סיקור מקיף

חוקר מהטכניון מציג דרכים חדשות לבלום את התפתחותה של עמידות לטיפולים נגד סרטן

פרופ’ יובל שקד הוא ראש המרכז המשולב לחקר הסרטן בפקולטה לרפואה ע״ש רפפורט בטכניון והיועץ המדעי הראשי של ONCOHOST – חברה הפועלת לתרגום מחקריו לשימוש קליני כדי לשפר את הטיפול בחולי סרטן.

פרופ' יובל שקד צילום ניצן זוהר, דוברות הטכניון
פרופ’ יובל שקד צילום ניצן זוהר, דוברות הטכניון

מחקר של פרופ’ יובל שקד ראש המרכז המשולב לחקר הסרטן בפקולטה לרפואה ע״ש רפפורט בטכניון מציג דרכים חדשות לבלום את התפתחותה של עמידות לטיפול אנטי-סרטני – תופעה הפוגעת ביעילותם של טיפולים קיימים בסרטן. המחקר התפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Nature reviews. הרקע למאמר הנוכחי הוא האתגר הגדול שמציבה העמידות לטיפולים אנטי-סרטניים. אף ששלב הטיפול הראשוני בסרטן מצליח במקרים רבים, מטופלים רבים נפגעים מהתפתחותה של עמידות, המאופיינת בהתפרצות מחדש ו/או התפשטות של הגידול.

רוב המחקרים בסוגיית העמידות התמקדו עד כה בהתפתחותה של עמידות כתוצאה משינויים בגידול עצמו. רק בעשור האחרון בוחנת הקהילה המדעית והרפואית את “תרומתו” של החולה עצמו לעמידות זו. כיום יש ראיות לכך שטיפול בסרטן עשוי לחולל תגובות מקומיות ומערכתיות בגופו של החולה, ואלה תומכות דווקא בהתפרצותו-מחדש של הסרטן ובהתפשטותו.

המאמר שהתפרסם ב-Nature reviews דן בתהליכים אלה וחשוב מכך – מציג מתווה טיפולי שימנע את התפתחותה של עמידות לטיפול, וזאת בהתאם למגמה העולמית החשובה של רפואה מותאמת אישית.

פרופ’ יובל שקד הוא ראש המרכז המשולב לחקר הסרטן בפקולטה לרפואה ע״ש רפפורט בטכניון והיועץ המדעי הראשי של ONCOHOST – חברה הפועלת לתרגום מחקריו לשימוש קליני כדי לשפר את הטיפול בחולי סרטן.

כמה מתגליותיו של פרופ’ שקד בשנים האחרונות קשורות באחד האתגרים המורכבים ביותר בתחום הטיפול בסרטן: להבין מדוע הטיפול בסרטן עוזר רק לחלק מהחולים. האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית (American society of clinical oncology) הגדיר את היכולת לנבא את תגובת המטופלים לטיפול כתחום מחקר בעדיפות עליונה.

מחקריו של שקד מתמקדים בניבוי מוקדם ככל האפשר של תגובת המטופל לטיפול האנטי-סרטני ובשיפור הטיפולים הקיימים. לדבריו, “טיפולים כימותרפיים, טיפולים ביולוגיים ממוקדי-מטרה וגם טיפולים אימונותרפיים עשו מהפיכה עצומה בתחום הטיפול בסרטן, והם יעילים במקרים רבים הן בפגיעה בגידול הראשוני והן בטיפול בגרורות סרטניות. עם זאת, למרות ההתקדמות הניכרת בטיפול בסרטן, רוב המטופלים אינם מגיבים לטיפול בכלל או משלב מסוים. ללא יכולת לנבא את יעילות הטיפול, רבים מהם סובלים מהישנות של המחלה, המתפרצת לפעמים אפילו באלימות גדולה יותר. לאורך השנים רבים חקרו וחוקרים את השפעת הטיפול על הגידול עצמו אבל בודדים ניתחו את השפעת הטיפול על החולה עצמו. ממחקריו של שקד עולה כי ניבוי של תגובת הגוף לטיפול (host response) עשויה לשפר משמעותית את הטיפול בחולה”.

תופעה זו של תגובת הגוף לטיפול נחקרה בעבר על ידי פרופ’ שקד בעיקר בהקשר של טיפולים כימותרפיים, הפוגעים לא רק בתאים הסרטניים אלא גם בתאים בריאים בגוף; עם זאת, בסדרת מאמרים מהשנים האחרונות, מצא פרופ’ שקד כי תגובה זו מתקיימת כמעט בכל טיפול אנטי-סרטני קיים, לרבות טיפולים מתקדמים ובהם טיפול ביולוגי וטיפול אימונותרפיה. תגובת הגוף לטיפול כוללת ייצור של משאבים כגון חלבונים ושחרור מוגבר של פקטורי גדילה – תהליכים המגוננים על הגידול ומאפשרים לו להתלקח מחדש ולשלוח גרורות.

“חשוב לי שלא ישתמע שהטיפולים הקיימים אינם טובים,” מדגיש פרופ’ שקד. “הם פשוט לא מתאימים לכולם. כאמור, כל טיפול גורר host response, וכאשר תגובה זו גוברת על האפקט הטיפולי נקבל טיפול לא יעיל. כדי שהטיפול יהיה יעיל ברמת החולה הספציפי חשוב לנבא את אותה תגובת נגד ולנסות לחסום אותה. כך נרוויח טיפול יעיל הרבה יותר.”

המגמה הכוללת של עולם הרפואה כיום היא רפואה אישית – גישה המתאימה את הטיפול הספציפי האופטימלי לחולה. רפואה מותאמת אישית קיימת כיום הלכה למעשה אבל עדיין מוגבלת מאוד ביכולותיה. “כדי לשפר את הרפואה האישית עלינו להבין באופן מעמיק את מנגנוני המחלה ולתכנן את הטיפול האופטימלי בחולה. בהקשר הסרטני, הרפואה האישית מאפשרת לנו לא רק להתאים תרופה לגידול אלא גם להרכיב שילוב תרופות ייעודי – קוקטייל שלא מתבסס על ניסיון אמפירי אלא על הבנה של תהליכים ביולוגיים בגוף, שהטיפול מעורר.”

מחקריו של פרופ’ שקד כבר הדגימו את האפקטיביות של טיפולים אנטי-סרטניים המבוססים על שילוב נכון של תרופות ועשויים להוות בסיס טוב לרפואה מותאמת אישית בטיפולים שונים. “לאימונותרפיה – אחת הגישות החשובות והאפקטיביות ביותר כיום בתחום הסרטן – מגיבים כיום רק כ- 20% מהמטופלים. באמצעות בדיקת דם באפשרותנו לנבא את תגובת הגוף לטיפול האימונותרפי ולבצע טיפול כזה רק במטופלים שבהם צפוי הטיפול להיות יעיל. על סמך המחקר הנוכחי נוכל בעתיד להציע טיפולים משולבים כדי להגביר את האפקטיביות של הטיפול או לאפשר לחולים שכיום אינם מגיבים לתרופות האימונותרפיות להגיב להן. זאת מהפכה עצומה שעלינו לקדם לא רק במחקר אלא גם במסחורו של המחקר לטיפולים ממשיים. רק כך נוכל לתרום להצלת חיים.”

כיום עורכת החברה ניסויים קליניים שבהם היא מודדת את תגובת הגוף לטיפול בחולים ומנבאת את האפקטיביות של הטיפול. ONCOHOST גם מחפשת דרכים לשילוב טיפולים שונים כדי להגביר את יעילות הטיפול. “בזכות החברה שהקמנו כבר הגענו לניסויים קליניים בישראל, ובעתיד הקרוב נקיים ניסויים גם באנגליה ובארצות הברית, בדרך להפיכתן של התגליות האמורות לדיאגנוסטיקה נכונה ולטיפול רפואי חדשני. המעבר מהידע הבסיסי במעבדה למיטת החולה חייב לעבור שלבים רבים של היתכנות, רגולציה ובדיקת יעילות הטיפול. פעולות אלו לא נעשות במעבדה אלא בעיקר על ידי חברות התרופות, שבכוחן לקחת את הממצאים המדעיים לכדי מימוש קליני בחולים. על פי הניסויים הקליניים אנחנו מעריכים כי באבחון על סמך בדיקת דם פשוטה נוכל לספק לחולה מידע מעודכן על יעילותו הצפויה של הטיפול שהוא מקבל ועל האפשרויות לשנותו כדי לשפר את התוצאות.”

למאמר בכתב העת Nature reviews לחצו כאן

3 תגובות

  1. במצב של חתך או נזק בריקמה הגוף מפריש ציטוקינים שמגרים את תאי הגוף לבצע רגנרציה כמיטב יכולתו. בנוסף כל תגובה אימונית בין אם היא בטיפול בחידקים או בסרטן מתחילה עם טימר מובנה כדי לעצור אותה כדי לא לגרום לנזק גדול.
    אם הבנתי נכון בכל הטיפולים יש פגיעה גם בסרטן וגם בתאים שאינם סרטניים. זה יוצר תגובה שמעודדת גדילה וחלוקה שזה בדיוק מה שהסרטן עושה טוב יותר מכל תא אחר בגוף.

  2. הרבה מלל בכתבה
    קשה לדלות
    את המידע הרלוונטי לכותרת
    מה הם הדרכים החדשות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן