סיקור מקיף

שיטה חדשנית לבחינת חלבוני סרטן

חוקרים מאוניברסיטת פרדו (Purdue) מסוגלים לשלוף בצורה טובה יותר חלבונים מוגדרים הנחוצים להבנת היווצרותם של תאים סרטניים באמצעות השימוש בשיטה חדשנית שפותחה וננו-פולימר סינתטי.

תאים סרטניים שעברו טיפול בחומרים נגד סרטן. אוניברסיטת ייל
תאים סרטניים שעברו טיפול בחומרים נגד סרטן. אוניברסיטת ייל
החוקר W. Andy Tao, פרופסור לביוכימיה באוניברסיטת פרדו, אמר כי חלבונים מוגדרים אלו, המכונים פוספו-חלבונים (phosphoproteins), ניתנים למיפוי ובחינה ובעקבות כך אפשר למצוא דרכים לעיכוב התהליכים המובילים להיווצרות סרטן. אולם, קודם כל צריך “לדוג” את החלבונים המועטים הללו מתוך אוסף של אלפי חלבונים אחרים.

החוקר פיתח וקיבל פטנט על שיטת לכידה מבוססת-פולימר המאופיינת בזיקת יון-מתכת, או בקיצור PolyMAC. ננו-הפולימר שסונתז מסוגל ללכוד חלבונים ופפטידים שעברו תהליך הקרוי זרחון (phosphorylation, הערך בוויקיפדיה) שנפוץ מאוד בתהליכים סרטניים, ושיטה המאפשרת שליפת חלבונים אלו. השגת המידע הגלום בחלבונים אלו חשובה עבור בחינת הדרכים האפשריות לעיכוב תהליכים סרטניים.

“אתה ממש מעוניין ללכוד את החלבונים המוגדרים הללו, אולם יש כל כך הרבה סוגים שונים של חלבונים סביבם,” מסביר החוקר. ממצאי המחקר פורסמו בכתב-העת המדעי Molecular & Cellular Proteomics.

“חלבוני המטרה נמצאים בכמות שהיא קטנה אלפי מונים יחסית לשאר החלבונים האחרים. קשה לבחון אותם ללא שלב לכידתם קודם.”

תאים נורמאליים גדלים, מתחלקים ובסופו של דבר מתים. אולם, תאים סרטניים ממשיכים לגדול ולא מתים. החוקר מסביר כי תגובת הזרחון – שבה סוג מסוים של אנזים הקרוי קינאז נקשר לחלבון המצוי ע”ג התא ומזרז תגובה עימו – נחשבת בהרבה מקרים כאחראית להיווצרותם של תאים סרטניים.

ננו-הפולימר החדשני שפותח הינו מסיס-מים ומכיל יוני טיטאניום ע”ג המעטפת שלו, יונים הנקשרים לחלבונים ופפטידים מזורחנים המצויים בתמיסה. לפולימר מחוברת קבוצה כימית פעילה נוספת המספקת עיגון לחרוזים ומאפשרת בכך ל”דוג” בחזרה את הפולימרים.

“מרגע שאתה מכניס לתמיסה את ננו-הפולימר, אתה חייב לקבל אותו בחזרה, ובשל כך חיברנו להם מעין “ידית” כימית שניתן לאחוז בה ולדוג בעזרתה החוצה מהתמיסה את הפולימרים,” מסביר החוקר.

בניסויים מעבדתיים, ננו-הפולימר והשיטה החדשנית הצליחו ללכוד פי שניים מכמות החלבונים המזורחנים באמצעות שימוש באנזים המצוי בריכוז גבוה בתאי לויקמיה מסוימים.
החוקרים תרים עכשיו אחר הזדמנויות להעביר את הפולימר והשיטה לשימוש רחב יותר בכדי לסייע בפיתוח של תרופות נוגדות סרטן חדשות. “שיטה זו שימושית ביותר וניתנת ליישום נרחב במחקר על סרטן וכן על מחלות מידבקות,” מציין החוקר הראשי.

הידיעה מהאוניברסיטה

תגובה אחת

  1. לפי דעתי יש לי אים תירצו תרופה לזה וצריך בשביל זה:פחמן(חומר שחולי אסטמה שואפים אותו)
    קפאין(אנרגיה)
    הבעיה במחלה:העשן(א)נחנס לגוף ונספג בתא ומציא מימנו אות תא
    פתרון:לוקחים את הפחמן ה”נל משאיפים אותו כאשר הוא עוב בין התאים העשן(ב)מחליש את העשן (א) אך אחרי זה הגוף היה חלש אז צריך להוסיף אנרגיה שהגוף היתפקד טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן