סיקור מקיף

האם חומר-נפץ בלתי-ידוע היה מעורב באסון התאומים?

חוקרים מארה"ב מצאו גושים אדומים/אפורים מובחנים בכל הדגימות שנלקחו מהאפר והאבק שנוצרו בעקבות החורבן של מגדלי התאומים בארה"ב. בחינת ארבע דגימות כאלו, שנאספו מאתרים שונים, מתוארת במאמר שפורסם בכתב-העת האינטרנטי The Open Chemical Physics Journal.

הערה בתאריך 10/9/2011: מסתבר שסטיבן ג'ונס נאלץ לפרוש לגמלאות לאחר שהמאמר הוכר כלא תקף מבחינה מדעית. גם עורך אותו כתב עת נאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות הכשל.

מרכז הסחר העולמי, שלושה ימים אחרי המתקפה
מרכז הסחר העולמי, שלושה ימים אחרי המתקפה

חוקרים מארה"ב מצאו גושים אדומים/אפורים מובחנים בכל הדגימות שנלקחו מהאפר והאבק שנוצרו בעקבות החורבן של מגדלי התאומים בארה"ב. בחינת ארבע דגימות כאלו, שנאספו מאתרים שונים, מתוארת במאמר שפורסם בכתב-העת האינטרנטי The Open Chemical Physics Journal. ככל הנראה זו הפעם הראשונה שמחקרים עצמאיים מסוג זה מתפרסמים בעיתון מדעי הפועל בשיטת ביקורת עמיתים.

גושים אלו מגלים דמיון מדהים ביניהם בכל ארבע הדגימות. אחת מהדגימות נאספה ע"י תושב מנהטן עשר דקות לאחר התמוטטותו של בניין התאומים השני, שתיים ביום שלמחרת, והרביעית כשבוע לאחר מכן. תכונותיהם של גושים אלו נבדקו בעזרת מיקרוסקופיה אופטית, מיקרוסקופ אלקטרוני סורק (SEM), מיקרוסקופ של אנרגית קרני-רנטגן (XEDS) וקלורימטר סורק (DSC).

החומר האדום מכיל חלקיקים שגודלם 100 ננומטרים המורכבים בעיקר מתחמוצת ברזל ואלומיניום במבנים דמויי-לוחית המעורבבים יחדיו באופן הדוק. הפרדת המרכיבים באמצעות ממס אורגני (מתיל-אתיל-קטון) מצביעה על נוכחות של אלומיניום טהור כיסוד מתכתי. כאשר גושים אלו הוצתו במכשיר הקלורימטר ((DSC הם הפיקו תגובה כימית אקסותרמית (הפולטת אנרגיה לסביבה) גבוהה אך צרה שמתרחשת בסביבות טמפרטורה של 430 מעלות צלזיוס, הרבה מתחת לטמפרטורת ההצתה של חומרי-בעירה שכיחים כתרמיט (thermite, תערובת של תחמוצת מתכתית, למשל תחמוצת ברזל, עם אבקת אלומיניום. כשמציתים אותו, החומר עובר תגובה אקסותרמית הקרויה תגובה אלומינותרמית או תגובת תרמיט. במהלך התגובה הופכת התחמוצת למתכת. תרמיט יכול לבעור בטמפרטורה גבוהה (עד קרוב ל-2500 מעלות צלזיוס) בזכות נקודת הרתיחה הגבוהה של אלומיניום).

ניתן להבחין בברור במספר כדוריות עתירות-ברזל בשרידי הגושים לאחר שהוצתו במכשיר הקלורימטר. נמצא, כי החומר האדום בגושים אלו הינו חומר תרמיטי אנרגטי ביותר שלא הגיב.
"מתכות מסוגלות לבעור, בהינתן התנאים המתאימים, בדומה לתהליכי הבעירה של עץ או בנזין. תגובת תרמיט הינה תהליך בו תערובת מדויקת של דלק מתכתי מעורבבת ומוצתת. ההצתה עצמה נדרשת לטמפרטורות גבוהות ביותר", מסביר אחד מכותבי המאמר.

למרות שהכותבים אינם מתייחסים להיבט הרחב של מתקפות האחד-עשר בספטמבר, הממצאים שלהם קשורים ישירות לסיבות האפשריות לקריסתם של בניניי התאומים במתקפה זו. הממצאים הללו גם מערערים את אמינות הדו"ח הרשמי שהוציא הממשל בעקבות חקירת האסון.

להלן מספר מובאות נבחרות מהמאמר המדעי:

חורבנם של שלושה גורדי שחקים במתחם מרכז הסחר העולמי (WTC 1, 2 and 7) באחד-עשר בספטמבר שנת 2001 היה אסון טרגי חסר-תקדים בהיקפו, שהשפיע ישירות לא רק על אלפי בני-אדם ומשפחותיהם בעקבות אובדן חיי-אדם ופציעות קשות, אלא גם סיפק את המניע העיקרי למספר שינויים קיצוניים ויקרים במדיניות החוץ וביטחון-הפנים של ארה"ב. בעקבות סיבות אלו ואחרות, ההבנה המלאה והמדויקת של האירועים שחלו ביום גורלי זה הינה חשובה ביותר.

משאבים נרחבים ביותר הושקעו במספר חקירות ממשלתיות ועצמאיות, שהובילו, ברובן, לדו"חות שפורסמו ע"י שני המוסדות FEMA (Federal Emergency Management Agency) ו- NIST (National Institute of Standards and Technology). מחקרים אחרים לגביי ההרס פורסמו בציבור פחות, אך הם אינם פחות חשובים כמחויבות מוסרית לקורבנות האסון, בקבלת המידע המדויק ביותר לגביי מאורעות אותו היום. מספר פרסומים כאלו התמקדו בשרידים הפיסיים שנותרו ובתמונות ובסרטוני הוידיאו הזמינים כמקור ציבורי להבנת סיבת ההרס המדויקת של שלושת המבנים.

מסקנות החוקרים:

תוך שימוש בשיטות מדידה מדעיות מתקדמות (SEM/XEDS) החוקרים הצליחו לאפיין את שרידי המבנים שנותרו במתחם ולקבוע את מאפייניהם הכימיים, בעיקר את רכיבי-החומרים המעניינים ביותר, שהיו אדומים:

 1. החומר מורכב מאלומיניום, ברזל, חמצן, צורן ופחמן. כמויות קטנות יותר של יסודות פעילים אחרים מופיעות לעיתים, בעיקרם: אשלגן, גופרית, עופרת, בריום ונחושת.
 2. היסודות העיקריים (Al, Fe, O, Si, C) קיימים כולם בצורה של חלקיקים בקנה-מידה של עשרות עד מאות ננומטרים, ומדידות מפורטות מצביעות כי הם קיימים כתערובת הדוקה ביותר.
 3. לאחר טיפול בממס האורגני מתיל-אתיל קטון נתקבלה הפרדה של אחדים ממרכיבי התערובת. אלומיניום טהור הפך מספיק מרוכז כך שניתן היה להבחין בו בחומר המקורי שלא עבר בעירה.
 4. תחמוצת ברזל הופיעה במבנים של חלקיקים פאתיים בגודל של כמאה ננומטרים, בעוד שהאלומיניום הופיע במבנים דמויי-לוחית דקיקה. הגודל הקטן של חלקיקי תחמוצת הברזל מאפשר לחומר זה להיות מסווג כננו-תרמיט (nanothermite) או כתרמיט-על (super-thermite).
 5. מדידות כימיות מצביעות על כך שברזל וחמצן מצויים ביחס המתאים לנוסחה Fe2O3. הרכב זה נמצא בכל ארבע הדגימות השונות. בחומר המקורי שלפני הבעירה ניתן היה למצוא תחמוצת ברזל אך לא ברזל טהור, כיסוד.
 6. בשל הנוכחות של אלומיניום טהור ותחמוצת ברזל בחומר האדום, אנו מסיקים כי הוא מכיל את המרכיבים המתאימים לתרמיט.
 7. כפי שנמדד ע"י מכשיר הקלורימטר, החומר ניצת ומגיב בחוזקה בטמפרטורה של 430 מעלות צלזיוס, ומפיק אקסותרמה צרה יחסית המתאימה בשיעור קרוב לתצפיות עצמאיות של דגימת תרמיט-על ידוע בספרות. טמפרטורת ההצתה הנמוכה יחסית ונוכחות של חלקיקי תחמוצת ברזל שגודלם פחות ממאה ועשרים ננומטרים מצביעים על כך שהחומר אינו תרמיט שכיח (הניצת בטמפרטורה הגבוהה מתשע מאות מעלות צלזיוס) אלא דומה יותר לתרמיט-על.
 8. לאחר שמספר גושים אדומים/אפורים בערו בקלורימטר עד כדי טמפרטורה של 700 מעלות צלזיוס, נמצאו מספר כדוריות עתירות-ברזל בשרידי החומר, עובדה המצביעה כי התרחשה תגובה בטמפרטורה גבוהה ביותר מאחר והברזל חייב היה להיות מותך לקבלת צורה זו. במספר כדוריות ניתן היה לוודא את נוכחותו של ברזל טהור מכיוון שריכוזו היה גבוה משמעותית מזה של החמצן. החוקרים הסיקו כי בחומרים הבוערים התרחשה תגובת חמצון-חיזור בטמפרטורה גבוהה – כלומר, תגובת תרמיט.
 9. שרידי החומרים שעברו בעירה בקלורימטר (Al, Fe, O, Si, C) היו מצומצמים יותר בכמותם של פחמן ואלומיניום יחסית לחומר המוצא האדום. מאפיינים כימיים אלו מתאימים במידה מדהימה למאפיינים של שרידי החומרים המתקבלים בבעירה של תרמיט מסחרי, וכן לאלו המצויים במיקרו-כדוריות שנאספו מאפר שרידי הבניינים.
 10. תכולת הפחמן בחומר האדום מצביעה כי קיים בו חומר אורגני. עובדה זו צפויה אם אנו מדברים על תערובות של תרמיט-על במטרה לייצר לחץ גזים גבוה בהצתה ולהפכם בכך לחומרי-נפץ. טיבו של חומר אורגני זה עדיין לוט בערפל ונדרשים ניסויים נוספים לזיהויו. יש לציין כי סביר להניח שחומר זה הינו אנרגטי ביותר, מכיוון שסך האנרגיה שהשתחררה במדידות הקלורימטר חרגה מהאנרגיה המרבית התיאורטית עבור תגובות תרמיט רגילות.

לסיכום – בהתבסס על תצפיות אלו, החוקרים מסיקים כי שכבת החומר האדומה בגושים האדומים/אפורים שנאספו משרידי האפר של בניניי התאומים הינה חומר תרמיטי פעיל שלא הגיב, משולב בננוטכנולוגיה ומהווה חומר פירוטכני או נפץ אנרגטי ביותר.

המאמר המלא (ניתן להורדה כ- PDF)

סרטון בו החוקר מתאר את הממצאים

34 תגובות

 1. ואו..סקאדים קונבנציונאלים על ישראל …
  מה הקשר בין זה לבין תקיפה אמריקאית 10 שנים לאחר מכן??
  למה לערב רגשות יהודיים כאשר מדברים על המפה הבינלאומית?

 2. ל-"אלו החיים": זכרון קצר תמיד היה בעוכריו של העם היהודי, כבר שכחת כנראה את הסקאדים שעפו על ראשינו בעשור הקודם מידיו האוהבות והמחבקות של סדאם חוסיין.

  אין ספק שהמשפט "מחריביך ממך יצאו" נכון יותר מתמיד בימים אלו.

 3. לגיליאן:
  ממשל בוש המסכן… מכפישים אותו…כאילו שזה משנה היום משהו כשאובמה למעלה.
  בוש שלח את בניו למות בעיראק, באפגניסטן ובקרוב – איראן.

  אגב, למה אתה מאמינים למה שאתם מאמינים? האם אי פעם נראו כלי נשק להשמדה המונית בעיראק מלבד מסמך יחיד שנמצא בידי הCIA?

  האם אתם סומכים על הCIA? האם מניפולציות, הסתרות, סוכנים כפולים, שטיפות מוח וצנזורות הן לא דרך שיטת הפעולה של החבר'ה שם?

 4. לאוהד התמים:
  בניין 7 לא נפגע כלל אך בכל זאת התמוטט תוך 7 שניות לתוך עצמו קריסה מושלמת.
  האם אי פעם רעידת אדמה גרמה לאירוע דומה? האם אי פעם מטוס נכנס לתוך בניין והפיל אותו בשלמות תוך כדי שהוא מפורר אותו לרסיסים קטנים עד אבק?

  אני מזמין אותך לצפות בסרטים מיום האירוע ולנסות להבין בעצמך האם חומר נפץ שהגיע מהאויר יכול למוטט יסודות של בניין.
  בבקשה, אם עיניך פקוחות ואתה מוכן לקבל מציאות בלי פילטר, הקדש 10 דקות:
  http://www.youtube.com/watch?v=8n-nT-luFIw&NR=1

  אם לא "בא לך" לפחות תצפה בעדות של לארי סילברסטייין – בעל הבניינים שגרף 7 ביליון דולר מביטוח כנגד התקפת טרור.
  http://www.youtube.com/watch?v=EZ9BofDUXv0&feature=related

  לגבי התקשורת…כפי שבארץ מספר מצומצם של משפחות מחזיק בכל כלי התקשורת הממלכתיים כך גם בעולם…מספר מצומצם של קונצרנים וחברות מחזיקים בתקשורת העולמית וכמובן מחזיקים בשליטה בתכנים.

 5. התער של אוקם מדבר על צמצום ישויות בלתי נחוצות בכדי להגיע להסבר, וכל ישות נוספת מלבד שני המטוסים הינה מיותרת לחלוטין במקרה הזה.

  אגב מטוס גם לא פגע בבנייני הסחר העולמי מספר 3,4,5 ו-6, כמו גם בכנסייה שהייתה ממוקמת בסמיכות למתחם. הבניינים הללו קרסו כולם באותו יום, אך למרבה צערם של חובבי הקונספירציות, הנזק שנגרם להם עקב ההתנגשות וההתמוטטות היה בולט יותר ויזואלית מהנקודה בה היו ממוקמות המצלמות, ולכן קשה יותר להפיץ סיפורי מעשיות סביב קריסתם.

  איני יכול שלא לתהות, האם אתה מתמלא חשד דומה גם בכל פעם שמזדמן לאוזניך דיווח על בניין שקרס כתוצאה מרעידת אדמה? אם לא, מדוע בדיוק אתה מצפה שבניין כלשהו יעמוד בזעזוע העצום שנגרם לו כתוצאה מקריסת מיליוני טונות פלדה מטרים סמוכים מיסודיותיו? אפילו לולא התיעוד המוכח לנזק הרב שספגו הבניינים הסמוכים ישירות כתוצאה מקריסת התאומים (כן, גם בניין 7) לא הייתי מתפלא כשלעצמי אם שום בניין במתחם ההוא לא היה שורד את הפיגוע, אך ורק כתוצאה מעוצמת ההדף.

 6. אבי, אני לא מאמינה!
  אתה מכל האנשים בעולם נותן איזושהיא לגיטימציה לתיאורית קונספירציה כ"כ הזויה??? הצלחת להפתיע אותי.

  אם יש כאן קונספירציה כלשהיא, הרי שזו רק קונספירציה דמוקרטית (ודי מתוחכמת יש להודות) להכפיש את ממשל בוש.

 7. אוהד,
  * מטוס פגע בבנין WTC2, שקרס.
  * מטוס פגע בבנין WTC1, ואף הוא קרס.
  * מטוס לא פגע בבנין שלישי (WTC7), ואף הוא קרס.
  מה אמור התער של אוקם לקצץ פה? לפי הבנתי, את המטוס כסיבה לקריסה.

 8. סיפורי קונספירציה (לעיתים קרובות ללא כל ביסוס מינימלי)
  מוכרים ספרים. זה כל הסיפור.

 9. יש בעיה אחת עם ההסבר הרישמי:
  לא הגיוני שהתאומים קרסו כתוצאה מפגיעה של מטוס.
  וביחוד הדרך בה הם קרסו

  לא צריך להיות מהנדס, בשביל להבין שלהפיל מגדל בכזאת צורה מושלמת צריך
  לפוצץ את היסודות ולמוטט כל קומה בנפרד

  אפשר לראות איך מפילים בינינים בצורה מבוקרת ולהבין לבד
  שמשהו פה מסריח

 10. אם לא הצלחתי להסבי ראת עצמי טוב אז התכוונתי שהתקשורת היא בידיים פרטיות.
  וכמו כל דבר שבידיים פרטיות, היא מנוצלת לטובת האינטרסים של הידיים האלה.

  אנשים פרטיים אלו הם עשירי הפרמידה החברתית ולכן נושאים שיעוררו צורך ציבורי ברפורמציה של פרמידה זו ידחו על הסף.

 11. אוהד, כדברי גבלס, הסוד לתעמולה מוצלחת הוא "גיוון שמסתיר מאחוריו אחידות".
  ישנם המון נושאים שלא מגיעים לדיון הציבורי.

  התקשורת דהיינו, אחידה בהתייחס לקשת הרחבה של הנושאים.

 12. אבי,
  הממשל האמריקאי כבר פעמים רבים תיכנן והוציא לפועל "גולים-עצמיים" על מנת רתימת העם למלחמה.

  "דמוקרטיה" היא תכונה של עם, לא של קומץ מושלים אשר "ברוב נדיבותם" מאפשרים אותה.

  אני באמת רואה אתזה כתמימות משוועת להגיד "במדינה דמוקרטית השלטון קיים למען העם"… בעלי הכוח, יהיו איפה שיהיו, ת-מ-י-ד ידאגו לעצמם, ואני לא מתפלא על כך כי הרי זה טבע אדם. כוח לא מרוסן הוא כוח מנצל.
  לממשל האמריקאי יש כוח עצום.

 13. צריך להבדיל בין הצבעה על תופעות של אחידות מחשבתית, שקיימות לעיתים בכל גוף מקצועי, ובמיוחד בהקשר שלנו בשווקי תקשורת לא מפותחים ובעלי שליטה מונופוליסטית (כגון המצב בשוק התקשורתי בארץ), לבין קביעה שהתקשורת תדבר תמיד בכל עניין בקול אחד, והשלכה למצב בשוק התקשורתי הגדול והמפותח בעולם (דהיינו, ארה"ב).

  האם אתה טוען שאין הבדל לדוגמא בין הקו המערכתי של Foxnews ל-MSNBC או זה של ה-New York Times ל-Wall Street Journal? אני חושב שאין יותר מדי אנשים שיסכימו עם הקביעה הזו.

 14. אוהד, אכן התקשורת היא בעלת קול אחד ושפה אחת.
  מוזר שעדיין לא שמת לב לכך.

 15. נקודה, מי זו "התקשורת"? האם זהו גוף מונוליתי בעל נטייה לחזור כתוכי על דברי השלטון ולקבלם ללא עוררין? בוודאי לא במדינה בעלת מסורת תקשורתית דמוקרטית מפותחת כארה"ב, עם אין ספור כלי תקשורת בעלי זיהוי פוליטי מנוגד אשר באמתחתם תחקירים שהפילו ממשלים. לכן אם יש קונצזנוס מוחלט בקרב "התקשורת" להתעלם מההסבר של חובבי הקונספירציה ולהציגם כחבורת מטורפים, גם בקרב כלי התקשורת שלא בחלו בשום טריק מלוכלך אחר כדי להשחיר את פניו של ממשל בוש, כנראה שיש דברים בגו.

  ג'ו, למה בדיוק אתה מתכוון ב"העלמותם המוחלטת של שרידי המטוסים, מאתר ההתרסקות בוירג'יניה ומהפנטגון"? האם להיעדרות של שרידי מטוסים באתרים מלכתחילה? זה כמובן לא נכון וניתן להוכיח זאת בנקל. אם למהירות פינוי השרידים, אני לא חושב שהיה בה משהו חריג ביחס לפינוי זירות אסון בגודל דומה, בוודאי לא בהתחשב בכך שהעניין הוכר מיד כפרוייקט בעל עדיפות לאומית.

 16. סתם פעם ראיתי בנשינל גאוגרפיק
  סרט על אסון התאומים ואם תבחינו היטב בסלו מאושן יש כמה פיצוצים בקומות הראישונות, של הבניין שכנראה פגעו ביסודות,והפילו אותו הרי איך יכול מטוס להפיל בניין גבווה מאוד כאשר הוא מיתפוצץ בראושו?

 17. תחשבו שנייה בהיגיון

  חיזר השקיע במניות הדאו ג'ונס הפסיד מילונים (של כסף חייזרים)חטף סעיף ואמר:"באמא שלי אני מופוצץ להם את הבניין"

  המשך מפרי דימונכם

 18. זהו ויכוח תקשורתי ולא מדעי.
  אנו רק רואים מה כוחה של התקשורת בעיצוב דעת הקהל.
  הרי אם בתקשורת היו משדרים ללא הפסק את תאוריית הקונספירציה, ומתיחסים בזלזול להסבר של השלטון כולנו היינו מדברים אחרת.

 19. בוש לא הפסיד בשום בחירות. והוא ניצח ב2004 למרות שלא הצליח למנוע פגיעה באזרחים ב9-11 . כך שהטיעון תמוה.

  הראיות לכך שהסיפור הרשמי מפוקפק הן ברורות, ונקודת ההתחלה צריכה להיות בשאלת העלמותם המוחלטת של שרידי המטוסים, מאתר ההתרסקות בוירג'יניה ומהפנטגון. זה כמובן לא מוכיח תכנון של ממשל בוש, אבל מעלה ספקות קשות לגבי הסיפור הרשמי.

 20. לדעתי אין שם שום קונספירציה והאנשים שחושבים שכן, הם בטח האלה שרואים בכל דבר קונספירציה.

 21. מה שבאמת מופרך הוא המחשבה שמטרתה של מדינה היא להגן על אזרחיה, ואתה משוכנע בכך ולא תיתן לעובדות לגרום לפקפק באמונתך, בדומה לבריאתנים.

 22. תאמין לקונצנזוס המדעי שקיבל את ההסבר ה"רשמי" להתמוטטות, הן מבחינה הנדסית, והן מבחינת חוסר היכולת של קונספירציות בעלות ממדים עצומים כאלו להתקיים בחברות פתוחות דמוקרטיות, כפי שמסבירים המחקרים המתאימים במדעי החברה.

  ותאמין גם לעיקרון התער של אוקאם: אם שני מטוסים התנגשו בתאומים, וזמן קצר לאחר מכן התאומים קרסו, כנראה שהמטוסים גרמו לכך, ולא חומרי נפץ שהוטמנו שם באופן סודי מבעוד מועד.

 23. אוהד, הטיעון שלך פועל נגדך, כי במה מדובר כאן?
  כי אפשר להסתכל על זה מהצד השני:
  למי נאמין? לממשלה בעלת האמצעים שאומרת שאת מגדלי התאומים הפילו כמה ערבושים, או שנאמין לכמה קונספירטורים שטוענים שהממשלה עשתה זאת?

  אותי אף אחד לא שכנע. ושני המצבים נשמעים לי מופרכים.

 24. נעזוב שנייה את הקונספירציה.

  אם אתם רוצים לראות טרמיט בפעולה אז הSPIN OFF של טופ גיר,
  התוכנית מדע משוגע עם המגיש של טופ גיר הציגה כמה פעמים את התערובת
  במסגרת "דרכים חדשות לפוצץ" או שם בריטי הולם אחר 😀

  הם שמים על מכונית קטנה כקילו שניים מהתערובת ומדליקים.
  היא נוזלת למטה תוך שניות ממיסה את המנוע בדרכה כאילו כלום.
  טכנית אם היה כזה דבר אז באמת הגיוני יותר למה קרסו התאומים.
  אבל ההיסטוריה כבר נכתבה ונקלטה בתודעה אין מה לחפור.

 25. נקודה, התהייה שלך היא למעשה ניסוח מחדש של הקביעה הישנה כי אירועים בעלי חשיבות עצומה לא יכולים להתרחש במקרה (ורצון של אדם יחיד או אנשים בודדים משולי החברה נחשב לצורך העניין ל"במקרה"), ולכן מישהו בעל אמצעים בלתי מוגבלים בוודאי תיכנן אותם.

  מלבד העובדה שתורת הכאוס כבר הוכיחה מתמטית את הקביעה הזו כשגויה, הבעיה היא שהטיעון הזה בדיוק יכול לשמש ואכן משמש להצדקת כל קונספירציה שהיא, החל מיהודים שגורמים למשברים כלכליים, דרך רצח קנדי, וכלה במשטר הבריטי שרצח את הנסיכה דיאנה.

  הנטייה לראות מתכנן מאחורי כל אירוע חשוב נמנית על ההתכונות האנושיות הבסיסיות ביותר, ונובעת כנראה מההעדפה האבולוציונית החזקה שלנו לסיבתיות. אבל כפי שהאבולוציה עצמה מוכיחה, ההנחה הזו אינה תמיד נכונה.

 26. נקודה.
  למרות הממצאים הללו, אני משוכנע שאין לאף ממשלה במדינה מערבית עניין להרוג את אזרחיה שלה כדי להשיג אפקט תעמולתי כלשהו. זה דבר מופרך במיוחד. מטרתה של כל ממשלה היא להגן על אזרחיה. לו היה הדבר נאמר על הטליבאן, ניחא אבל ממשלת ארה"ב?

  אכן ייתכן שכמות זניחה של חומר כלשהו היתה מאוחסנת במחסן כזה או אחר, והיא במקרה נתגלתה בין מיליוני השברים. הרעיון בעצם הפרסום מוכיח שאף אחד לא מנסה להסתיר משהו, בניגוד אגב לתומכי תיאוריות הקונספירציות שחושבים שכולם מסתירים מהם הכל.

 27. מה יותר הזוי, שגורמים בממשלה עם אמצעים בלתי מוגבלים הפילו את מגדלי התאומים, או שכמה מסרוחים עם סכין יפני?

  אין לי תשובה.

 28. "חורבנם של שלושה גורדי שחקים במתחם מרכז הסחר העולמי… סיפק את המניע העיקרי למספר שינויים קיצוניים ויקרים במדיניות החוץ וביטחון-הפנים של ארה"ב. בעקבות סיבות אלו ואחרות, ההבנה המלאה והמדויקת של האירועים שחלו ביום גורלי זה הינה חשובה ביותר."

  זה מאמר מדעי על שרידי התאומים או ניתוח מזווית קונספירטיבית של מדיניות החוץ של ארה"ב? אי אפשר להיות אחד ולהתחפש לשני.

  שימו לב גם להכללה המגמתית של "בניין 7" במניין הבניינים שקרסו, רמז שקוף ל"תעלומה" שתומכי הקונספירציות ניסו לרקוח סביב קריסתו. אם כבר מאזכרים אותו, למה מעמידים את מניין גורדי השחקים שקרסו על 3 ולא על 6-7? שהרי בניינים רבים נוספים באותו מתחם קרסו כתוצאה מההדף האדיר שספגו מההתנגשות הראשונית והקריסה שלאחריה, ואין שום סיבה להבחין בינם לבניין 7.

  אז תרשו לי לזלזל במחקר וב"כתב העת האינטרנטי" בו הוא פורסם.
  אם יש בו בכלל נתונים בעלי ערך כלשהו, ניתן היה לסכמם לפי הבנתי במשפט הבא: באירוע הקריסה האורבנית הגדול בהיסטוריה שלא כתוצאה מאסון טבע או משימוש בחומרי נפץ, נמצאו באופן לא מפתיע בין מיליוני טונות השברים מספר חומרים שמקורם אינו ידוע עדיין, נדרש מחקר נוסף בטרם קפיצה למסקנות מופרכות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן