סיקור מקיף

נאס"א: שנת 2014 היתה החמה ביותר בהסטוריה

סגן מנהל נאס"א: המגמה הנצפית של התחממות ארוכת טווח והדירוג של שנת 2014 כשנה החמה ביותר מחזקים את חשיבותה של נאס"א לחקר כדור הארץ כמערכת שלמה, ובפרט להבין את התפקיד וההשפעה של הפעילות האנושית

מפה צבעונית של חריגות במידות החום בשנת 2014. מקור: נאס"א
מפה צבעונית של חריגות במידות החום בשנת 2014. מקור: נאס"א

שנת 2014 היא השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות ב-1880. כך עולה מנתונים שפרסמו בנפרד מדענים מנאס"א והסוכנות הלאומית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה (NOAA).
עשר השנים החמות ביותר ברשומות, למעט 1998 כולן התרחשו מאז שנת 2000. זו התמשכות מגמה של התחממות ארוכת טווח. כך עולה מניתוח מדידות טמפרטורת פני השטח בידי מדענים ממכון גודארד לחקר החלל של נאס"א (GISS) בניו יורק. ניתוח עצמאי של הנתונים הגולמיים הוצג בידי מדעני NOAA ביום שישי, וגם הם הגיעו לאותה מסקנה – ששנת 2014 היתה החמה ביותר ברשומות.

"נאס"א נמצאת בחזית המחקר המדעי של דינאמיקת אקלים כדור הארץ בקנה מידה עולמי" אומר ג'ון גרונספלד, עוזר מנהל נאס"א למשימות מדעיות במטה נאס"א בוושינגטון. "המגמה הנצפית של התחממות ארוכת טווח והדירוג של שנת 2014 כשנה החמה ביותר מחזקים את חשיבותה של נאס"א לחקר כדור הארץ כמערכת שלמה, ובפרט להבין את התפקיד וההשפעה של הפעילות האנושית."

מאז שנת 1880 עלו מידות החום הממוצעות על פני הקרקע בכ-0.8 מעלות צלזיוס. זה נשמע מעט אבל זה מספיק כדי להפר את האיזון במערכות רבות. ההתחממות, לפי שתי הסוכנויות, נובעת מהגידול בפליטות דו תחמוצת הפחמן וגזי חממה אחרים לאטמוספירה. מרבית ההתחמות התרחשה בשלושת העשורים האחרונים.
"זו האחרונה בסדרת שנים חמות, בסדרה של עשורים חמים. בעוד דירוג שנה מסוימת יכול להיות מושפע בידי תבניות מזג אוויר כאוטיות, ניתן לשייך את המגמות ארוכות הטווח של שינויי האקלים, וכעת הגורם העיקרי המשפיע הוא פליטות גזי החממה שהאדם גורם להם." אומר מנהל GISS דייויד שמידט.
בעוד הטמפרטורות ב-2014 המשיכו את מגמת ההתחממות ארוכת הטווח, המדענים עדיין צופים שינויים לכל הכיוונים משנה לשנה בשל תופעות כגון אל ניניו או לה ניניה. תופעות אלה של התחממות או התקררות האיזור הטרופי של האוקאינוס השקט נחשבות כמשחקות תפקיד חשוב בהשטחת המגמה ארוכת הטווח במשך 15 שנים ואולם השיא של שנת 2014 התרחש בשנה שבה לא היה אל ניניו.
"NOAA מספקת למקבלי החלטות מידע מבוסס מדע ואמין אודות העולם המשתנה שלנו" אומר ריצדארד ספינראד, המדען הראשי של NOAA.
"כמי שמנטר את השינויים באקלים, הביקוש למודיעין סביבתי רק גדל. חיוני שנמשיך לעבוד עם שותפים כדוגמת נאס"א כדילצפות בשינויים ולספק את המידע שהקהילה זקוקה לו כדי לחזק את עמידותה."
הבדלים מקומיים בטמפרטורה מושפעים יותר מדינמיקת מזג האוויר מאשר מהמצב הגלובלי. לדוגמה בארה"ב בשנת 2014 חלקים מהמערב התיכון והחוף המזרחי היו קרים באופן חריג בעוד אלסקה ושלוש המדינות המערביות – קליפורניה, אריזונה ונבאדה חוו את השנה החמה ביותר בהסטוריה, אומרים ב-NOAA.

הניתוח של GISS משלב מדידות טמפרטורת פני השטח מ-6,300 תחנות מזג אוויר, מדידות מספנות ומצופים של טמפרטורת פני הים, ומדידות טמפרטורה מתחנות מחקר באנטארקטיקה. נתונים גולמיים אלו מנותחים באמצעות אלגוריתם הלוקח בחשבון את השונות במדידה בין תחנות מדידה שונות, ואת אפקט החום העירוני שעלול לפגום בחישובים. התוצאה היא הערכה של ההבדל במידות החום הגלובליות מקו הבסיס – השנים 1951-1980. מדעני NOAA השתמשו באותם מקורות, אך השוו אותם לקו בסיס שונה. הם גם הפעילו שיטות משלהם כדי להעריך את מידות החום הגלובליות.

 

עוד בנושא באתר הידען:

 

32 תגובות

 1. ספקן,

  לאדם עליו אתה מדבר קוראים לורד מונקטון. אני ממליץ לך ללכת לערוץ היוטיוב של potholer54 ולהתחיל לראות שם סרטונים.

  potholer54 הוא בעברו עיתונאי שעבד בירחונים מדעיים. ערוץ היוטיוב שלו מוקדש להתבוננות ביקורתית ברעיונות – בעקרון מה שהוא עושה זה לקחת הרצאה שלמה (או מאמר שלם, או כל דבר אחר בסגנון) של אדם בעל טענה מדעית כלשהי ופשוט לבדוק אותה. כלומר, ממש ללכת למאמרים שהוא מצטט ולראות מה כתוב בהם בדיוק. לאתר את המאובן שהמרצה מתייחס אליו ולראות איפה הוא נתגלה ובאילו תנאים, דברים כאלה. הסרטונים שלו די מדהימים מבחינת עבודת המחקר שהוא עושה כדי להעביר ביקורת רצינית על הנושאים בהם הוא עוסק, והוא גם אדם רהוט ומעניין.

  בכל מקרה, יש לו סדרה של חמישה (אם אני לא טועה) סרטונים על לורד מונקטון והתיאוריה שלו בנוגע להתחממות גלובלית. אתה רוצה לראות אותם בעצמך או שאני אהרוס לך ואגלה מה קורה לטיעונים שלו כשמשווים אותם מול הפרסומים המדעיים הרלוונטים?

 2. safkan

  להמשיך אחר כך לחלק ביוטיוב שמספר על בניינים וספינות של חייזרים על הירח שהממשלות מסתירות מאיתנו? לחלק אחר עם דעות של אנשים שמבוססות על אין ראיות?

  אתה כביכול מתלונן שכולם מושפעים מדעות של תועמלנים שמפיצים את תעמולת ההתחממות הגלובלית בשביל כח/כסף/שליטה, אבל אתה עושה זאת תוך כדי הקשבה מחוסרת ביקורת לתועמלנים בעלי אינטרסים אחרים.

  תפסיק להקשיב לתועמלנים ותתחיל להסתכל על הנתונים.

 3. הנה לינק לתיאורית קונספירציה שרקם לורד סטונקטון הבריטי בעניין אפקט החממה.

  https://www.youtube.com/watch?v=fE7r0gk5nmw

  לדבריו אפקט החממה היא מזימה קומוניסטית להשתלט על העולם, על ידי הוצאת צווים לכל המדינות איך לחיות ומה לעשות. אין אפקט חממה מעשה ידי אדם לדבריו.

  לורד סטונקטון (מקווה שלא שיבשתי שמו), היה עתונאי ויועץ של מרגרט תאצ'ר , ראש הממשלה השמרנית קיצונית בבריטניה, לפני 30 שנה נדמה לי.

  מי שאוהב לשמוע שיחה במיבטא בריטי משובח מוזמן, גם אם חולק עליו.

 4. כדי להפחית את פליטת הפחמן,יש לעבור לאנרגיה גרעינית.מאחר ואורניום הוא יחסית נדיר.צריך לפתח את תעשית הגרעין מבוססת התוריום.(הנפוץ מאורניום). אולי ישראל תוכל לפרוץ דרך בתחום,בשיתוף הודו,ארצות הברית,או יפן.

 5. safkan

  come on, אתה באותה מידה יכול להגיד "אין הוכחה ברורה" על כל דבר שאינו מתמטיקה, יש רק הר של ראיות תומכות. אתה סתם מתכחש. תעשה לעצמך שירות ותסתכל על הנתונים והפרשנויות שנותנים להם מכל הצדדים ואז תסתכל על זה שוב באופן מושכל יותר.

 6. safkan
  בבקשה, תמשיך להתכחש לעובדות. יש התחממות, חלקה הגדול באשמת האדם, ויש סכנה אמיתית לחייהם של מאות מיליוני אנשים.

  זה לא תואם את האג'נדה שלך? באסה לך. אבל, למה אתה מתעקש להרוס את עולמם של ילדיך?

  אתה, ודומייך, בדיוק כמו הצפרדע שלא מרגישה שמחממים את המים. הכי מצחיק, זה שהסיפור על הצפרדע פשוט אינו נכון. הכי עצוב, שהסיפור על האדם כן נכון.

 7. חדל הפחדות.

  ההתחממות השנה אינה משנה את תוואי ההתחממות הגלובלית הרב שנתית מאז 120 שנה בקירוב. לעיתים ההתחממות איטית מאוד ולעיתים היא מתפרצת במשך שנה או שנתיים במסגרת תופעת אל ניניו. יתכן שהאל ניניו כבר התחיל בשנת 2014 וימשך בשנת 2015. כאשר מסתיים האל ניניו יש בדרך כלל שנה או שנתיים של התקררות , לתופעה של ההתקררות קוראים לה ניניה. אם האלניניו ימשיך ויתעצם בשנת 2015 – אפשר שהלה ניניה תתפרץ בשנת 2016 ואז תהיה התקררות קלה או עצירת התחממות גלובלית.
  לאחר התפרצויות אל ניניו שמלווה בלה ניניו בעקבותיו ההתחממות חוזרת למתווה הרגיל שהוא איטי מאוד.

  אין הוכחה ברורה שההתחממות הגלובלית היא תוצאה של גז החממה דו תחמוצת הפחמן (להתחממות גלובלית בגלל מעשה בני האדם קוראים התחממות אנתרופוגנית). יש המון הפחדות שההתחממות הגלובלית היא אנטרופוגנית , אבל הוכחה מדעית רצינית – אין. ככל שההוכחה המדעית חלשה יותר כן מגדילים את רמת ההפחדות.

  אין הוכחה מדעית רצינית שהתחממות איטית (סדר גודל של מעלה צלסיוס אחת במשך 100 שנים) היא סכנה לאנושות. שוב: ככל שההוכחה המדעית לטענה זו חלשה יותר כן מעלים את הווליום של ההפחדות.

  סביר שבתוך 100 השנים הקרובות ימצאו דרכים זולות להפקת אנרגיה ממקורות שאינם דלק פוסילי. עד אז לא יגרם שום אסון. חדל הפחדות.

  מקורות חילופיים לדלק פוסילי:

  1. כורי ביקוע גרעיניים רגילים (פתרון מתאים רק לחלק מהמדינות). פתרון מיידי.

  2. כורים גרעיניים שקטים מסוג LENR (אם יוכח מדעית שהם עובדים). פתרון משוער תוך כ- 50 שנה או פחות. כורי איקאט של רוסי, אם יוכחו מדעית, יספקו חשמל תוך 30 שנה.

  3. שיכלול תחנות כוח חשמליות מקולטים סולריים , פתרון משוער תוך 100 שנה . (הטכנולוגיה הסולרית היום לא יעילה, לכן אינה פתרון מיידי לבעיות אנרגיה גלובלית)

  הערה:
  ביל גייטס תורם מיליארד דולר למכון מחקר איטלקי לפיתוח מקורות אנרגיה גרעינית חדישים (לא מסורתיים) במיוחד למחקר כורי LENR .

 8. התרנגולת היא לא חיית בר- מוות מהיר לתרנגולת שנאכלת(לא הרג לשם הרג) .לדעתי הוא לגיטימי. "שילחו קן" ,זה כפרות – ויש שממרים זאת בכסף."הדיון" גלש מעבר לענין להתחממות הגלובלית(גם באשמתי). הידען מאפשר כר רחב ,למחשבות.

 9. גולן
  כן ולא … המדען הראשי של משרד החינטוך, גבי אביטל, אמר בפה מלא שההתחממות זה קשקוש ושמיחזור זה מיותר, כי אלוהים שומר אלינו. גם "זכיתי" לראות חרדים מתעלעלים בציפורים כדי לעשות מצוות שילוח הקן.
  אז גם ביהדות יש דברים טובים ויש דברים רעים.

  בקשר לאמריקה – לא הבנתי מה הנקודה. אתה צודק שלא כל העולם אמריקאי, אבל איך זה קשור להתחממות?

 10. ניסים,התחמומות הגלובלית- ארצות הברית היא מעצמה עולמית לכן הם(כמוך אולי) חושבים שמה שהם חושבים כולם צרכים להגיד אמן.לפעמים הם מכחישים שהם מעצמה(היתה תוכנית בחינוכית). די מספיק אמריקה מעצמה ,אבל לא כל העולם אמריקאי.

 11. הרבנים הראשיים,יכולים וצרכים להתבטא בנושאי סביבה.ככלל יש ביהדות חובה לשמור על הטבע.( חג האילנות,שמיטה) .וגם חובה חברתית,לעזור לחלשים ולא יהודים.זה קיים ולא מדובר.

 12. גולן
  בבקשה, די לשלוף מהמותן. אתה כנראה לא מכיר את הנצרות כמו שאתה חושב. נתתי לך מספרים, כמה עוג אפשר להאכיל אותך בכפית? 🙂

 13. כשמדברים על מוסלמים,שיעים /סונים.רוב הנוצרים הם קתולים,והפרוטסטנטים יצתרכו לתת עמדה מול הקתולים.הקתולים ידועים כשמרנים,קרי רפובליקאים- היספנים.

 14. גולן
  מה קשור אכילת חזיר לעניין? הרפובליקנים הם 68% פרוטסטנטים – אז אל תמציא 🙂

  בכל מקרה – שנינו, וגם האפיפיור, יודעים שאכן יש בעיה חמורה של התחממות. זה מה שחשוב, לא?

 15. למה אסטרולוגיה עדיפה על איסלאם: כי היא לא אלימה,כי הם לא רודפים בני דתות אחרות,כי אסטרולוגיה לא מפלה נשים,כי אסטרולגיה מדברת על תהליכים מורכבים,ולא כמו האיסלאם שמדבר על עולם דו קוטבי של גן עדן/גהנום.בסוף להאמין באסטרולוגיה לא מצריך שינוי בתעודת הזהות.

 16. הדת תשאר איתנו.ניתן להמשיל דת למוזיקה,לכאורה אוסף צלילים.אבל האדם נותן להם משמעות.האל הוא צורך פסיכולוגי, כי גם אם אין "אלוהים". יש רוחניות,יש חלמות.היהדות היא עתיקה וזה "מותג" חזק- לדעתי יהודי אמיתי לא מפחד מדתות אחרות ומביקורת,כי יש לנו ביטחון בדת שלנו. אם אנשי דת דואגים לחלשים,אז הם לגיטימים.(כן מותר להיות חלש,ולא"מוחלש"). אבל אם אנשי דת מנצלים חלשים ומשקרים(כופרים בעובדות מדעיות) אז חייבים לגנות ולחסוף אותם,כי אין להם מקום.

 17. לקתולים דומיננטיות במפלגה רפובליקנית,והם לא אהבו את הצהרת האפיפיור שיש התחממות גלובלית שהאדם הוא מהאחראים לה.ושהעניים סובלים מיכך.

 18. הקתולים הם העדה הנוצרית החזקה מיבין הנוצרים. הבשר הניצרך בעולם הוא חזיר.לוח השנה הוא מאז הולדת ישו,המסחר העולמי נפסק ביום א,ואם המדינות בעלות רוב נוצרי לא היו סוחרות איתנו לא היינו קימים,(למרות שמדינות ערב לא מקימות סחר רשמי- כלל סוריה)

 19. גולן
  בארה"ב הפרוטסטנטים הם החזקים, באנגליה האנגליקנים וברוב אירופה אין הרבה השפעה לדת, הנוצרית היום. בברזיל יש הרבה קתולים, אבל לברזיל אין הרבה השפעה בעולם.

  אז על מה אתה בכלל מדבר?

 20. גולן
  למה אתה מתכוון "דת חזקה"? הקתולים לא מפחידים כמו פעם, והאיסלם כן. באיסלם אין מנהיג יחיד כמו האפיפיור, אבל יש שם קבוצות חזקות מאד, שהרבה יותר משפיעות על העולם.

 21. גם יהודי יכול להעריך יושרה.האפיפיור הוא הדמות הרוחנית הכי חזקה שיש.בניגוד לפניקה מהאיסלם ,הדת הכי חזקה היא הנצרות- בעיקר הקתולית.

 22. או במילים אחרות הדברים שעושים בכדי לנסות לעצור את המפולת. האפיפיור פשוט מנסה לתת לאנשים תירוץ שיאפשר להם להשאר נוצרים טובים גם בימים אלו. בעולם הדתות כאשר המציאות לא תואמת את הדת אז המציאות שגויה, אבל כאשר המציאות גורמת לאנשים לעזוב את האמונות הדתיות שלהם, אז פתאום הדת בעצם התכוונה בדיוק לדבר הזה שהתכחשה לו ואמרה שאינו מציאותי, והוא תואם לחלוטין את השקפת עולמה.

 23. גולן שומרוני
  באמת? 🙂 ראה – http://www.collective-evolution.com/2014/11/03/pope-declares-evolution-big-bang-theory-are-real-that-god-isnt-a-magician/

  בפרט –
  Pope Francis continues to shake-up the Christian world with his latest public revelation, announcing that evolution and the big bang theory are in fact real, and that god is no ‘magician with a magic wand.’

  Speaking to the Pontificial Academy of Sciences, Pope Francis’s words lessened the divide between the Christian faith and science with his shocking assertion about mankind’s evolution.

  Francis explained that both scientific theories were not incompatible with the existence of a creator –arguing instead that they “require it.”

  “When we read about Creation in Genesis, we run the risk of imagining God was a magician, with a magic wand able to do everything. But that is not so,” Francis said.

  He added, “he created human beings and let them develop according to the internal laws that he gave to each one so they would reach their fulfilment.”

  “The Big Bang, which today we hold to be the origin of the world, does not contradict the intervention of the divine creator but, rather, requires it. Evolution in nature is not inconsistent with the notion of creation, because evolution requires the creation of beings that evolve.”

 24. גולן שומרוני
  מה אתה לוקח את האפיפיור כדוגמה? הוא מאמין בכל שטות – כמו אבולוציה … כמו המפץ הגדול …… 🙂 🙂

 25. D!פו ,מה אתה לא יודע שארצות הברית היא מעצמה.והיא עדיפה על מדינות כמו סין. ההתחממות הגלובלית היא עובדה שאפילו האפיפיור מודע לה.

 26. הסוכנות הלאומית | האמריקאית | לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה

  או שהם כבר סיימו את ההשתלטות וכולנו (לא המפלגה) שייכים להם באופן רשמי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן