חור בגלקסיה – האבל ממשיך בעבודתו

פקודת כיבוי המכשירים של טלסקופ החלל האבל לא פגעה במכשיריו ואחרי שהמיכשור חזר לעבוד מורשת האבל ממשיכה במחקר האסטרונומי

צמד הגלקסיות Arp 147. (צילום: טלסקופ החלל האבל)
צמד הגלקסיות Arp 147. (צילום: טלסקופ החלל האבל)

מספר ימים אחרי שמצפה הכוכבים החללי הודלק, מצלמתו הראשית WFPC2 (המכונה בהגהה המקצועית Wide Field Planetary Camera 2) כוונה למטרה חדשה – זוג הגלקסיות Arp 147 שקשורות אחת בשנייה בכוחות כבידתיים.

מבחינה טכנית התמונה מהווה ראיה כי כיבוי המכשירים של הטלסקופ לא פגע במצלמה של האבל, ומבחינה מדעית התמונה מלמדת את האסטרונומים דברים חדשים על מבנה ייחודי של צמד הגלקסיות באזור זה בשמיים.

לפי התמונה ניתן לראות כי הגלקסיה השמאלית נראית כמו גלקסיה רגילה שלא נפגעה מהכוחות הכבידתיים, בעוד הגלקסיה הכחולה מימין בעלת מבנה שונה עם טבעת כוכבים בצבע כחול בוהק.

המבנה הייחודי מסתיר את העבר האלים של זוג הגלקסיות. הגלקסיה הכחולה מימין קיבלה את הטבעות הכחולות שלה כאשר הגלקסיה השמאלית עברה דרכה והותירה אותה במבנה המעגלי.

בזמן הפגיעה יצרו כוחות הכבידה תנאים מתאימים ליצירת כוכבים חדשים על חשבונם של הכוכבים הוותיקים. האזור האדום בתחתית הטבעת הכחולה מכיל כנראה את המרכז הגלקטי שעף כתוצאה מהפגיעה.

התמונה צולמה ב-27-28 באוקטובר 2008 על ידי טלסקופ החלל האבל אשר מופעל על ידי נאס"א וסוכנות החלל האירופאית. צמד הגלקסיות Arp 147 שוכן בקונסטלציה לווייתן (במרחק של 400 מיליון שנות אור מכדור-הארץ). התמונה צולמה על ידי מצלמה WFPC2 על פילטרים בעלי 3 צבעים. הצבעים כחול, ירוק ואדום מייצגים את האור הכחול, האור הנראה, ופילטרים אינפרה-אדומים בהתאמה.

הודעת מרכז המידע של האבל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. כולנו קצת יותר מידי רציניים….

  גם בעיניי החיבור בין התמונה להסבר נשמע חשוד משהו, אז חקרתי קצת…

  אלו המסקנות ואני לא חותם עליהם: המדובר באותו טלסקופ שמהיום הראשון עשה לא מעט פאדיחות… למרבה הבושה גם החלפת התוכנה הפכה טלסקופ של עשרות מיליארדים למתגלץ' סידרתי (כמו מחשב כף יד רק הרבה יותר יקר). כל מטרת התמונה היא להגיד בחיוך "הכל עשר", הגלקסיה האדומה היא ה"1" והכחולה היא ה"0" וביחד "10" – חזרנו לתפקד, הכל בסדר ! (או במילים אחרות: הגרפיקאי תרם לתמונה יותר מאשר הטלסקופ)

  המדובר ב- 147 ARP, שבתמונות אמיתיות זה רחוק מלהראות כמו בתמונה ה"מתוקנת" (חפשו בגוגל). הטענה היותר מדעית היא שכאשר גלקסיות "מתנגשות", בגלל דלילות הכוכבים ביחס לנפח, אין התנגשות פיזית של כוכבים. ישנו גל כבידה שמתפשט כמו אדווה בבריכה. גל הכבידה מעוות את הגלקסיות, דוחס ענני גז ומצית יצירת כובים חדשים.

 2. לפי מה שרואים
  כנראה הגלקסיה שנראת שלמה חלפה ליד הגלקסיה הכחולה בחלק העליון שלה,
  שם הפגיעה יותר משמעותית.
  החלק המרכזי של הגלקסיה השמאלית עבר ליד החלק העליון של הגלקסיה הימנית,
  ומאחר והמסה במרכז הגלקסיה השמאלית הרבה יותר גדולה משולי הגלקסיה הימנית
  אז ברור שרוב הנזק נעשה בגלקסיה הימנית.
  כמובן זאת השערה.

 3. מדוע חלקה המרכזי של הגלקסיה "הפגועה" שאמור לרכז בתוכו כביכול יותר מסה ולכן יותר אנרגיה פולט אור אדום שהוא פחות אנרגטי ואילו הטבעת היא כחולה למרות שאמורה לכאורה להכיל פחות אנרגיה?

  או שאין קשר בין האור הנפלט מאיזור מסוים לבין כמות האנרגיה וצפיפות המסה שהוא מכיל?

 4. אכן, אין ספק כי הגלקס הכחול נראה במצב גרוע ביותר. תוצאות ההתנגשות נראות בו היטב, שבור ומפוזר לכל עבר.
  הורודה לעומתו, חלקלקה וזוהרת, ממש ככלה בחופתה. וכמו שנאמר מוכנה לסיבוב נוסף.

 5. יכול להיות גם שעבר זמן דיי רב (במונחי גלקסיות) מאז ההתנגשות, ומאז הגלקסיה הספיקה כבר לשקם את עצמה בעזרת כוחות גרביטציה מתקנים

 6. האמת היא שרואים שאריות אדומות בתחתית הגלקסיה השמאלית ,כאלו שמתאימות לתאורית פילוח הגלקסיה הבהירה.

 7. ליהודה ולדני –

  יהודה – קשה לדעת מהתמונה האם הגלקסיה השמאלית מושלמת בצורתה, כיוון שהיא מפנה אלינו את צידה.

  דני – 400 מיליון שנות אור זה המרחק שלהן מאיתנו ולא זו מזו. לא הבנתי איך שגיאת מדידה של 1% מהווה מרחק של 4 מיליון שנות אור בין הגלקסיות.
  היה טוב אם בכתבה היו מתייחסים באמת למרחק בין שתי הגלקסיות ואולי למהירותן היחסית לפי התיאוריה על עברן ה"אלים".

 8. ואולי הסבר נוסף: נניח שגיאת מדידה של 1%, המרחק (הקצר ביותר) בין הגלקסיות יכול להיות 4 מיליון שנות אור (כפליים מהמרחק בין שביל החלב לאנדרומדה). תחושתי נובעת מההבדל בחדות שבהן נראות הגלקסיות, או במונחי צילום – עומק שדה. יכול להיות גם משחק של תאורה, סופר נובה שמטילה אור עוצמתי על הגלקסיה הכחולה.
  מתמונות קודמות של התנגשויות גלקסיות נראו בשתי הגלקסיות המתנגשות עיוותים, הגלקסיה האדומה 'מושלמת' מידי.
  יש הסבר קצת יותר מפורט ומשכנע לטענת המאמר ?

 9. מה שמפריע לי ב"הסבר ההתנגשות" הוא שהגלקסיה השניה יצאה ללא פגע מן ההתנגשות והיא עיגול מושלם לחלוטין הייתי צופה שמכיוון שהגלקסיה השמאלית ניראה עם "פצע" אדום בתחתיתה, תהיה ל"פצע" זה השפעה בלפחות אזור אחד גם בגלקסיה השניה. זה היה סימן מעולה שהגלקסיות הנ"ל עברו ארוע משותף. חסרונו מפריע לי.
  לילה טוב
  ומצפה בחרדה להתנגשות עם אנדרומדה
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן