סיקור מקיף

פרופ' רן נתן יקבל את פרס נשיא האוניברסיטה העברית לחוקר צעיר מצטיין

עבודותיו מדגימות גישת מחקר בין-תחומית חדשנית: "אקולוגיה של תנועה" 

פרופ' רן נתן מהאוניברסיטה העברית יקבל היום את פרס הנשיא לחוקר צעיר מצטיין לשנת 2005. הפרס יינתן לו בזכות מחקר חדשני ובין-תחומי בנושא הפצת זרעי צמחים, בגישה שהוא מבקש כיום להרחיב לתחום מדע חדש אותו הוא מכנה "אקולוגיה של תנועה". הפרס ניתן לזכרו של פרופ' יורם בן פורת ז"ל, נשיא ורקטור לשעבר של האוניברסיטה העברית.

פרופ' רן נתן זכה להכרה בין-לאומית רחבה בתחום האקולוגיה של ההפצה, בהתמחות בתחום הפצת זרעים למרחקים ארוכים. לתחום זה חשיבות מרובה להיבטים רבים באקולוגיה ובאבולוציה של צמחים ובעלי חיים, וכן חשיבות יישומית בהבנת מנגנוני הרחבת תפוצה עקב שינויי אקלים, קיום בסביבה מקוטעת ו"פלישה" של מינים זרים. עבודותיו, שהיו הראשונות להראות באופן כמותי מהם המנגנונים המכתיבים הפצה ארוכת-טווח של זרעים בעזרת הרוח, שברו את המוסכמות שהיו קיימות קודם לכן לפיהן אירועים נדירים אלו אקראיים לחלוטין ולכן בלתי ניתנים לחיזוי.

לדברי נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם מגידור, הפרס ניתן לפרופ' נתן "בזכות ההיבטים המקוריים של עבודתו המדעית".

פרופ' נתן פרסם חלקים נבחרים ממחקריו בכתבי עת מובילים, הוזמן להרצות בכינוסים מדעיים בין-לאומיים וקיבל מענקי מחקר ופרסים רבים. כיום, מכהן נתן כעורך משנה בשני כתבי עת בין-לאומיים ומשמש מבקר בכתבי עת אלו וברבים אחרים, וכן בהוצאות לאור ובקרנות מחקר שונות.

נתן, יליד 1962, נולד באילת והחל את הקריירה האקדמית שלו באוניברסיטה העברית, בה קיבל תואר ראשון בביולוגיה (1992), תואר שני (1994) ודוקטורט (1999) באס"א (אבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה). בתום לימודיו, המשיך לפוסט דוקטורט באוניברסיטת פרינסטון (ארה"ב), שימש מדען אורח באוניברסיטת דיוק (ארה"ב) ועמית מחקר במרכז הסמית'סוני לחקר האזור הטרופי (פנמה). כיום הוא מלמד באוניברסיטה העברית, במחלקה לאס"א במכון למדעי החיים ע"ש אלכסנדר סילברמן.

בשנים האחרונות הרחיב נתן את תחום מחקרו, שהתמקד עד כה בעיקר בתהליכי הפצת זרעים ע"י הרוח, במטרה לפתח נקודת מבט כוללת יותר על תנועת בעלי חיים וצמחים. כיום הוא פועל לגיבוש תחום מחקר בין-תחומי חדשני אותו הוא מכנה, כאמור, "אקולוגיה של תנועה". תחום זה יספק לראשונה מסגרת מגובשת קונספטואלית ומעשית לחקר הדפוסים והמנגנונים של תנועת אורגניזמים והשלכותיה. גישה חדשנית זו צפויה להוביל לתובנות חדשות לגבי הגורמים המשפיעים על התפוצה ועל מגוון החיים על-פני כדור הארץ.
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן