סיקור מקיף

הצלה של הפלמינגו

הפלמינגו בטנזניה ניצח את חומר הניקוי
פלמינגו זוטר. מתוך ויקיפדיה
בעבר כתבתי על אגם נטרון בצפון טנזניה
שבו מקננת אוכלוסית הפלמינגו הזוטר (hoeniconaias mino). חברות מקומיות בשותפות עם חברה יפנית לוטשות עיניים לאגם בכוונה להפכו למקור להפקת ‫"‬אפר-סודה" (soda ash) Na2CO3 ‪-‬ Sodium carbonate) או "פחמת נתרן" שמשמש בתעשיית הזכוכית ומוכר לנו כאבקה לבנה לצרכי נקיון.

הכוונה עוררה "זעקה" והתנגדות חריפה מצד גופים ירוקים ואוהבי טבע בעולם כולו. יתכן כי ההצלה של האגם מגיעה מכיוון בלתי צפוי. סומיטומו (SUMITOMO Chemicals) היא חברת כימיקלים יפנית. על פי הדיווחים, חברת הענק נסוגה מכוונתה להשתתף בהפקת המינרלים באגם נטרון. שר התעשיה של טנזניה אמר בעניין: "נראה כי ענקית התעשיה היפנית עושה שימוש בחוק הפטנטים כדי לעצור את מיזם ההפקה וכדי להגביל את שותפיה למסחר".

המיזם להפקת המינרל מאגם נטרון שקודם ע"י "החברה הלאומית לפיתוח" נתקל בהתנגדות חריפה מצד הירוקים המקומיים וארגונים בין-לאומיים החל מיומו הראשון בשל חשיבותו של אגם נטרון בהיותו האתר היחידי הידוע בו מקננים מאות אלפי פלמינגו זוטר.

על כך נוספות אוכלוסיות רבות אחרות של עופות חוף ומים שרבים מהם מגיעים לאגם במהלך נדידתם. נוסף למאות מיני העופות יש באגם דג אמנון ( Oreochromis alcalicus) יחודי לאגמי סודה באזור. בבסיס שרשרת המזון של העופות, הדגים וחיות אחרות, נמצאת האצה ספירולינה Spirulina platensis שהתפתחותה תלויה בריכוז ה"סודה" במים.

אלא שכל היופי הטבעי והחשיבות הסביבתית לא עניינו את החברה היפנית, מה שכן עניין את בעלי החברה היה אלומת הזרקור שהופנתה לכיוונם. אלומה שהאירה באור שלילי את פעילותה. כמי שמשתפת פעולה עם חברות שפועלות באירופה ובארה"ב, וכמי שמוכרת מוצרים בעולם כולו – לא יכלה החברה להרשות לעצמה את הפרסום השלילי.

וכך, למרות הביקוש הגואה למחצב, בגלל לחץ בין-לאומי של גופים ירוקים, יצאה החברה היפנית משותפות במיזם ובכך (ניתן לקוות ולהניח) חיסלה מיזם תעשייתי שהיה גורם לסביבה ולטבע נזק שאינו ניתן לתיקון.

מסתבר כי יש מקומות ומקרים בהם לחץ הארגונים הירוקים משפיע ומונע הרס וטוב שכך. ניתן, כדאי וראוי לבקר בסביבה המיוחדת שמאבקי השימור מצליחים להשאירה טבעית ושלמה.

ביקור כזה אני מדריך ב-15/02/2013 המעוניינים מוזמנים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן