סיקור מקיף

בשורה לחולי סרטן: שיטה חדשה לגרימת מוות מתוכנן של תאים סוללת את הדרך לפיתוח טיפול בסרטן

השיטה היא פרי מחקרם של חוקרים מהאוניברסיטה העברית וממכון ויצמן למדע

פרופ' אסף פרידלר. צילופ: האוניברסיטה העברית
פרופ' אסף פרידלר. צילופ: האוניברסיטה העברית

חוקרים מהאוניברסיטה העברית וממכון ויצמן למדע פיתחו שיטה הגורמת למוות מתוכנן של תאים (אפופטוזיס). השיטה סוללת את הדרך לפיתוח גישות חדשות לטיפול בסרטן על ידי הרג ממוקד של תאים סרטניים.

מוות מתוכנן של תאים הוא תהליך חיוני בתאים. מדובר בתהליך מורכב המתרחש באמצעות רשתות של חלבונים הנקשרים זה לזה. זהו מנגנון הגנה חיוני של הגוף מפני התפשטות של תאים לא תקינים כגון תאי סרטן, אך תאי סרטן בדרך כלל אינם עוברים תהליך זה עקב מוטציות בגנים המקודדים את החלבונים המעורבים בתהליך. התוצאה היא שתאי הסרטן שורדים ומשתלטים בעוד שהתאים הבריאים מתים.

המחקר, שבוצע על ידי תלמידת המחקר חן הנר-כץ מהאוניברסיטה העברית והוא פרי שיתוף פעולה בין פרופ' אסף פרידלר מהמכון לכימיה באוניברסיטה העברית ופרופ' איתן גרוס מהמחלקה לבקרה ביולוגית במכון ויצמן, פורסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Journal of Biological Chemistry.

המחקר בחן את האינטראקציה בין שני חלבונים חשובים המעורבים בתהליך של מות תאים. אחד החלבונים שייך למשפחת החלבונים BCL-2 לה תפקיד חשוב בבקרת תהליך זה. במהלך המחקר מצאו החוקרים את האזור בשני החלבונים האחראי על ההיקשרות שלהם זה לזה. הקישור בין שני החלבונים הוא שלב קריטי לתחילת התהליך. בעקבות הגילוי פיתחו החוקרים באופן סינתטי מקטעים חלבוניים קצרים (פפטידים) המשחזרים את אזורי הקישור, ואלה הרגו תאים סרטניים ממקור אנושי בניסויים שנעשו בתרביות תאים.

"מקטעים חלבוניים כאלה יוכלו להוות בעתיד בסיס לתכנון תרופות אנטי-סרטניות למקרים בהם המנגנון הטבעי של מות התא אינו עובד כראוי", מציין פרופ' פרידלר, ומוסיף "רק התחלנו לחשוף את הפוטנציאל הטמון באינטראקציה בין החלבונים הללו. מדובר במטרה חדשנית למחקר ופיתוח של תרופות אנטי-סרטניות".

19 תגובות

 1. יהודה
  סתם שטויות אל תיקח ללב צוחקים איתך.

  אגב, אני מסכים איתך – לגבי רחת לוקום!

 2. מעניין אם ניתן להוריד בפועל את רמת התחלואה, לא פעם נראה שכשנעלמת מחלה מופיעה אחת חדשה
  מי יודע אולי זה רק בשליטת אדוני הווירוסים, מכיוון שהם הרי טפילים ומה שמגדירים הווירוסים בשפתם תהליך טבעי וחיוני של התרבות והתפתחות אבולוציונית, אנחנו מגדירים כמחלה כמגפה. לדעתי
  לא נראה שנוכל לעצור אותם, נוכל רק להחליף את שמות המחלות והמגיפות.

 3. קורא יקר
  אולי אתה צודק לגבי הסרטן ולא אכנס לויכוח של מה היה אילו לא הייתי מעלה את רעיון הניתוח המשותף ובדיקת מי חי ומי מת. בכלל אני מציע שליד "החתול של שרדינגר" ימצא לו מקום של כבוד "הסרטן של סבדרמיש", ואני מקווה שלא תגיד שגם על זה חשבו קודם.
  אז אולי יש לך השגות לגבי הסרטן, אבל, מה שכתבתי על הרחת לוקום והבורקס הוא בטח נכון.
  אני ניגש לאכול
  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה

 4. נו ברור שזה מקנאה. נראה לך שמישהו חשב על רעיון גאוני כל כך חוץ ממך: "לקחת תאים בריאים ותאים סרטניים יחדיו, להפעיל עליהם את שיטת הריפוי, ולהראות שהסרטניים מתו והבריאים לא."
  ובכלל, בלי הההצעה שלך המחקר היה נתקע עוד כמה שנים טובות.

 5. אני לא אוכל סרטנים בשבת והשאלה הייתה רק לידע כללי. ואני מקווה שהמקום לשאלות בנושא הוא מאמר שעוסק בסרטן.
  ולגבי ה רחת- לוקום שהוא אחד המטעמים המעולים של מולדת הורי- טורקיה, יש לו מקום כבוד אצלי במטבח (ובבטן) ליד הוד רוממותם- הבורקס, והסרצ'יצ'ה-נקניק מעולה, ועוד, ועוד, וניצטרך עוד כמה גיגה זיכרון כדי לתאר את שפע מטעמי טורקיה.
  אבל כאן אנו סוטים מאוד מהנושא כי תסכימו עימי שהבעיה אינה קולינארית.
  והשאלה היא:- האם הגזימותי בדרישתי / הצעתי לקבל מושג מה השפעת שיטת הריפוי על התאים הבריאים?, לעניות דעתי זאת בקשה לגיטימית וכל תגובותיהם של המלעיזים נובעות רק מקינאה שאני חשבתי על זה קודם.
  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה

 6. מדוע אני רוצה בזאת ? כי לי יש שיטה יותר פשוטה לחיסול תאי הסרטן . השיטה היא להכניס את החולה לחבית שמן רותחת. מבטיח לכם שכל התאים הסרטניים ימותו.
  יש לי עוד כמה שיטות אבל לא רוצה להעמיס עליכם.
  ולגבי מי זה "לא עשינו" , כאן התשובה היא פשוטה, זהו מסר שלי לאנושות באשר היא.
  אני מקווה שהסברתי את עצמי היטב.
  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה
  נ.ב. מותר לאכול סרטן בשבת?

 7. ^
  ורציתי להוסיף: "מדוע אתה רוצה בזאת?"

  ו – "מי זה "לא עשינו", יהודה?".

 8. תודה לסטודנטית לביאולוגיה, ויתכן וזה המצב שיותר תרופה תגיע לתאים הסרטניים.
  מה שאני הייתי רוצה שהחוקרים יעשו הוא לקחת תאים בריאים ותאים סרטניים יחדיו, להפעיל עליהם את שיטת הריפוי, ולהראות שהסרטניים מתו והבריאים לא. כי אם גם הסרטניים וגם הבריאים ימותו, אז לא עשינו כלום.
  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה

 9. דבר נוסף, באזור תאים סרטניים נמצא הרבה מוצין (אחת הדרכים לאינדיקציה של תא סרטני).
  בהצלחה לחוקרים.

 10. תשובה אפשרית ליהודה- תרופות לטיפול בסרטן יכולות לפגוע גם בתאים בריאים, אך מנגנון הטיפול נסמך, בין השאר, על כך שהקצב המטבולי של תאים בתוך גידול הינו גבה וקצב חלוקת התאים גבה (ברב הגידולים), משמע יש דרישה של יותר חמצן, נוטריינטים וכדומה לאותם תאים ( יותר כלי דם יגיע לרקמה), ולכן גם "יותר תרופה" תגיע לאותם תאים.

 11. לפני עשרות שנים היו מפרסמים בעתון כל שבוע "נמצאה תרופה למחלת הסרטן". כמובן שמכל "התרופות" הללו לא יצא כלום, שכן היה מדובר במימצא ראשוני שהסיכוי לפתח ממנו תרופה היה קלוש.

  כנראה שלא השתנה מאז הרבה …

 12. רוח כל כך אופטימית משמחת בכותרת "בשורה לחולי הסרטן,,,,,,,,
  ונחלשת מאוד, בסיום הכתבה "רק התחלנו לחשוף את הפוטנציאל הטמון באינטראקציה..

  נראה לי שמישהו כאן חסר הבנה,התחשבות ואחריות

 13. אם יצליחו לחבר את זה לשיטות (קיימות) לזיהוי תאים סרטניים זאת תהיה מכה ניצחת לטובת המלחמה בסרטן

 14. השאלה הגדולה היא,מתי יפותחו טיפולים מעשיים וכמה זמן יחלוף מניסויי מעבדות
  מרתוניים ועד לתחילת שימוש המוני לרפואת חולי הסרטן?
  מקוה מאד שעוד בתקופת חיינו.

 15. השאלה החשובה:- מה השפעתו של מנגנון השמדה זה על תאים בריאים?
  למה שמנגנון השמדה הזה לא ישמיד גם תאים בריאים?
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן