סיקור מקיף

מחקר בינלאומי הצליח לזהות את אחד הגורמים אשר מתווך החלשת הפעילות של מערכת החיסון

פרופ’ סיריל כהן מאוניברסיטת בר-אילן בחן את התופעה והוכיח אותה על תאים אנושיים. הגילוי החדש עשוי לסייע להגברת פעילות מערכת החיסון במקרים של מחלות כרוניות וסרטן

מערכת החיסון תוקפת וירוסים פולשים. איור: shutterstock
מערכת החיסון תוקפת וירוסים פולשים. איור: shutterstock

גידולים וזיהומים נגיפיים מסוימים מהווים אתגר לגוף האדם, שבו בדרך כלל המערכת החיסונית נכשלת מיד. במחלות אלה היא עוברת למצב תת תפקודי המונע הגנה נאותה. צוות מחקר בינלאומי בראשות דיאטמר זן , פרופסור לפיזיולוגיה ואימונולוגיה בבית הספר למדעי החיים מהאוניברסיטה הטכנולוגית של מינכן (TUM) ביחד עם חוקרים מארה”ב, שוויץ, אוסטרליה וישראל הצליחו לזהות את המתג המולקולרי המכריע שמפעיל תגובות החיסונית לקוי כזה. הדבר עלול לאפשר בעתיד לעבור או למנוע מצב זה. המחקר, שפורסם במגזין NATURE הצליח לגלות גורם חשוב אשר תורם להשתקת המערכת החיסונית שלנו בזמן מחלות כרונית.

“המערכת החיסונית שלנו היא מעין צבא קטן רב עוצמה שמשפיע על ההתמודדות של הגוף עם זיהומים ומחלות שונות.” אומר פרופ’ סיריל כהן, ראש המעבדה לאימונולוגיה ואימונותרפיה של סרטן בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן, הנציג הישראלי בצוות הבינלאומי ומי שאמון על הצד אשר בחן את המחקר בתאים אנושיים.

באופן נורמלי, מערכת החיסון עוברת למצב של התרעה מרבית בעקבות תקיפה ויראלית. התעוררות זו מניעה את הפעלתם של מגוון תאי חיסון כדוגמת תאי T ותאי B. תאים אלה מתרבים במספרים גדולים ונלחמים בעוצמה בתאים הנגועים. ואולם אם מערכת החיסון לא מצליחה להביס את הוירוס, היא הופכת למותשת בשל הפעילות המתמשכת נגד הוירוס. חשוב להבין את המערכת הזו משום שפעילות יתר של מערכת החיסון עלולה לפגוע בתאים ורקמות בריאות בגוף, ואילו העדרה של מערכת החיסון מונע טיפול שלה בתאים סרטניים וכך אלו הופכים לגידולים ממאירים.
המחקר התרכז בתאי T, קבוצת תאי דם לבנים המקיימים תפקיד מרכזי במערכת החיסונית הנרכשת. הם השומרים של הגוף, מהווים חלק עיקרי של הזיכרון החיסוני, חשוביםלהתמודדות מול סרטן ומסוגלים להילחם בזיהומים ומחלות נגיפיות כמו שפעת, אבעבועות רוח תוך מספר ימים. לפעמים כשמערכת החיסון נבלמת ואינה מצליחה להתגבר על זיהום מסוים, מחלה יכולה להימשך כמה חודשים ולהפוך לכרונית. ההנחה היא שדבר דומה קורה בסרטן כאשר המערכת החיסונית חשופה לו לאורך זמן ואיננה מתגברת עליו.
אם כך, מחלות כרונית מפעילות לחץ אדיר על מערכת החיסון ומחקרים מראים שזה גורם לה להשתתק.

החוקרים ג’יימס אליסון מארה”ב וטסוקו הונג’ו מיפן, זוכי פרס נובל לרפואה לשנת 2018 בזכות ריפוי סרטן באמצעות עיכוב הויסות החיסוני השלילי, הראו כיצד אסטרטגיות שונות לשיבוש הבלמים של מערכת החיסון יכולות לשמש בטיפול במחלת הסרטן. התגליות שלהם מהוות ציון דרך במאבק של האנושות כנגד הסרטן. קבוצת החוקרים הצליחה כעת למצוא מנגנון מרכזי להפעלת אותם “הבלמים”.
פרופ’ סיריל כהן חקר את מחלת המלנומה והצליח לפתח גישות להעצמת פעילות מערכת החיסון כנגד תאים סרטניים אלה.

פרופ’ סיריל כהן: “הודות לשיתוף פעולה בינלאומי הצלחנו למצוא שיש חלבן שנקרא TOX והוא המוביל של מצב תשישות בתאי T. החלבון הזה שנמצא בתוך התאים משמש קטליזטור (זרז) למצב של תשישות חמורה” על-כן, המחקר הנוכחי מהווה פריצת דרך כי הוא עשוי לאפשר לחוקרים למצות את הפוטנציאל של תאי ה-T ובכך לשפר את יכולת העמידה שלהם בזמן מחלות ממושכות כגון סרטן. ”
“כעת כשאנחנו מצוידים במידע הזה ומבינים יותר טוב מהם הם הבקרים של תאי T בזמן מחלה ממושכת, ניתן יהיה לתכנן אסטרטגיות טיפוליות מתקדמות כדי להילחם טוב יותר במחלות כמו סרטן ומחלות כרונית אחרות”.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:
שיטה חדשה לטיפול בסרטן המעי הגס באמצעות חיזוק מערכת החיסון
חוקרים פיתחו “מתג” המפעיל את המערכת החיסונית לתקוף תאים סרטניים כאשר הוא מזהה סימנים של המחלה
פריצת דרך בהפעלת המערכת החיסונית כנגד מלנומה גרורתית

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן