סיקור מקיף

עדויות נוספות להתחממות העולמית מתקבלות ממדידות גובה פני הים סביב לאנטארקטיקה

עליית המפלס מלווה בירידה במליחות המים דבר שיביא להגדלת נפחם

קרחון באנטארטיקה מתוך ויקימדיה
קרחון באנטארטיקה מתוך ויקימדיה

עדויות נוספות להתחממות העולמית מתקבלות ממדידות גובה פני הים סביב לאנטארקטיקה כך על פי פרסום ב-Nature Geoscience.

.

החוקרים מסבירים כי על פי מדידות בין השנים 1992 ו-2011 עלו פני הים סביב היבשת ב-8 מ”מ בממוצע כל שנה. זאת לעומת עליה ממוצעת של 6 מ”מ ברחבי העולם. לדברי החוקרים זה סימן ברור להמסה גוברת של הקרחונים היבשתיים.

עליית המפלס מלווה בירידה במליחות המים. לדברי חוקרים מ-National Oceanography Centre, מים מתוקים פחות צפופים ממים מלוחים (יותר קלים) וכך באזורים בהם זורמים מי קרחונים לים תהיה עליה מקומית במפלס. למרות זאת קשה להעריך את כמות הקרח שנמס ומהיכן הגיע.

על פי נתוני צוות החוקרים כל שנה נוספים או נמסים כ-400 מיליארד טון מים מתוקים. תוספת זו מסבירה את העליה המוגברת במפלס. המסת הקרחונים היבשתיים גורמת גם להמסת משטחי הקרח הימיים שקשורים עליהםוכך שוב מליחות המים יורדת.רוב ההמסה נצפית סביב חצי האי האנטרקטיבאותה ״אצבע״ שמצביעה לכוון דרום אמריקה ולים אמונדסן.

ברור שהתגברות ההמסה של קרחוני אנטארקטיקה בשני העשורים האחרונים משפיעה על יציבות הסביבה והים הדרומיים. המסת קרחוני אנטארקטיקה מהווה את אחד התהליכים המשמעותיים ביותרכתוצאה מההתחממות העולמית, שכן קרחוני אנטארקטיקה מהווים את המצבור הגדול ביותר של מים מתוקים בעולםוהמסתם תגרום להצפת ערי חוף רבות.

 

הצפת ישובי חוף בעולם כולו מהווה את אחת מהסכנות שנובעות מההתחממותלכן יש צורך לאתר ולכמת את מהירות ההמסה. משימה זו אינה קלה מאחר שיש מקומות בהם שכבת הקרח מתעבה בגלל התרבות השלגים.

 

על פי הפרסום האחרון (החמישי) של ה-Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC),המסת הקרחונים באנטארקטיקה גדלה בעשורים האחרונים בערך פי עשר. גידול זה גורם לעלית מפלס הים ועל פי הערכות שונות של ה״פנל״ (IPCC),עד 2100 יעלו פני הים ב-26 עד 82 ס”מ.

מעודד או מדאיג?

4 תגובות

 1. אני תוהה אם הדר. הנכבד בכלל קרא את המאמר. בשום מקום במאמר לא מוזכרת הסיבה להמסה המואצת, וזה מסיבה טובה: הם לא יודעים למה יש המסה מואצת! יש כמה סיבות טובות למה כותבי המאמר (שהם כנראה מדענים יותר רציניים מדרץ רוזנטל הנ”ל) לא כתבו שהסיבה היא “התחממות גלובאלית”:
  1. מדף הסלע האנטארקטי הוא לא “גלובאלי”, הוא באזור מאוד ספציפי על כדורנו.
  2. למרות מדידות מאוד מדוייקות (למעשה הכי מדוייקות מאז ומעולם), בחמש עשרה שנה האחרונות בערך לא נמדדה עלייה בטמפרטורות, לא של פני השטח, לא של פני הים ולא של כלום.
  3. המסה מוגברת יכולה להיגרם על ידי הרבה גורמים אקלימיים.

  שימו לב גם שהמסה מוגברת לאו דווקא אומר ירידה בנפח הקרחונים, כי הם גם מתמלאים בשלג וגשם קפוא ממשקעים (למרות שבמדידות שלהם – מגובות על ידי מודלים ממוחשבים שנכונותם מוטלת בספק – אכן יש ירידה כוללת בנפח הקרחונים, מדידות אחרות לא מוצאות ירידה כזו.

  בקיצור, נא לקרוא את המאמרים המפחידים של דר. רוזנטל עם גרגר מלח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן