סיקור מקיף

שימור אגן הים התיכון

קבוצה של שומרי-טבע ותורמים מארצות שונות (Critical Ecosystem Partnership Fund) ביחד עם נציגים מהבנק העולמי, נציגי ממשלת יפן, ונציגי "שימור עולמי" מארה"ב חשפו מפה של אגן הים התיכון ובה שישה אזורים מיועדים לשימור ולהגנה.

הצב המצרי
הצב המצרי

הקבוצה שהתאספה בפריז פרסמה מסמך ארוך ומפורט שכותביו מקווים כי יהווה מדריך לשימור האזורים, במסמך התיחסות ל: מניעת "חדירה" אנושית, תיירות שאינה בת-קיימא, שאיבת מים, זהום מפגעים אחרים. במפה כלולים כ-300 אלף קמ"ר בים וסביבו, אזורים לחים לחופי הים, אזורים מדבריים במצרים ובלוב ובהם כ-100 מיני צמחים אנדמיים כמו גם הצב המצרי Testudo kleinmanni, שנמצא בסכנת הכחדה, קטעים מהרי האטלס ורכסיהם במרוקו טוניס ואלג'יריה, הרי הלבנון, הרים וחופים בבלקן, הרי הטאורוס בטורקיה, כל אלה "מחזיקים" כמעט את כל מגוון בתי הגידול באגן הים-תיכוני.

34 ארצות, שפות תרבויות ודתות רבות ושונות אינם עושים את עבודת השימור קלה, אבל לאור המצב הקשה בו נמצאים מינים רבים, לאור המפגעים הרבים בים וסביבו, יש צורך להתגבר על הקשיים להתעלם מגבולות מדיניים ולהגן על המגוון היחודי.

לשם כך, כהתחלה לצורך קידום ההגנה על המגוון הביולוגי הוקצבו 10מיליון דולרים לחמש שנים. זאת במסגרת "תכנית האלף של האו"ם".

תחת הסעיף 7ב בתכנית יש הצהרה/כוונה "להפחית את הפגיעה במינים ביולוגיים באופן משמעותי עד סוף 2010", למרות זאת כל המדדים מראים על התגברות הפגיעה במינים רבים, פגיעה בעיקר בגלל אבדן שטחי מחיה, צייד ופגעי אקלים, באגן הים התיכון חיים כ 500מליון אנשים עליהם נוספים כ 250מליון תיירים כל שנה, מצב / צפיפות אוכלוסיה אנושית שאינו מקל על שימור הסביבה הטבעית.

כצעד ראשון למימוש, תוצג תכנית השימור בכינוס שיעסוק ב "אמנת האו"ם למגוון ביולוגי" UN's Biodiversity Convention יש לקוות שהכינוסים והתכניות יביאו לעצירת הפגיעה המתמשכת בסביבה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן