סיקור מקיף

“רונה רמון השלימה את משימתו החינוכית של אילן”

כך אמר האסטרונאוט גרט רייזמן, שהיה חברו לקורס האסטרונאוטים של אילן רמון, ולאחר מכן ליווה את רונה רמון ז”ל ושאר בני המשפחה בהתאוששות מהאסון. רייזמן דיבר בפני כנס החלל ה-13 ע”ש אילן רמון שהתקיים השבוע במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בת”א

האסטרונאוט גרט רייזמן בכנס החלל ה-13 ע"ש אילן רמון שהתקיים בת"א ב-29/1/19 מספיד את רונה רמון. צילום: אבי בליזובסקי
האסטרונאוט גרט רייזמן בכנס החלל ה-13 ע”ש אילן רמון שהתקיים בת”א ב-29/1/19 מספיד את רונה רמון. צילום: אבי בליזובסקי

“המשימה של אילן רמון לחזק את החינוך המדעי נקטעה בטרם החלה ורונה השלימה את המלאכה”. כך אמר האסטרונאוט גרט רייזמן, שהיה חברו לקורס האסטרונאוטים של אילן רמון, ולאחר מכן ליווה את רונה רמון ושאר בני המשפחה בהתאוששות מהאסון. רייזמן דיבר בפני כנס החלל ה-13 ע”ש אילן רמון שהתקיים השבוע במלון דייויד אינטרקונטיננטל בת”א. זה כנס החלל הראשון שנעשה בהיעדרה של רונה רמון שנפטרה לפני שבועות אחדים ממחלה קשה.

“משימת מעבורת החלל קולומביה היתה רק השלב הראשון בתכניתו של אילן רמון. אולי הדבר החשוב באמת היה אמור להתרחש לאחריה. ההשפעה הגדולה שהיתה יכולה להיות לו בשל החוויה הנפלאה, הייתה שהוא התכוון לחזור איתה לישראל ולהגביר את המוטיבציה של מדינה שלמה ולתת לה השראה. משימה זו נקטעה עוד בטרם החלה.”

“באותה נקודה חשתי כמו רבים מאיתנו, שאנו צריכים לעשות משהו כדי להמשיך את המשימה, אך לא חשבנו שזה יכול היה להיעשות על ידי אדם אחד, אלא תכננו לחלק אותה בין אסטרונאוטים רבים כך שלכל אחד יהיה חלק בה. אבל טעיתי, רונה רמון לקחה זאת על עצמה והשלימה את המשימה. היה לה הכוח, העוצמה והנחישות, וכן החוכמה להוביל כמה דברים מרשימים.”

רונה רמון בכנס החלל בהרצליה במלאת 13 שנה למותו של אילן רמון באסון הקולומביה - בשיתוף מכון פישר ומשרד המדע, ינואר 2016 צילום: אבי בליזובסקי
רונה רמון בכנס החלל בהרצליה במלאת 13 שנה למותו של אילן רמון באסון הקולומביה – בשיתוף מכון פישר ומשרד המדע, ינואר 2016 צילום: אבי בליזובסקי

כך לדוגמה, התקיים השבוע אירוע שבו הציגו בני נוער פרויקטים בתחרות Space Lab competition , בה השתתפו למעלה מאלף ילדים ובני נוער, שבה הניסוי המנצח יתבצע בתחנת החלל הבין-לאומית. למעשה, אחד מכל עשרה תלמידים בישראל נגע בתחום החלל בדרך זו או אחרת. רק רונה יכלה לנצח על מאמץ כזה.”

“הפעילות צברה תאוצה, וכך עוד לפני שחלתה רונה החלה להעביר את המושכות, כפי שעושה הורה כאשר מגיע הזמן שהילדים שלו עומדים על רגליהם ואינם זקוקים שיחזיק עוד את ידם. היא גם היתה מעורבת בכנס החלל הזה במשך הרבה שנים, והפקידה אותו בידי אנשים מוכשרים שיכלו לנהל אותו בלי להטריד אותה בסוגיות של יום יום.”

“היא נהגה להשוות את עצמה לעוף החול המיתולוגי (הפניקס), העוף שעלה מן האפר והיה לציפור מרשימה. היא יצאה ממשבר והמריאה לשמים. לצערנו היא איננה איתנו, אך כאשר צפיתי אתמול במשתתפי התחרות, אלף תלמידים שהתרגשו מלימוד מדע וחלל – אני רואה אלף נוצות של עוף החול שעדיין ממריא. תודה לכל אלה מכם שתמכו בכך.”

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן