סיקור מקיף

פריצת דרך בהפעלת המערכת החיסונית כנגד מלנומה גרורתית

מאמר מאת ד"ר מיכל לוטם, מנהלת המרכז למלנומה ולאימונותרפיה של סרטן במכון שרת לאונקולוגיה, המרכז הרפואי הדסה עין-כרם

גידול סרטן העור (מלנומה). מתוך ויקיפדיה
גידול סרטן העור (מלנומה). מתוך ויקיפדיה

מלנומה גרורתית הינה מחלה אגרסיבית הנושאת פרוגנוזה קשה – חלק ניכר מן החולים אינם שורדים מעבר לשנה לאחר האבחנה. מדי שנה מאובחנים בישראל כ-850 מקרים חדשים של מלנומה חודרנית, כ-200 חולים מאובחנים בשלב הגרורתי אשר משך ההשרדות החציוני בו יכול לנוע בין 6-9 חודשים.
שתי תרופות חדשות שאושרו לאחרונה לשימוש על ידי ה-FDA לטיפול במלנומה מתקדמת מהוות מהפכה בתחום הטיפול במחלה, והגדירו את שנת 2011 כשנת המלנומה. מדובר בתרופות הראשונות מזה 13 שנה הנרשמות על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי לטיפול במחלה.

משנות ה-70 של המאה הקודמת הוקדשו מאמצים לרתום את המערכת החיסונית שתפעל כנגד סרטן, מתוך חשיבה הדומה לזו שנהוגה במחלות זיהומיות. אלא שגידול סרטני איננו נתפס על ידי מערכות הגוף כפולש או כזר, ובמרבית המקרים מתפתחת סבילות אליו. יותר ממנגנון אחד בגוף האדם תורם לעמידותו של הסרטן. שני טיפולים המפעילים את מערכת החיסון הונהגו בעבר במלנומה, האחד, אינטרפרון אלפא- כטיפול מונע לחולי מלנומה הנתונים בסיכון גבוה לחזרת מחלה, ואינטרלויקין-2 לטיפול במלנומה גרורתית. למרות יעילות מסוימת, שיעורי התגובה לתרופות נמוכים ותופעות הלוואי רבות.

האופקים הטיפוליים במלנומה התרחבו השנה, כאשר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את יירבוי (YERVOY) לטיפול במלנומה ממארת גרורתית. מדובר בנוגדן מונוקלונאלי בשם
anti CTLA-4, החוסם קולטן על תאי מערכת החיסון (לימפוציטים מסוג T). קולטן זה באופן רגיל מעכב את פעילות מערכת החיסון. התרופה מונעת מן הקולטן את השפעתו המעכבת, וכך משחררת מעצור מתאי ה- T. משוחררת מעיכובים, מתחילה מערכת החיסון לפעול בעצמה בצורה מוגברת כנגד הגידול הסרטני, והלימפוציטים מפעילים את מנגנוני ההרג שלהם לחיסול רקמת הסרטן. תופעות הלוואי של התרופה מקורן גם הוא בהפעלה הנמרצת של מערכת החיסון. הן כוללות דלקת המעי הגס, פריחות והפרעות בבלוטות ההפרשה הפנימיות. ניתן להתגבר על מרבית תופעות הלוואי באמצעות שימוש בסטרואידים. מעניין לציין כי לא פעם דווקא חולים שחוו תופעות לוואי הגיבו טוב יותר מבחינת נסיגת הגידול שלהם.
YERVOY הראתה במחקרים מבוקרים גדולים הארכת חיים משמעותית בחולי מלנומה גרורתית, שיפור ההישרדות ניכר גם לאחר שנה ושנתיים, ובחלק מהחולים הטיפול בתרופה אף מאפשר לחולים לחיות מעל שלוש שנים באיכות חיים טובה.

פריצת הדרך בטיפול מפיחה תקווה במיוחד בישראל, המתמודדת עם אחוז גבוה של מקרי מלנומה, שהולך וגדל משנה לשנה, ופוגע בכל קבוצות הגיל הבוגר, מגיל 20 ואילך.
YERVOY אושרה בעקבות תוצאותיו של מחקר קליני, אשר פורסם בכתב העת המדעי New England Journal of Medicine , במסגרתו הושווה הטיפול הסטנדרטי במלנומה גרורתית, למתן משולב של אותו טיפול יחד עם הנוגדן החדש anti-CTLA4. המחקר כלל 502 חולים הסובלים ממלנומה גרורתית ונמצא כי בתום השנה הראשונה למעקב שרדו 47.3% מן המטופלים בשילוב המכיל YERVOY, לעומת רק 36.3% בקרב אלו שטופלו בטיפול הסטנדרטי בלבד. בתום שנתיים עמד יחס השורדים על 28.5% לעומת 17.9% ובתום שלוש שנים שרדו 20.8% מן המטופלים בטיפול המשולב עם YERVOY, לעומת 12.2% בלבד בקרב אלו שטופלו רק בטיפול הסטנדרטי. בתום המחקר נמצא כי טיפול המשלב את YERVOY הקטין את סיכונו של החולה למות ממחלתו בשיעור של 72%. המיוחד בטיפול ב YERVOY הוא שהתרופה נתנת במהלך 9 שבועות, ולאחר מכן נמצא החולה בהשגחה אולם ללא מתן טיפול פעיל. בחולים בהם נצפתה נסיגת מחלה, התמידה התגובה חודשים ארוכים, לרוב ללא צורך בטיפול נוסף. בחולים אחדים התגובה ממושכת מאד, ואורכת שנים.

YERVOY מסמן פרק חדש ברתימת המערכת החיסונית כנגד מלנומה בפרט וסרטן בכלל. בעתיד ייבחנו שילובים חדשים, שמטרתם להגדיל עוד יותר את יעילותה של התרופה, למשל שילוב עם מתן תרכיבים נגד סרטן, או שילוב עם זלבוראף, תרופה חדשה אחרת שנרשמה למלנומה.

3 תגובות

  1. לאחר שקראתי את הכתבה, לדעתי השם למחלת הסרטן הוא בכלל הכחשה, לקורה שקורה בגוף.

    אולי השם הנכון הוא בכלל "כחשת" ?

    ? האים תופעה דומה מתממשת בזקנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן