סיקור מקיף

“שגרירת החלל בישראל”: רונה רמון נפטרה ממחלה קשה בגיל 54

מנכ”ל עמותת קרן רמון, רן לבנה כתב היום: רונה היתה המייסדת והנשיאה של עמותת קרן רמון. היא יזמה והיתה שותפה לעשרות מיזמים חינוכיים וחברתיים בשיתוף משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. מיזמים שהשפיעו על עשרות אלפים מדי שנה.” * את הכינוי “שגרירת החלל בישראל” טבע ראש נאס”א לשעבר צ’ארלס בולדן

רונה רמון בכנס החלל בהרצליה במלאת 13 שנה למותו של אילן רמון באסון הקולומביה - בשיתוף מכון פישר ומשרד המדע. צילום: אבי בליזובסקי
רונה רמון בכנס החלל בהרצליה במלאת 13 שנה למותו של אילן רמון באסון הקולומביה – בשיתוף מכון פישר ומשרד המדע. צילום: אבי בליזובסקי

רונה רמון, רעייתו של האסטרונאוט המנוח, אל”מ אילן רמון, שנספה באסון המעבורת קולומביה בפברואר 2003, ואמו של אסף רמון, טייס בחיל האוויר שנהרג בהתרסקות מטוסו בטיסת אימונים, נפטרה הבוקר (ג’) ממחלת הסרטן.

רן לבנה מנכ”ל קרן רמון פרסם היום הודעה: “בצער ובעצב רב שלא ניתנים לכמת במילים אנו נאלצים להודיע על לכתה של רונה רמון, שנפטרה היום בשלווה בביתה מוקפת במשפחתה ובחברים קרובים.”
“רונה נפטרה לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. רונה היקרה הייתה אם לטל, יפתח, נעה וסרן אסף רמון שהיה טייס בחיל האוויר הישראלי, אלמנתו של אלוף משנה אילן רמון – האסטרונאוט הישראלי הראשון.”
“רונה לעולם לא חדלה ממאמציה להשפיע לטובה על החברה הישראלית ולהיות משמעותית עבור הסובבים אותה. היא היתה אישה מעוררת השראה שעזבה אותנו ביודעה שהמורשת שלה, של בנה ושל בעלה תישאר נוכחת בעשייה החינוכית הרחבה לה היתה שותפה.

רונה היתה המייסדת והנשיאה של עמותת קרן רמון. היא יזמה והיתה שותפה לעשרות מיזמים חינוכיים וחברתיים בשיתוף משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. מיזמים שהשפיעו על עשרות אלפים מדי שנה.”
“אנחנו כבר מתגעגעים לנוכחות המחבקת שלה” סיכם לבנה.

משרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הישראלית, מרכינים ראש על לכתה בטרם עת של רונה רמון, שהייתה שותפה לדרך, שגרירת החינוך לחלל בישראל, אישה אצילית, אמיצה ומעוררת השראה.

מנכ”ל משרד המדע ויו”ר קרן רמון הממשלתית רן בר שהכיר ועבד עם רונה מקרוב בעשור האחרון ספד לה: “היית לנו חברה, השראה, מודל לחיקוי, שותפה לחלום ולדרך. ידידות עמוקה שהחלה בטרגדיה של אילן, וצמחה לכדי פרויקט מרגש של קרן רמון הממשלתית. הקרן הממשלתית שהקמנו יחד בחזונך וביוזמתך ולאור מורשתו של אילן, קידמה פרויקטים חינוכיים בתחום החלל שנגעו באלפי ילדים, תמכו במחקרים שקידמו את תחום החלל בישראל וסייעו בהכשרה של הדור הצעיר בחלל.   המורשת והתרומה שלך לחינוך המדעי יהדהדו עוד שנים ארוכות, והדור הצעיר שגידלת וטיפחת בתחום החלל בישראל ימשיך חזונך. נתגעגע. ליבנו עם המשפחה”.

“נאס”א מעורבת בחינוך כשגרה”

הבחירה להקים קרן שתעסוק בחינוך ובקירוב החלל לבני הנוער לא היתה מקרית. רונה ביקשה למצוא נחמה במורשתו הרוחנית של אילן רמון, שחלק ממשימתו היה חינוכי, ותוכנן שהוא ירצה בבתי ספר ברחבי הארץ על חוויותיו בחלל במטרה למשוך בני נוער להתקרב למקצועות מדעיים והנדסיים בכלל ולחלל בפרט. הוא לא זכה לכך, ורונה רמון הפכה את החינוך לתחום החלל למפעל חייה.

“שגרירת החלל בישראל”, כך הגדיר אותה ראש נאס”א לשעבר צ’ארלס בולדן, בכנס החלל ע”ש אילן רמון בשנת 2016. ואכן, זו היתה הגדרה מדוייקת. שנים ספורות לאחר אסון הקולומביה היא שבה לישראל עם ארבעת ילדיה, ודרכה נוצר הקשר עם נאס”א. מאז הגיעו יותר ויותר אנשים מנאס”א, בהם אסטרונאוטים פעילים ואסטרונאוטים לשעבר ובעלי תפקידים בכירים, מדי שנה לכנס החלל ע”ש אילן רמון, המתקיים במסגרת שבוע שלם של אירועים, והרבה ביקורים של אסטרונאוטים בבתי ספר. הקרן שפתחה – קרן רמון, עוסקת בחינוך בתחום החלל, והקימה מרכזי חלל בבתי ספר רבים בכל המגזרים. “זכיתי לעבור אנשים טובים אבל יש כמה שהלכו איתי יד ביד באמונה שלמה להביא את המקום הראוי המכובד לכל הנושא שנקרא חלל בישראל.” אמרה בנאומה באותו כנס.

חודשים אחדים לאחר מכן היא דיברה בפתיחת מושב אוניברסיטת החלל הבינלאומית שהתארחה בטכניון, ושבסיוע מלגות קרן רמון התקבלו אליה סטודנטים ישראלים רבים.

אני בטוחה שיהיה לכם קיץ מהנה. בעיר היפה ביותר, אתם במוסד המכובד למדע וחלל – הטכניון, אתם בידיים הטובות של סוכנות החלל הישראלית.”
“מאחורי הקלעים התרחשו המון דברים. לפני מספר ימים קיבלתי מכתב מאחד הבוגרים הראשונים שכתב על חלום שהתגשם. כשהגענו ליוסטון ב-1998, היה ברור שאנחנו עומדים לייצג את המדינה, אילן כטייס רצה לייצג את חיל האוויר. אבל ברגע שנכנסים למסדרון של נאס”א הכל משתנה. מכירים אנשים שעשו הסטוריה. מרגישים שכולם עובדים עבור מטרה גבוהה – ולמען כל המין האנושי בלי קשר לדת גזע אמונה ומגדר. אנשים טובים שעובדים עבור מטרה חשובה כזו להפוך את העולם לטוב יותר.

“כשהיינו ביוסטון אילן למד הרבה דברים, ובין היתר גם את ההיבט החינוכי של המשימה. נאס”א מעורבת בחינוך כשגרה. למדנו על התוכנית החינוכית רצינו שגם ישראל תשתתף בה ואילן ארגן כיתה ששייפה מראות עבור פרויקט בינלאומי, וכן שכנע לשתף תלמידים מאורט מוצקין במה שהיה הניסוי הראשון של תלמידים מישראל בחלל.”

“היה חשוב לי כישראלית להמשיך לשמור על קשר עם תחום החלל. הסוכנות עושה את הדברים מהצד הדיפלומטי, אבל אני רציתי להמשיך את המסורת של אילן בחינוך. מייקל פורטר, היה הראשון שחשף בפנינו את אוניברסיטת החלל. הוא התעקש שיהיו סטודנטים ישראלים ועם עזרה של חברים ואחר כך גם של סוכנות החלל ומשרד המדע הצלחנו לשלוח כל כך הרבה סטודטנים טובים לאוניברסיטה. הם הפכו לבוגרים חשובים בתחום וזה מה שהביא אתכם (אוניברסיטת החלל) לכאן.”

“אילן פרש בפסגה”

מההרצאות האחרונות שלה, נחזור אחורנית בזמן, למרץ 2003, ימים ספורים לאחר התרסקות המעבורת קולומביה.
במסיבת עיתונאים בביתה ביוסטון אמרה אז רמון: “אילן פרש בפסגה שלו. הוא היה עם האנשים שאהב ובמקום שכל כך נהנה ממנו”, “קשה היה לו להעביר את תחושת הריחוף והרוחניות שקפצה עליו שם”, הוסיפה. היא סיפרה כי אילן רמון נהנה מכל רגע משליחותו בחלל. “הוא היה אדם מאוד אופטימי, הוא אפילו לא כתב צוואה כי זה נראה לו מיותר.
אבל אנחנו נמשיך עם צוואת החיים שלו. היה לו חיוך ואנחנו נמשיך עם החיוך”, אמרה.
רמון סיפרה כי בעת הנחיתה לא ציפתה לחדשות רעות. “עמדנו וחיכינו לנחיתה. היה יום נפלא והשעון תיקתק וירד. כשהגיע לעשר שניות, ספרנו מטה, כמו בהמראה. היינו צריכים לשמוע את הבומים העל-קוליים, אבל הם לא היו. התחיל חשש ואז לקחו אותנו ואמרו לנו שלא יודעים מה קרה, אבל אנחנו כבר ידענו הכל”, סיפרה רמון.

כאשר חזרה רונה רמון לביתה ביוסטון חיכו לה על המחשב כמה הודעות אי-מייל מאילן מיומו האחרון בחלל: אחת מהן היתה הודעת תודה לשמעון פרס, על שסייע למימוש חלום האסטרונאוט הישראלי (בהיותו ראש הממשלה לאחר רצח רבין), והשאר – הודעות אישיות לבני המשפחה. “הוא התכוון שנקרא אותן ביחד”, אמרה רונה רמון.

עוד סיפרה, כי לא היתה לה תחושה רעה או חשש במהלך ימי שהותו של אילן בחלל: “הדבר היחידי שחורה לי עכשיו כל כך, זה שבזמן ההמראה, כשכולנו היינו ב’היי’, הבת הקטנה שלנו צעקה ‘ ‘I lost my dady (איבדתי את אבא שלי) כנראה שהיא צדקה”.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן