סיקור מקיף

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת תל אביב מקדם טיפול מונע לסרטן

חוקרים באוניברסיטת תל אביב פיתחו משפחה חדשה של תרופות, שעשויה לאפשר טיפול מונע למחלת הסרטן, או להפוך את הסרטן למחלה כרונית, שניתן לחיות איתה שנים רבות

ד"ר רונית סצ'י-פאינרו: ניב קנטור
ד"ר רונית סצ'י-פאינרו: ניב קנטור

חוקרים באוניברסיטת תל אביב פיתחו משפחה חדשה של תרופות, שעשויה לאפשר טיפול מונע למחלת הסרטן, או להפוך את הסרטן למחלה כרונית, שניתן לחיות איתה שנים רבות.

המחקר, שנערך במעבדתה של ד"ר רונית סצ'י-פאינרו מהמחלקה לפיזיולוגיה ולפרמקולוגיה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, יפורסם בספטמבר 2010 בכתב העת המדעי FASEB Journal.

המחקר החדש מתבסס על הרעיון שניתן לעצור את התפתחותו של גידול סרטני על ידי פגיעה בתהליך יצירת כלי הדם המספקים לו חמצן וחומרים מזינים – תהליך המכונה אנגיוגנזה. מטרת החוקרים הייתה לבדוק את יעילותם של נשאים פולימריים חדשניים, שנועדו לשאת תרפות ישירות אל התא הסרטני – הליך טיפולי מתקדם ובעל יתרונות חשובים: החומרים אינם פוגעים ברקמות בריאות, וכמות החומר הדרושה מצטמצמת במידה ניכרת – כך שתופעות הלוואי של הטיפול פוחתות באופן משמעותי.

הנשאים, שפותחו על ידי ד"ר רונית סצ'י-פאינרו, ד"ר פאולה אופק ועמיתיהן באוניברסיטת ברלין, חוברו אל חומר משתיק גנים מסוג siRNA, והתרכובת הוזרקה לעכברי מעבדה עם גידולים סרטניים. והתוצאות היו מעודדות ביותר: הנשאים הובילו את ה-siRNA ישירות אל התאים הסרטניים, והתרכובת חדרה דרך קרום התא והשתיקה את גן המטרה – כל זאת מבלי לגרום לעכברים סימני הרעלה המאפיינים בדרך כלל טיפולים בסרטן. כעת, משהוכחה יעילותו של ההליך, מקווים החוקרים לשגר לתא הסרטני siRNA האחראי להשתקת גן מפתח, שיש לו חשיבות רבה בתהליך האנגיוגנזה. השתקתו של גן כזה עשויה לעכב את אספקת הדם לגידול ולהרעיבו למוות. כמו כן צופים המדענים כי ניתן יהיה להשתמש בנשאים להובלה סלקטיבית של חומרים כימותרפיים נוספים ובכך להגביר את יעילות הטיפול ללא רעילות לחולה.

siRNA - איור: יערה סגל
siRNA - איור: יערה סגל

לדברי ד"ר סצ'י-פאינרו אמצעי טיפול מסוג זה עשויים לחולל מהפיכה של ממש בהתייחסות הרפואית למחלת הסרטן. אנשים שאינם חולים, אך מצויים בסיכון גבוה לפתח את המחלה – כמו חולים לשעבר או נשאים למוטציות בגנים מחוללי סרטן – יוכלו לקבל טיפול מונע ולהמשיך בשגרת חייהם. במקרים בהם הסרטן כבר פרץ, ישמרו התרופות את הגידול במצב קבוע של תרדמה, ויהפכו את הסרטן למחלה כרונית נשלטת, שאפשר לחיות איתה שנים ארוכות באיכות חיים טובה.

ד"ר רונית סצ'י-פאינרו זכתה בפרס ג'ולודן (Juludan) היוקרתי לשנת 2010 מטעם הטכניון על תרומתה לקידום הטכנולוגיה בעולם הרפואה.

17 תגובות

 1. עמי:
  גם תיאורית הקונספירציה עם הרופאים והפטנט לגמרי מנותקת מן המציאות.
  אפשר לקבל מריחואנה רפואית בארץ – ואנשים מקבלים זאת על פי מרשם רופא.

  עכשיו אני מבקש ממך לענות לי על שאלה נוספת שתמיד מציקה לי כשמישהו מעלה תיאוריות קונספירציה כל כך הזויות.
  אתה טוען שאנשים לא עושים דברים אם אין בהם אינטרס כספי?
  אני כופר בכך, אבל אם נלך לשיטתך: מהו האינטרס הכספי שמביא אותך לכתוב את הדברים? או שמא טענתך היא שכולם פועלים רק על פי אינטרס כספי ואתה לא.

 2. אתה צוחק, נכון?
  איך מריחואנה עוזרת בדיוק לרפא סרטן? למיטב ידיעתי, זה בסה"כ אמור לסייע בהפחתת תחושת הבחילה הנגרמת בעקבות טיפולי הכימותראפיה.

 3. בינתיים התרופה הכי טובה לטיפול בסרטן היא "מריחואנה רפואית" דירשו אותה כמה שיותר מוקדם. הבעיה שהרופאים המטפלים לא מזכירים אותה, כי זו לא תרופה ואי אפשר לרשום עליה פטנט רשום, לכן אין אינטרס לעודד שימוש בה, זאת לעומת כימותרפיה לדוגמה שמכניסה הון וסיכויי ההחלמה בעזרתה די נמוכים. לדעתי האישית עישון מריחואנה יכול לשמש גם תחליף לסטרואידים ולמשכחי כאבים לחולי סרטן.

 4. משה,
  השיטה מבוססת על עיכוב צמיחת כלי דם לגידול. לכן היא ישימה רק לגבי גידולים מקומיים שמעודדים צמיחת כלי דם אליהם המביאים להם את חומרי המזון. לימפומה וסרטנים של תאי דם לא יושפעו בשיטה זו.
  הרעיון מאחורי השיטה הנ"ל אינו חדש ובעבר היתה תיקווה גדולה מנסיונותיו של פרופ' יהודה פולקמן ז"ל לתרופה יעילה המעכבת את חלבון ה- VEGF ובכך מונעת צמיחת כלי דם חדשים, רעיון שלא הניב בסופו של דבר את התרופה המיוחלת.

 5. שאלה למומחים: האם השיטה החדשה יעילה גם לסוגי סרטן הדם כמו לימפומה. בסוגי סרטן אלה, התאים הסרטניים חיים בתוך זרם הדם, לכן, השאלה היא האם השיטה שפותחה יכולה להרעיב גם תאים אלו?

 6. פתרון? נשאיר מחלה אחת שתהרוג אותנו (עדיפות לאי ספיקת לב) או שנחליט למנוע את רוב מחלות הזיקנה (שזה אומר להחיות תאים חדשים, לטפל בזיהום הגופני וכדומה) ונפסיק להוליד ילדים. אין עוד דרכים אחרות (אלא אם כן נשייב כוכבים אחרים ו/או נמצא טכנולוגיות שעוד אין בידינו בבוא העת).

 7. מיכאל,
  אם יצאת עליי, אז העלתי נושא קרוב. לא ייחסתי את דבריי באופן ישיר למחקר הנוכחי, לפחות זו לא הייתה הכוונה.

  אכן כל הכבוד לחבר'ה מהכתבה, בכל זאת התקדמות מעוררת פליאה ממש. כולי תקווה שהם יצליחו במאמציהם ונראה כמה שיותר בקרוב את פירות המחקר, כתקוותה של המגיבה רותם.

  עם זאת לא יכולתי להתעלם מהנושא עליו דיברתי. הוא קשור ביותר ולי יש עניין בו. עניין שצריך להיות לכל בן תמותה.

  ולאונקולוג: התפוצצות אוכלוסין היא עניין אחר! אליו ראוי גם להתייחס באופן אחר. דברייך נשמעים דברי לץ. יש לך הצעה לפתרון?

 8. סילחו לי על המגיבים, אך אני רואה ברפואה אסון. אם נרפא את כל המחלות, אז איך אנשים ימותו? הרי אז תהיה התפוצצות אוכלסין. ולבורים שבינכם – "הזדקנות" איננה גורם מוות.

 9. איזה קוטרים.
  פשוט לא יאומן!
  אנשים מתאמצים, חוקרים, ומגלים דרכים להתמודד עם המחלות ותמיד יימצאו אובר חוכמים שלא יודעים כלום שיבואו אליהם בטענות.

 10. תומך ברענן.

  זו בעיה – כיום פיתוח תרופות מבוצע על בסיס הפיכת מחלה כלשהי למחלה כרונית תוך כדי הפחתה או ניטרול של הסימפטומים. זהו המנגנון היעיל ביותר עבור חברה שתמכור את התרופה. רק כך היא תממן את פעילותה. לכן, כמה כיף, גם הסרטן יהפוך לעוד מחלה שבמקום לחסל את ה"לקוחות" היא תשאיר אותם בחיים עם רמת חיים ירודה עקב הוצאות כספיות קבועות ובוודאי תופעות לוואי כאלו ואחרות, תוך כדי סחיטת כיסם ארוכת השנים של הלקוחות עד יום מותם הרחוק.

  המצב כיום הוא שאנשים הולכים ומתבגרים ועל הדרך אוספים עוד ועוד תרופות שמחזיקות אותם בחיים ולא מרפאות אותם! קשישים מחזיקים היום מחסנים של תרופות ומתעסקים כל היום בלעשות סדר עם ים הכדורים שהם צריכים לקחת.

  לדעתי הפתרון לכך הוא שאנשים עשירים ומבוגרים דוגמת וורן באפט וחבריו יקימו קרן ויממנו אותה, אשר תפקידה יהיה לקחת תחת חסותה חוקרים ומחקרים מבטיחים ולהובילם ללא חשש בכיוון של ריפוי במקום טיפול. מולם יעמדו גופים עצומים בחוזקם שיעשו הכל כדי לשבש התקדמויות במחקרים כגון אלו (כל תעשיית התרופות כיום שמגלגלת בטח יותר ממליארדים לשנה). לכן רק אנשים חזקים מאוד יוכלו בשיתוף פעולה להחזיק גוף כזה ולהגן עליו. זה אינטרס שלהם כמו גם אינטרס של כלל הציבור.

 11. לא מדובר בכתבה על אמצעי ייצור. עד כמה זולה התרופה? שנים ארוכות וטיפול יקר לא הולכים יד ביד…

 12. עוד כתבת "בקרוב יהיה טוב".
  וחוץ מזה זה טוב רק למי שחולה בסרטן, שאר האנשים יסבלו מעולם עם התפוצצות אוכלוסין ומחסור במשאבים בסיסיים כמו מים, אדמה חקלאית, ואנרגיה.

 13. אי אפשר שלא להתרשם מן המעורבות הנשית הגוברת בכל תחומי המחקר הכימי והרפואי ומן ההישגים ההולכים ומתרבים עם גידול מעורבות זו.
  מדובר בגידול שהוא ההפך מממאיר.

  יישר כוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן