סיקור מקיף

המכתב האחרון למשפחה: נתראה אחרי הנחיתה

 רמון / הקרובים בישראל טסו הלילה להצטרף לאלמנה, רונה, ביוסטון * בוש ופוטין התקשרו לשרון לנחם

   
וולפרמן מציג תמונה עם בנו אילן רמון ונכדו, אתמול בביתו בעומר תצלום: אלברטו דנקברג, הארץ (באדיבות וואלה)

"אני עוד קצת מחזיק מעמד, אבל זה יבוא אחר כך", אמר אמש אליעזר וולפרמן, אביו של אילן רמון, זמן קצר לפני שטס ליוסטון, טקסס. בפנים שלא הסגירו דבר, סיכם את שאירע לו בשעות קודם לכן בחמש מלים: "אין לי בן, זה עצוב".

וולפרמן, ניצול שואה בן ,79 מתגורר בגני עומר, שכונת מגורים לאוכלוסיה בוגרת, מעל גיל .50 קצת אחרי השעה שבע, בא אביו של האסטרונאוט הישראלי הראשון בגפו אל הבית בעומר, לאחר שהשתתף בשידור הטלוויזיוני, שהיה אמור להיות חגיגי, לרגל נחיתת המעבורת קולומביה. על דלת ביתו המתין לו פתק קצר, שהשאירו שכניו: "אליעזר, אנחנו איתך וכאן".


רמון. "מבחינת הבטיחות אני מאוד שקט, אני לא מפחד", אמר ביוני אשתקד. תצלום: דובר צה"ל

לעיתונאים שהמתינו לו ליד הבית סיפר וולפרמן בצאתו מהמונית כי לא האמין שכך זה יסתיים. "אני לא יודע איפה אני נמצא, לזה לא ציפיתי", אמר, "אפילו כשאמרו שנותק הקשר עם המעבורת, הייתי בטוח שהכל הסתדר. הכרתי את שני החבר'ה שהטיסו אותה. הייתי בטוח שהם ינחתו, גם בלי הקשר". אחר כך, הסתגר בבית יחד עם ראש מועצת עומר, פיני בדש, שהיה ראשון מנחמיו.

באותו זמן, הגיעו בני משפחה וחברים רבים של משפחת רמון לבית הוריה של רונה רמון, אשתו של אילן. בדירת ההורים בקרית אונו הצטופפו החברים, ישובים על כסאות רבים בסלון, צופים בטלוויזיה, מוכי צער. מחוץ לדירה, התאספו השכנים, מדברים
בלחש.

אומר מרסיאנו, ילד בן ,11 קיבל מאילן רמון כובע ועליו רקומים שמות כל חברי צוות המעבורת: "כל הזמן אני בודק באינטרנט מה שלומו של אילן ואיך הצוות במעבורת מסתדר. הבטיחו לי שכשאילן יחזור אני אוכל לאכול אתו ארוחה אצל ההורים של רונה, עכשיו זה כבר לא יקרה", אמר.

פלורה, בת דודתה של רונה, סיפרה כיצד כל בני המשפחה ישבו אחר הצהריים בבית ההורים, נרגשים, כדי לצפות בנחיתה: "ישבנו ביחד, ויחד ראינו את הטרגדיה האיומה הזו במלוא עוצמתה".

פלורה סיפרה כי לא ארך זמן רב עד שרונה יצרה עמם קשר בשיחת טלפון מארה"ב. "היא דיברה איתנו לאחר שכבר הודיעו לה על האסון שאירע, אבל כל מה שהיא חזרה ואמרה להורים זה שיהיו חזקים. הם מבוגרים וזה היה חשוב לה. היא חיזקה אותנו, ואנחנו ניסינו לחזק אותה", סיפרה.

אמש לאחר חצות אמורים היו חמישה מבני משפחת רמון לעלות על טיסה מנמל התעופה בן גוריון בלוד לארה"ב – אביו של אילן ואחיו, וכן אחותה של רונה רמון, גיסתה ובן דודה.

בן הדוד, איציק, עוד לא הספיק לפרק את מזוודותיו. רק ביום שלישי האחרון הוא שב מפלורידה, שם נכח בשיגור המעבורת לחלל ב-16 בינואר. "עכשיו, עם אותה מזוודה, הוא טס כדי לנחם את רונה", אמרו שכני המשפחה.

גם ביתו של גדי רמון, אחיו של אילן, בזכרון יעקב המה אמש מאנשים, שבאו לעזור, לתמוך במשפחה, בעוד שהטלפונים לא הפסיקו לצלצל, להבעת תנחומים והצעות לסייע. אמש היתה אמורה להתקיים במקום מסיבה קטנה, לציון נחיתתו של אילן עם המעבורת בפלורידה. לאחר קבלת הבשורה הטרגית, היא בוטלה.

שעתיים אחרי קבלת ההודעה על ניתוק הקשר עם המעבורת, נוצר קשר ראשון בין גדי לרונה, אשתו של אילן, שדיברה איתו מארה"ב. רונה דרשה בשלומו של אליעזר, אביו, וגדי הבטיח לה שהוא ידאג לאבא. "זה אסון נורא שקרה לנו", אמר גדי לרונה בטלפון. אחר כך אמר גדי לעיתונאים, שבהתחלה, כאשר ישב מול המסך וראה את הדיווחים בשידור חי, קשה היה להבין מה קורה.

"בשבילי הוא לא היה סמל. הוא היה אח וחבר טוב. כשהייתי אומר לאילן שאני מודאג עליו עם הטיסות שהוא מבצע, אילן היה צוחק ואומר שיותר בטוח לטוס מאשר לנסוע בכביש במכונית", סיפר גדי.

הקשר האחרון עם אילן, סיפר גדי רמון, התבצע בעזרת א-מייל, ששלח אילן מהחלל, ובו כתב: "נתראה אחרי הנחיתה". הוא גם הביע את שמחתו הרבה לשוב לכדור הארץ. גדי קרא את הדואר האלקטרוני ביום רביעי שעבר, ושלשום שלח לאחיו מכתב תשובה, בו איחל נחיתה מוצלחת.

"אני ראיתי אותו גם באתר האינטרנט במשך כל ימי משימת המעבורת. הוא נראה באתר המאושר באדם, והנחמה שלי, שהוא הגשים את מה שהרבה אנשים חולמים לעשות", אמר האח.

בבית האב בעומר, בשכונה לאוכלוסייה מבוגרת, פסעו באיטיות לבית הקטן מכרים מהשכונה, שהשיבה ניכרה בהם היטב. הם באו לנחם, אך לא ידעו מה לומר. הביטו בשתיקה בוולפרמן עונה למתקפת הטלפונים, שלא הפסיקו לצלצל.

"עד הרגע האחרון הייתי בטוח שהכל יהיה בסדר", אמר אביו של האסטרונאוט לראש הממשלה, אריאל שרון, שהתקשר אליו. "עכשיו, זהו", הוסיף האב, "אין לנו אילן, אין לי אילן".

בהמשך התקשרו לנחם גם נשיא המדינה קצב, שר הביטחון שאול מופז, מפקד חיל האוויר דן חלוץ, ועוד רבים אחרים. גם ברגעיו הקשים, הקפיד וולפרמן להודות לכולם בסבלנות ובנימוס, בשקט מקפיא.

שעה קלה לפני שהמריא, שוחח וולפרמן עם רונה, האלמנה הטרייה: "מה כבר אפשר להגיד לאשה שהפכה לאלמנה עם ארבעה ילדים? אמרתי לה שתחזיק מעמד, עד שאגיע לחזק אותה, או שאולי היא אותי. נראה מי יצליח", אמר.

כשעזב את הבית בגני עומר, הודלקו מחוץ לבית המשפחה שבעה נרות נשמה. ביישוב נותרה לאחר עזיבתו אשתו המאושפזת במוסד הסיעודי הסמוך, מנותקת מהמציאות עקב מחלתה.

"כאשר אילן המריא, אמרתי שחבל שהיא לא יכולה לראות את הבן שלה הופך לישראלי הראשון בחלל", סיפר אמש וולפרמן, "עכשיו, אני שמח שהיא לפחות לא יודעת על מה שקורה. לי, לא יהיה אפילו קבר ללכת אליו"..

 

בן אליהו: חרף האבל הכבד איני מצטער ששלחתי את רמון לחלל  
 2.2.2003 
 
 מערכת הביטחון הסדירה אמש את נסיעתם של קרובי משפחתו של רמון מישראל לארה"ב. בני המשפחה אמורים היו לצאת בטיסה של אל-על מנתב"ג לארה"ב, לפנות בוקר. בנוסף, יצא הנספח האווירי של ישראל בארה"ב מוואשינגטון ליוסטון, כדי לטפל בסידורים הנדרשים.

שר הביטחון, שאול מופז, שוחח אמש עם אביו של רמון, אליעזר וולפרמן ואמר לו כי "מערכת הביטחון וכל עם ישראל כואבים עם בני המשפחה את הטרגדיה".

מופז הבטיח לאביו של האסטרונאוט כי מערכת הביטחון תעמוד לרשות המשפחה בכל עניין שיידרש, בטיסה לארה"ב וגם לאחר מכן. נראה כי רמון, שהיה בשירות פעיל, יוכר כחלל צה"ל.

מופז שוחח אמש גם עם שר ההגנה האמריקאי דונלד רמספלד. מופז אמר לעמיתו כי ישראל רואה עצמה גם בעתיד כשותפה בתכנית החלל וכי חשוב לומר את הדברים דווקא ביום כזה.

רמספלד התעניין האם היה רמון בין הטייסים שהפציצו את הכור העיראקי מופז השיב בחיוב ואף סיפר כי רמון היה צעיר המשתתפים בפעולה.

מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף (מיל') איתן בן-אליהו, ששלח את רמון למשימה לפני קרוב לחמש שנים, אמר אתמול לערוץ 2 כי חרף האבל הכבד שהוא חש על מותו של האסטרונאוט, אינו מצטער על ההחלטה לשגרו.

מפקד חיל האוויר לשעבר הוסיף כי אף שמשימה כזו כרוכה בסיכונים, שהיו ידועים לכל, יש לה חשיבות רבה בקידום הידע והטכנולוגיה.
 
 

בוש, פוטין ופישר התקשרו לשרון והביעו תנחומים  
 "זהו יום טראגי למשפחות האסטרונאוטים, ויום טראגי למדע" אמר נשיא ארה"ב בשיחתו עם שרון
  
2.2.2003 
 
שר האוצר, סילבן שלום, ייצג את מדינת ישראל בטקס הממלכתי האמריקאי, שיערך היום או מחר, לזכרם של אנשי מעבורת החלל קלומביה שהתפוצצה אתמול.

מלשכת ראש הממשלה אריאל שרון נמסר אתמול לשלטונות ארה"ב, כי סגן ראש הממשלה ושר האוצר ייצג את ישראל בטקסי האבל. שלום הגיע שלשום לארה"ב לכנס השנתי של ארגון הבונדס. שר האוצר אמור לחזור לישראל מחרתיים.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, שוחח אתמול בטלפון עם ראש הממשלה, אריאל שרון, ואמר לו: "זהו יום טראגי למשפחות האסטרונאוטים, ויום טראגי למדע. אני יודע שעל המעבורת היה אזרח ישראלי אמיץ, אלוף-משנה אילן רמון".

בוש ביקש מראש הממשלה שרון להעביר תנחומים בשמו ובשם העם האמריקאי.

ראש הממשלה הביע תנחומים לעם האמריקאי ולמשפחות האסטרונאוטים, ואמר כי "ברגעים כאלו לבבות העם האמריקאי והעם בישראל פועמים יחד".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התקשר אתמול בשעות הערב לראש הממשלה שרון והביע את תנחומיו על האסון ועל אובדן חייו של רמון, אותו כינה "איש מצוין ואיש של תקווה". לדברי פוטין, "זו טרגדיה נוספת שעוברת על ישראל בזמנים קשים אלה". שרון השיב לו: "ישראל ורוסיה הן אומות חזקות, העוברות זמנים קשים אך מצליחות להיות חזקות וכך זה יימשך".

ראש הממשלה קיבל אמש שיחת תנחומים גם משר החוץ הגרמני, יושקה פישר. בשיחתו עם שרון אמר שר החוץ הגרמני כי "ממשלת גרמניה יודעת עד כמה שיגור האסטרונאוט הישראלי הראשון לחלל היתה חשובה לעם בישראל".

שר החוץ, בנימין נתניהו, הורה אתמול לנציגויות ישראל בארה"ב לסייע בכל דרך למשפחתו של אלוף-משנה רמון ולכל יתר הגורמים הנוגעים, בעקבות התפוצצות המעבורת קולומביה.

נתניהו שוחח אמש עם אורנה בר, גיסתו של רמון, ולבקשתה הורה לסייע לה כאשר תגיע לארה"ב וללוותה שם.
שגריר ישראל בארה"ב דני איילון, המריא אתמול וואשינגטון לפלורידה, לסייע למשפחתו של רמון. לאיילון הצטרף הנספח האווירי בשגרירות ישראל.

שר החוץ לשעבר, ח"כ שמעון פרס, אמר אמר אמש כי מה שהיה יכול להיות יום של שמחה גדולה הפך ליום כואב ועצוב. שר החוץ לשעבר אמר אתמול כי "בין הרצון לראות אופקים חדשים לבין הקורבן האישי, מדינת ישראל כולה מזדהה קודם כל עם האובדן האישי (…) היום הוא יום של אבל וכאב של כל עם ישראל. אין מילים מפי להלל את התנהגותו המופלאה של אלוף-משנה אילן רמון, שבשיא תהילתו הפגין אומץ, צניעות ופטריוטיות ישראלית ובנפילתו האכזרית השאיר אותנו יתומים", אמר פרס.

החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות הודיעה, בטרם ההתרסקות על הנפקת מדליה לציון שיגור האסטרונאוט הישראלי הראשון.

עיצוב המדליה נעשה בתיאום מלא עם סוכנות החלל הישראלית ומנהלה, אבי הראבן. מעצב המדליה הוא האמן אהרון שבו, שבחר לשלב בה פסוק מתהילים, "על ישראל גאוותו ועוזו בשחקים". מהחברה נמסר שלאחר האסון תהפוך המדליה למדלית זיכרון.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. עצה לכל בת מלך מלכי המלכים הקב"ה. נא תכבדי את עצמך – וגם הסביבה תכבד אותך יותר!!! איך אני יודעת שהצניעות צריך שיפור? בגלל כשאני הולכת ורואה את כל הפאות המסולסלות, ואת הבגדים הצמודים והפרוצים ביותר, כל חלקי הגוף בולטים!! כן אני יכולה להעיד שאני רואה “כל” חלקי הגוף בולטות, אפילו מרוב נשי החרדים! אז מה אם הגוף מכוסה.. אבל איפה הצניעות! איפה רבונו של עולם? איפה הלב שלנו? איפה ההרגש שלנו? איפה היראת שמים שלנו? איפה שרה באוהל? איפה הצניעות של יראת ד’? איפה שקר החן והבל היופי? זה מזעזע!!! תגידו לי, איך השם יתברך יכול לראות ולסבול את זה, ועוד מי דורש מהנשים להתלבש בפריצות?

  מי דורש? הנשים תמימות, שטוענות “אני עושה את זה בשביל בעלי” ועל זה ד’ מאוד כועס עכשיו, זה הבושה הכי גדולה לחרדים שהבעל לא שומר את העינים שלו ומסתכל ברחוב בנשים פרוצות, ורוצה שאשתו תתלבש יפה (שהיא התלבש כ-ז-ו-נ-ה כשאר נשי חרדים, עם חצאיות מיני חולצות צמודות…) שמושכת העין של בחורי חמד ואברכים, בושה!!! אלף אלפי פעם!!! אני פשוט מזועזעת שהשם ישמור את כל עם ישראל וכולם יזכו לעשות תשובה שלמה באהבה ובשמחה.

  חז”ל אומרים שאלמלא נתנה תורה היינו לומדים צניעות מחתול, תראו איך הם בקושי נראים עושים צרכים, לעומת הכלב ההופכי לו, והם מכסים במדויק. נראה שד’ נותן לנו כלי להשפיע, רק ננצל. אנא ד’ בזכות התשובה של הנשים צדקניות, שמהיום ילבשו רק מטפחת, אמור לכל צרותינו די.

  אנחנו בדור האחרון שלפני הגאולה- דור בו תנאים לא רצו להיות. ועכשיו המלחמה האחרונה היא המלחמה על קדושת ישראל. היצר הרע משתולל עכשיו, בהבינו שעוד רגע קרב סופו, והוא יודע “אלוקים של ישראל שונא זימה הוא” אז הוא מנסה להגיע לכל סוגי הציבור בישראל וגם לצערנו אצל החרדים..

  על כן בנות ישראל קדושות עלינו להתחזק ולהיות בעוז ותעצומות נפש בכדי לקיים והדר בלבושנו ואז יקוים בנו הפסוק ותשחק ליום אחרון. כי בזכות נשים צדקניות יבוא גואל! ובל נטעה יש לנו אחריות גדולה מאוד על שלום עם ישראל וכן זה מתבטא במלבושינו אנחנו לא לבד בעולם. על כל איבר ואיבר שברא ד’ באישה ביקש ואמר “בתי היי צנועה” וגם לחרדיות יש מה לשפר, החצאית הקצרה כדאי שתחזור להיות ארוכה, הפאה המתנופפת כדאי שתהיה מתפחת. ובכלל אנחנו חיילים של המלך הבנים שלו ואנו לא חסים על כבוד השכינה הקדושה? בואו נתחזק ונביא יחד את הגואל!!!

  אפילו "הגויה" המלכה של אנגליה, שומרת על צניעות כמו שחרדית צריכה לשמור, והיא יודעת שכבודה של בת מלך פנימה כל שכן כשמדובר במלך העולם ולא בבשר ודם. פירוש המילה צניעות הוא מלשון "להצניע" – כלומר להצניע כל האיברים..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן