סיקור מקיף

"תחייתו" של נוסטרדמוס – 'הנבואות של נוסטרדמוס' נכתבו בשנים האחרונות כתרגיל מחשבתי שהתפשט באינטרנט ויצא מכלל שליטה

גל הפיגועים בארה"ב העלה פרשנות חדשה לנבואות ישנות של נוסטרדמוס אבל זה לא הספיק ומי שלא מצא מה שהוא רצה פשוט המציא נבואות חדשות

נוסטרדמוס

הפיגועים בארה"ב מתרוצץ באינטרנט ציטוט מנבואתו לכאורה של נוסטרדמוס, לפיה חזה את האימה שהכתה את וושינגטון וניו יורק ב-11 בספטמבר 2001. מסתבר שאפילו נוסטרדמוס, שלשירים שכתב בצרפתית של ימי הביניים מייחסים משמעויות אינספרו, לא הצליח לנבא משהו שאפשר לפרש כפיגועי ה-11 בספטמבר. מה עושים חסידיו שרוצים להראות שהוא כל יכול? ממציאים ובמקרה הטוב מחברים קטעים מנבואות שונות לכדי נבואה אחת.

הנה הציטוט: "בשנה של האלף החדש ועוד תשעה חודשים מן השמים יגיע מלך גדול נורמני של טרור. השמים יבערו ב-45 מעלות, ואש תגיע לעיר הגדולה."

והפירוש המסתובב ברשת: בעיר ניו יורק תהיה התמוטות גדולה. שני אחים תאומים יפרדו בכאוס, בעוד המצודה נופלת, המנהיג הגדול ימות. מלחמת אימה תתחיל בעוד העיר הגודלה בוערת.

כאן המקום להזכיר את הטכניקה של נוסטרדמוס (עליה תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה נוססטדמוס – מאה נבואות בכל מאה) הוא כתב מקבצים של מאה שירים שכל אחד מהם כונה "מאה", ואשר שם זה היווה את ההשראה כאילו הוא מדבר על מאות שנים בעתיד.

נבחן איפוא את הציטוט,  ונראה האם באמת נוסטרדמוס כתב את הקטעים הללו:
שתי השורות הראשונות נראות כואריאציה על המאה העשירית, קוורטין :72
L'an mil neuf cens nonante neuf sept mois
Du ciel viendra vn grand Roy d'effrayeur
או בתרגום חופשי .(לצערי מן התרגום האנגלי ולא מן המקור הצרפתי)
השנה ,1999 חודש שביעי. מן השמים יבוא מלך הטרור.

שתי האחרות לקוחות בכלל מהמאה השישית, קוורטין :97
,Cinq & quarante degrez ciel bruslera
Feu approcher de la grand citי ,neuue

45 מעלות מן השמים יבערו. אש תגיע לאיר הגדולה החדשה. היו שניסו ספקולציה לפיה הדבר משקף את קו הרוחב של ניו יורק, אבל קו הרוחב בסנטרל פארק הוא 40 מעלות ו47 דקות.
שארית המאה השישית, קוורטין :97
,Instant grand flamme esparse sautera
,Quand on voudra des Normans faire preuue
מיד יופיעו להבות אש פזורות שתפרוצנה.
כאשר מישהו ירצה הוכחה לאמיתותו של נוסטרדמוס. כמובן שיש מספר אנשים בשם נרומן בניו יורק ובושינגטון.

יש עוד כמה רמאויות כאל המסתובבות. ראו במאמר Urban legends and folklore page ב-ABOUT.COM

תרמיות אלו מגעילות ומבחילות, כפי שסילביה בראון (מדיומית ידועה) טוענת שהיא חוזה אסונות אך היא אינה יכולה לספק את הפרטים מראש מאחר והיא אינה יודעת את כל הפרטים. לראשונה היא אומרת את האמת.
לפי דייויד אמרי, אחת הגרסאות של התרמית נכתבה לפני מספר שנים בידי סטודנט בשם ניל מארשל. "כדי להדגים שהכתובים של נוסטרדמוס הם כה מעורפלים עד כי ניתן לפרש אותם כדי להסביר כמעט הכל.:.

אם למישהו יש מעט דמיון אפשר לפרש כמעט כל אירוע. כדוגמה לכך ניתן לראות כי תמיד הדבר נעשה לאחר מעשה.

אגב, גם למערכת האתר SKEPTIC.COM הגיעו בשלושת הימים הראשונים לאחר האסון אלפי מסרי דואר אלקטרוני המראים כי האסון נחזה בין בידי נוסטרדמוס ובין באמצעות הקוד התנכ"י. מעניין למה אותם אלפים שמרו את הנבואות הללו ולא שיתפו בהם את ה-FBI?

נוסטרדמוס כוכב עליון

18/9/2001*

מספר שעות לאחר פיגועי הטרור בארה"ב האימה, המבוכה והכמיהה למידע ולהסברים החלו לקבל ביטוי במכירת ספרים. אנשים מיהרו לקנות ספרים העוסקים במרכז הסחר העולמי; בניתוחים מלומדים העוסקים בטרור ובעולם הערבי, וכפי שקורה לאחר אירועי זוועה כאלה, רבים חיפשו ספרים שניבאו את האירוע הטראגי.

במקרה שלפנינו הצרכנים מיהרו, במספרים מפתיעים, לכתביו של נוסטרדמוס, מנבא עתידות צרפתי מהמאה ה-,16 שמאמיניו טוענים שצפה מראש אירועים כעליית הרייך השלישי, אסון מעבורת החלל צ'לנג'ר ואף את מגיפת האיידס. בין 25 הספרים הנמכרים ביותר אצל הקמעונאית המקוונת אמזון ברוב השבוע שעבר וגם אתמול, היו שלוש מהדורות עם נבואות נוסטרדמוס; ארבעה ספרים על תנועת הטליבאן באפגניסטאן ושני ספרים היסטוריים על מרכז הסחר העולמי ועל רשת הטרור של אוסמה בן לאדן. רשימת רבי המכר של אמזון היא היחידה שזמינה לציבור ומעודכנת מדי יום.

"מחלקת האיסלאם שלנו פשוט התרוקנה", מדווחת וירג'יניה הרבין, מפקחת בחנות הספרים "פוליטיקה ופרוזה", בוואשינגטון. בין הנמכרים היטב היו לדבריה שני ספרים מאת קארן ארמסטרונג: ההיסטוריה של האיסלאם וביוגרפיה של הנביא מוחמד. ביקוש רב היה גם לספריו של האינטלקטואל האמריקאי ממוצא פלשתיני, הפרופ' אדוארד סעיד.

ב"סטרנד", חנות לספרי יד שנייה במנהטן, לקוחות חיפשו עותקים מספרו של אריק דרטון על תולדות מרכז הסחר העולמי. 27 עותקים של הספר מתוך 44 שהיו במלאי נמכרו ביום שלישי. מוכרים בחנות "בארנס אנד נובל" ברחוב קורט בברוקלין, דיווחו על 20 לקוחות שביקשו משהו על נוסטרדמוס.

אסטרולוג שכתב ג'יבריש

מישל דה נוטרדם, או נוסטרדמוס (1503-1566) היה אסטרולוג ורופא צרפתי ממוצא יהודי. הוא התפרסם לראשונה בזכות הטיפול הרפואי החדשני שלו למגיפה שפרצה בשנת .1546 שנים מספר לאחר מכן הוא נודע כסופר של "מאות", חרוזים של מאות בתים שהתיימרו לנבא את העתיד. בתקופה שבה אסטרולוגיה היתה מאוד אהודה, נוסטרדמוס זכה להתקבל אצל חברי בית המלוכה הצרפתי, ובהם קתרינה דה מדיצ'י.

כיום, בעיני רבים כתביו של המלומד מהמאה ה-16 הם לא יותר מג'יבריש לא מובן, אבל הנוסח המעורפל שלהם הוא כנראה שעשה אותם מספוא לצרכני נבואות.

אך בעוד מוכרי ספרים ובכירי תעשיית המו"לות מדווחים שהביקוש למידע ולחומר רקע נלווה לכל אירוע בינלאומי משמעותי, יש בהם שסבורים כי הביקוש לנבואות יום הדין של נוסטרדמוס הוא חסר תקדים. "הפעם אנו חשים שזה שונה", אומרת אנה סמית, מנהלת מבצעים ב"ספרי פאואל" בפורטלנד, אורגון. "יש ביקוש גובר מצד אנשים שלא מכירים את נוסטרדמוס, ורוצים לקרוא אותו".

לפופולריות של נוסטרדמוס תרמה גם רשת האינטרנט, בזכות אתרים ואי-מיילים שהפיצו את הרעיון שהוא חזה את הכל. באי-מייל אחד שזכה לתפוצה רבה במיוחד בשבוע שעבר שולבו ציטוטים ממקומות שונים מכתבי וסטרדאמוס, עם מלים שלא הוא כתב, כדי ליצור טקסט פרובוקטיווי עם השלכות שאין לטעות לגביהן: "השנה של המאה החדשה ותשעה חודשים /משמיים יבוא המלך הגדול של הטרור", נכתב באי-מייל. "השמיים יבערו ב-45 מעלות. אש תגיע לעיר הגדולה והחדשה/ בעיר יורק תהיה התמוטטות גדולה/ שני אחים תאומים יתפרקו בכאוס/ בעוד המבצר נופל המנהיג הגדול נכנע/ המלחמה הגדולה השלישית תתחיל כשהעיר הגדולה בוערת".

ברוח דומה ובהשראת נוסטרדמוס עוצבה העטיפה של "נבואת נוסטרדמוס", מותחן משנת '99 מאת ג'ון ס פאואל. על העטיפה נראו מגדלי התאומים קורסים. בית ההוצאה של הספר, דורצ'סטר פרס, החליט לא להדפיסו מחדש, היות שאנשיו סבורים שיש בכך טעם רע.

ג'ואנה ג'וסינו, תושבת ברונקס בת ,32 הזמינה אתמול ספר על נוסטרדמוס ב"סטראנד". היא מסבירה שאי-מייל שקיבלה הניע אותה לקרוא את כתביו. "בדרך כלל אין לי אמונות טפלות", אומרת ג'וסינו. "אבל האי-מייל היה כל כך מדויק לגבי מה שהתרחש, שזה גרם לי לברר מה יש פה".
וכדי לברר מה באמת היה פה (מתיחה ככל הנראה) אתם מוזמנים לעבור על הקישורים הבאים
כל מה שרציתם לדעת על נוסטרדמוס מאת אבי בליזובסקי

הנבואה של נוסטרדמוס, לפיה חזה משהו בסביבות חודש תשיעי בשנת המיליניום מתפשטת באינטרנט כשדה קוצים. מה גרעין האמת מאחורי זה? מסתבר שזוהי אגדה אורבנית. מדובר בנבואה שנכתבה לפני שנים אחדות (אחרי הפיגוע הראשון במגדלי התאומים) בידי סטודנט שביקש לערוך תרגיל מחשבתי.
כך אומר עורך האתר – SKEPDIC.COM המדריך לספקן, בעקבות מסרי דואר אלקטרוני שקיבל. המאמר עצמו מובא ב"ספקן הישראלי"
קישור למאמר

באתר YNET מתייחסת אריאנה לנושא במאמר מרתק תחת הכותרת "חוזרים לנוסטרדמוס"
קישור למאמר חוזרים לנוסטרדמוס – אריאנה מלמד ב-ynet
מי היה נוסטרדמוס? דווקא תשובה לשאלה הזו קיימת באתר הידען מיום הקמתו. במאמר של העורכת המדעית דאווה סובל, שפורסם במגזין אומני ז"ל בדצמבר 1993(בתרגום עברי).
קישור למאמר העלאת הגירה של נוסטרדמוס

לקראת סוף המילניום פרסם מדור המדע במעריב השוואה בין נבואותיו של נוסטרדמוס עם אלה של ארתור סי. קלארק: פסטיבל הנבואות של סוף המילניום

וכנספח, מביא המדור גם ציטוטים על נבואות ופרשנויותיהם
הכל בגלל שביט פורק עול
הנה מאמרים נוספים על נוסטרדמוס שנאספו בסיוע מנוע החיפוש של
גוגל בעברית

לחשב את הקץ מאת גיא וינר באתר טריפוד
קישור למאמר
נוסטרבאגוס מאת זיגי אוחנה באתר ארשת

נוסטרדמוס וליקוי החמה של – 1999 מסע אחר/סנונית

* קטע זה של המאמר פורסם בעיתון הארץ. אתר הידען היה עד 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ.

תגובה אחת

  1. אני לא מבין איך יש לכם כ"כ הרבה ידע וכו',זה טוב יפה ואחלה אבל יש שם המון שגיאות כתיב. מה זה בני כמה אתם??? אתם לא יודעים לכתוב??? תעשו איזו בדיקה קטנה לפני שאתם שולחים כל חומר שהוא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן