סיקור מקיף

דירוג שנחאי: האוניברסיטה העברית זינקה למקום ה-57 * הטכניון מוביל במדעי המחשב

במקומות ה-102-150 נמצאים לפי הסדר הבא: אוניברסיטת תל-אביב, מכון ויצמן והטכניון ובמקומות 301-400 נמצאות אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת בן-גוריון * אוניברסיטת חיפה נמצאת במאיה הסוגרת

קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. מתוך אתר האוניברסיטה
קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. מתוך אתר האוניברסיטה

האוניברסיטה העברית בירושלים דורגה במקום ה-57 ברשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם בדרוג הנערך מדי שנה ע"י אוניברסיטת ג'יאוטונג שבשנגחאי סין. השנה עלתה האוניברסיטה ב-15 מקומות בהשוואה לשנה שעברה והגיעה למקום הגבוה ביותר מאז החל בשנת 2003. האוניברסיטה העברית היא האוניברסיטה הישראלית היחידה שנכנסה אי-פעם לרשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם בדרוג זה. בראש הרשימה מופיעות האוניברסיטאות האמריקאיות הרווארד, סטנפורד וMIT.

הדירוג נותן פירוט רק ל-100 האוניברסיטאות המובילות ומדרג את שאר האוניברסיטאות לפי מקבצים: אוניברסיטת תל אביב, מכון וייצמן והטכניון נכללו ברשימת 150-102 אוניברסיטאות הטובות בעולם, אוניברסיטת בר-אילן ואונ' בן-גוריון בנגב נכללו ברשימת 301-400, בדומה לדירוגן בשנים קודמות. חותמת את הרשימה אוניברסיטת חיפה הנמצאת בקבוצת האוניברסיטאות במקומות 401-500. יש לציין כי עצם ההמצאות כל האוניברסיטאות הישראליות ברשימה המכובדת הזו לפני אוניברסיטאות רבות בארה"ב ובאירופה שאינן מדורגות, היא בגדר הישג מרשים למערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית.

נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן-ששון: "אני שמח שהאוניברסיטה העברית ממשיכה לככב ברשימת 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם ואף עלתה 15 מקומות בהשוואה לשנה שעברה. אני מקווה שהתהליכים אשר האוניברסיטה עוברת יחזקו את ההכרה לה היא זוכה מצד הקהילה המדעית הבינלאומית הרואה בה שותפתה חשובה בהובלת סדר היום המחקרי בעולם". בן-ששון הוסיף ואמר כי "העובדה כי הגענו לדרוג כה גבוה מעידה על עבודה יוצאת מן הכלל של חוקרי האוניברסיטה ועל-כך גאוותי ותודתי".

בנוסף לדירוג כללי של האוניברסיטאות פורסם גם דירוג לפי תחומים: בתחום מדעי הטבע ומתמטיקה דורגה האוניברסיטה במקום ה-35 בעולם, מכון ויצמן והטכניון דורגו במקום ה-75-51 ואוניברסיטת תל-אביב במקום ה-100-76; בתחום מדעי החברה דורגה האוניברסיטה במקום ה-76-52 ואוניברסיטת תל-אביב דורגה במקום ה-100-76.

דרוג שנגחאי ערך גם חלוקה לפי נושאים אקדמיים (מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי המחשב וכלכלה ומנהל עסקים). הישג מרשים רשמה השנה המחלקה למתמטיקה שדורגה במקום ה-22 בעולם, אחריה דורגה אוניברסיטת תל-אביב במקום ה-32 והטכניון דורג במקום 75-52.

בתחום מדעי המחשב דורגה האוניברסיטה במקום גבוה ה- 26 בעולם. לפניה מכון ויצמן (מקום 11) והטכניון (מקום 15) ואחריה אוניברסיטת תל-אביב (מקום 28).

בתחום הפיזיקה דורגה האוניברסיטה העברית בקטגוריה של בין 51 ל-75, יחד עם אוניברסיטת תל-אביב ומכון וייצמן.

אוניברסיטת ג'יאוטונג שנחאי סוקרת בכל שנה יותר מ-2,000 אוניברסיטאות מכל רחבי העולם ומדרגת את 500 הטובות שבהן. הדירוג נעשה לפי אמות מידה כמו מספר המחקרים שראו אור בכתבי עת מדעיים, מספר חתני פרס נובל, החוקרים המצוטטים ביותר ב-21 תחומים שונים, וההישגים האקדמיים של האוניברסיטה ביחס לגודלה. דירוג שנחאי נחשב לדירוג אובייקטיבי יותר לעומת דירוגים אחרים שנוהגים להשתמש במדדים סובייקטיביים.

מדעי המחשב בטכניון – במקום ה-15 מתוך 500 אוניברסיטאות מובילות בעולם * הטכניון מדורג במקום ה-42 בהנדסה וטכנולגיה

מדעי המחשב בטכניון מדורגים במקום ה-15 בעולם (מתוך 500 אוניברסיטאות) בדירוג שנחאי היוקרתי שפורסם השבוע. אוניברסיטת ג'יאו טונג פירסמה את דירוג האוניברסיטאות שלה, הנחשב ליוקרתי ולאמין ביותר – http://www.shanghairanking.com/index.html. אוניברסיטת הארוורד מובילה את הדירוג הכללי, MIT מובילה את הדירוג בהנדסה וטכנולוגיה.
הטכניון מדורג במקום ה-42 בעולם בהנדסה וטכנולוגיה ובין 75 האוניברסיטאות המובילות בעולם במדעי החיים, במתמטיקה ובכימיה.

דירוג שנחאי החל בשנת 2003 ונועד לשפר את רמת האוניברסיטאות הסיניות, תוך השוואתן ל-500 אוניברסיטאות מובילות בעולם. הדירוג מתבסס על קריטריונים אובייקטיבים ונתונים רבים. בין הקריטריונים – מספר הזוכים בפרס נובל ופרסים יוקרתיים אחרים, מספר המאמרים המדעיים שפורסמו בכתבי העת המובילים – Nature ו-Science וביצועים אחרים יחסית לגודלה של האוניברסיטה. המחקר הסיני היסודי מקיף 1000 אוניברסיטאות, שמתוכן נבחרות 500 האוניברסיטאות המובילות.
נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, אמר כי המיקום הגבוה של הטכניון במקצועות המחשב מסביר את מקומה הגבוה של מדינת ישראל בתעשיית ההי-טק הגלובלית. "ממחקר המסתיים בימים אלה עולה כי בוגרי הטכניון אכן נוהגים בקטר ההי-טק המושך את כלכלת ישראל", אמר. "מתברר כי 76% מבוגרי הטכניון בשני העשורים האחרונים נקלטו בתעשיית ההי-טק בארץ, שאחראית ל-51% מהייצוא התעשייתי של מדינת ישראל. מתוכם 25% מנכ"לים או סמנכ"לים, 21% משמשים בתפקידי ניהול אחרים, 10% ראשי צוותים ו-12.6% עוסקים במחקר ופיתוח. 59 מתוך 129 חברות ישראליות הנסחרות בנסדא"ק הוקמו או מנוהלות בידי בוגרי הטכניון".

13 תגובות

 1. בכותרת כתוב שהטכניון מוביל במדעי המחשב ואילו בתוכן כתוב שמכון ויצמן עקף אותו

 2. אגב, יוסי:
  כמובן שכל מה שכתבת אלו שטויות במיץ, אבל לא זה המקום להרחיב בעניין.

 3. יוסי:
  יש כתבה שאינה עוסקת לא בדת ולא במחלוקות בין חילונים לדתיים ואתה בא ומנסה לגנוב את הדיון בכתבה ולהפוך אותו לעוד מלחמה בין דתיים לחילוניים.
  זה מנהג אופייני למחב"תים ולכן אני מניח שאמצת עוד מנהג אופייני להם והתחזית לחילוני.

 4. יוסי, המדינה הוקמה על ידי ציונים שהלכו נגד הממסד הדתי שדרש לחכות למשיח. חלקם עד היום מחכים למשיח אבל בינתיים חיים על חשבון מעמד הביניים הקורס. ומלבד זאת יש הבדל בין שנאה לתוכחה. אם מישהו עושה משהו לא טוב, מותר להוכיח אותו על כך, לא כל ביקורת היא אנטישמיות, וחוץ מזה לא שמעתי אף חילוני שאומר כך אבל מאחורי מקלדת אף אחד לא יודע מי אתה באמת.

 5. ערב טוב
  אני אדם חילוני יהודי.
  ואני קורא כאן לעיתים דברי שנאה או תוחכה נגד הדתיים.
  אין אני מצליח להבין מהיכן מגיעה השנאה או הרעה הזאת .
  ברצוני להזכיר לכם כי רק בזכות אבות אבותיכם ששמרו על יהדותם מעל 2000 שנה
  כנגד כל הסיכויים הצליחו אבותינו להקים מדינה.
  אכן ישנם תחלואות ובעיות רבות ואותן צריך לפתור
  אבל לא על ידי שנאה ובטח לא על ידי הסתה
  מקווה שבסקר הבא מדינת ישראל תמצא במקום גבוה הרבה יותר
  יוסי

 6. מה הסיבה באמת שהדירוג גבוה, ועוד יותר גבוה אם משווים אותו לכמות האוכלוסיה?

  בהתחשב באמת בעובדה שאחוז גדול מהאזרחים בכלל עוסקים בדת.

  האם זה המציאות שהמדינה הזאת חייה בה? הגנים של העם הזה? הנהגה טובה?
  מה הסיבה??

 7. אם וכאשר יעשו את ההשוואה לכמות התושבים של מדינת ישראל
  ביחס לשאר מדינות העולם אזי הדירוגים יהיו הרבה יותר גבוהים
  מי יתן ומדינת ישראל תשכיל לחזק את מערכת החינוך ואת האקדמיה
  חוסן מדיני מתחיל מחוסן חברתי
  בשנה הבאה בדירוגים גבוהים יותר
  בהצלחה

 8. ראוי לציין שמספר החברות הישראליות הנסחרות בנאסד"ק שני רק לארה"ב. הישג מרשים בהתחשב בגודלה של מדינת ישראל ובגודל האוכלוסייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן