סיקור מקיף

חברות רבות מציעות לבנות "מונית חלל"

חברות רבות מתעניינות במתן שירותי העלאת נוסעים לחלל והחזרתם משם עבור תוכנית החלל המסחרית של נאס"א CCDev 2, במסגרתה מעודדת הסוכנות חברות מסחריות לייצר את כלי הטיס החללים שלהם, ולספק בהם מושבים לנאס"א

אורביטל סיינסס היא אחת מחברות רבות המבקשות לייצר 'מונית חלל'. צילום יח"צ - Orbital Sciences Corporation
אורביטל סיינסס היא אחת מחברות רבות המבקשות לייצר 'מונית חלל'. צילום יח"צ – Orbital Sciences Corporation

חברות רבות מתעניינות במתן שירותי העלאת נוסעים לחלל והחזרתם משם עבור תוכנית החלל המסחרית של נאס"א CCDev 2, במסגרתה מעודדת הסוכנות חברות מסחריות לייצר את כלי הטיס החללים שלהם, ולספק בהם מושבים לנאס"א. כלי טיס אלה מיועדים להגיע לגופים הנמצאים במסלול נמוך. כיום מדובר רק בתחנת החלל הבינלאומית, אך בתכנון מלונות בחלל שיספקו שירותי תיירות לנוסעים אמידים.

אחת החברות הראשונות שחשפה את הפוטנציאל של שיגורים לתחנת החלל הבינלאומית היתה ספייס אקספלורישן טכנולוג'יז ואשר ידועה בשמה המקוצר SpaceX, בראשותו של מייסד פייפל אילון מוסק. היא שיגרה בהצלחה את חללית דראגון על גבי הטיל פאלקון 9 ב-8 בדצמבר, ומיד הפכה לחברה הפרטית הראשונה שהחזירה בשלום חללית שנחתה באוקיאנוס השקט לאחר שזו שבה מהסלול.

SpaceX הדגימה בהצלחה את יכולת חללית הדראגון. צילום יח"צ: SpaceX
SpaceX הדגימה בהצלחה את יכולת חללית הדראגון. צילום יח"צ: SpaceX
בואינג היתה החברה הראשונה שחשפה את ההצעה שלה. תמונת יח"צ: בואינג
בואינג היתה החברה הראשונה שחשפה את ההצעה שלה. תמונת יח"צ: בואינג

לא רק חברות חדשות שהוקמו לשם כך מציעות את השירות, גם חברות ותיקות בתחום תעשיית התעופה והחלל שהכריזה בספטמבר השנה על מונית החלל. המדובר בחללית Crew Space Transportation-100 (CST-100) המתוארת כבעלת יכולת לשמש למשימות לתחנת החלל או לפלטפורמות LEO (מסלול ארץ נמוך) אחד ההיבטים המעניים בהצעה הוא שכל כסא פנוי בה יוצע למכירה בידי חברת ספייס אדוונצ'רס, המטיסה כיום במקומות הפניים בחלליות סויוז את תיירי החלל לתחנת החלל הבינלאומית.

אורביטל סיינסס הציעה להשתמש במטוס החלל כדי להסיע אסטרונאוטים למסלול: צילום יח"צ: אורביטל סיינסס
אורביטל סיינסס הציעה להשתמש במטוס החלל כדי להסיע אסטרונאוטים למסלול: צילום יח"צ: אורביטל סיינסס

צעד אחד קדימה נמצאת שוב חברת אורביטל סיינסס שהציעה לייצר "מיני מעבורת" כדי להסיע נוסעים אל המסלול ובחזרה ואולם מסתבר שתכנון זה מסובך ויקר בהרבה מהתכנונים האחרים. ואולם חיל האוויר האמריקני שיגר בהצלחה והנחית בחזרה לאחר למעלה מ-220 יום במסלול חללית נסיונית כזו, X-37B מתוצרת אורביטל סיינסס, מה שמדרבן את החברה לפתח גרסה מאויישת של מטוס החלל. התמונות שמשחררת חברת אורביטל מראים אותה משוגרת לחלל על גבי טיל כבד מדגם דלתא 4.

רק החודש הודיעה וירג'ין גלקטיק כי תפתח מטוס חלל שיוכל גם להגיע למסלול ולא רק לשיגור תת-מסלולי כפי שמאפשרת החללית spaceship2. נראה כי מדובר בהרחבה של יכולות מטוס החלל הנוכחי.

סיירה נבאדה הציעה לפתח מטוס חלל ככלי לשיגור בני אדם למסלול. צילום יח"צ: סיירה נבאדה ספייס.
סיירה נבאדה הציעה לפתח מטוס חלל ככלי לשיגור בני אדם למסלול. צילום יח"צ: סיירה נבאדה ספייס.

לסיום, חברת סיירה נבדה זרקה גם את שמה לרשימת המציעים לבנות חללית מכונפת. מטוס החלל שלה, Dream Chaser דומה לזה של אורביטל, וגם הוא ישוגר לחלל על גבי טיל חד פעמי.

כל החברות מתחרות על תקציב פיתוח בן 200 מיליון דולר שנאס"א הקציבה לתוכנית לקידום גישה למסלול. בעוד חללית אוריון, המיוצרת בידי לוקהיד מארטין היא חלק מתוכנית של נאס"א, הארגונים האחרים מקווים להדגים את החיות של הטכנולוגיות שלהם – הם יכולים להוות מקור לאבטחת מיצובן בשוק החלל המסחרי.

לידיעה ביוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. כן אבל זה עדיין 400 קמ למעלה
  זה לא ה 100 קמ גבול חלל שמגיעה החללית הנוכחית של וירג'ין

 2. השימוש בשם "חלל" ליעד הטיסות האלה מטעה, זה LEO (מסלול ארץ נמוך), בתוך אטמוספירת כדוה"א ובתוך תחום כוח המשיכה.

 3. ובנוסף לשאלה של שימי, אם מדובר בתופעה שתהיה המונית (טיסה לבר מצוה, סופ"ש חלל ליומולדת 40…) נדמה לי שכמות הדלק לכל טיסה כזו היא גדולה, האם יתכן שמדובר במשהו משמעותי לזיהום האטמוספרה?

 4. ולחשוב שרק לפני פחות מ4 עשורים אף אחד לא האמין שאנשים יצעדו על הירח
  פתאום להגיע לחלל זה לא בגדר חלום, פשש מעניין מתי ייצאו במבצעים של כרטיס ב-99$

  ולחלק הפחות "יפה" , כל הכלים האלו יגיעו לחלל בעזרת טילים חד-פעמיים, ואנחנו לא מדברים על שיגור של פעם בשנה, תוך כמה שנים נגיע למצב של מאות טיסות בשנה, מישהו בכלל העלה את הנושא של הזבל המסוכן שזה יוצר? ואם כן, הוא עדיין בחיים? 🙂

  שהכסף הגדול מדבר, כל הצרות שותקות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן