניברסיטאות בישראל.

נשיא האוניברסיטה העברית פרופ’ מנחם בן-ששון אמר היום: ”אני גאה שכמה מאוניברסיטאות המחקר של ישראל נמצאות במקומות בולטים בדירוג בינלאומי חשוב זה ושמח שגם השנה זוכה האוניברסיטה העברית להכרה בתור האוניברסיטה המובילה בישראל. העובדה שהאוניברסיטה ממשיכה להיות מדורגת כה גבוה היא עדות לעבודה הקשה של חברי הסגל האקדמי וקהילת האוניברסיטה ולחתירתם הבלתי מתפשרת אחר מצוינות אקדמית”.

“בהסתכלות כוללת וארוכת שנים, אין ספק כי האוניברסיטה העברית מבצרת את מעמדה הבינלאומי בתור אוניברסיטה משמעותית וחשובה. שאיפתנו היא לראות את האוניברסיטה מוכרת בין האוניברסיטאות הטובות בעולם, אך הדבר תלוי רבות בהמשך הזרמת תקציבים למערכת ההשכלה הגבוהה והשקעה באוניברסיטאות המחקר בישראל ובהמשך שיתוף הפעולה עם מוסדות מחקר וגופים בינלאומיים”.

  • בדירוג הפקולטות המדעיות דורג הטכניון במקום ה-38. האוניברסיטה העברית דורגה במקום ה-40 ומכון ויצמן דורג במקום
  • 51 – 75 את הפקולטות המדעיות בעולם מובילה אוניברסיטת הרווארד.
  • בדירוג הפקולטות ההנדסיות דורג הטכניון במקום ה-46, והוא היחיד מבין האוניברסיטאות הישראליות שנכנס למאה האוניברסיטאות המובילות בעולם בתחומי ההנדסה. אוניברסיטת MIT מובילה את הרשימה העולמית.
  • הפקולטה למדעי המחשב של הטכניון דורגה במקום ה-18 , מכון ויצמן במקום ה-23 והאוניברסיטה העברית במקום ה-28.

הפקולטה לכימיה של הטכניון דורגה במקום ה-38.

נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא אמר היום בעקבות פרסום מדד שאנגחאי: “יש להתייחס בזהירות למדדים ולדירוגים במיוחד כאשר שבריר של נקודה לכאן או לכאן יכול לשנות את מיקומה של אוניברסיטה משנה לשנה. עם זאת, מדד שאנגחאי הוא המוביל בין הדירוגים העולמיים ואין ספק שהוא מחמיא מאוד למדע הישראלי. העובדה, שברשימת מאה האוניברסיטאות המובילות בעולם נכללים שלושה מוסדות ישראליים ואילו לצרפת, גרמניה, שוויץ, וקנדה, ארבעה מוסדות בלבד, מצביעה על איכותו של המדע בישראל ועל מעמדו בעולם. אני כמובן שמח במיוחד על כך שהטכניון נמנה עם עילית המוסדות בעולם בתחומי ההנדסה והמדעים, ובמיוחד במדעי המחשב. עלינו להימנע בכל מחיר מפגיעה באוניברסיטאות המחקר בישראל”

לידיעה על הדירוג של 2012

הדירוג של האוניברסיטאות בישראל 2013

דירוג שנחאי המלא 2013

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן