שיטה לגילוי סרטן השד המבוססת על טכנולוגיות קוונטיות

קבוצת מחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב שוקדת על פיתוח השיטה.הקבוצה זכתה במענק מחקר יוקרתי מהאיחוד האירופי בסך של 4 מיליון יורו

פרופ' שלומי ארנון. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון
פרופ' שלומי ארנון. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון

קבוצת מחקר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהובלת פרופ' שלומי ארנון מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים, שוקדת על פיתוח פורץ דרך לגילוי סרטן השד באמצעות טכנולוגיות מבוססות קוואנטום. הקבוצה מובילה מאגד (קונסורציום) בינלאומי הכולל בנוסף מדענים מאוסטריה, גרמניה ואיטליה. בימים אלה זכתה קבוצתו של פרופ' ארנון במענק מחקר יוקרתי מטעם התוכנית FET Horizon 2020 למחקר וחדשנות של האיחוד האירופי.

סרטן השד היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המודרני ואחת מכל 8 נשים תחלה במחלה במהלך חייה. שיטות מקובלות כיום לאיתור וזיהוי המחלה מבוססות על שימוש בקרינת רנטגן כגון ממוגרפיה, PET ו- CT. קבוצת המחקר מאוניברסיטת בן-גוריון מפתחת שיטה חדשנית המבוססת על טכנולוגיות אופטיות וקוונטיות המאפשרת בחלק מן המקרים לחסוך את החשיפה לקרינת רנטגן.

המימון לפרויקט, בסך 4 מיליון יורו, מוענק לחוקרים במסגרת תכנית FET OPEN – Future and Emerging Technologies של האיחוד האירופי. מטרת התכנית לעודד מחקר ופיתוח רב תחומי של טכנולוגיות חדשניות, פורצות דרך ובעלות פוטנציאל לתרומה משמעותית לכלכלה האירופית. הקבוצה מאוניברסיטת בן- גוריון היא היחידה מקרב המוסדות מישראל שזכתה במענק יוקרתי זה במחזור הנוכחי.

קבוצת המחקר של פרופ' ארנון מחפשת בימים אלה סטודנטים לתארים מתקדמים המעוניינים להצטרף למחקר בחזית הטכנולוגיה ובעל השפעה על חייהם של מיליוני בני אדם בעולם.

תצלום רטנגן של גידולי סרטן השד. צילום: shutterstock
תצלום רטנגן של גידולי סרטן השד. צילום: shutterstock

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. בכותרת כתוב "שיטה חדשה…". אז מה השיטה? איך היא פועלת? לא כתוב. אז נכון שבמאמר כתוב "שיטות אופטיות וקוונטיות" אבל זה לא מזכה את הכותרת. הכותרת היתה צריכה להיות "אוניברסיטת ב"ג קיבלה מענק" ואז הכתבה היתה מתאימה לכותרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן