סיקור מקיף

רונה רמון: בעלי מת במשימת חייו בחברת אנשים שאהב

ריכוז ציטוטים מהמקורות השונים כפי שפורסמו באותו היום  

 אשתו של האסטרונאוט אילן רמון, רונה, דיברה הערב עם עיתונאים ואמרה כי בעלה מת במשימת חייו בחברת אנשים שאהב. בקול ישראל דווח כי רונה רמון אמרה שלא חשבה במהלך הטיסה שיש בעיה במעבורת. היא ציינה שאנשי נאס"א תומכים במשפחה כל העת וכי משפחות האסטרונאוטים נמצאות בקשר.

רונה רמון: כל המשפחות האבלות מהוות משפחה אחת גדולה ואנו תומכים אחד בשני. הם היו חבורה של מלאכים ונשארו כך.
רונה רמון: "אילן פרש בפסגה"

יוסטון / העיר שוב אבלה על אסון מעבורת
"אילן פרש בפסגה שלו. הוא היה עם האנשים שאהב ובמקום שכל כך נהנה ממנו", כך אמרה אתמול רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, שנספה בהתרסקות מעבורת "קולומביה" שלשום. "קשה היה לו להעביר את תחושת הריחוף והרוחניות שקפצה עליו שם", הוסיפה. היא סיפרה כי אילן רמון נהנה מכל רגע משליחותו בחלל. "הוא היה אדם מאוד אופטימי, הוא אפילו לא כתב צוואה כי זה נראה לו מיותר.
אבל אנחנו נמשיך עם צוואת החיים שלו. היה לו חיוך ואנחנו נמשיך עם החיוך", אמרה בשיחה עם עיתונאים בפתח ביתה ביוסטון.

רמון, לבושה בחולצה ועליה סמל משימת החלל, כשלידה אחותה שבאה אתמול מישראל, סיפרה כי בעת הנחיתה לא ציפתה לחדשות רעות. "עמדנו וחיכינו לנחיתה. היה יום נפלא והשעון תיקתק וירד. כשהגיע לעשר שניות, ספרנו מטה, כמו בהמראה. היינו צריכים לשמוע את הבומים העל-קוליים, אבל הם לא היו. התחיל חשש ואז לקחו אותנו ואמרו לנו שלא יודעים מה קרה, אבל אנחנו כבר ידענו הכל", סיפרה רמון.

כאשר חזרה רונה רמון לביתה ביוסטון חיכו לה על המחשב כמה הודעות אי-מייל מאילן מיומו האחרון בחלל: אחת מהן היתה הודעת תודה לשמעון פרס, על שסייע למימוש חלום האסטרונאוט הישראלי (בהיותו ראש הממשלה לאחר רצח רבין), והשאר – הודעות אישיות לבני המשפחה. "הוא התכוון שנקרא אותן ביחד", אמרה רונה רמון.

עוד סיפרה, כי לא היתה לה תחושה רעה או חשש במהלך ימי שהותו של אילן בחלל: "הדבר היחידי שחורה לי עכשיו כל כך, זה שבזמן ההמראה, כשכולנו היינו ב'היי', הבת הקטנה שלנו צעקה ' 'I lost my dady(איבדתי את אבא שלי) כנראה שהיא צדקה".

משפחת רמון עדיין לא החליטה על תוכניתה לעתיד, אולם רונה אמרה לאנשי נאס"א כי הם חייבים להמשיך בתוכנית החלל ולא להפסיקה בגלל האסון. היא נמצאת בקשר הדוק עם יתר משפחות האסטרונאוטים, אותם היא מגדירה "משפחה אחת". לדבריה, "הדבר היחידי שמנחם אותי זה שהם כל כך נהנו שם וכל כך אהבו אחד את השני. פשוט חבורה של מלאכים".

האבל ביוסטון היה אתמול נחלתם של תושבי העיר כולה. גאוותה של העיר היא על בסיס החלל המרכזי "ג'ונסון" השוכן בתחומה. זהו בסיס הפיתוח והשליטה המרכזי של נאס"א – כאן מפתחים את תוכניות החלל, הופכים את הרעיונות לכיבוש החלל למציאות ומפקחים על המעבורות והחלליות הנשלחות לבצע את המשימה. ביחד עם מרכז החלל, התאבלו אתמול ביוסטון על אובדנה של מעבורת החלל קולומביה ועל שבעת האסטרונאוטים שהיו על סיפונה. דגלי ארה"ב ודגלי מדינת טקסס הורדו לחצי התורן, ובכבישים המובילים למרכז החלל הציבו העסקים המקומיים שלטי הזדהות עם בני משפחות האסטרונאוטים.

הכניסה לבסיס החלל הפכה למעין גל-עד מאולתר. כבר שלשום בשעות הערב באו אזרחים בוכיים אל הבסיס והדליקו בכניסה נרות, תלו שלטים והניחו מזכרות ובלונים. "נתגעגע לכולכם", "תמיד נזכור אתכם" – נאמר בשלטים שנכתבו בכתב יד. גם דובונים ומזכרות שונות הונחו באתר, בהתאם למסורת שאומצה אחרי מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 באתרי ההנצחה המאולתרים ב"גראונד זירו" ובפנטגון.

במרכז הגל-עד הונף דגל ישראל, ושלט בו נאמר: "אילן רמון – אתה הגיבור שלנו". משפחות עם ילדים ויתרו על בילויי בוקר יום ראשון ובאו לחלוק כבוד לאסטרונאוטים. עשרות מכוניות עצרו ליד בסיס החלל. רבים הזילו דמעה.

לפני ששוחחה עם העיתונאים, הסתגרה רונה רמון בביתה וניתקה את הטלפונים. מאז האסון היא מלווה בחברה קרובה, שבאה ללון בביתה. גם בכניסה לשכונת המגורים של משפחת רמון הורדו הדגלים לחצי התורן. משפחת רמון מתגוררת סמוך מאוד למרכז החלל ג'ונסון, שם למד והתאמן רמון לקראת שיגורו לחלל.

יותר מארבע שנים בילתה המשפחה ביוסטון והפכה לחלק ממשפחת הקהילה היהודית. בבית הכנסת הסמוך למקום מגוריה נערך שלשום טקס זיכרון מאולתר. החברים, שרק לפני שלושה שבועות נפרדו מאילן ואף כתבו לו ספר ברכות, התכנסו להתאבל ביחד. ניצנה, שכתבה לאילן שיר כשהמריא לחלל, הוסיפה בית נוסף, שבו היא מבכה את אובדנו.

בני משפחותיהם של שבעת האסטרונאוטים באו שלשום אחרי הצהריים לפלורידה, כדי לצפות בנחיתה המתוכננת ולקבל את פני יקיריהם. שעה קלה אחרי שהתברר כי קולומביה כבר לא תשוב, נלקחו המשפחות – כל אחת במטוס נפרד – בחזרה ליוסטון. נאס"א ערוכה למקרה של אסון – לכל משפחה הוצמד פסיכולוג ונציג נוסף של נאס"א כדי ללוות אותה ברגעים הקשים.

אבל משפחת רמון נעזרת יותר באסטרונאוט לשעבר סטיב מקלין. האחרון, שטס בקולומביה לפני 11 שנים, היה המלווה של רמון בכל תקופת הכשרתו בנאס"א. מקלין ורעייתו הפכו לחברים קרובים של בני משפחת רמון, והם אלו שליוו את רונה ואת ארבעת הילדים – שמות – אסף (14), טל (12), יפתח (9) ונועה (5) – גם אחרי האסון. בנאס"א מאמינים כי אסטרונאוט ותיק, המכיר היטב את המתרחש במהלך הטיסה, יכול לסייע יותר מכל פסיכולוג בימים המתוחים של טיסת החלל, וגם עם קבלת הבשורה המרה.

תת-אלוף רני פאלק, כיום נספח חיל האוויר בארה"ב, הוא חבר ותיק של משפחת רמון. פאלק היה חברו של אילן רמון בקורס הטיס, ומאז שמרו השניים על קשר קרוב. כאשר חזרו רונה והילדים ליוסטון, היא ביקשה מפאלק לבוא ולשהות עמה בבית ביוסטון. במכתבי האי-מייל האחרונים שהראתה לפאלק, כתב אילן רמון לרונה "ניפגש בקרוב על הקרקע" וסיפר כי הוא מתגעגע. נועה, הבת הצעירה של רמון, אמרה לפאלק: "אבא מסתכל עלינו מלמעלה. הוא נשאר למעלה".

שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון – שבא ליוסטון כדי ללוות את המשפחה – סיפר כי התרשם שרונה רמון חזקה. "היא סיפרה לי על שיחתה האחרונה עם אילן, ביום רביעי. הוא אמר לה כמה יפה היקום וכמה שהוא מרגיש חלק ממנו", אמר איילון. אחר כך אמרה לו רונה כי עכשיו יהיה אילן חלק מאותו יקום שממנו כל כך התפעל.

מישראל באו אתמול ליוסטון בני משפחה נוספים של אילן ורונה רמון, ביניהם גם אביו של אילן, אליעזר וולפרמן, ואחיו, גדי רמון. נאס"א מתכננת לקיים מחר טקס זיכרון רשמי לשבעת האסטרונאוטים שנספו במעבורת קולומביה. בני המשפחות וכן נציגים רשמיים של ישראל צפויים להשתתף בטקס, שיתקיים ביוסטון.

התקשורת האמריקאית הפנתה את מבטה אתמול מהמשבר העיראקי לאסון המעבורת. תחושת האבל הלאומי השתלטה על סדר היום והפכה לשיחה כמעט בכל בית באמריקה. כותרות כל העיתונים בארה"ב הוקדשו אתמול לתיאור האסון ולצילומי הרגעים האחרונים של קולומביה, שהתפרקה באוויר.

ביוסטון מרגישים את האסון קרוב יותר מאשר אחרים. "אנו שוב אבלים", קראה הכותרת הראשית של העיתון "יוסטון כרוניקל" וביטאה בכך את תחושותיהם של כל תושבי העיר. לא חלפו שני עשורים מאז הוכתה העיר באובדנה של המעבורת צ'לנג'ר, שרחובות ומרכזים בעיר קרויים על שמה ועל שם אנשי צוותה. כעת מתחילה העיר מחדש בתהליך של אבל. מרכז החלל ג'ונסון היה שוב למוקד של אסון ואובדן.
נשיא ארה"ב, ג`ורג` בוש, יבקר מחר במרכז החלל ביוסטון, טקסס לטקס אזכרה שבעת הרוגי מעבורת החלל קולומביה.
צה"ל עומד לשגר נציג של הרבנות הצבאית לטקסס, כדי לסייע בזיהוי חלקי גופות האסטרונאוטים מהמעבורת קולומביה. החלטה סופית בעניין תתקבל הערב. ככל הנראה ישוגר קצין בכיר יחסית, המתמחה בסוגיות זיהוי לחללים וקבורתם. בצה"ל טרם הכריזו על האסטרונאוט הישראלי, אל"מ אילן רמון, כחלל צה"ל. אם לא יימצאו חלקי גופה, מוסמך הרב הצבאי הראשי להגדיר את רמון כחלל שמקום קבורתו לא נודע.

 הממשלה התייחדה

ביום א' בבוקר נפתחה ישיבת הממשלה בטקס קצר לציון אסון התרסקות המעבורת "קולמביה". ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב בתחום החלל יימשך, וכי עוד אסטרונאוטים ישראלים יישלחו למשימות חקר בחלל. שרון ציין כי לא זכה להכיר את האסטרונאוט אילן רמון, אך ידע על עברו כטייס נועז וכמפקד מצטיין.

שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר, השתתף בישיבת הממשלה ואמר: ארה"ב וישראל חולקות לא רק ניצחונות אלא גם ביש מזל". לדבריו, האמריקאים והישראלים הם אחים בארץ ובחלל. בישיבה השתתף גם מפקד חיל האוויר, אלוף דן חלוץ. דגלי ישראל וארה"ב הורדו הבוקר לחצי התורן בשל האבל על שבעת האסטרונאוטים.

ישראל שיגרה תנחומים למשפחות האסטרונאוטים, לנשיא ארה"ב ולעם האמריקאי. הנשיא בוש שוחח אמש עם ראש הממשלה שרון וביקש ממנו להעביר את ניחומיו למשפחת רמון ולעם בישראל.
 
 

רמון במכתב לקצב: "נוכל להביא את העם בישראל עד השמים"  
3.2.2003 
 
נשיא המדינה, משה קצב, שלח אתמול בערב תנחומים למשפחתו של האסטרונאוט אילן רמון. קצב שוחח אתמול בערב עם אביו של רמון, אליעזר וולפרמן, ואמר לו כי הוא מזועזע מן האסון ומביע את כאבו העמוק.

"אילן רמון הביא גאווה לעם בישראל, ופיאר את שמה של המדינה בהיותו טייס החלל הישראלי הראשון. רמון התגייס באמונה כדי לתרום תרומה מדעית לאנושות כולה", אמר קצב.

קצב הזכיר אתמול את הדואר האלקטרוני האחרון ששלח רמון מהמעבורת לבית הנשיא, שהתקבל ביום חמישי האחרון. במכתבו, שפורסם שלשום ב"הארץ", תיאר רמון כיצד נראית ישראל מבעד לחלון המעבורת קולומביה: "הבוקר טסנו מעל ישראל", כתב, "מן החלל ראיתי בבירור את ירושלים. בזמן שהסתכלתי על בירתנו, התפללתי תפילה אחת קטנה, 'שמע ישראל'". קצב סיפר אתמול שהתרגש במיוחד מתפילתו של האסטרונאוט הישראלי.

רמון הוסיף במכתבו: "אני מאמין שבארץ יש לנו את האנשים הכי טובים, עם יכולת פנומנלית. עם מנהיגות נכונה, נוכל להביא את העם בישראל עד השמיים".

במכתבו תיאר רמון את מערכת הניסויים שעורכים הוא ושותפיו לטיסה במהלך שהייתם בחלל, וסיפר על המזל שנפל בחלקו להיות הישראלי הראשון בחלל. בסוף מכתבו ציין רמון: "אנחנו עובדים לטובת האנושות. מהחלל כל העולם נראה כיחידה אחת בלי גבולות. לכן, אני רוצה לקרוא מן החלל – בואו נעבוד למען השלום ולחיים טובים יותר לכל אחד בעולם".

הנשיא קצב הודיע אמש כי הורה להוריד את הדגלים במשכן הנשיא לחצי תורן. הוא שיגר איגרת תנחומים לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ובה הביע את תנחומיו לעם האמריקאי, לנאס"א וכן למשפחות האסרונאוטים שהיו במעבורת. הנשיא ציין כי שוב הוכחה שותפות הגורל בין העם בישראל לבין העם האמריקאי.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן