סיקור מקיף

מרכז מחקר חדש בשיתוף אגודת מקס פלאנק מגרמניה יוקם באוניברסיטה העברית

המרכז יוקם בשיתוף עם מרכז אדמונד ולילי ספרא לחקר המוח (ELSC); עלות המרכז: 3 מיליון יורו; זהו המרכז ה-9 מחוץ לגרמניה והראשון שיעסוק בחקר המוח

לוגו אגודת מקס-פלנק מתוך ויקיפדיה
לוגו אגודת מקס-פלנק מתוך ויקיפדיה

צעד משמעותי קדימה בהידוק הקשרים המדעיים בין גרמניה וישראל יתרחש ב-9 בינואר עם השקת המרכז החדש לחקר במוח, המשותף לאגודת מקס פלאנק לקידום המדע מגרמניה ולאוניברסיטה העברית. משלחת של אגודת מקס פלאנק תגיע לאוניברסיטה לרגל האירוע ובראשה פרופ’ פיטר גרוס, נשיא אגודת מקס פלאנק גרמניה. במרכז החדש אשר יעסוק בנושאים הקשורים בעיבוד חושי של המוח במהלך פעולה, שותפים מכון מקס פלנק לנוירוביולוגיה ב-Martinsried גרמניה, ומרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח באוניברסיטה העברית בירושלים (ELSC). בטקס ישתתפו עוד נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ’ מנחם בן-ששון ושגריר גרמניה בישראל אנדריאס מיכאליס.

זהו המרכז ה-9 בלבד מחוץ לגבולות גרמניה של אגודת מקס פלאנק – ארגון המחקר המוביל בגרמניה. מרכז מחקר זה, הוא הראשון בתחום מדעי המוח. בהקמת המרכז החדש יושקעו 3 מיליון יורו למשך 5 השנים הראשונות להפעלתו, והמימון יתחלק באופן שווה בין שני הגופים.

בטקס ההכרזה על המרכז המשותף ישתתף נשיא האוניברסיטה, פרופ’ מנחם בן-ששון. לדברי פרופ’ בן-ששון
“שיתוף הפעולה עם גרמניה בנושאי מדע ומחקר הוא אחד החשובים והפוריים ביותר של האוניברסיטה העברית והוא מאפשר לנו להמשיך להיות בקידמת המדע. אנו שמחים להיות האוניברסיטה הראשונה בעולם, מחוץ לגרמניה, שבה יוקם מרכז משותף לחקר המוח יחד עם אגודת מקס פלאנק ומצפים להרחבת שיתופי הפעולה בעתיד”.

פענוח חידת המוח הוא אחד מהאתגרים הגדולים של המאה ה-21. חוקרים מובילים ברחבי העולם מחפשים תובנות חדשות על יכולותיו המדהימות של המוח בהיבט החושי, הרגשי והמוטורי, כמו גם כיצד יש לטפל בהפרעות הרסניות הנובעות ממחלות של המוח.

מדעי המוח באוניברסיטה העברית הם כבר זמן רב מוקד מרכזי של המחקר במוסד. בשנת 2007 השיקה האוניברסיטה את מרכז אדמונד ולילי ספרא לחקר מדעי המוח (ELSC) בראשותו של פרופ’ אילון ועדיה. החוקרים במרכז מתמקדים במספר רב של תחומים רחבים, הכוללים גנים ונוירונים, רשתות עצביות ופלסטיות, מדעי מוח קוגניטיביים, מדעי מוח חישוביים ופונקציות חושיות ומוטוריות.

אגודת מקס פלאנק ידועה כאחד מארגוני המחקר המצטיינים בעולם. מאז הקמתה בשנת 1948, יצאו מקירבה 17 חתני פרס נובל ומדענים רבים בעלי שם עולמי. לאחרונה החליטה האגודה לצאת מגבולות גרמניה ולשתף פעולה עם מרכזי מחקר שונים בעולם בתחומים רבים. מטרת היוזמה לשלב ידע, מומחיות וניסיון על מנת ליצור בסיס מדעי רחב בתחומים השונים.

המרכז החדש באוניברסיטה העברית יאפשר קיומם של פרויקטים מחקריים משותפים חדשים וחדשניים להבנת היחסים הסיבתיים בין מנגנונים עצביים, תפיסה ופעולה של המוח.

תחת ההנהגה המשותפת של פרופ’ טוביאס בונהופר (Tobias Bonhoeffer) מגרמניה ופרופ’ עידן שגב מהאוניברסיטה העברית, המרכז החדש יאגד בתוכו מדענים בכירים, בהם זוכה פרס נובל פרופ’ ברט סאקמן (Bert Sakmann) ופרופ’ אלכסנדר בורסט מגרמניה (Alexander Borst ) ופרופ’ חיים סומפולינסקי ופרופ’ עדי מזרחי מהאוניברסיטה העברית. דגש מיוחד יושם על קידום מדענים ישראלים וגרמנים צעירים באמצעות מלגות ותוכניות מחקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן