סיקור מקיף

בינה מלאכותית תרמה לעלייה במציאת התאמה לטיפולים ניסיוניים בסרטן השד

הטמעת מערכת ווטסון של IBM בתהליכי העבודה בבית החולים הביאה לקיצור משמעותי של זמן הסריקה הנדרש להתאמת חולה לניסוי ההולם את מצבו, ולשיפור הדיוק בתהליך הסריקה

אילוסטרציה: Thomas B. Shea / Feature Photo Service for IBM / Flickr.
אילוסטרציה: Thomas B. Shea / Feature Photo Service for IBM / Flickr.

IBM ובית החולים מאיו קליניק (Mayo Clinic) ברוצ'סטר, מיניאפוליס, חושפים תוצאות ראשונות של שימוש בפלטפורמת הבינה המלאכותית ווטסון להתאמת חולי סרטן לניסויים קליניים. ב-11 החודשים הראשונים להפעלת המערכת, נרשמה בבית החולים עליה של 80% בגיוס חולים לניסויים רפואיים בטיפולים בסרטן השד.

ניסויים קליניים מציעים לחולים גישה לטיפולים חדשים, אלא שתהליכי ההתאמה של חולים לניסויים המתאימים להם מחייבים כיום התמודדות עם עבודה ידנית מרובה. כיום רק 5% מחולי הסרטן בארה"ב משתתפים בניסויים רפואיים – מה שאומר כי הניסויים איטיים יחסית, וחלקם אף לא יושלמו כלל. עיכובים אלה עוצרים את התפתחות המחקר הרפואי, ומונעים גישה לטיפולים טובים יותר לכלל החולים במחלה. במציאות הזאת, נדרשים פתרונות חדשניים שיאפשרו להתמודד עם הצורך הקליני שטרם נענה, יקדמו את מחקר הסרטן והטיפולים במחלה וישפרו את תוצאות הטיפול.

הטמעה של מערכת ווטסון בתהליכי העבודה של בית החולים הביאו לקיצור משמעותי של זמן הסריקה הנדרש לצורך התאמת חולה לניסוי ההולם את מצבו. כך נמנעת העבודה הידנית וניתן לסקור את כל החולים בניסיון להתאים להם את הטיפול המתאים ביותר מבין מגוון אפשרויות הטיפול הקיימות במסגרת ניסויים רפואיים פעילים. המהירות והדיוק של הפעילות המשולבת של IBM יחד עם צוות מתאמי הניסויים, מאפשרת לרופאי בית החולים לפתח תכניות טיפול לחולים המשקפות את כל טווח האופציות הקיימות בכל מקרה נתון.

שני הארגונים גם הודיעו על הסכם חדש המיועד להרחיב ולהעמיק את תהליכי האימון והשימוש במערכת. עד עתה הוכשרה המערכת על מנת לתמוך בתהליכי ההתאמה של חולים לניסויים קליניים בטיפול בסרטן השד, סרטן הריאה וסרטן המעי. כיום כבר מתבצעת הדרכה של ווטסון לזיהוי חולים מתאימים לניסויים רפואיים בסוגים נוספים של מחלת הסרטן.

שיתוף הפעולה בין IBM ובין מאיו קליניק הוצג בהרחבה בכנס השנתי של האגודה האמריקאית למערכות מידע וניהול רפואי, שהתקיים בסוף השבוע בלאס וגאס. מערכת ווטסון להתאמת חולים לניסויים קליניים מיועדת לספק התאמה שיטתית של חולים לניסויים רפואיים רלוונטיים למצבם  כחלק מתוכנית הטיפול הכוללת באותה תוכנית. צוות המומחים של מאיו קליניק פיתח תהליכים אופטימליים לניהול תהליכי עבודה וסריקת חולים, והחל בתהליך שיטתי של הדרכת מטופלים אודות אפשרויות הטיפול במסגרת הניסויים האלה. החל מיוני אשתקד, מפעיל בית החולים את מערכות ווטסון יחד עם צוות מתאמי ניסויים רפואיים בחולות סרטן השד.

ד"ר מיכל רוזן צבי, דירקטור מידע רפואי במעבדות המחקר העולמיות של IBM: "הבינה המלאכותית מעצימה את היכולות האנושיות בזכות היכולת שלה להתמודד עם כמויות עצומות של דאטה, לזהות תבניות על בסיס משתנים רבים ולהציע תובנות חכמות. כשרותמים את היכולות הללו לתחומי הרפואה מאפשרים לכל רופא לקבל כלי ניתוח עוצמתי שרק הולך ומשתכלל".

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן