סיקור מקיף

פעילת הסביבה גרטה תונברג נבחרה כאישיות השנה של טיים לשנת 2019

במשך עשרות שנים נאבקים חוקרים ופעילים לגרום למנהיגי העולם להתייחס ברצינות לאיום האקלים. אבל השנה, איכשהו נערה מתבגרת מקבלת את תשומת ליבו של העולם." מסכמים אנשי השבועון. "איננו יכולים פשוט להמשיך לחיות כאילו אין מחר, כי צריך שיהיה מחר", מצטטים עורכי טיים את תונברג

תמונת השער צולמה כאשר עלתה על החוף בליסבון, פורטוגל ב-4 בדצמבר 2019. Photograph by Evgenia Arbugaeva for TIME
תמונת השער צולמה כאשר עלתה על החוף בליסבון, פורטוגל ב-4 בדצמבר 2019. Photograph by Evgenia Arbugaeva for TIME

המודעות למשבר האקלים גברה השנה בזכותה של גרטה תונברג. פעילת האקלים שתחגוג בינואר הקרוב את יום הולדתה ה-17, נבחרה על ידי עורכי המגזין טיים כאישיות השנה לשנת 2019. בכך נותן המגזין היוקרתי אישור לכך שתנועת האקלים צברה תאוצה בשנת 2019, בזכות ילדה שהיתה עד גיל 15 אלמונית, והפכה לאימתם של מנהיגים בעולם.

מסורת המגזין, שהחלה כ"איש השנה ", מכירה במי ש" לטוב ולרע … עשה את המירב כדי להשפיע על אירועי השנה". בשנה שעברה זכו לתואר עיתונאים שנרצחו ואחרים הכלואים בשל עבודתם.

"איננו יכולים פשוט להמשיך לחיות כאילו אין מחר, כי צריך שיהיה מחר," מצטטים עורכי טיים את תונברג. פעילת האקלים התבשרה על הבחירה במהלך ועידת האקלים של האו"ם שהסתיימה אתמול (11/12/19) במדריד.

העורך הראשי של טיים אדוארד פלסנטל, שהודיע על החלטת המגזין טיים בשידור ברשת הטלוויזיה האמריקנית NBC, אמר: "היא הפכה לקול הגדול ביותר בסוגיה הגדולה ביותר העומדת בפני כדור הארץ השנה, ומגיעה משום מקום להוביל תנועה עולמית." בתגובתה היא המשיכה את הקו שבו נקטה ומאשימה שוב את הפוליטיקאים ואנשי העסקים שנמנעים מפעולה לתיקון הנזק. "אני בטוחה שאם אנשים ישמעו מה קורה ומה נאמר במהלך הפגישות האלה, הם היו זועמים."

במגזין צויין כי ועידת מדריד היא סגת האקלים האחרונה לפני שהמדינות יתחייבו לתכניות חדשות לעמוד במועד האחרון המשמעותי שנקבע על ידי הסכם פריז. אלא אם כן הם יסכימו על פעולה מהפכנית להפחתת פליטות גזי חממה, עליית הטמפרטורה בעולם מאז המהפכה התעשייתית תגיע ל- 1.5 מעלות צלזיוס – אירוע שהמדענים מזהירים יחשוף כ -350 מיליון אנשים נוספים לבצורת ויבצע כ -120 מיליון אנשים לעוני קיצוני עד שנת 2030. עבור כל חלקיק מעלה שהטמפרטורות יעלו, הסיכונים הללו יחמירו. (לאחרונה פורסם כי קיים חשש שהעליה תהיה הרבה יותר גדולה ומיליוני אנשים ימותו, ועשרות מיליונים יחושו בתוצאות. א.ב).
"זה אינו פחד סתם, זה מדע. במשך עשרות שנים נאבקים חוקרים ופעילים לגרום למנהיגי העולם להתייחס ברצינות לאיום האקלים. אבל השנה, איכשהו נערה מתבגרת מקבלת את תשומת ליבו של העולם." מסכמים אנשי השבועון.

כזכור, בספטמבר השנה השתתפה תונברג בועידת האקלים של האו"ם שהתקיימה במקביל לעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, ושם אמרה: "אנשים סובלים, אנשים מתים, מערכות אקולוגיות שלמות קורסות ואנחנו בתחילתה של הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר זה על כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית נצחית? כיצד אתם מעזים?"
"במשך למעלה משלושים שנה, המדע עוזר לנו להבין את המצב בבירור. כיצד אתם ממשיכים להסב מבטכם ולומר שאתם עושים מספיק כאשר הפתרונות הפוליטיים עדיין לא נראים באופק. אתם אומרים שאתם שומעים אותנו ושאתם מ בינים את הדחיפות, אך לא משנה כמה עצובה וכועסת אהיה, אינני רוצה להאמין שכי אתם מבינים באמת את המצב ועדיין נכשלים לפעול, זה יהיה גרוע."

לכתבה במגזין טיים המסבירה את הנימוקים לבחירה בגרטה ת'ונברג כאישיות השנה

עוד בנושא באתר הידען:
הנערה השבדית גרטה תונברג מתריעה: הדור שלי יישא בתוצאות העדר הפעולות לעצירת משבר האקלים
מחאת האקלים של התלמידים מוכיחה: הגיע הזמן ליצור כלכלה חדשה
טבע נגד אסונות אקלימיים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. "טונברי, לא תונברג. היא שוודית." – מעניין את התחת של האסקימוסי באנטרטיקה

  2. גם היטלר נבחר כאיש השנה שלהם ב1938.
    הם לא מוצלחים במיוחד בבחירות שלהם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן