סיקור מקיף

המהפכה החקלאית גרמה להתפוצצות אוכלוסין בדרום מזרח אסיה לפני 4,000 שנה

חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה (ANU) חשפו זינוק בגודל האוכלוסיה שהתרחש לפני כ-4,000 שנים בדרום מזרח אסיה. ההתפוצצות שוערה בעבר אך לא אומתה עד כה

קלייר מקפאדן, חוקרת במחלקה למדעי החברה עובדת במעבדה עם גולגלות בנות 4,000 שנה. צילום: האוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה ANU
קלייר מקפאדן, חוקרת במחלקה למדעי החברה עובדת במעבדה עם גולגלות בנות 4,000 שנה. צילום: האוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה ANU

חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה (ANU) חשפו זינוק בגודל האוכלוסיה שהתרחש לפני כ-4,000 שנים בדרום מזרח אסיה. ההתפוצצות שוערה בעבר אך לא אומתה עד כה. החוקרים השתמשו בשיטת מדידה חדשה לזיהוי אירועי גידול של אוכלוסיה אנושית בתקופות פרהיסטוריות. החוקרים בדקו את שיעורם של הילדים בקרב מאובני בני אדם מאותן תקופות. הם הצליחו להוכיח עלייה מהירה משמעותית של אוכלוסיות באזורים שהם היום תאילנד, סין וויאטנאם בתקופה הניאוליתית, ועלייה נוספת לאחר מכן בתקופת הברזל.

קלייר מקפאדן, דוקטורנטית במחלקה לארכיאולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה, אמרה כי מגמת האוכלוסייה הייתה עיקבית בדגימות שנלקחו מ-15 אתרים.

"ראינו גידול עצום באוכלוסייה הקשור במהפכה החקלאית", אמרה מקפאדן. "עד לפני כ-4,000 שנה התושבים באזורים האלה היו ציידים-לקטים, ואז הופיעה החקלאות. המהפכה החקלאית נחקרה באופן נרחב ברחבי העולם ואנו רואים בעקביות צמיחה משמעותית באוכלוסייה כתוצאה מכך".

הסיבה ששינויים אלה באוכלוסייה מעולם לא נמדדו לפני כן היא הכלים המשמשים למדידת אוכלוסיות פרהיסטוריות, כולן תוכננו עבור אירופה ואמריקה, שם התנאים הארכיאולוגיים שונים מאלו של אסיה. מקפאדן אמרה כי ההבדל נובע מייצוג הילדים ברשומות המאובנים.

"בחפירות בהן נתגלו שלדים באירופה ובאמריקה אנו רואים לעתים קרובות היעדר מוחלט של תינוקות וילדים. כאן הם מיוצגים מאוד," אמרה. "השימור הוא לא טוב – עצמות קטנות לא נשמרות טוב, ילדים גם נקברו לעתים קרובות בבית קברות אחר מזה של המבוגרים".
מקפאדן אמרה כי השיטה החדשה שלה לקביעת שיעור הגידול הטבעי באוכלוסייה לוקחת בחשבון את חלקם של תינוקות וילדים בהשוואה לכלל האוכלוסייה. בדרך זו הצליחו החוקרים להביא את נתוני גידול האוכלוסייה בקנה אחד עם ראיות ארכיאולוגיות אחרות באזור, אשר הצביעו על עלייה מהירה.

"בדרום מזרח אסיה ובאוקיאנוס השקט, יש לנו למעשה שימור די טוב של עצמות מילדים", אמרה. " ראיות השלדים היו שם, ראינו אוכלוסיות עם מספר עצום של תינוקות וילדים בהשוואה לאוכלוסיות הבוגרים, מה שמרמז על כך שהאוכלוסייה גדלה באותה עת, אבל הכלים הקיימים לא גילו את הצמיחה."

"המגמות שנמצאו באמצעות השיטה החדשה תואמות באופן מושלם את מה שחוקרים מצפים לראות כתוצאה מהמעבר לחקלאות".

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180920102132.htm
להודעה של האוניברסיטה
למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן