סיקור מקיף

למחזר ממברנה

טכנולוגיה חדשנית שפיתחו מדענים ממכון ויצמן מציעה פתרון ייחודי להארכת חייהן של מערכות להפרדת חלקיקים

ממברנה לטיהור מים. כדאיות כלכלית גבוהה. מקור: מגזין מכון ויצמן.
ממברנה לטיהור מים. כדאיות כלכלית גבוהה. מקור: מגזין מכון ויצמן.

טכנולוגיות הפרדה בקנה-מידה ננומטרי, המבוססות על ממברנות, חשובות לצורך הטיפול במים ובשפכים, וכן עבור תהליכי ייצור של חלקיקים ומולקולות קטנות. טכנולוגיה חדשנית בתחום זה, שפיתחו פרופ' בוריס ריבצ'ינסקי וחברי קבוצתו במחלקה לכימיה אורגנית במכון ויצמן, מציעה פתרון ייחודי לשם הארכת חייהן של מערכות הפרדה ולהורדת עלויות תפעולן.

טכנולוגיית ההפרדה עשויה להיות מיושמת בטיהור מים ומי-שפכים ובהפרדת חלקיקים (ביולוגיים, אורגניים ואי-אורגניים) בסדר גודל של 5-1 ננומטרים. ייחודן של מערכות ההפרדה החדשות – בראש ובראשונה – הוא בכך שאפשר למחזרן, ובכך הן חוסכות בעלויות תחזוקה. יתר על כן, המערכות מאפשרות את איחזורם של החומרים שהופרדו. כמו כן, על אף שהממברנות מורכבות ממולקולות קטנות, הן חזקות מבחינה מכאנית (Robust).

הממברנות החדשות מורכבות מחומר מבוסס מים (Aqua Material), הנוצר בתהליך של התארגנות מולקולרית עצמית. הממברנות מיוצרות בתצורות שונות ומחומרים שונים, וכוללות במקרים מסוימים שכבה נוספת של פולימרים הקיימים בשוק, כמו Nafion. שילוב תכונות ייחודיות אלה מרחיב את מנעד היישומים של הטכנולוגיה. בטכנולוגיה טמונה כדאיות כלכלית גבוהה, הנובעת הן מעלות המרכיבים הנמוכה והן מתהליך הייצור הפשוט ומביצועיו הגבוהים.

חברת "ידע", המקדמת יישומים תעשייתיים על בסיס המצאותיהם של מדעני מכון ויצמן למדע, מנהלת בימים אלה מגעים עם גורמי תעשייה במטרה להביא לשוק מוצרים מתקדמים שיתבססו על הטכנולוגיה החדשה.

תגובה אחת

  1. זה נשמע אולי צעד קטן, אבל יכול להיות אחד מהנושאים הכי משמעותיים לאיכות הסביבה .
    כי אם ישתפר ויוזל הנושא של טיהור מים והתפלת מים באוסמוזה הפוכה, אפשר יהיה לפתור את כל הבעיות המים והזיהום בעולם , להפריח את המדבריות בכל העולם. וגם ע"י כך לתקן את נושא ההתחממות הגלובלית
    ( למי שלא מבין איך – הצמחים שישתלו במדבר שיושקה במים ים מותפלים, יקלטו את הפד"ח מהאוויר וייצרו חמצן )

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן