גידול סרטני: דברים שרואים מכאן לא רואים משם

שיתוף פעולה של חוקרים באוניברסיטה העברית ובבית החולים איכילוב הביאו לפיתוח שיטה חדשה לזיהוי התפשטות גידולים

 הערכה כמותית של גידול במוח, באופן לינארי פשוט (מימין) וכתוצר המחקר (באמצע) המספק כימות נפחי של כל אחד ממרכיבי הגידול, גם בתצוגה תלת-מימדית (משמאל).
הערכה כמותית של גידול במוח, באופן לינארי פשוט (מימין) וכתוצר המחקר (באמצע) המספק כימות נפחי של כל אחד ממרכיבי הגידול, גם בתצוגה תלת-מימדית (משמאל).

מחקר חדש משפר את אופן קבלת ההחלטות לטיפול בגידולים סרטניים. כמו-כן, שופך המחקר אור אודות יעילות הטיפול במקרים רבים בהם היה נחשב בעבר הטיפול כלא יעיל.

הערכה של התפשטות גידולים סרטניים במהלך טיפול, ובעיקר גידולי מוח בילדים, נשענת בעיקרה על סריקות MRI המבוצעות לחולה לפני ובמהלך הטיפול. כיום, לאור מצוקת הזמן וכוח האדם בביה"ח, מתבצעת הערכה זו באומדן גס וחד מימדי של התפשטות הגידול בהדמיות ה-MRI לאורך הזמן. אומדן זה הינו פשטני ביותר ואינו מביא בחשבון שינויים נפחיים בגידול ו/או שינויים פנימיים במרכיבי הגידול. אשר על כן, לעיתים הוא אף מוליך שולל את הצוות הרפואי בבואו לקבל החלטות הרות גורל הנוגעות להמשך הטיפול.

מחקר חדש משפר עשרות מונים את יכולת הערכה זו. המחקר, אשר התפתח לכדי מערכת חדשנית מסוגה בארץ, מבצע כימות נפחי, הדיר ומהימן של הגידול בהדמיות ה-MRI של החולה לאורך הזמן. בנוסף, המערכת אף מעניקה לצוות המטפל ניתוח פנימי של מרכיבי הגידול השונים ובכך שופכת אור על יעילות הטיפול במקרים רבים אשר בעבר הלא רחוק נחשבו בטעות כלא מוצלחים.

המחקר, אשר בוצע בחסות תכנית קמין (קידום מחקר יישומי נבחר) של משרד התמ"ת, הוא פרי שיתוף פעולה בין ד"ר ליאור ויצמן ופרופ' לאו יוסקוביץ מבית הספר להנדסה ומדעי המחשב באוניברסיטה העברית לצוות מהמרכז הרפואי ע"ש סוראסקי (איכילוב) בתל-אביב אשר כלל את: פרופ' שלומי קונסטנטיני וד"ר בן שופטי מהמחלקה הנוירו-כירורגית ילדים והמרכז הישראלי לנוירופיברומטוזיס ע״ש גילברט, ד"ר ליאת בן סירא וד"ר לי-טל פרט מהמחלקה להדמיית ילדים, וד"ר דפנה בן בעש"ט ממרכז וואהל לדימות מוחי.

ד"ר ליאור ויצמן, אשר פיתח את המערכת כנדבך מרכזי במחקרו לדוקטורט, מסביר: "כבר בראשית המחקר התברר כי כימות נפח הגידול הסרטני בנקודת זמן בודדת הינו כמעט חסר משמעות בתהליך קבלת ההחלטות. הגורם החשוב ביותר הינו אופי השינוי בנפח הגידול בין שתי הדמיות MRI עוקבות. לאור זאת, פיתחנו אלגוריתם עיבוד תמונה חדשני להדמיות MRI אשר מתמקד בהפקת כימות נפחי הדיר ועקבי לכל נבדק המשתתף במחקר".

ד"ר ליאת בן סירה מבצעת הערכה חד מימדית של גידול במערכת פענוח סטנדרטית.
ד"ר ליאת בן סירה מבצעת הערכה חד מימדית של גידול במערכת פענוח סטנדרטית

"לאחר בחינת הביצועים וההצלחה ברמה המחקרית, פיתחנו מערכת המיישמת את המחקר האקדמי הטהור ליישום מעשי, וזאת בשיתוף מלא של הצוות הרפואי. הדבר בוצע תוך שימת דגש לאופי העבודה האינטנסיבי בביה"ח בארץ, הדורש מערכת אוטומטית ועצמאית ככל האפשר מחד, תוך חוסר התפשרות על האמינות מאידך. לשמחתי, המערכת פועלת ללא דופי והיא מהווה קפיצת מדרגה באופן הערכת התפשטות גידולים סרטניים בבית החולים" מסכם ד"ר ויצמן.
המערכת החדשנית, הפעילה מזה כשנה בבית החולים, היא חדשנית מסוגה בביה"ח בארץ. היא פעילה באופן מלא ומפיקה הערכה כמותית אמינה ומדויקת של התפשטות הגידול בחולים אונקולוגיים, לצורך שיפור אופן קבלת ההחלטות בחולים אלו. המערכת הוצגה בכנסים בינלאומיים רבים, כגון כנס ISBI של קהילת ה-IEEE וכנס ה-EANS של הקהילה הנוירו-כירורגית. מאמר אקדמי המתאר את המחקר והשלכותיו פורסם לאחרונה בכתב העת היקרתי Medical Image Analysis.

ד"ר ליאור ויצמן מציג את המערכת החדשה, המצעת כימות נפחי של מרכיבי הגידול השונים, ומעקב אחר מרכיבי הגידול והטיפולים לאורך הזמן.
ד"ר ליאור ויצמן מציג את המערכת החדשה, המצעת כימות נפחי של מרכיבי הגידול השונים, ומעקב אחר מרכיבי הגידול והטיפולים לאורך הזמן.

בעזרת כלי זה זיהו לאחרונה החוקרים תת קבוצה של ילדים עם גידולי מוח המגיבים בצורה טובה יותר לכימותרפיה, דבר המאפשר לייעל את מתן הטיפול ולהימנע ממתן מיותר של כימותרפיה לילדים שלא לצורך.

ד"ר ליאור ויצמן רכש תואר ראשון ושני בהנדסת חשמל מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר שלישי מהאוניברסיטה העברית וכיום הינו עמית בתר דוקטורט בפקולטה להנדסת חשמל של הטכניון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. כל הכבוד!
    יש להמשיך ולהרחיב את השימוש ב MRI בחקר המוח ומחלות המוח .
    לדעתי יש לקדם את תחום הפסיכיאטריה על ידי שימוש ב MRI.
    כמו כן הגיע הזמן להפסיק את הכינוי "מחלות נפש" ולהתחיל להתיחס אליהן כאל מחלות מוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן