סיקור מקיף

נוסטרדמוס – 100 נבואות בכל "מאה"

האם נוסטרדמוס, אסטרולוג בן המאה ה-16, אכן הצליח, כפי שרבים מאמינים, לנבא אירועים מרכזיים בהיסטוריה האנושית במאות השנים האחרונות, או שאין זה אלא עניין של פרשנות?

מריוס כהן/גלילאו. פורסם בגליון 100, דצמבר 2006
הנבואות
נוסטרדמוסמישל נוֹסטרָדָמוּס (דה נוסטרדם), רוקח ואסטרולוג צרפתי בן המאה ה-16, נחשב לגדול הנביאים של כל הזמנים. הוא כתב בין השאר ספר בשם "הנבואות", שכולל כאלף בתי שיר מתנבאים בני ארבע שורות כל אחד, מאה בתים בכל אחת מעשר רשימות הנקראות "מאות" (מסיבות עלומות ה"מאה" השביעית כוללת רק 42 בתים). נוסטרדמוס ייחס את נבואותיו לאירועים היסטוריים העתידים להתרחש בטווח גדול של שנים, כולל אירועים מהאלף הרביעי לספירה.
בניסיון לפענח את נבואותיו מתעוררים מספר קשיים, ובהם היותן מפוזרות ללא סדר כרונולוגי בין המאות השונות (כלומר, סדר נבואותיו אינו אמור להיות תואם את סדר האירועים שאותם הן מנבאות), היותן כתובות בבליל שפות, בהן צרפתית, לטינית ויוונית, בלשון שגם בזמנו נחשבה ארכאית, והיותן מעורפלות ומרומזות. למרות זאת רבים כיום מאמינים שנבואות אלו מפתיעות בדיוקן, ומתארות אירועים מרכזיים בהיסטוריה של מאות השנים האחרונות, כמו גם כאלו העתידים להתרחש בעתיד, הן הקרוב הן הרחוק. להלן מספר דוגמאות טיפוסיות :
מעדת האנושות יופרדו תשעה
ינותקו משיפוט (ויש המתרגמים: משליטה) ומעצה
גורלם ייחתם ביוצאם לדרך
קַפָּה, תֵטָה, לַמְבְּדָה, מתים מגורשים ומפוזרים
(ויש המתרגמים: קַפָּה, תֵטָה, לַמְבְּדָה שוגה, המתים מגורשים)

נבואה זו (מאה I, בית 81) מיוחסת כיום על-ידי המאמינים באמיתוּת הנבואות לאסון מעבורת החלל צ'לנג'ר, שהתרחש בינואר 1986, ואשר התקלה הגורלית אירעה בה עם המראתה, מה שהביא לניתוק הקשר בין המעבורת למרכז הבקרה ("שליטה ועצה"). נראה שהאותיות היווניות המופיעות בשורה האחרונה של הבית עשויה לרמז ל-Thiokol, החברה שייצרה את הרכיב הטבעתי הפגום שכנראה גרם לָאסון. אמנם מספר האסטרונאוטים שנספו באסון היה שבעה, אולם בהתחשב בכך שהנבואה נכתבה יותר מ-400 שנה לפני האירוע, נראה שהמספר קרוב מספיק…

מההמון המשועבד, שירים, מזמורים ודרישות
לנסיכים ולשליטים המוחזקים בבתי-כלא
אלו בעתיד על-ידי שוטים חסרי ראש
יתקבלו כדברים אלוהיים

הנבואה (מאה I, בית 14) מיוחסת על ידי המאמינים למהפכה הצרפתית, שבה לקח חלק המון משולהב בדרכו משעבוד לחירות (והרי סיסמת המהפכה הצרפתית היא "חירות, שוויון ואחווה"), כשהשוטים חסרי הראש הם, מן הסתם, מתנגדי המהפכה שנידונו למוות בגיליוטינה.

חיות פראיות מרעב יצלחו נהרות
עיקר שדה [הקרב] יהיה מנגד היסטר
הכביר יביאוֹ (או יביאה) להיגרר בכלוב ברזל
כאשר ילד גרמניה לא יבחין בדבר

בית זה (מאה II, בית 24) נחשב על-ידי רבים כמנבא את מלחמת העולם השנייה, כשהחיות הפראיות הם החילות הגרמניים הכובשים, ו"'היסטר" אינו אלא היטלר ("ילד גרמניה"), אשר לא נאות להבחין, או להכיר, בגבולותיה הישנים של אירופה (או בזכויות עמיה), וגרר אותה למלחמה.
תרגום אנגלי של "הנבואות" מ-1672
עם מיגור המגיפות העולם קטֵן
לאורך זמן שלום וארצות מאוכלסות
אנשים ינועו בבטחה בשמיים ביבשה בים ובגל
ואז חודשו המלחמות

בית זה (מאה I, בית 63) עשוי לתאר את ההתפתחויות ההיסטוריות במאות ה-20 וה-21, שבהן הרפואה המודרנית מיגרה מגיפות ומחלות רבות שמהן סבלה האנושות בעבר, מאות שבהן אמצעי התחבורה והתקשורת ("בגל"?) הפכו את העולם לכפר גלובלי קטן, כשמאמצע המאה ה-20 לא היו עוד מלחמות עולם… לפחות עד היום.
באופן דומה, נבואות אחרות של נוסטרדמוס מיוחסות לשריפה הגדולה בלונדון בשנת 1666, לעלייתו של נפוליון בונפרטה, לפצצות הגרעין שהוטלו במלחמת העולם השנייה על הירושימה ועל נגסקי, לנחיתת האדם על הירח, למותה של הנסיכה דיאנה ולאירועים היסטוריים רבים אחרים.
עניין של פרשנות
נראה שמספר גורמים חוברים יחדיו בהקשר לנבואותיו של נוסטרדמוס, ומאפשרים להציגן כמנבאות אירועים היסטוריים במידה זו או אחרת של דיוק: הן בשל מספר הנבואות הגדול הן בשל המספר העצום של אירועים היסטוריים שהתרחשו מאז תקופתו, הרי שמבחינה סטטיסטית הסיכוי למצוא ביניהם הצלבות הוא גדול מאוד, בייחוד לאור העובדה שכדי שנבואה תיחשב על ידי המאמינים כקולעת, כל שנדרש ממנה הוא להכיל מספר מילים או תיאורים שניתן לקשור אותם אסוציאטיבית לָאירוע. הנבואות מלאות באזכורים של מגיפות, אסונות טבע, מלחמות, קרבות, מקומות, תארים (כמו מלך או נסיך) ושאר דברים שנהוג לציינם בהקשר של אירועים היסטוריים, מה שמגדיל את הסיכוי לקליעה מקרית.
כמו כן, ניסוחן המעורפל והמטפורי של הנבואות מאפשר לפרשן באופנים שונים, ובתרגומן לשפה מודרנית ניתן לנסחן באופן שמחזק אסוציאציות רופפות או באופן שיוצר אסוציאציות שכלל לא היו שם מלכתחילה (וספרים פופולריים רבים אכן עושים זאת). כך, למשל, יש המתרגמים את השורה "ינותקו משיפוט ומעצה" (מאה I, בית 81 לעיל) כ"ינותקו משליטה ומעצה", כך שתיווצר אסוציאציה למרכז הבקרה (control) של נאס"א; את המילים "מנגד היסטר" (מאה II, בית 24 לעיל) מתרגמים לעתים כ"נגד היטלר", אף שהיסטר אינו אלא כינוי מקובל לאזור הדנובה התחתונה, כפי שנוסטרדמוס עצמו ציין בכתביו. אם כן, זהו שילוב של התאמה בדיעבד עם בחירת פרשנות רצויה לניסוח מעורפל, טכניקות שמתנבאים ויידעונים למיניהם השתמשו בהן מאז ומעולם כדי לשטות במאמין התמים.
השורה התחתונה
ספרים פופולריים רבים נכתבו על נוסטרדמוס, ואלו עשו עבודה מצוינת בהפצת האמונה ביכולתו הנבואית (ואף בהמצאת פרטים ביוגרפיים שלא היו ולא נבראו, כמו, למשל, הטענה שהיה צאצא לשבט יששכר, שהיה רופא מוסמך, שריפא חולי דֶבֶר, ועוד רבים אחרים). אולם בסופו של דבר אין ברשימותיו של נוסטרדמוס אפילו נבואה אחת הקולעת לאירוע היסטורי כלשהו באופן מדויק ומפורט עד כדי כך שניאלץ לשקול את האפשרות שמא יש דברים בגו. התבססותם של הקשרים בין ה"נבואות" לאירועים ההיסטוריים על אסוציאציות רופפות שמתגלות (או מאולצות) בדיעבד בא לידי ביטוי בכך שלא ניתן לנצל אותן לצורך ניבויים של אירועים עתידיים. יתר על כן, אותן נבואות מיוחסות לעתים ליותר מאשר לאירוע אחד, שכן רבים הם המאפיינים המשותפים לאירועים היסטוריים, ומאפיינים משותפים אלו הם גם הסיבה שניתן לקשור אותם אסוציאטיבית ל"נבואותיו" המעורפלות של נוסטרדמוס.

והרשו לי גם להתנבא, שרשימה קצרה זו לא תערער את אמונתם של המשוכנעים….
העלאת הגירה של נוסטרדמוס (מאמר משנת 1993)

תחייתו של נוסטרדמוס בעקבות אירועי 11 בספטמבר 2001

14 תגובות

 1. לי יש שיטה מדויקת לקבל תשובות לשאלות. *אבל*; אסור לשאול מה יקרה בעתיד!
  נסיון לחזות את העתיד תמיד ישנה אותו לרעה;

  אם התשובה שתתקבל ״טובה״ – שיקרה הרצוי – תתגבר התאווה (של בעל השאלה); ותשנה את הדברים לרעה.

  אם התשובה ״רעה״ – שיקרה הלא רצוי – יגבר הפחד; שוב, שינוי לרעה

  אם התשובה נייטראלית – ״פרווע״ – יישלל הדחף לפעול; שוב, אבוי, שינוי לרעה.

  חזור שנית: אסור לשאול מה יקרה בעתיד!

  נכון לשאול מה נכון לי (או לשואל השאלה) לעשות; איך נכון לי\לו להיות; איך יהיה עבורי\עבורו אם א\י\פעל כך, כך או כך; (שם יכול יה – ״הרוח הגדולה״ – ״אלוהים״ – שהוא העונה על השאלות – לזרוק רמז על העתיד, *כאשר ימצא לנכון*; הוא רואה את העתיד – אם הרמז יזיק או יועיל! והוא בעדנו… )

  כפי שאמר השאמאן האינדיאני דון-חואן לתלמידו, קרלוס קסטנדה: מה שחשוב זו לא הצלחה או כישלון – כי אם, לעשות את מיטב יכולתך.

  כך תשכלל את יכולותיך,
  את רצונך ואת התכוונותך;
  לכל הגרוע יגיע המוות… והמוות הוא הליך תקין, חלק מהחיים
  לא?

  (אבוי, כבר לא; כבר אספו מחלק אוכלוסייה ניכר דגימות דם – כלומר DNA – ניתן לשבט אותם אם ירצו מי שיכולים – שזה חיי נצח בניתוק מהאבולוציה… שזה כמו להיות אל-מת, רוח רפאים. שיממון גמור לנצח-נצחים.)
  (ומי צריך דנ״א כשיש להם כל תודעה ותודעה על קובץ מחשב?)

  בגלל זה, מן הסתם, הסווה, או אבטח נוסטרדמוס היטב את נבואותיו, שלא תהיינה קלות מדי להבנה; כדי להימנע מההשפעה ההרסנית של ידיעת העתיד;

  אבל עדיין תעברנה אזהרה חשובה באיזשהו עתיד (זמננו, מן הסתם).

  כמו האזהרה של יוחנן על מספר החיה (לפי איזה הסבר שלא הצלחתי להבין לגמרי, 666 זה הקוד של שלושת גבולות הבר-קוד – שני הצדדים והמרכז, החיץ בין ״מוח ימין״ ל״מוח שמאל״ – במקרה שמדובר בקוד אינסופי (כפי שהגדיר מתמטיקאי בשם דייויד? דויד? סביר) (האם הכוונה, בכולופן, למקרה שמדובר בקוד של ״תודעה אינסופית״ – כלומר כזו שעתידה לעבור
  ASSENSION?

  אני לא ממש ברמה של נוסטרדמוס, ולא רוצה לדעת יותר מדי על העתיד – אבל לפעמים יש לי פלאשים; ובתקופה כמו עכשיו…

  קראתי מה שכתבו בחדשות על נבואות נוסטרדמוס ל-2021 – מגיפה (״V״), עוד אסונות טבע – שריפות, סופות (די צפוי); מתקפת זומבים…
  ״אה״, חשבתי, ״אז זה מה שאני לא רוצה לראות.״

  כי מה שכן ראיתי (באופן ספונטני, כן? לא שואלת על העתיד) זה: רעב; צמצום דראסטי של אוכלוסית האדם על האדמה; לא יהיה עוד שימוש בכסף, הרשתות – תחבורה, אינטרנט… תושבתנה…

  ואלה, רבותי, החדשות הטובות! כי האפשרות החליפית היא שישבטו אותנו בלי לבקש רשות ועד אין סוף, לצורך העסקתנו כעבדים\גופות מארחים לגזעי טפילים אלה או אחרים\פרות חולבות וממליטות\בשר\חומר גלם לבשר סינטטי (כי גם לזה נחוץ פירור נשמה, כגרגר אבק בכדור ברד)\עבדים ושפחות מין
  או, אם אתרע מזלנו להיות די מוכשרים – חיילי-על, סוכני-על… חלק מממשק אדם-מכונה… או חלקי חילוף

  כפי שאמרתי, המוות הוא הליך תקין, חלק ממחזור החיים.

  מה שעוד ידוע לי – ראייה? אמונה? אמונה תפלה? זה שהנבואות על קץ העידן ב- 2012 לא בוטלו, רק נדחו;

  ״וזה טוב?״ היתה שואלת בתי כשהיתה קטנטנה

  כן! זה טוב! העולם הזה מושחת לגמרי! רקוב עד העצם!

  צריך דף חלק, התחלה חדשה.

  אגב, שמתם לב לתספורת הפודל שעשו לעצים בתל אביב? בן יהודה למשל, אלנבי?
  כנראה זה קשור להתקנת ה-5G…

  CHEER-UP, GUYS!
  Tough days ahead – but SLAVERY is ABOLISHED!

  ~ ~~ ~~~ ~~~~~ ~~~~~~~ ~~~ ~~ ~ ~ ~ ~
  המחתרת לשחרור העצים וכל מי שחי, צומח או דומם

  trees' FREEDOM underground of plants, animals and minerals
  ~ ~~ ~~~ ~~~~~ ~~~~~~~ ~~~ ~~ ~ ~ ~ ~
  soon the cartoon

  https://www.tapatalk.com/groups/forum4/check-in-wikipedia-don-juan-s-small-talk-and-a-poe-t19.html

 2. נוסטרה דמוס כידועה היה יהודי מומר!!!שחי בצרפת לאחר תקופת האינקויזיציה ,לכן כישורונו כמיסטיקן יהודי נשארו בתוקף .לכן השתמש צורת הניסתר כגון:הקבלה והפרשנויות הרבות של חז״ל ,עוד נביא שקר !שיצא מיתוך התקופה העתיקה !!!

 3. נוסטרה דמוס כידועה היה יהודי מומר!!!שחי בצרפת לאחר תקופת האינקויזיציה ,לכן כישורונו כמיסטיקן יהודי נשארו בתוקף .כונותיו ברורות על ידי שימוש בכול התחבולות האפשריים ביכדי שהפרשנויות יהיו קשות ושונות ,ראה שוב,עד כמה הוא עדיין היה יהודי .על פי דעתי הצנועה האדם היה פשוט אגוצנטרי !!!הוא מנשא לומר לנו שאפשר להיות חצי בהריון !!!מביש !!!!

 4. נוסטרא דמוס כידועה היה יהודי מומר !ולכן מיסטיקן מוכשר !עוד אחד מנביאי השקר שיצאו מתוך עם ישראל.לא יותר מאשר מניפולטור דגול אותה תקופה !!!

 5. לא יודעת מי זה לונדון אבל היה רק רצח אחד ויחיד כזה בארץ וזה רצח רבין. ומקדש אלוקי גדול – מה לעשות שארץ ישראל זה המוצא לשלוש דתות…
  ובדיעבד סיפור המרמרה תפור כאן

  חוץ מזה יכול להיות שהוא אכן צפה דברים מסוימים ובעצמו לא הצליח להבין את הסיטואציות. זה כמו לראות קטע מסרט שאתה לא יודע איך מתחיל ואיך נגמר – נסו לתאר את המצב… מה אתם הייתם עושים.

 6. גם בדיעבד, נראה שעיגולי המטרה כאן צריכים להתעוות מאד כדי שיתאימו למשהו.
  במילים אחרות, כן, ניר: אם אתה רוצה שנעזור לך להירפא עליך לתת לנו את הפירוש שהזית.

 7. ניר,
  סימון מטרות בדיעבד זה קל. האם יש בידך את המפתח שיאמר לנו מתוך הטקסטים האלה מהו האירוע המשמעותי הבא עלינו לטובה?
  אם לא תוכל להצביע על אירוע ברור שכזה האם עדיין תתרשם מה"נבואה" שציטטת?

 8. במקרה הגעתי לכתבה והחלטתי לנבור שוב בספר הנבואות של נוסטרדמוס,…
  ניתקלתי בנבוא מעניינת שבספר כתוב עליה נבואת עתיד

  " מאה 6 בית 22 "

  "על האדמה עליה עומד המקדש האלוקי הגדול
  נכד בן לונדון ירצח , עת ברית שלום כוזבת תוכרז.
  ספינה תצא אז לדרך, נושאת נס,
  חירות יצעקו מעל סיפונה, מכזבים בפיהם"

  האם מישהו זקוק לפירוש ?

 9. אי אפשר לנבאות עתיד, כי ברגע שמישהו מתיימר "לגלות" מה הוא (העתיד) צופן, אפשר לשנות אותו. וכך נוצר מצב שבו, אם לא שינינו אותו – בכך הבאנו את זה על עצמנו (אולי מתוך השראת ה"נבואה"), ואם כן שינינו אותו – הרי היא (הנבואה) לא התקימה.

  זה ככה לוגיקה על רגל אחת, מבלי להכנס בכלל לפילוסופיה אודות זמן, אורקלים, מגידים ושאר מרעין בישין..

 10. אני לא מבין מה מתרגשים מסוג כזה של "נבואות" כשיש דברים הרבה יותר מעניינים ומעוררי מחשבה ביהדות. נבואות נוסטרדמוס הם דברים כל כך כלליים עד שמנסים לדחוף לזה את העניין של נבואות.

 11. ובכן כדי להתאזר בסבלנות עוד כ 100-200 שנים שנוכל להבין את כל מה שנאמר בנבואותוי — מבלי שיפורשו בצורה פרועה פתלתלה בשפות שונות ומשונות — הכתבה מענינת ומאירה עיניים – נותנת חומר למחשבות עמוקות יותר —

 12. ראשית כל עליי לציין שהמאמר מעניין,מסקרן ונכתב בצורה עניינית מאוד.בהתייחס לתוכן המאמר לדעתי קיימים בו מספר אי דיוקים קלים.אין כל ספק שמהאופן שבו רשם נוסטרדמוס את כתביו יכול כל אחד לפרשם כאוות נפשו וכראות עיניו,אך יש לזכור כמה דברים בהקשר הזה-הראשון שבהם הוא שה"נבואות" נכתבו מראש ועם כוונה ברורה שיהיה קשה לפרשם,ולשם כך נעשה שימוש בין השאר במספר שפות וכתב ראי (היפוך אותיות).שנית,באותה התקופה הייתה לכנסייה עדיין השפעה עצומה על כל המתרחש במדינות אירופאיות נוצריות רבות,ובהן גם צרפת,ואם היה מפרסם את כתביו ברבים,או לחילופין אם אלו היו מתפרשים כ"נבואות" ע"י הכנסייה,הייתה זו וודאי מעלה אותו על המוקד באשמת כישוף.עד כמה שידוע,נוסטרדמוס העדיף שכמה שפחות אנשים בתקופתו ידעו על עבודתו,ולמעשה היה ידוע רק על קתרין דה מדיצ'י,מלכת איטליה דאז,שהייתה עמו בקשר ואף הגנה עליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן