סיקור מקיף

אל ניניו – האם 2014 תהיה 1997 החדשה?

תבנית גובה וטמפרטורת פני הים מזכירה את הדרך שבה האוקיאנוס נראה באביב 1997, אומר ביל פצרט, קלימטולוג במעבדה להינע סילוני. "הנתונים הללו מנבאים אל ניניו חזק".

תנאים מבשרי אל ניניו באוקיאנוס השקט. מתוך סרטון של נאס"א
תנאים מבשרי אל ניניו באוקיאנוס השקט. מתוך סרטון של נאס"א

מכחישי ההתחממות מתקבעים על נתוני שנת 1998 כדי להוכיח שכך וכך שנים לא נרשמה התחממות. הרעיון שלהם הוא לתפוס שנת עוגן חמה במיוחד בעשור שלפני תחילת המאה, ולכייל על פיו את הסקלה שלהם. 1998 היתה המשכה של שנת אל ניניו חזקה שהחלה בקיץ 1997, ונרשמו בה מידות חום גבוהות. בנאס"א וב-NOAA מעריכים כי מאפיינים רבים של מזג האוויר באוקיאנוס השקט מתחילת 2014 מראים דמיון רב לאלו של 1997.

 

כל עשרה ימים הלווין הצרפתי אמריקני ג'ייסון-2 ממפה את כל האוקיאנוסים, מנטר שינויים בגובה פני הים – דרך למדוד את חומה של השכבה העליונה של האוקיאנוסים. מכיוון ש-70% מפני השטח של כדור הארץ מכוסים מים, המידע חיוני לחיזוי גלובלי של מזג האוויר ושל האקלים.

לאחרונה, ראה הלווין משהו מתבשל באוקיאנוס השקט – וזה נראה דומה מאוד ל-1997. תבנית גובה וטמפרטורת פני הים מזכירה את הדרך שבה האוקיאנוס נראה באביב 1997, אומר ביל פצרט, קלימטולוג במעבדה להינע סילוני. "הנתונים הללו מנבאים אל ניניו חזק".

סרטון של נאס"א הבוחן את העדויות להתפתחות אל ניניו באוקיאנוס השקט

"איננו יכולים לומר בוודאות שאל ניניו אכן יתפתח ב-2014 או כמה חזק יהיה" מסביר מייק מקפאדן, מהמעבדה למחקרים סביבתיים של NOAA – הרשות הלאומית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה – רשות אחות לנאס"א, "אך נתוני ג'ייסון 2 מחזקים עדויות אחרות שפורסמו בחודש שעבר על ידי NOAA."

"ג'ייסון רואה סדרות של "גלי קלווין" – אדוות גדולות בגובה פני הים הנעות לאורך האוקיאנוס השקט מאוסטרליה לדרום אמריקה. חזאי מזג האוויר בוחנים מקרוב תופעה זו משום שגלים אלה יכולים לבשר על תופעת אל ניניו.

שתי התופעות: גלי קלווין ואל ניניו קשורים באמצעות הרוח. רוחות הסחר באוקיאנוס השקט נעות ממזרח למערב ודוחפות מים שהתחממו בשמש לעבר אינדונזיה. כתוצאה מכך, גובה פני הים בקרבת אינדונזיה גבוהים בכ-45 סנטימטרים מאשר ליד אקוודור. החוקרים מכנים את התופעה "בריכה חמה", והיא המאגר הגדול ביותר של מים חמים בכל כדור הארץ.

ואולם לעיתים, רוחות הסחר מגמגמות במשך כמה ימים או שבועות, לעיתים התופעה מתרחשת ברמה כזו שגורמת לאדוות הללו לחזור לכיון יבשות אמריקה. "אלו גלי קלווין" אומר מקפאדן. "לא בלתי רגיל לראות כמה כאלה בכל חורף."
תופעת אל ניניו מתרחשת כאשר רוחות הסחר דועכות לא רק לכמה ימים אלא לחודשים ארוכים. גלי קלווין חוצים את האוקיאנוס השקט כמו קרונות, מעלים את גובה פני הים ומשאירים מים חמים בקו המשווה בדרכם.

ב-8 במאי צפה המרכז הלאומי לתחזיות סביבתיות, סיכוי של 65% להתפתחות אל ניניו במהלך קיץ 2014.

אל ניניו של 1997-8 היה דוגמה מהספרים" אמר פאצרט. "באותו זמן קיבלנו נתונים מלוויין טופקס/פוסידון, קודמו של ג'ייסון 2. מפת גובה פני הים הראתה מהמורות לבנות, דבר המעיד על גובה של 10 סנטימטר יותר מהרגיל, שנעו לאורך קו המשווה מאוסטרליה לדרום אמריקה.

"אותה תופעה חוזרת על עצמה ב-2014" אומר מקפאדן. "סדרת גלי קלווין נוצרת באמצעות פרצי רוח מערביים מקומיים במערב האוקיאנוס השקט שהתחילו באמצע ינואר 2014 והם נעים מזרחה. ההתרגשות גברה כאשר החלשות שלישית של רוחות הסחר באוקיאנוס השקט התרחשה באמצע אפריל."
מדעני אוקיאנוגרפיה מנאס"א ומ-NOAA מנטרים בזהירות את רוחות הסחר באוקיאנוס השקט. נקודת המפנה להצהרה על אל ניניו משמעותי תדרוש קריסה ארוכה וגדולה יותר של רוחות הסחר באוקיאנוס השקט, דבר שיעיד על שינויים במזג האוויר בכל רחבי העולם.

"המצב יהיה ברור הרבה יותר במהלך החודשיים-שלושה הקרובים. אז נדע האם התפתחויות אלה הם המבשרים של אל ניניו גדול אל אל ניניו כלשהו." אמר מקפאדן.

לידיעה באתר נאס"א

8 תגובות

  1. מרגש להיראות מה יקרה, לא שאני מאחל אל נינו, שפעם אחרונה פגעה כל כך קשה ששנתה אקלים, אבל אני חושב שזאת הפעם הראשונה שמדענים מבצעים נבואה בתווי של חודשים ולא עשרות שנים, נתראה עוד שלושה חודשים, בקרוב התוצאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן